Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

impachetare

Mesajde stuparul2011 » 20 Sep 2011, 19:58

buna seara,
am vazut azi noapte pe tvr3 un reportaj despre apicultura bio, si despre cum facea apicultorul respectiv impachetarile pentru iarna.
dupa ce a selectat ramele care trebuie sa ramana in cuib, a pus in loc de diafragma o simpla bucata de carton. apoi peste rame, in loc de podisor, a pus o sita anti tantari, pentru a aduna propolis in anul urmator. iar peste aceasta un strat bun de ziare, intregi. asta a fost toata impachetarea.
acum vreau sa va intreb ceva> daca albinele sunt impachetate cat mai lejer nu creste astfel consumul de hrana, pentru a se putea incalzi? si aceasta impachetare este eficienta?
eu le impachetez asa> dupa diafragma pun ceva material de bumbac iar apoi o bucata de polistiren. peste podisor pun ziare + carton apoi o rogojina de sovar(nu stiu cati dintre dumneavoastra mai folosesc aceste rogojini) eu stiu pe cineva care a facut rost de la un batran de o presa pentru a fabrica aceste rogojini, dar batranul a murit si trebuie sa vedem noi cum functioneaza aceasta presa. daca mai foloseste cineva presa de genul acesta imi puteti spune cum functioneaza?
va multumesc
Avatar utilizator
stuparul2011
 
Mesaje: 620
Membru din: 06 Sep 2011, 23:04
Localitate: comuna Valcani,langa Sannicolau Mare,jud Timis

Re: impachetare

Mesajde cristi_vidican » 21 Sep 2011, 05:05

stuparul2011 scrie:buna seara,
am vazut azi noapte pe tvr3 un reportaj despre apicultura bio, si despre cum facea apicultorul respectiv impachetarile pentru iarna.
dupa ce a selectat ramele care trebuie sa ramana in cuib, a pus in loc de diafragma o simpla bucata de carton. apoi peste rame, in loc de podisor, a pus o sita anti tantari, pentru a aduna propolis in anul urmator. iar peste aceasta un strat bun de ziare, intregi. asta a fost toata impachetarea.
acum vreau sa va intreb ceva> daca albinele sunt impachetate cat mai lejer nu creste astfel consumul de hrana, pentru a se putea incalzi? si aceasta impachetare este eficienta?
eu le impachetez asa> dupa diafragma pun ceva material de bumbac iar apoi o bucata de polistiren. peste podisor pun ziare + carton apoi o rogojina de sovar(nu stiu cati dintre dumneavoastra mai folosesc aceste rogojini) eu stiu pe cineva care a facut rost de la un batran de o presa pentru a fabrica aceste rogojini, dar batranul a murit si trebuie sa vedem noi cum functioneaza aceasta presa. daca mai foloseste cineva presa de genul acesta imi puteti spune cum functioneaza?
va multumesc

Pupemea avea o vorba: pentru iernare, stupul se despacheteaza, nu se impacheteaza. Totul depinde de ce fund se foloseste. Daca e fund cu plasa, atunci trebuie inchis mai bine sus, ca sa nu faca curent de aer. Daca e fundul plin, atunci trebuie doar ceva sumar sus. Diafragma se poate folosi in ambele cazuri. Dar, oricum l-am impacheta peste iarna, tot nu-i tine de cald. Stupul are nevoie mai mare de caldura dupa ce incepe matca sa ponteze mai sustinut, asta spre primavara. Pana atunci cel mai important e sa aiba aerisire buna, altfel face condes si apar probleme.
Eu iernez asa: Am plasa pe fund de 1/3, o folie o pun peste rame si o culc dupa ultima rama. Peste tot corpul pun alta folie care sa inchida bine. Acolo unde am podisor, mai pun podisorul peste, acolo unde nu am podisor (la stupii care-i fac acum nu mai folosesc deloc podisor, folia rezolva problema) pun doar capacul peste folie.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor


Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori