Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Inversare caturi

Mesajde Shrek » 04 Iun 2021, 13:30

cristi_vidican scrie:....... Balian ne poate spune, că el o făcut rost de el. Cu el încarc o baterie care ține în viață sistemul cântărire/monitorizare temperatură a stupilor........:

Deci domnu' Balian este un fel de...procuror?!
Nu stiu ce salcam ai acolo, dar s2, este pe gata! Ieri dimineață am inversat un cat la turnul din Pisa si azi dimineata era aproape plin. Cand face asa, ii gata pita lui ( salcamului)! Mintenas începe să ningă!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Inversare caturi

Mesajde cristi82 » 04 Iun 2021, 22:45

Multumesc tuturor pentru opinii, azi am pus la 60 % din stupi caturi 1/2 intre cuib si catul cu miere, la 2 din ei am fost obligat sa le pun al doilea cat 1/1 intrucat am deblocat cuibul cu 4 rame goale pe care le-am ridicat in al doilea cat, primul cat era plin cu miere, m-a surprins ce cules a fost azi, foarte bun, cu 24 grade .
Cred ca anul asta o sa imi bat recordul.
cristi82
 
Mesaje: 278
Membru din: 21 Ian 2013, 21:47
Localitate: Satu Mare

Re: Inversare caturi

Mesajde Balian » 05 Iun 2021, 07:33

cristi82 scrie:Multumesc tuturor pentru opinii, azi am pus la 60 % din stupi caturi 1/2 intre cuib si catul cu miere, la 2 din ei am fost obligat sa le pun al doilea cat 1/1 intrucat am deblocat cuibul cu 4 rame goale pe care le-am ridicat in al doilea cat, primul cat era plin cu miere, m-a surprins ce cules a fost azi, foarte bun, cu 24 grade .
Cred ca anul asta o sa imi bat recordul.

La acest punct, când ai de tras sus rame din cuib de 1/1, e de judecat dacă merită să lucrezi numai cu rame de 1/2., deci MER? :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Inversare caturi

Mesajde cristi_vidican » 05 Iun 2021, 16:23

La ora asta cuiburile sunt ghivechi. Puietul e neglijat aproape total.
Nectar peste tot în cuib. Dar, în 2-3 zile fără cules prea tare, dacă e albină și n-au făcut coroane în cuib, sau vreo rasă căreia îi place să aibă mierea sub plapumă, atunci albina face curat și mută tot sus. Și vine nenea Vidican și le ia tot ce au mutat ele sus.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Inversare caturi

Mesajde cristi_vidican » 05 Iun 2021, 16:30

Shrek scrie:Deci domnu' Balian este un fel de...procuror?!
Nu stiu ce salcam ai acolo, dar s2, este pe gata! Ieri dimineață am inversat un cat la turnul din Pisa si azi dimineata era aproape plin. Cand face asa, ii gata pita lui ( salcamului)! Mintenas începe să ningă!


Dl Balian e omul care dacă-l sun: Geza, vreau să merg pe Lună, ajută-mă! Îmi zice: ai răbdare o săptămână și te rezolv (adică îmi face nava spațială complet utilată, apeși doar un buton, te duce și de aduce de pe Lună)

La mine ieri a fost vârful. Un vârf pe care n-am mai fost. Am mai fost pe unul mare în 2018, dar anul acesta este peste. Azi coborâm puțin, dar nu mult.
Vremea foarte bună, care a fost motivul producție, ne va despărți repede de salcâmul care va rămâne punct de reper pentru câțiva ani care vor veni.

P.S. Dacă ați făcut producții bune, nu-l dați tot anul acesta ca să scăpați de el. Vor veni și ani în care nu se va face deloc. am un prieten care mi-a zis anul trecut: eu și acum vând salcâm din 2018.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Inversare caturi

Mesajde Shrek » 05 Iun 2021, 19:24

cristi_vidican scrie:....
Dl Balian e omul care dacă-l sun: Geza, vreau să merg pe Lună, ajută-mă! Îmi zice: ai răbdare o săptămână și te rezolv (adică îmi face nava spațială complet utilată, apeși doar un buton, te duce și de aduce de pe Lună).........

Am inteles! Este un fel de fermier! Cultiva pătrunjel si vinde.....fan! Altfel n-are cum sa te duca pe luna! Glumesc!
Am avut o găleată de miere de salcam din 2017! O pastram sigilata sa vad după șapte ani ( mi-a spus cineva o poveste si am dorit să văd dacă se confirma). În primăvara, un amic a dat de ea si n-am mai scapat de el. Doar un pic închisă la culoare dar la fel de limpede si cu acel buchet specific. Evident, tot necristalizata.
A plecat cu ea " afara "si dupa un timp m-a sunat sa ii mai vand. N-am! Trebe sa astepti 4 ani. Eu inca șapte sa vad " minunea"!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Inversare caturi

Mesajde cristi82 » 06 Iun 2021, 11:24

D-le Balian, ai dreptate, m-a cam indoit ridicatul de caturi 1/1 peste cele de 1/2, sunt iertator cu albinele, numai sa aduca miere :D ;
Ieri vreme proasta, azi se pare vreme ok.
cristi82
 
Mesaje: 278
Membru din: 21 Ian 2013, 21:47
Localitate: Satu Mare

Re: Inversare caturi

Mesajde Balian » 06 Iun 2021, 15:09

Trecerea mea de la orizontale la MER a avut diferite stații. Cea cu cat de 1/1 era una f scurtă. :lol: Un sezon, după care repede am pus în funcțiune circulara. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Anterior

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori