Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

fumul

Mesajde FLORINELU » 11 Oct 2011, 19:11

cel mai bun combustibil pentru fum este iasca,de pe orice fel de copac.asta cand sa aprins bine poti sa-i pui capacul la afumator ca nu se stinge pina nu arde toata. si arde incet. :shock: :arrow:
Avatar utilizator
FLORINELU
 
Mesaje: 2224
Membru din: 26 Sep 2011, 18:44
Localitate: TIMISOARA

Re: fumul

Mesajde mechenici » 11 Oct 2011, 20:11

Salut.Iasca de plop este indicata,cea de salca scoate fumul iute shi rishti sa te mushte rau,cea de tei nu potzi sa o aprinzi repede.Cel mai bun fum este cel cu jar shi sa pui propolis peste ,fum mult shi e linishte.
Avatar utilizator
mechenici
 
Mesaje: 58
Membru din: 24 Feb 2011, 21:04
Localitate: ORSOVA-MEHEDINTI

Re: fumul

Mesajde jimm » 11 Oct 2011, 20:20

Am auzit ca este halucinogena acum nu stiu pentru cine ?
Pentru albine sau pentru stupar?
Avatar utilizator
jimm
 
Mesaje: 515
Membru din: 23 Feb 2011, 13:12
Localitate: Targoviste

Re: fumul

Mesajde -tedy- » 11 Oct 2011, 20:39

mecanicule, tu crezi ca propolisul creste in copaci?
0742844185
Avatar utilizator
-tedy-
 
Mesaje: 82
Membru din: 11 Mar 2011, 17:12
Localitate: baia mare

Re: fumul

Mesajde victor s » 13 Noi 2011, 21:30

a incercat cineva pana acum combustibilul tip ''peleti''? este la un pret nemaipomenit si cred, repet, cred ca ar face treaba buna. in mod sigur o sa-l folosesc la vara, mai ales ca are un pret modic 10kg-9 lei.
dar daca cineva a folosit pana acum asa ceva ar fi de asteptat sa ne spuna si noua cum se comporta acest combustibil in afumator dar mai ales cum reactioneaza albinele la acest tip de fum !
Fişiere ataşate
3900640606_71cf3406cd-300x214.jpg
3900640606_71cf3406cd-300x214.jpg (30.59 KiB) Vizualizat de 22688 ori
Avatar utilizator
victor s
 
Mesaje: 871
Membru din: 23 Feb 2011, 22:31
Localitate: Ploiesti

Re: fumul

Mesajde Adrian Galofteanu » 13 Noi 2011, 21:52

Am folosit la prietenul din Franta. Am vrut sa cumpar si eu dar mi s-a parut scump. Este f bun. Se aprinde usor, nu se stinge, miros placut.

Eu am descoperit din intamplare anul asta un amestec care functioneaza foarte bine. 50% rumegus(de la circular) + 50% talas mai marunt(de la freza). Sa fie uscat bine si este super!
Se aprinde aproape instantaneu, nu se stinge, se activeaza foarte usor, nu infierbanta afumatorul.
Lemnul pe care l-am folosit a fost tei + molid dar cred ca merge orice lemn moale.

Pentru "condimentare" puteti pune si ceva ace de brad, pin. Are un miros placut!

Ca sa nu arunce rumegus aprins pe orificiul de evacuare punem o mana de fan sau chiar iarba verde in capac.
Ultima oară modificat de Adrian Galofteanu pe 13 Noi 2011, 22:34, modificat 1 dată în total.
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: fumul

Mesajde stroe » 13 Noi 2011, 22:22

Si putregaiul de plop e bun.
Uscat ,iese fum ok , arde mocnit si ramane o lingurita de cenusa.
stroe
 
Mesaje: 313
Membru din: 09 Mar 2011, 19:48
Localitate: Teleorman

Re: fumul

Mesajde Liviu Began » 13 Noi 2011, 22:57

Atat eu cat si cumnatul meu folosim stiuleti de porumb (evident decorticati de boabe) si nu am avut probleme. Ard relativ incet, nu deranjeaza albinele si mai ales il avem la discretie intrucat cumnata-meu are mai multe ha de porumb, deci pt noi e gratis.
Recomand si colegilor care au aceasta varianta s-o incerce.
Sa nu uit ... foarte important... trebuie maruntiti dar nu chiar foarte marunt.
Munceste ca si cum n-ai muri niciodata dar ingrijeste-te de suflet ca si cum ai muri maine .
Liviu Began
 
Mesaje: 67
Membru din: 09 Apr 2011, 20:52
Localitate: Brasov

Re: fumul

Mesajde CORNEL V. » 13 Noi 2011, 22:59

Adrian Galofteanu scrie:Am folosit la prietenul din Franta. Am vrut sa cumpar si eu dar mi s-a parut scump. Este f bun. Se aprinde usor, nu se stinge, miros placut.

Eu am descoperit din intamplare anul asta un amestec care functioneaza foarte bine. 50% rumegus(de la circular) + 50% talas mai marunt(de la freza). Sa fie uscat bine si este super!
Se aprinde aproape instantaneu, nu se stinge, se activeaza foarte usor, nu infierbanta afumatorul.
Lemnul pe care l-am folosit a fost tei + molid dar cred ca merge orice lemn moale.

Pentru "condimentare" puteti pune si ceva ace de brad, pin. Are un miros placut!

Ca sa nu arunce rumegus aprins pe orificiul de evacuare punem o mana de fan sau chiar iarba verde in capac.

Daca asta e scump, eu ce sa mai zic,am dat pe un kg de api-calm sau cam asa ceva se numea 9 lei din targ de la Blaj,am vrut sa vad ce si cum cu el , am zis ca il pun bine sa nu-l pierd si de bine ce l-am pus ,nu l-am mai gasit nici eu :) :oops:
Avatar utilizator
CORNEL V.
 
Mesaje: 1138
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10
Localitate: Tg-Carbunesti :Gorj

Re: fumul

Mesajde Adrian Galofteanu » 13 Noi 2011, 23:26

Liviu Began scrie:Atat eu cat si cumnatul meu folosim stiuleti de porumb (evident decorticati de boabe) si nu am avut probleme. Ard relativ incet, nu deranjeaza albinele si mai ales il avem la discretie intrucat cumnata-meu are mai multe ha de porumb, deci pt noi e gratis.
Recomand si colegilor care au aceasta varianta s-o incerce.
Sa nu uit ... foarte important... trebuie maruntiti dar nu chiar foarte marunt.


Am folosit si eu mult timp ciocălăul de porumb maruntit. Diferenta este ca daca stai cu capacul pus ai sanse mari sa se stinga. De aprins nu il aprinzi chiar usor.
Cel mai neplacut lucru este sa te prinda momentul la o familie rea fara fum. :shock:
Cu amestecul de care ziceam tocmai asta rezolvi. Dupa ce l-ai aprins poti sta cu capacul pus fara nici o problema iar daca totusi s-a stins accidental, dureaza cateva secunde sa ai fum. In plus stim cu totii ca din greseala mai asezam afumatorul pe unde nu trebuie, pe o folie, pe un ziar, pe o paturica. Amestecul de care zic are si avantajul ca nu infierbanta cutia afumatorului.

Toate cele bune!
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: fumul

Mesajde gabi bee » 14 Noi 2011, 00:19

victor s scrie:a incercat cineva pana acum combustibilul tip ''peleti''? este la un pret nemaipomenit si cred, repet, cred ca ar face treaba buna. in mod sigur o sa-l folosesc la vara, mai ales ca are un pret modic 10kg-9 lei.
dar daca cineva a folosit pana acum asa ceva ar fi de asteptat sa ne spuna si noua cum se comporta acest combustibil in afumator dar mai ales cum reactioneaza albinele la acest tip de fum !

salut victore ! daca se dovedeste ca sunt bune pt afumator , cred ca sunt o varianta foarte buna . pretul e convenabil si nu mai umblii dupa toate cele ca sa faci rost de combustibil . poti cumpara mai putine ca sa faci o proba ? :P
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: fumul

Mesajde mibu » 14 Noi 2011, 00:36

victor s scrie:a incercat cineva pana acum combustibilul tip ''peleti''? este la un pret nemaipomenit si cred, repet, cred ca ar face treaba buna. in mod sigur o sa-l folosesc la vara, mai ales ca are un pret modic 10kg-9 lei.
dar daca cineva a folosit pana acum asa ceva ar fi de asteptat sa ne spuna si noua cum se comporta acest combustibil in afumator dar mai ales cum reactioneaza albinele la acest tip de fum !


victor , se cunoaste din ce fel de lemn se face acest tip de combustibil ?
intreb pentru ca daca are in componenta rasinoase nu este indicat ,deoarece irita albina, deci in loc sa le potolim le suparam mai tare !
BLÎND DAR SIGUR !
Avatar utilizator
mibu
 
Mesaje: 454
Membru din: 02 Oct 2011, 19:32
Localitate: Tirgoviste

Re: fumul

Mesajde ves.lucian.zabrani » 14 Noi 2011, 07:21

Adrian Galofteanu scrie:
Ca sa nu arunce rumegus aprins pe orificiul de evacuare punem o mana de fan sau chiar iarba verde in capac.


mie mi s-a intamplat sa iasa scantei nu pe gaura de evacuare ci pe gaura e jos pe unde intra aerul !!! eram in pantaloni scurti si am simtit-o pe propria piele !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: fumul

Mesajde victor s » 14 Noi 2011, 07:54

mibu scrie:
victor , se cunoaste din ce fel de lemn se face acest tip de combustibil ?
intreb pentru ca daca are in componenta rasinoase nu este indicat ,deoarece irita albina, deci in loc sa le potolim le suparam mai tare !

asa este, eu am vazut cel putin trei tipuri, si avantajul este ca scrie pe el din ce lemn este. bineinteles , cel de rasinoase este cel mai ieftin dar nici celalalt nu este prea scump 12 lei 10 kg !
gabi, cred ca marti vin in zona cu pomul...! ;)
Avatar utilizator
victor s
 
Mesaje: 871
Membru din: 23 Feb 2011, 22:31
Localitate: Ploiesti

Re: fumul

Mesajde linde » 14 Noi 2011, 10:07

Incercati ,, o fisie de carton cofrat de lungimea afumatorului o rulati strins cit sa intre in afumator,dupa care o aprindeti la capatul de jos si o introduceti in afumator,o activati putin si vedeti cit timp tine ,,)comparatii)
Avatar utilizator
linde
 
Mesaje: 57
Membru din: 08 Apr 2011, 07:40
Localitate: Turda

Re: fumul

Mesajde FLORINELU » 19 Noi 2011, 09:16

victor s scrie:a incercat cineva pana acum combustibilul tip ''peleti''? este la un pret nemaipomenit si cred, repet, cred ca ar face treaba buna. in mod sigur o sa-l folosesc la vara, mai ales ca are un pret modic 10kg-9 lei.
dar daca cineva a folosit pana acum asa ceva ar fi de asteptat sa ne spuna si noua cum se comporta acest combustibil in afumator dar mai ales cum reactioneaza albinele la acest tip de fum !

da Victore,e o idee buna cu peletii,numai ca in sezonul cald cand avem mai mare nevoie de ei,nu se gasesc in magazine,deoarece se folosesc in sezonul rece la incalzitul locuintelor.asa ca trebuie sa ne facem provizii.eu am sa cumpar sa-i incerc si daca nu corespund,in soba co ei.
Avatar utilizator
FLORINELU
 
Mesaje: 2224
Membru din: 26 Sep 2011, 18:44
Localitate: TIMISOARA

Următorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori