Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Exista cineva care produce vin de miere(hidromel)?

Mesajde varza » 27 Sep 2017, 10:22

Bun.... Uite o curiozitate. Am incercat sa fac anul acesta vin de miere dar am facut-o lata din lipsa de timp. Vreau sa intreb daca este cineva care produce hidromel? Sau aveti ceva referinte. Eu am cautat dar nu am gasit deocamdata. Sunt interesat sa cumpar sa nu zic ca nu am incercat si asta :mrgreen: . Deci daca stiti pe cineva care produce in gospodarie hidromel dati va rog un mesaj. As fi interesat de asemenea daca ati incercat si puteti descrie gustul sau experienta avuta :D . Multumesc
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: Exista cineva care produce vin de miere(hidromel)?

Mesajde jonny_it » 27 Sep 2017, 13:36

varza scrie:Bun.... Uite o curiozitate. Am incercat sa fac anul acesta vin de miere dar am facut-o lata din lipsa de timp. Vreau sa intreb daca este cineva care produce hidromel? Sau aveti ceva referinte. Eu am cautat dar nu am gasit deocamdata. Sunt interesat sa cumpar sa nu zic ca nu am incercat si asta :mrgreen: . Deci daca stiti pe cineva care produce in gospodarie hidromel dati va rog un mesaj. As fi interesat de asemenea daca ati incercat si puteti descrie gustul sau experienta avuta :D . Multumesc


Fac in fiecare an 20 - 30 de litri, pentru familie. Din pacate nu mai am nici un strop, dar daca vrei iti spun reteta. :D
Miere ai?
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Exista cineva care produce vin de miere(hidromel)?

Mesajde varza » 27 Sep 2017, 13:43

jonny_it scrie:
varza scrie:Bun.... Uite o curiozitate. Am incercat sa fac anul acesta vin de miere dar am facut-o lata din lipsa de timp. Vreau sa intreb daca este cineva care produce hidromel? Sau aveti ceva referinte. Eu am cautat dar nu am gasit deocamdata. Sunt interesat sa cumpar sa nu zic ca nu am incercat si asta :mrgreen: . Deci daca stiti pe cineva care produce in gospodarie hidromel dati va rog un mesaj. As fi interesat de asemenea daca ati incercat si puteti descrie gustul sau experienta avuta :D . Multumesc


Fac in fiecare an 20 - 30 de litri, pentru familie. Din pacate nu mai am nici un strop, dar daca vrei iti spun reteta. :D
Miere ai?


Miere cred ca gasesc. Daca nu imprumut :D .... Curiozitatea ii curiozitate. Din pacate la preparate culinare am 2 maini stangi dar daca nu e complicat probabil reusesc. Interesat de reteta .... De asemenea daca mai e cineva care poate recomanda vreun producator inca sunt interesat pentru ca nu am niciun gust de referinta . multumesc
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: Exista cineva care produce vin de miere(hidromel)?

Mesajde jonny_it » 28 Sep 2017, 14:19

Nu vreau sa o fac eu pe desteptul si sa spun ca am inventat roata, :lol: reteta o stiu de aici:

http://forum.stuparitul.com/viewtopic.php?f=32&t=550&start=16

Eu il faceam inainte altfel, iesea putin mai "light". O sa fac poze cand fac iar. :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Exista cineva care produce vin de miere(hidromel)?

Mesajde gica.mosu » 03 Oct 2017, 07:27

Si eu am facut un fel de "hidronel"=vinul 2=R2....asa: am pus 200kg de struguri dati la morisca=zdrobitor in butoi de plastic-250 l...a doua zi am scurs mustul=R1,dupa care am mai adaugat inca 100kg de struguri+ 150 l de apa+10 kg de miereFS+5kg de zahar dizolvat in apa+1-2 crengute de busuioc(pt aroma)...dupa 3-4 zile am scurs ...apoi cu boasca am facut scavai ra'chie=tuica.... :shock: .....P,S- in unii ani iesea mai bun decat vinulunu= original(il consumam=beam primul)...Spor la ta'ti-G.M :!:P.S2- e si o reteta de HIDROMEL cu miere + pastura....un deliciu dar nu am "RATETA"... :P
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau


Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori