Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Dezumidificarea mierii

Mesajde cristi_vidican » 31 Mar 2018, 10:56

Cei care mergem la rapiță știm cât de important e să scoatem o miere cu umiditatea potrivită.
La rapiță trebuie să nu ai peste 18,5%
Dacă salcâmul rezistă și la 20 %, cu rapița nu ai nicio șansă, decât dacă o ții tot timpul la rece.
Pentru că salcâmul de multe ori bate puternic la ușă, scoate rapița pe fugă.
Anul trecut, deși am avut o săptămână între rapiță și debutul salcâmului, timp în care albinele n-au cules nimic, nu am reușit să o aduc mai jos 19%.
Greșeala mea a fost că am dat mai multe corpuri pe stupi, din dorința de a da spațiu și de frica roirii.
În felul acesta mierea s-a întins prin corpuri, fără să o căpăcească decât în mică măsură.
între rapiță și salcâm au fost ploi și frig, ceea ce a făcut ca albina să se tragă pe puiet, în magazii bătea vântul. Măcar dacă ar fi bătut.
Așa că, pe deasupra, mierea de rapiță a început să se cristalizeze în faguri. Minunat!

După ce am scos mierea, am pus-o în găleți, am încălzit puternic o cameră (30 grade) și am băgat un dezumidificator.
Scotea apă, dar nu am reușit să cobor umiditatea mai mult de 19%
e clar că nu e eficient.

Am auzit că alții bagă corpurile cu rame într-o încăpere și cu ventilatoare și dezumidificator reușesc să aducă umiditatea la cât vor ei, chiar și sub 18%.

Dacă aveți experiență cu așa ceva, ar fi bine venită împărtășirea ei.

P.S. Mă pregătesc să-mi fac o cameră specială pentru extras acasă (adică o cameră curată dedicată doar pt așa ceva.)
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Dezumidificarea mierii

Mesajde mausica » 31 Mar 2018, 11:17

Cine te pune sa pui atatea magazii :lol: ?
Varianta cu magaziile puse in camera cu dezumificatoare am auzit si eu,insa pana acum nu am intampinat probleme cu rapita. Abia astept sa vad de la cei ce folosesc aparatele cum e treaba.
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Dezumidificarea mierii

Mesajde cristi_vidican » 31 Mar 2018, 11:37

Mausică,
tu ai probleme cu iulișca.
Un borcan de iulișcă de la tine s-a umflat.
La rapiță se schimbă gustul și nu-mi mai place, dar la iulișcă gustul nu s-a schimbat deloc.
Dar, în locul tău, m-aș gândi cum rezolv problema, mai ales că mierea ta merge în locuri selecte ;)
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Dezumidificarea mierii

Mesajde Balian » 31 Mar 2018, 15:30

Din moment ce fagurele sunt luate de la dezumificare de albine, până ce ajunge în bidoane,
singurul moment când mierea este întinsă pe o suprafață mare și fiind în contact cu aerul
este când se află în storcător. Dacă am ventila storcătorul cu un curent de aer cald dezumificat :!: ,
s-ar putea (mă gândesc eu) să reușim o scădere de umiditate. Ce părere aveți? :?:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Dezumidificarea mierii

Mesajde cristi_vidican » 31 Mar 2018, 15:43

E prea puțin timp pentru a dezumidifica.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Dezumidificarea mierii

Mesajde Balian » 31 Mar 2018, 16:05

Nu știu. Cu dezumidificarea în faguri, e problemă că nu barbotează aerul prin miere, dar nici nu poate fi agitată în celule.
În storcător mai zboară în picuri în aer cald dezumidificat, mai curge rostogolind prin piese, perete. Nu este complicat
de încercat. Dezumidificator evident că trebuie folosit. Storcătorul poate fi încălzit bine până la 70*C pentru o
perioadă scurtă ca la pasteurizare, care ar putea da rezultat semnificativ. Un suflător de aer cald cu termostatare are
oricine, cine are uscător de polen.
Apropo de barbotare. Suflat aer cald dezumidificat prin miere fluidă. :!:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Dezumidificarea mierii

Mesajde mausica » 31 Mar 2018, 17:22

cristi_vidican scrie:Un borcan de iulișcă de la tine s-a umflat.
La rapiță se schimbă gustul și nu-mi mai place, dar la iulișcă gustul nu s-a schimbat deloc.
Dar, în locul tău, m-aș gândi cum rezolv problema, mai ales că mierea ta merge în locuri selecte ;)

Se mai intampla....stii si tu bine ca in octombrie daca nu ai popor ......nu are cine sa capaceasca. Daca o scoti prea repede(mierea)nu e coapta,daca o scoti tarziu e betonata.....e greu cu iulisca asta.
O sa incerc un artificiu anu asta sa vedem daca functioneaza.
Ultima tura stoarsa a avut 20% umiditatea......cam mult pt pretentiile mele,pe cand prima a avut max 18%
Cumva o sa imi rezolv eu aceasta problema.....ori renunt la iulisca ori unific fam de baza cu cate un roi
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Dezumidificarea mierii

Mesajde Closcutz » 31 Mar 2018, 21:49

Cu rapita am intampinat si eu probleme... Exista utilaj apicol dedicat reducerii umiditatii mierii. Din ce-mi amintesc costa vreo 25 000 lei. Are niste discuri mari care se invart precum elicea motorului de barca in miere... Nu stiu cati dintre noi isi permit asa ceva sau cat randament da o astfel de scula...
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Dezumidificarea mierii

Mesajde mausica » 31 Mar 2018, 22:59

Daca tot face CV camera speciala....poate isi cumpara ;)
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Dezumidificarea mierii

Mesajde cristi_vidican » 31 Mar 2018, 23:00

mausica scrie:Daca tot face CV camera speciala....poate isi cumpara ;)

Dacă i-o arăt lui Balian, sigur o face la 1 % din prețul ei. :lol:
Și-i aduce și îmbunătățiri.

P.S. Mă tot gândesc la treaba cu barbotajul. :lol:
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Dezumidificarea mierii

Mesajde Balian » 01 Apr 2018, 06:40

Fiind situat pe mijlocul mării cu rapiță nici nu pot și să fie stupina rentabilă nici nu-mi permit să nu
merg la rapiță. Chiar mă gândesc cu o parte a stupilor să fac un fel de rapiță 2. În acest an sigur se
vor îngrămădi înflorările.

Cum procedez eu cu mierea de rapiță. O storc la 19-19,5%. Fiind primul stors într-un an imposibil să
nu intră și ceva miere de anul trecut, deci și cristale, care face mierea de rapiță mai dispusă la
cristalizare. O încălzesc pînă dispar cristale toate. Le așez grupat bidoanele pe un strat de polisiren
și le invelesc. Las câteva zile să se stratifice. În stratul deasupra va urca mierea cu umiditate mai mare.
Iau vreo 10-15cm din fiecare bidon. Ce rămâne complectezi și le pun la rece în beci. Ce se adună cu
umiditate 1-2 bidoane încălzesc 2-3 zile agitând des. Acestea le vând prima dată, sau îmi păstrez
pentru făcut turtă toamna 60% polen 40% miere.

Barbotajul la prima gândire se pare ciudat. Dar nu chiar. Îi trebuie aer sub presiune. Nicicum din compresor
care scoate aer cu miros de ulei. Deci ventilator de presiune. Ex. aspirator de praf tip vechi. Un recipient cu
apă încălzită reglabil, cu o spirală de țeavă de cupru pentru încălzirea aerului. Cu o rozetă de duș facem
bule mici în miere. Dezumidificator obligatoriu la fiecare metodă, altfel poate facem mai mult rău decât bine.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Dezumidificarea mierii

Mesajde paul » 15 Iul 2018, 11:31

Ieri am reusit si eu, cu mare greu (lipsa acuta de timp) sa extrag putina miere de tei. Partea proasta este ca a iesit cam prea fluida, drept este ca ploua din unele rame, probabil ceva cules de la faneata. Am sperat ca amestecandu-se cu cea capacita va ajunge la densitatea corecta. :(
Am lasat recipientele deschise si le-am acoperit cu tifon. Le-am pus intr-o incapere racoroasa. Ce mai pot face ? Exista pericolul sa fermenteze ?
Multumesc anticipat pt. sfaturi !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Dezumidificarea mierii

Mesajde yuonyuon » 15 Iul 2018, 11:38

paul scrie:Ieri am reusit si eu, cu mare greu (lipsa acuta de timp) sa extrag putina miere de tei. Partea proasta este ca a iesit cam prea fluida, drept este ca ploua din unele rame, probabil ceva cules de la faneata. Am sperat ca amestecandu-se cu cea capacita va ajunge la densitatea corecta. :(
Am lasat recipientele deschise si le-am acoperit cu tifon. Le-am pus intr-o incapere racoroasa. Ce mai pot face ? Exista pericolul sa fermenteze ?
Multumesc anticipat pt. sfaturi !
iei partea de deasupra(ce e subtire) si o dai la albine inapoi,,, restul e buna
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Dezumidificarea mierii

Mesajde Closcutz » 15 Iul 2018, 14:28

Nu te baza pe faptul că se amestecă; singurul risc este sa fermenteze toată mierea! Dă-o la albine in hrănitoare urgent și așteaptă să fie capacită. Daca nu vrei să muncești precum Sisif singura scăpare ar fi sa faci rost de refractometru și să fie sub 20 umiditatea.
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Dezumidificarea mierii

Mesajde dantat » 15 Iul 2018, 14:45

paul scrie:Ieri am reusit si eu, cu mare greu (lipsa acuta de timp) sa extrag putina miere de tei. Partea proasta este ca a iesit cam prea fluida, drept este ca ploua din unele rame, probabil ceva cules de la faneata. Am sperat ca amestecandu-se cu cea capacita va ajunge la densitatea corecta. :(
Am lasat recipientele deschise si le-am acoperit cu tifon. Le-am pus intr-o incapere racoroasa. Ce mai pot face ? Exista pericolul sa fermenteze ?
Multumesc anticipat pt. sfaturi !


Exista pericolul sa fermenteze. Depinde pana la urma de umiditate. Bacteriile nu au ce face intr-o miere maturata, avand un ph si umiditate ce nu le permite acest lucru. Dar intr-o miere pusa la evaporat, de om, e posibil sa prinda bacterii si sa fermenteze. Cand o extragi maturata, nu ai griji.
Maturatoarele din comert, ori de la centrele de extractie (chiar daca nu la noi) cum functioneaza ? Ar trebui respectat acelasi principiu.
Noi suntem romani, noi suntem romani, noi suntem aici ca sclavi staaaapaaani...
Avatar utilizator
dantat
 
Mesaje: 132
Membru din: 20 Mar 2015, 19:58
Localitate: Olt.

Re: Dezumidificarea mierii

Mesajde cristi_vidican » 15 Iul 2018, 15:53

@Paul,
Densitatea e una, umiditatea e alta, deși au legătură. Vâscozitatea e alta. (mierea la cald e mai fluidă și dă impresia că are umiditate mai mare)
S-ar putea să ai umiditate mai mare și la tei e o problemă asta, ca la rapiță.

pune-o într-un refractometru și vezi cât are.
Nu știu la tei, nu am prea avut tei, dar la rapiță trebuie musai să fie sub 18,5%
La salcâm nu-i bai și peste 19, dar la tei am auzit că face probleme dacă e cu umiditatea mare.

Ai mai multe variante...
1. pune-o într-un butoi, amesteci des, tifon pe butoi și iei partea de deasupra care ar trebui să fie mai umedă și o dai la albine.
măsori pe cea rămasă. Ajută dacă ai avea un decristalizator de butoi, care să o țină caldă și un ventilator și un dezumidificator.
Eu la rapiță le-am avut pe toate astea și am coborât mai bine de 1 grad la umiditate. Am fost cel mai fericit.
2. O pui în găleți și o bagi la pivniță, la rece. Nu va fermenta. Dar, le spui clienților să o mănânce rapid sau să o țină în frigider. Variantă care nu prea e de dorit.

În toate cazurile ai nevoie de refractometru, care cred că e obligatoriu pentru fiecare stupar. Mai ales cei care fac rapiță.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Următorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori