Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

functionare lift auto

Mesajde eugen_c » 03 Iun 2019, 16:14

Buna ziua,

In ultima perioada(adica in acest an) intampin probleme cu liftul montat pe masina cu care imi transport stupii in pastoral, in sensul ca nu mai ridica greutate mai mare de 100 kg.
Motorul cupleaza, insa pare ca functineaza in gol pentru ca liftul nu se ridica. Va rog imi puteti oferi un sfat sau sa ma indrumati catre un mecanic bun in zona orasului Bucuresti?
Multumesc!
eugen_c
 
Mesaje: 96
Membru din: 28 Dec 2011, 22:27
Localitate: Bucuresti

Re: functionare lift auto

Mesajde Balian » 03 Iun 2019, 18:00

eugen_c scrie:Buna ziua,

In ultima perioada(adica in acest an) intampin probleme cu liftul montat pe masina cu care imi transport stupii in pastoral, in sensul ca nu mai ridica greutate mai mare de 100 kg.
Motorul cupleaza, insa pare ca functineaza in gol pentru ca liftul nu se ridica. Va rog imi puteti oferi un sfat sau sa ma indrumati catre un mecanic bun in zona orasului Bucuresti?
Multumesc!

Dacă liftul e hidraulic, probabil nivelul uleiului a scăzur și sistemul a primit aer. Trebuie complectat uleiul și amorsat sistemul.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2864
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: functionare lift auto

Mesajde eugen_c » 04 Iun 2019, 07:52

Multumesc pentru sfat. Intradevar sistemul este hidraulic, insa nivelul uleiului este sus, mult peste capetele furtunaselor de tur si retur.
Exista si posibilitatea sa aibe aer in instalatie , pentru ca liftul nu a fost folosit cateva luni bune si poate au mai imbatranit semeringurile.
eugen_c
 
Mesaje: 96
Membru din: 28 Dec 2011, 22:27
Localitate: Bucuresti


Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori