Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Mutare stupi la distanta mica.

Mesajde DoarEu » 12 Iul 2021, 10:46

Va salut.Am mutat seara trecuta stupii la o distanta de 1.5km la culesul de floarea-soarelui.Problema e ca s-au mai intors pe vatra veche albine culegatoare.Am lasat pe vatra veche 4 roi cu matci imperecheate(mai mult nuclei).Acum sunt destul de plini de albina culegatoare.Cum as putea sa fac ca acea albina culegatoare sa o duc la stupii care culeg FS.M-am gandit sa las 2 zile stupii asa cum sunt,ca mai toata albina culegatoare care se intoarce la vatra veche sa vina acasa iar mai apoi sa scot ramele cu puiet capacit/necapacit din roi,sa scot matca cu o rama de albina(pt ca am nevoie ca nucleii sa ramana pe vatra) si ceea ce a ramas in stup ,sa le narcotizez cu azotat de amoniu si sa le duc la stupii care culeg.Care sunt sansele de reusita? Care sunt neajunsurile cu metoda asta?
Credeti ca dupa 2-3 zile o sa se mai intoarca culegatoare pe vatra veche, din stupii care sunt la FS?
Exista o alta metoda pe care sa o aplic cu riscuri mai mici decat metoda cu narcotizarea?(in afara de mutare la distanta mare, asta nu (mai) pot sa fac,le puneam in curtea unei cunostinte la vreo 18km de vatra,acum nu mai pot face asta)
Mentionez ca nu toata culegatoarea s-a intors acasa. Stupii au activitate destul de buna,aduc polen,albina vine grea la urdinis,intra-iese din stup.
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: Mutare stupi la distanta mica.

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 12 Iul 2021, 12:04

Narcotizarea implica niste riscuri mai mari decat avantajele care ar rezulta in urma operatiunii. Daca nu e facuta corect, si aici ma refer la cantitatea optima de substanta folosita in functie de volumul nucleelor, exista riscul ca albinele sa adoarma de tot. :)
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Mutare stupi la distanta mica.

Mesajde DoarEu » 12 Iul 2021, 13:10

Nucleii sunt defapt stupi dadant 12rame.Doar cantitatea de albina e mica, sau era, pana azi, ca s-au umplut de albina culegatoare. Alta metoda in afara de narcotizare mai cunoașteți? Eu cel puțin nu ma pot gandi la nimic altceva... Ma gândesc ca daca le anesteziez seara iar apoi dimineața ii duc unde sunt stupii la FS ar fi o metoda buna, ca mai apoi sa impart albina culegatoare in stupii de acolo. Plus ca o sa încerc metoda prima data pe o rama de albina, n-o sa ma apuc sa dau unui stup intreg.Intrebarea e, pot sa am surprize ca după cateva zile sa mai vină acasa albina culegătoare din stupii de la FS sau ceea ce se întoarce in 1-2 zile sunt toate care cunosc locul?
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: Mutare stupi la distanta mica.

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 12 Iul 2021, 18:06

Ar mai fi o varianta: dupa ce se intorc toate albinele care au de venit in 2-3 zile, sa se faca din acele nuclee cativa stupi prin unificari, care stupi sa fie dusi la floare la distanta de cel putin 4km de vatra actuala.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Mutare stupi la distanta mica.

Mesajde taipan » 08 Ian 2023, 06:23

Vreau sa mut câteva familii în stupină, adică să-i
regrupez. Rămân albinele în aceeaşi ladă?
Nu au ieşit afară de 15 zile.
taipan
 
Mesaje: 189
Membru din: 11 Feb 2015, 20:15
Localitate: Tulcea

Re: Mutare stupi la distanta mica.

Mesajde kiloz » 08 Ian 2023, 08:19

Fara probleme.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Mutare stupi la distanta mica.

Mesajde cristi_vidican » 08 Ian 2023, 17:29

taipan scrie:Vreau sa mut câteva familii în stupină, adică să-i
regrupez. Rămân albinele în aceeaşi ladă?
Nu au ieşit afară de 15 zile.

Unii zic că albinele se reîntorc la locul din toamnă chiar și după 3 luni de iarnă în care n-au ieșit deloc.

Practic, nu am văzut asta. Posibil câteva să se dezorienteze. Am regrupat stupi iarna și nu au fost probleme.
Dar, ideal ar fi să o faci înainte de o perioadă mai lungă în care nu vor mai ieși la zbor.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor


Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori