Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Apicultura și schimbările climatice

Mesajde daffid mihailov » 05 Feb 2018, 16:43

Dincolo de argumentele pro sau contra, dacă omul influențează sau nu încălzirea globala, ea este reala. Clima se schimba. Cum influențează asta adaptarea raselor de albine?

Din cele expuse, nici Europa nu va fi ferita de efecte. Ținând cont ca în zona noastră sunt prevazute treceri extreme, ori prea frig ori prea cald, lucru care se vede iarna și vara, ce fel de albină se adaptează cel mai bine la aceste schimbări bruște?

Din ce am observat, sudul României, alta data renumit pt producții mari la salcâm, Vâlcea, Argeș, Olt, nu mai sunt de câțiva ani buni atât de bune. În ultimii ani tot mai des ajung în centrul Moldovei unde culesul și clima sunt mult mai stabile și mai lungi.
Fişiere ataşate
cc-impacts-in-Europe (1).png
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Apicultura și schimbările climatice

Mesajde ignatov andrei » 05 Feb 2018, 20:42

daffid mihailov scrie:Dincolo de argumentele pro sau contra, dacă omul influențează sau nu încălzirea globala, ea este reala. Clima se schimba. Cum influențează asta adaptarea raselor de albine?

Din cele expuse, nici Europa nu va fi ferita de efecte. Ținând cont ca în zona noastră sunt prevazute treceri extreme, ori prea frig ori prea cald, lucru care se vede iarna și vara, ce fel de albină se adaptează cel mai bine la aceste schimbări bruște?

Din ce am observat, sudul României, alta data renumit pt producții mari la salcâm, Vâlcea, Argeș, Olt, nu mai sunt de câțiva ani buni atât de bune. În ultimii ani tot mai des ajung în centrul Moldovei unde culesul și clima sunt mult mai stabile și mai lungi.


Chestia cu incalzirea globala... unii spun ca sunt semne pentru o imediata era glaciara...

Sudul Romaniei... Eheee, aici e "multe" de zis...
"Redarea" unor suprafete in circuitul agricol a insemnat:
- disparitia unei suprafete de 1500km patrati de luciu de apa din judetul Olt (era un vant, ce se "nastea" in acea zona, vant care "avea grija" de aparitia unor precipitatii);
- desecarile si indiguirile, in vederea irigarii masive (care n-a mai fost posibila datorita lui socru' meu si tatal tau, care au facut burlane si uluce pentru streasina, din tevile pentru irigatii).

Mai adauga oaresce motive, plus "schimbarile" climatice si... ecuatia e rezolvata!

P.S. Subiectul nu-i epuizat, stai linistit! Ajungem si la lipsa pestilor din rauri, la "cobararea" panzei freatice...
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Apicultura și schimbările climatice

Mesajde daffid mihailov » 05 Feb 2018, 23:40

Și as mai adaugă și gândacul mic de stup. Sunt 6 ani de când am renunțat la salcâm ul din Sudul Olteniei. Zona aia e aproape desert. Au tăiat păduri de salcâm plantate din ordinul lui Carol. În Dăbuleni pe asfalt e ca în vestul sălbatic praful, nisip. Dar au niște roșii... Nu am întâlnit în viata mea asa gust de roșie adevărată. Cu doar 3,5lei kg...

La voi în Moldova încă aveți noroc de baza melifera. Și în unele zone chiar se plantează salcâm. Mai e și flora spontana multă. Tei. Singura problema ca nu prea da floarea. Dar dacă faci un tei care tine oricum mai mult ca ala din buc sau Tulcea e ok.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Apicultura și schimbările climatice

Mesajde ignatov andrei » 06 Feb 2018, 00:31

daffid mihailov scrie:Și as mai adaugă și gândacul mic de stup. Sunt 6 ani de când am renunțat la salcâm ul din Sudul Olteniei. Zona aia e aproape desert. Au tăiat păduri de salcâm plantate din ordinul lui Carol. În Dăbuleni pe asfalt e ca în vestul sălbatic praful, nisip. Dar au niște roșii... Nu am întâlnit în viata mea asa gust de roșie adevărată. Cu doar 3,5lei kg...

La voi în Moldova încă aveți noroc de baza melifera. Și în unele zone chiar se plantează salcâm. Mai e și flora spontana multă. Tei. Singura problema ca nu prea da floarea. Dar dacă faci un tei care tine oricum mai mult ca ala din buc sau Tulcea e ok.


Erbicidele aduc "imbunatatitri" de la an la an, deoarece, pe vremuri, era prea multa flora spontana...
Padurile de tei devin, incet si sigur, amintiri bune de depanat la gura sobei...
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Apicultura și schimbările climatice

Mesajde daffid mihailov » 06 Feb 2018, 11:25

Tot ce cred eu e ca natura ne va regla de la sine. Când o sa fie prea cald o sa ne răcească cu o ploaie de gheata. Natura ne educa cu forța. Când nu o sa mai fie copaci, o sa plantam. Problema e cu ce costuri?

Un oraș din Africa de Sud cu populație cât București a rămas fără apa la momentul asta. Îmi aduc aminte când eram la cămin și am stat trei zile fără apa. Mai bine sa ai wc ul in spatele curții decât sa te prindă asa vremuri. Ma uit pe harta asta și ma gândesc dacă a fost bine sa ma întorc din Suedia. Pana nu o sa se închidă iar granițele.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges


Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 26 vizitatori