Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Colectare polen probleme aparute in practica.

Mesajde varza » 02 Iul 2018, 12:13

Deci dupa cum spune titlul ...... Am inceput colectarea polenului si deja am intalnit probleme . Prima problema ar fi faptul ca trantori mor in interiorul stupului desi am la colectoare iesiri pentru trantori in lateral tot am gasit o cantitate mare de trantori morti. Colectoarele sunt de urdinis ( am scandurica de zbor fixa) . A trebuit sa intervin tot la 2 zile sa le ridic placa activa sa poata curata in interior. Din cate am inteles de la cei care colecteaza se lasa pe modul de colectare continu pe perioada in care dorim sa colectam ceea ce nu mi se pare realizabil in aceste conditii. O a 2-a problema ar fi ........ cum scap de furnicile din polen? Parca sunt fara numar in polen . Am inteles ca uni folosesc site pentru a selecta polenul dar nu stiu daca merge la furnici .... sau poate o suflanta? De asemenea cum pastram polenul ..... In afara de pastrarea in congelator sau uscarea mai sunt alte posibilitati? Personal sunt la inceput cu colectarea polenului. De asemenea daca le pun in punga la congalator nu exista riscul sa se altereze? Multumesc
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: Colectare polen probleme aparute in practica.

Mesajde Balian » 02 Iul 2018, 14:28

varza scrie:Deci dupa cum spune titlul ...... Am inceput colectarea polenului si deja am intalnit probleme . Prima problema ar fi faptul ca trantori mor in interiorul stupului desi am la colectoare iesiri pentru trantori in lateral tot am gasit o cantitate mare de trantori morti. Colectoarele sunt de urdinis ( am scandurica de zbor fixa) . A trebuit sa intervin tot la 2 zile sa le ridic placa activa sa poata curata in interior. Din cate am inteles de la cei care colecteaza se lasa pe modul de colectare continu pe perioada in care dorim sa colectam ceea ce nu mi se pare realizabil in aceste conditii. O a 2-a problema ar fi ........ cum scap de furnicile din polen? Parca sunt fara numar in polen . Am inteles ca uni folosesc site pentru a selecta polenul dar nu stiu daca merge la furnici .... sau poate o suflanta? De asemenea cum pastram polenul ..... In afara de pastrarea in congelator sau uscarea mai sunt alte posibilitati? Personal sunt la inceput cu colectarea polenului. De asemenea daca le pun in punga la congalator nu exista riscul sa se altereze? Multumesc


Modificați ieșirile pentru trântori (poziție diametru), dar tot veți avea trântori morți în stup. Nu-i o problemă mare numai dacă blochează urdinișul.
Furnicile dacă sunt în număr mare sau fac cuib în stup, le deranjează și albinele. Tundeți iarba în jurul stupului să nu poată urca pe iarbă firnicile în
stup și dați cu ulei ars pe o porțiune a picioarelor.
Polenul trebuie cernut oricum după uscare să fie scos praful mărunt din polen, împrăună cu furnicile. (Înainte și în timpul uscării mai dispar din ele.)
Polenul păstrat sub -15-20*C nu se alterează.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Colectare polen probleme aparute in practica.

Mesajde varza » 03 Iul 2018, 01:13

Multumesc mult pentru clarificare. Problema este ca nu am o cantitate mare de polen acum si as dori sa o pastrez in congelator. Cum procedez in acest caz sa nu congelez si furnicile si sa scap daca se poate de impuritatile din el? multumesc
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: Colectare polen probleme aparute in practica.

Mesajde Balian » 03 Iul 2018, 05:56

varza scrie:Multumesc mult pentru clarificare. Problema este ca nu am o cantitate mare de polen acum si as dori sa o pastrez in congelator. Cum procedez in acest caz sa nu congelez si furnicile si sa scap daca se poate de impuritatile din el? multumesc

Puneți în congelator într-o pungă închisă cu furnici cu tot, și peste o zi îl cerneți.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Colectare polen probleme aparute in practica.

Mesajde varza » 06 Iul 2018, 21:13

Multumesc mult pentru raspuns. Puteti clarifica modul in care il cern acest polen .Ce tip de site folositi la cernere? Din discutii am vazut faptul ca se recomanda o cernere cu sita mai mare pentru a ramane/scoate resturile mari (aka albinele) si o sita mica pentru a scoate impuritatile mai mici. De unde se poate face rost de asa ceva? Nu am vazut in magazine. Multumesc
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: Colectare polen probleme aparute in practica.

Mesajde Shrek » 06 Iul 2018, 21:30

Pai , poți sa începi sa-l cerni cu sita pentru paste, sa scoți resturile de albine si apoi cu sita pentru mălai. Eu nu as arunca polenul mărunt ci l-as pastra pentru turtă in primavara.
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Colectare polen probleme aparute in practica.

Mesajde varza » 17 Iul 2018, 01:28

Multumesc Shrek si tuturor care a-ti raspuns si oferit ajutor. Am patit-o din nou :oops: . Am lasat colectarea polenului o scurta perioada in grija unui apropiat si care a colectat la 2 zile insa din pacate polenul a inceput sa se acreasca datorita ploilor. Invatatura de minte pentru data viitoare. Acum ma intreb la ce pot sa il folosesc .... Nu e mult dar vreo 7 -15 kg tot e ( nu l-am cantarit sa nu ma speriu) . Pareri din nou ? multumesc tuturor.
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: Colectare polen probleme aparute in practica.

Mesajde Shrek » 17 Iul 2018, 08:47

Io zic sa-l arunci! Daca esti "zgarcit" , pune-l in sirop si foloseste-l la stimulari. Pune-l in alcool cat sa il acopere , lasa-l cateva zile si apoi pasează-l.
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Colectare polen probleme aparute in practica.

Mesajde varza » 19 Iul 2018, 19:10

Multumesc pentru raspuns. Nu stiu daca nu ar exista riscul pentru favorizarea diferitelor boli chiar daca il folosesc inapoi la albine . Voi incerca pe cativa stupi totusi. Multumesc
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: Colectare polen probleme aparute in practica.

Mesajde jonny_it » 19 Iul 2018, 20:27

varza scrie:Multumesc pentru raspuns. Nu stiu daca nu ar exista riscul pentru favorizarea diferitelor boli chiar daca il folosesc inapoi la albine . Voi incerca pe cativa stupi totusi. Multumesc


Riscul exista, dar este putin mai mic. La pastura sansele sunt aproape 100% sa transmiti boala de la o familie la alta.
Oricum daca ai intr-o familie loca de exemplu sigur au si celelalte, doar ca nu se manifesta. :)

PS: turtele date primavara devreme "incurajeaza" nosemoza. Facem 100 de albine in plus dar reducem viata albinelor care ierneaza si a celor tinere, deci per total iesim pe minus. Nu mai bine stam cuminti si asteptam polenul de afara? Si eu dau uneori turte dar din alte motive. :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Colectare polen probleme aparute in practica.

Mesajde 5rame » 26 Iul 2018, 10:01

jonny_it scrie:
varza scrie:Multumesc pentru raspuns. Nu stiu daca nu ar exista riscul pentru favorizarea diferitelor boli chiar daca il folosesc inapoi la albine . Voi incerca pe cativa stupi totusi. Multumesc


Riscul exista, dar este putin mai mic. La pastura sansele sunt aproape 100% sa transmiti boala de la o familie la alta.
Oricum daca ai intr-o familie loca de exemplu sigur au si celelalte, doar ca nu se manifesta. :)

PS: turtele date primavara devreme "incurajeaza" nosemoza. Facem 100 de albine in plus dar reducem viata albinelor care ierneaza si a celor tinere, deci per total iesim pe minus. Nu mai bine stam cuminti si asteptam polenul de afara? Si eu dau uneori turte dar din alte motive. :)


Puteti sa dezvoltati pentru ce le dati si mai ales cum le preparati?

Multumesc!
Temperatura. Hrana. Tratamente. I 35.20.1 I
5rame
 
Mesaje: 276
Membru din: 19 Sep 2017, 15:03
Localitate: Bucuresti

Re: Colectare polen probleme aparute in practica.

Mesajde jonny_it » 26 Iul 2018, 13:36

5rame scrie:Puteti sa dezvoltati pentru ce le dati si mai ales cum le preparati?

Multumesc!


Turte dau si eu la fel ca cele produse de toata lumea. Dar le dau in special cand este seceta si nu aduc polen, sau aduc foarte putin.
Dupa turte tratez pentru nosema(daca este seceta oricum dau sirop, asa ca in el pun si tratamentul pt nosema).
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Colectare polen probleme aparute in practica.

Mesajde joohny » 29 Iul 2018, 21:53

Si care este tratamentul pt. nosema care il folosesti?
joohny
 
Mesaje: 966
Membru din: 15 Oct 2012, 22:01
Localitate: Vaslui


Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori