Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Cum scap de un "stup" din tabloul electric?

Mesajde Ioana1983 » 17 Aug 2021, 18:54

Bună,
Am o problemă la casa de la ţară. Am descoperit azi (de fapt mama mea, eu nu sunt la ţară momentan) că avem un mic stup în blocul de măsură de la Electrica (unde este contorul). BMP-ul are un mic orificiu şi îi lipseşte căpăcelul. Problema asta a fost pur şi simplu ignorată, până am descoperit că avem în interior albine / viespi, nu ştiu ce sunt şi nu am poze. Cum ar trebui procedat? Adică nu vrem albine/miere şi curent electric în acelaşi "recipient" :D
Eu sunt din judeţul Cluj. Casa de la ţară este în comuna Dăbâca.
Mulţumesc!
Ioana1983
 
Mesaje: 1
Membru din: 17 Aug 2021, 18:45

Re: Cum scap de un "stup" din tabloul electric?

Mesajde Balian » 17 Aug 2021, 19:04

Vă deconectați de la curent. :lol:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Cum scap de un "stup" din tabloul electric?

Mesajde Shrek » 17 Aug 2021, 19:09

As paria ca este vorba de viespi! Daca da, spray de muște, cât de mult pe" gaurica" si anuntat furnizorul de energie electrică.
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3311
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Cum scap de un "stup" din tabloul electric?

Mesajde Radu16b » 17 Aug 2021, 21:54

Shrek scrie:As paria ca este vorba de viespi! Daca da, spray de muște, cât de mult pe" gaurica" si anuntat furnizorul de energie electrică.



Solutia de muste este lichida, eu nu as da pe firele de curent cu asa ceva! Mai ganditi-va la alta solutie, caci este pericol mare!
Radu16b
 
Mesaje: 41
Membru din: 31 Iul 2021, 10:24
Localitate: Timisoara

Re: Cum scap de un "stup" din tabloul electric?

Mesajde Balian » 18 Aug 2021, 06:04

Cereți ajutor de la un electrician care mai este și stupar. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Cum scap de un "stup" din tabloul electric?

Mesajde Shrek » 18 Aug 2021, 08:10

Radu16b scrie:Solutia de muste este lichida, eu nu as da pe firele de curent cu asa ceva! Mai ganditi-va la alta solutie, caci este pericol mare!

Drobul de sare! Mentalitate tipic romaneasca! Presupun ca, de fapt, soluția este in stare gaazoasa si nu se toarna cu canta. În plus, in cutie, firele sunt izolate prinse în contactori de protecție! Sau nu?!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3311
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Cum scap de un "stup" din tabloul electric?

Mesajde paul » 18 Aug 2021, 18:40

Ioana1983 scrie:Bună,
Am o problemă la casa de la ţară. Am descoperit azi (de fapt mama mea, eu nu sunt la ţară momentan) că avem un mic stup în blocul de măsură de la Electrica (unde este contorul). BMP-ul are un mic orificiu şi îi lipseşte căpăcelul. Problema asta a fost pur şi simplu ignorată, până am descoperit că avem în interior albine / viespi, nu ştiu ce sunt şi nu am poze. Cum ar trebui procedat? Adică nu vrem albine/miere şi curent electric în acelaşi "recipient" :D
Eu sunt din judeţul Cluj. Casa de la ţară este în comuna Dăbâca.
Mulţumesc!

Eu nu inteleg ce te deranjeaza ? Doar daca, vrei sa furi curent. :)
In rest, e treaba furnizorului de electricitate, ca oricum pe la contor nu prea ai voie sa umbli. ;)
Vad ca ai primit solutii doar pentru varianta viespi. Dar, daca-s albine si nu gasesti niciun energetician apicultor ? :)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni


Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori