Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Diafragme polistiren extrudat

Mesajde valigorj » 03 Feb 2018, 04:32

Pt.a nu fi ros pe laterale adica pe taietura se da cu aracet D3.......SUCCES
Solutia exista, trebuie doar sa o gasim!
valigorj

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde zahcat » 03 Feb 2018, 14:40

valigorj scrie:Pt.a nu fi ros pe laterale adica pe taietura se da cu aracet D3.......SUCCES

Sau se baga in sac de rafie.
zahcat

polistirenul extrudat rezistafoarteDiafragme polistiren extr

Mesajde relucardei » 25 Dec 2018, 18:05

:P
jonny_it scrie:Am luat si eu un bax de extrudat pentru a izola mai bine cateva nuclee mai slabute.

Stie cineva daca cel de mai jos este ros de albine?
(Am mai luat, dar de alt fel si am facut nuclee de imperechere si este ok)

https://www.dedeman.ro/iasi3/polistiren-extrudat-apla-xps-btf-interior/exterior-cant-drept-20-x-600-x-1250-mm/p/6031615
relucardei

Mesajde DoarEu » 26 Dec 2018, 01:25

Poate sa fie polistiren lucios ca oglinda, daca il pui langa o familie medie-puternica, nu il baga in seama pana primavara.
Primavara,cand incepe dezvoltarea exploziva,il roade pana trece dincolo.Am avut intr-un an un stup la care am uitat sa largesc de vreo 2 ori cuibul(2 saptamani,2-3 rame erau necesare) si aveam diafragma de placaj de 4-5 mm de lemn+diafragma polistiren extrudat.Au trecut prin ambele si s-au apucat de facut faguri dupa :lol: :lol: :lol:
E drept ca era un an in care natura era mult inainte...nu stiu nici acum cum am putut sa-l uit de 2 ori... :oops:
Stiu pe cineva care pune diafragme doar din extrudat si primavara largeste doar cand aude "soriceii" :lol:
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
DoarEu

Anterior

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE