Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Crotalierea stupilor !

Mesajde Bogdan.ag » 21 Sep 2011, 18:47

S-a discutat pe vechiul forum acest subiect , mai in gluma sau in serios .
Maine la ora 11 AM (21 sept. 2011) , apicultorii din jud. Arges sunt chemati la sediul ACA din Pitesti pentru e depune cereri in scopul eliberarii placutelor individuale pentru stupi(nu stiu daca acesta este termenul corect) , si pentru informare despre procedurile ulterioare prevazute in pastoral(placuta cu nr stupi , CUI, etc) . Am aflat intamplator despre acest eveniment : din cate se pare este obligatoriu pentru cei care fac pastoral si pentru cei care au accesat masura 141 .
Se pare ca gluma s-a cam terminat si chiar se ia in serios numerotarea si inventarierea efectivelor de albine din Romania !
Bineanteles costurile sunt suportate de apicultori---se pare ca o singura placuta costa undeva spre 10 lei(sper sa fie o gluma) --ramane doar sa se hotarasca ce firma castiga licitatia pentru cascaval .
Daca subiectul este discutat pe forum in alt topic , rog un moderator sa il stearga !
Faptele noastre de azi vor avea ecou in viitor !
Avatar utilizator
Bogdan.ag
 
Mesaje: 92
Membru din: 25 Aug 2011, 10:34
Localitate: Jud. Arges

Re: Crotalierea stupilor !

Mesajde gica » 21 Sep 2011, 20:39

Ai dracu de talhari,asa este.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: Crotalierea stupilor !

Mesajde dorindafi » 21 Sep 2011, 21:14

:mrgreen: teoretic nu ne pot obliga
practic cei care detzin masura 141 in caz contrar vor pierde ultimele transhe
Avatar utilizator
dorindafi
 
Mesaje: 1560
Membru din: 08 Apr 2011, 20:29
Localitate: novaci-gorj 0763650092

Re: Crotalierea stupilor !

Mesajde gica » 21 Sep 2011, 21:26

E vorba de toate masurile si de PNA.
Nu este obligatoriu dar cei care refuza nu vor mai primi nimic.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: Crotalierea stupilor !

Mesajde Mircea77 » 21 Sep 2011, 21:33

Voi chiar credeti ca niste amarate de placute, crotali sau cum vreti sa le spuneti ii vor opri pe hoti din ceea ce au stiu ei sa faca cel mai bine ?!
Va inselati amarnic. Un hot de meserie stie sa fure si un BMW ultimul racnet.
Aaaaa..... ca mai sunt parliti si printre ei asa cum se regasesc in orice domeniu, care sunt prinsi, condamnati etc., este firesc.
Parerea mea, de economist, este urmatoarea: crotalierea este primul pas spre realizarea unui recensamant REAL asupra numarului de familii de albine.
La ce va folosi acesta !? Simplu. O mai buna evidenta a surselor de venit pentru impozitarea lor ulterioara.
Politia ca sa-si faca treaba nu are nevoie de crotali. Ci doar sa cerceteze, sa instrumenteze dosarele si sa le dea procurorilor de lucru.
Pe scurt, ce trebuie.
Restul este doar praf in ochii credulilor (cei care nu se simt ofensati pot citi "fraieri").
Mircea77
 
Mesaje: 239
Membru din: 22 Aug 2011, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Crotalierea stupilor !

Mesajde Bogdan.ag » 21 Sep 2011, 21:56

Mircea77 , fara suparare dar crotalierea are un alt scop pentru ai nostri guvernanti .
Crezi ca de grija stupilor nostri furati nu pot ei dormi ?
Intradevar, doresc sa inventarieze si probabil pe viitor sa si impoziteze veniturile din apicultura !
Faptele noastre de azi vor avea ecou in viitor !
Avatar utilizator
Bogdan.ag
 
Mesaje: 92
Membru din: 25 Aug 2011, 10:34
Localitate: Jud. Arges

Re: Crotalierea stupilor !

Mesajde Mircea77 » 21 Sep 2011, 22:06

Bogdan.ag scrie:Mircea77 , fara suparare dar crotalierea are un alt scop pentru ai nostri guvernanti .
Crezi ca de grija stupilor nostri furati nu pot ei dormi ?
Intradevar, doresc sa inventarieze si probabil pe viitor sa si impoziteze veniturile din apicultura !


Poate am gresit eu, dar aici era cu trimitere spre solutia propusa de unii pentru "stoparea" furturilor prin inregistrarea stupilor.
Mircea77
 
Mesaje: 239
Membru din: 22 Aug 2011, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Crotalierea stupilor !

Mesajde Bogdan.ag » 21 Sep 2011, 22:16

Scuzele mele ! trebuie sa recunosc ca am citi jumatate de mesaj si am scris, crezand ca tot este in acelasi ton(contra hotilor. protejare stuparilor etc) !
Aveti perfecta dreptate : inventariere si impozitare . Chiar daca nu vor impozita neaparat , oricum baga mana in buzunarele noastre : placute , drumuri etc.
Daca este sa aprofundam : o familie decedata -alta placuta , cea veche dusa la aca--atunci este nebunie curata .
Ma astept sa puna crotal matcilor , albinelor si trantorilor :D
Faptele noastre de azi vor avea ecou in viitor !
Avatar utilizator
Bogdan.ag
 
Mesaje: 92
Membru din: 25 Aug 2011, 10:34
Localitate: Jud. Arges

Re: Crotalierea stupilor !

Mesajde Mircea77 » 21 Sep 2011, 22:25

Eii......pai vezi......acuma ai venit de acasa :lol: :lol: :lol:
Mircea77
 
Mesaje: 239
Membru din: 22 Aug 2011, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Crotalierea stupilor !

Mesajde alt stupar » 22 Sep 2011, 00:12

uite ca ma sperie nitel postarea asta si dadui niste telefoane la ceas tarziu, in noapte :)
ai mei de pe-aici nu au auzit nicicare nimic oficial de placutze.
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Crotalierea stupilor !

Mesajde proapis13 » 22 Sep 2011, 08:04

Se vede treaba ca incepatorii in ale forumului nu se prea ostenesc sa butoneze
Ia citeshte matalutza aicea si minuneaza-te
Implementarea legii se v-a face cu 1 oct sau 1 noe;nu se shtie nimic sigur la nivel de asociatzii.
Cert este ca placutzele sunt si trebuie ridicate iar masura pusa in practica .
Mentzionez ca Asociatia PRO APIS a facut lobby impotriva implementarii acestei legi
salve :D

viewtopic.php?f=28&t=223
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Crotalierea stupilor !

Mesajde Dragos2006 » 22 Sep 2011, 09:25

Situatia e simpla : vrei bani moca - pui placutze pe stupi ; vrei sa mergi singur fara nici un fel de ajutor (financiar) nu-ti trebuie nici o placutza.
Atentie mare sa aiba pinguinii deoarece o placutza nu poate costa mai mult de 2 lei , pana la 10 lei e cale lunga. HG este in vigoare, deja asociatiile care au facut cerere au primit codul , centralizatoarele s-au facut , a mai ramas doar chestiunea tehnica cu procurarea celor mai ieftine placutze.
Am o propunere : cine vrea sa discute acest subiect , intai sa citeasca HG , e foarte interesant si aproape imposibil de pus in practica . Spre exemlu eu a trebuit sa-mi rezerv 2000 de numere , lucru care nu mi se pare normal.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Crotalierea stupilor !

Mesajde iosca » 22 Sep 2011, 09:59

Eu am fost sunat acum vreo......2-3 zile (luni cred) de presedintele asociatie din care face parte sotia, sa-i trimit adeverinta de la primarie cu numarul total de stupi pt a-mi trimite crotaliile prin posta. Se pare ca se va-ntampla mai repede decat credeam toti. :roll:
http://iosca.sunphoto.ro

Când te-aştepţi mai puţin, atunci îţi dă Dumnezeu mai mult !
Avatar utilizator
iosca
 
Mesaje: 327
Membru din: 08 Mar 2011, 19:48
Localitate: Calafat - Dolj

Re: Crotalierea stupilor !

Mesajde iosca » 22 Sep 2011, 10:15

Acu'.. ma-ntreb si eu, pt ca n-am vazut cum arata crotaliile pt stupi :
- daca eu iernez jos, in alte cutii iar primavara ii mut in cutiile de pe pavilioane (cel putin in iarna si primavara care va urma asa sunt nevoit sa procedez), cum fac crotalierea ? Pot schimba crotaliile pe cutiile din pavilioane in primavara ?
- Sau mai am situatii si nu putine, cand iarnez 2 poate 3 roisori intr-o cutie (mai mari sau mai mici nu conteaza): - Cum fac crotalierea in aceasata situatie, cand in primavara fiecare va avea cutia lui (stup, lada sau cum vreti sa-i ziceti) :roll: ?
http://iosca.sunphoto.ro

Când te-aştepţi mai puţin, atunci îţi dă Dumnezeu mai mult !
Avatar utilizator
iosca
 
Mesaje: 327
Membru din: 08 Mar 2011, 19:48
Localitate: Calafat - Dolj

Re: Crotalierea stupilor !

Mesajde CORNEL V. » 22 Sep 2011, 10:55

Din discutiile cu presedintele ACA Gorj , se pare ca se doresc numere care odata montate pe lazi nu se mai pot desface...gen cerceii de la animale...asa ca nu cred ca se pot muta pe alte lazi...acum vom vedea ce si cum.
Avatar utilizator
CORNEL V.
 
Mesaje: 1138
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10
Localitate: Tg-Carbunesti :Gorj

Re: Crotalierea stupilor !

Mesajde cristi_vidican » 22 Sep 2011, 11:30

Pai ce fac eu daca folosesc stupul MER, pe care corp pun placuta, ca intr-un an se prea poate ca un stup sa sfarseasca in toamna cu alte corpuri decat cu cele cu care a inceput?
Cred ca cel mai bine ar fi sa legam placuta de gatul matcii si sa ne rugam ca sa nu roiasca in prunul vecinului :lol:
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Următorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori