Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Diafragme polistiren extrudat

Mesajde jonny_it » 10 Oct 2017, 18:59

Am luat si eu un bax de extrudat pentru a izola mai bine cateva nuclee mai slabute.

Stie cineva daca cel de mai jos este ros de albine?
(Am mai luat, dar de alt fel si am facut nuclee de imperechere si este ok)

https://www.dedeman.ro/iasi3/polistiren-extrudat-apla-xps-btf-interior/exterior-cant-drept-20-x-600-x-1250-mm/p/6031615
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Diafragme polistiren extrudat

Mesajde vladonofrei » 10 Oct 2017, 19:25

Nu il rod pe fata lucioasa
vladonofrei
 
Mesaje: 44
Membru din: 07 Sep 2014, 00:36

Re: Diafragme polistiren extrudat

Mesajde csaa » 10 Oct 2017, 20:09

La primavara, cand incepe dezvoltarea familiei, il rod, poate sa fie fata super lucioasa.
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Diafragme polistiren extrudat

Mesajde kiloz » 10 Oct 2017, 20:37

Eu am nuclee de cîtiva ani bune facuta din el,si rezista fara probleme. In afara de molie,albinele nu au nici o treaba cu rontaitul.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Diafragme polistiren extrudat

Mesajde jonny_it » 10 Oct 2017, 20:39

csaa scrie:La primavara, cand incepe dezvoltarea familiei, il rod, poate sa fie fata super lucioasa.


Bine de stiut.

Tot spun ca nu o sa mai tin regine de rezerva, dar sunt bune 10 regine in plus primavara. :lol:
Sa iernez in cuib nu am timp si nici chef de bibileala, asa ca prefer sa impachetez putin mai bine cateva nuclee si gata.
Au 3 intervale cu albine, hrana pe 4 rame, le ajunge pana la 1 martie. :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Diafragme polistiren extrudat

Mesajde jonny_it » 10 Oct 2017, 20:41

kiloz scrie:Eu am nuclee de cîtiva ani bune facuta din el,si rezista fara probleme. In afara de molie,albinele nu au nici o treaba cu rontaitul.


Nuclee am si eu, dar cu o cana de albine, nu mai multe.
Sunt foarte bune.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Diafragme polistiren extrudat

Mesajde stefanmadalin » 10 Oct 2017, 20:44

Stii ca spuneam si eu de polistiren.
Voiam sa plachez si eu cuibul, stanga-dreapta. DAr eu nu pun polistirenul langa rama, mi-am facut diafragme aproape etanse din OSB.
Deci intai osb si apoi polistiren.
Anul asta doar testez, mi-e frica de condens nu de ros.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Diafragme polistiren extrudat

Mesajde BazzGabi » 10 Oct 2017, 20:59

Am diafragme din polistiren verde și portocaliu, pe cel portocaliu îl rod, pe cel verde nu, intre rama și polistiren mai intercalez o diafragmă din pfl de 3-4 mm.
BazzGabi
 
Mesaje: 24
Membru din: 24 Dec 2016, 21:36

Re: Diafragme polistiren extrudat

Mesajde stefanmadalin » 10 Oct 2017, 21:05

Diafragmele laterale nu sunt asa importante.
Caldura cea mai multa se pierde prin acoperis. Asa mi-au zis si mie niste ingineri constructori.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Diafragme polistiren extrudat

Mesajde bio » 10 Oct 2017, 21:11

.... din ce vad, imi pare ca este modelul de extrudat putin poros cu niste dungi din fabricatie pe el.
Nu ti-l recomand deoarece pe acele nervuri care le are din fabrica se vor rupe diafragmele , plus modelul de extrudat cu suprafata putin poroasa va fi ros usor de albine si din 20 mm va ramine in 2-3 ani nici 10 mm si se va rupe in draci.

Vad ca la dedeman mai are si modelul ala crem-galbui cu striatiuni tip romb pe fetele laterale care de asemenea NU ti-l recomand . La mine ce am avut aceea culoare aveau rezistenta mecanica proasta plus ca sunt foarte inflamabile --la o bufnitura de la Furretro se aprind instantaneu .--Am rezolvat sa nu mai bufneasca Furetro dar nu le mai folosesc ca sau rupt in 2-3 ani.

De-a lungul timpului am facut in jur de 1000 de astfel de diafragme, toate culorile, grosimi de 2-3-4 cm ...imi permit sa-ti recomand:---- Cauta extrudat de culoare albastra dar lucios pe ambele parti si este ok.... este bun si 2 cm grosimea dar incearca si 3 cm grosimea ..
bio
 
Mesaje: 369
Membru din: 11 Oct 2011, 16:25
Localitate: Ialomita

Re: Diafragme polistiren extrudat

Mesajde jonny_it » 10 Oct 2017, 21:29

stefanmadalin scrie:Diafragmele laterale nu sunt asa importante.
Caldura cea mai multa se pierde prin acoperis. Asa mi-au zis si mie niste ingineri constructori.


La acoperis am pasla. :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Diafragme polistiren extrudat

Mesajde stefanmadalin » 10 Oct 2017, 21:38

Si are coeficient termic ca vata minerala/bazaltica? Sau e doar un material textil inert?
Vata bazaltica se pare ca e ultima fita acum prin constructii, doar ca nu e asa de usor de gasit ca si polistirenul. Si e mult mai scumpa ca polistirenul, dar are un avantaj major, nu face condens.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Diafragme polistiren extrudat

Mesajde jonny_it » 10 Oct 2017, 21:57

stefanmadalin scrie:Si are coeficient termic ca vata minerala/bazaltica? Sau e doar un material textil inert?
Vata bazaltica se pare ca e ultima fita acum prin constructii, doar ca nu e asa de usor de gasit ca si polistirenul. Si e mult mai scumpa ca polistirenul, dar are un avantaj major, nu face condens.


Mie imi trebuie pt stupi, nu pt acoperisul casei :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Diafragme polistiren extrudat

Mesajde Closcutz » 10 Oct 2017, 22:00

Eu cand foloseam polistiren extrudat in parti foloseam albastru si nu il rodeau...
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Diafragme polistiren extrudat

Mesajde stefanmadalin » 10 Oct 2017, 22:00

jonny_it scrie:Mie imi trebuie pt stupi, nu pt acoperisul casei :lol:



Aha, deci tu iti faci acoperis beton ca nordicii si pe ele le lasi in "capul gol" :lol:
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Diafragme polistiren extrudat

Mesajde Shrek » 10 Oct 2017, 22:08

Am diagrame din polistiren albastru lucios de 4 ani si sunt intacte. Celelalte culori , roz, galben , bleu, le -au ros in prima iarna. Din diafragmele decalibrate, am facut un mozaic si le-am lipit cu spuma in capac. Le prinde bine si vara si iarna. Trebuie sa fie cat mai dens polisirenul pentru diafragme.
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3309
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Următorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori