Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: perforator/capsator rame

Mesajde jonny_it » 12 Feb 2021, 17:28

cristi_vidican scrie:
jonny_it scrie: Tot la fel se rup cand sunt pline cu miere de mana si nu vrea sa iasa.

Vezi că ne-am înțeles la ceva prin toamnă. mai am un butoi de rapiță și dacă nu te miști bine nu mai am ce să-ți dau la schimb.


Pai facem schimbul cand trimit reginele sau acum? :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: perforator/capsator rame

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 12 Feb 2021, 17:35

Am ajuns la concluzia ca insarmarea mixta e cea mai buna. Face ramele mai rezistente. O intrebare pentru cei care folosesc rame din plastic. O rama din plastic poate fi refolosita cand se invecheste? Daca da cum se dezinfecteaza?
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: perforator/capsator rame

Mesajde jonny_it » 12 Feb 2021, 18:37

Vasile_Bucovineanu scrie:Am ajuns la concluzia ca insarmarea mixta e cea mai buna. Face ramele mai rezistente. O intrebare pentru cei care folosesc rame din plastic. O rama din plastic poate fi refolosita cand se invecheste? Daca da cum se dezinfecteaza?


Va spun din ce m-am documentat si eu, a fost printre primele intrebari ale mele.
Se rade ceara de pe ea, de preferat cand este rece.
Sau se pot baga in apa fierbinte, nu apa care fierbe ca se deformeaza.
Dezinfectarea se face cu abur.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: perforator/capsator rame

Mesajde cristi_vidican » 12 Feb 2021, 19:08

jonny_it scrie:Pai facem schimbul cand trimit reginele sau acum? :lol:

Până atunci expiră mierea ta. :lol:
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: perforator/capsator rame

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 12 Feb 2021, 19:15

jonny_it scrie:Va spun din ce m-am documentat si eu, a fost printre primele intrebari ale mele.
Se rade ceara de pe ea, de preferat cand este rece.
Sau se pot baga in apa fierbinte, nu apa care fierbe ca se deformeaza.
Dezinfectarea se face cu abur.

Cu multi ani in urma, cand abia aparusera in Romania, am cumparat 2 rame bloc din plastic .Erau model Langstroth, cu 1cm mai lungi decat ale noastre. Dupa ce au fost puse vreo 3 ani in fiecare vara in corpuri, colturile de jos nu erau lucrate. Cand am vrut sa le reciclez, le-am bagat in apa fierbinte si s-au facut elice.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: perforator/capsator rame

Mesajde Balian » 12 Feb 2021, 19:33

Vasile_Bucovineanu scrie:Am ajuns la concluzia ca insarmarea mixta e cea mai buna. Face ramele mai rezistente. O intrebare pentru cei care folosesc rame din plastic. O rama din plastic poate fi refolosita cand se invecheste? Daca da cum se dezinfecteaza?

Folosesc de vreo 5 ani faguri de plastic. De 2 ani reformez în număr mai mare faguri.
Am faguri din plastic care și de 5 ori au fost reformați că nu au fost construiți bine
erau distorsionați sau au o porțiune de trântori. Se dă cu șpaclul și se pune la reconstruit.
Când se reformează cu totul, se scoate din ramă se curăță cu șpaclul și cu jet de apă caldă
cu care se spală mașinile se curăță de arată exact ca unu nou.
Știu cine și de 15 ori a curățit și nu au nimic. Mai sunt care se deteriorează. Alea se aruncă.
După un timp stupina se transformă să nu cheltuești bani pentru faguri artificiali ci pur și
simplu nu mai ai ce face cu ceara și trebuie s-o vinzi tot ce scoți din faguri vechi. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2864
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Anterior

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori