Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: miere selectionata in stupii orizontali

Mesajde cristi_vidican » 17 Feb 2022, 17:59

yuonyuon scrie:dupa spusele dumneavoastra ...daca nu extrageti (presupunem) deloc intrun an apicol ...la final ar trebuii sa fie cel putin 3-4 caturi de miere marfa ...??? da sau ba?
dar tot dumneavoastra ati zis ca daca nu scoatem dupa fiecare cules riscam ca la final sa nu avem ce scoate..;
deci e o dilema
asta a intrebat domnu Bucovineanu ...si daca nu intreba el ..intrebam eu exact acelasi lucru....

Nu e cazul meu, pt că eu sunt al doilea cel mai bun stupar din România. :lol:
Anul trecut, un stup mediu a făcut 6 magazii.
Dar, dacă lăsam mierea de rapiță neextrasă, acolo era și acum.
Acum, eu nu vorbesc despre mine, că nu-mi place, ci eu vorbesc tot timpul despre alții

Sunt stupari care fac mai puțină miere.
Și, mai ales dacă ai o regină care pontează din tot ce prinde, atunci e mai bine să te alegi și tu cu ceva.
Plus că se știe că un stup când se vede cu stupul plin, e mai puturos.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
cristi_vidican

Mesajde kiloz » 17 Feb 2022, 18:57

Totul depinde de la caz la caz si nu totdeauna necaz! ;)
Mă refer stric la o persoana. Totdeauna rămân 2+3 familii neatinse pânâ la sfârsitul sezonului. Fâră pastoral, pe o zonă destul de sufocată, intrun an bun asigurând toate tipurille de cules. Cântar pe medie 90 kg, din care miere marfă storsă 55÷60 kg.
Da posibil să fie si familii fără nici un kg miere. Carnea trebuie crescută.
Cu orizontalul nu am reusit nicodată sa depăsesc mai mult de 30kg.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz

Mesajde jonny_it » 17 Feb 2022, 19:09

cristi_vidican scrie:Plus că se știe că un stup când se vede cu stupul plin, e mai puturos.

Sa zicem ca avem 2 familii identice, si din una scoatem mierea dupa fiecare cules si din una la final. Ambele au spatiu sa depoziteze cata miere vor.
Care familie produce mai mult? :lol:
jonny_it

Mesajde Balian » 17 Feb 2022, 19:16

Mai e o întrebare asta? :lol:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian

Mesajde yuonyuon » 17 Feb 2022, 21:14

jonny_it scrie:
cristi_vidican scrie:Plus că se știe că un stup când se vede cu stupul plin, e mai puturos.

Sa zicem ca avem 2 familii identice, si din una scoatem mierea dupa fiecare cules si din una la final. Ambele au spatiu sa depoziteze cata miere vor.
Care familie produce mai mult? :lol:
aia cu matca rosie :lol:
yuonyuon

Mesajde yuonyuon » 17 Feb 2022, 21:58

din ce am observat stupii neumblati se organizeaza extraordinar....singura noastra interventie ar fi sa punem caturi...sau mai bine zis sa face un spatiu gol deasupra sau langa cuib ca albina sa nu se invete lenesa....
...deci daca albina nu mai are loc sa puna mierea se traduce prin a deveni lenesa....asa percepem noi din "afara cutiei"

un stup plecat pe fundatie buna....adica sanatos ...nu cred ca ajunge sa nu aiba mancare in august....imposibil....(doar in desert)
numa la tei/mana sau poliflora au fost culesuri ce asigura hrana pe 6 luni(consumul lor)

acum ca sa o dam mai pe scurtatura ...albina in stup ce consuma pentru a creste puiet si se dezvolta ?...e totusi un consum de 100kg(groapa in buget cum ar zice unii care isi dau seama ;) )...raman rame cu hrana la fiecare cules? ...sau zahat tata :lol:
iar tot ce i miere luam noi..... :D

paradoxu este ca noi credem ca luam miere dar dandui miere putem lua si mai multa miere ....(daca nu incercam nu o sa aflam)
am obsevat ca in partea de vest apicultori sunt mai mult cu tehnologi mai occidentale ...macaraua cu cisterna etc......nustiu (am utilaje si posibiltati) dar pe mine nu ma prins .....incerc sa lucrez cu ce ofera natura fara artificii.....ma bazez pe vetre bune si restu se rezolva de la sine
yuonyuon

Mesajde cristi_vidican » 17 Feb 2022, 22:09

yuonyuon scrie:incerc sa lucrez cu ce ofera natura fara artificii.....ma bazez pe vetre bune si restu se rezolva de la sine

Când am început apicultura nu știam ce e aia să dai sirop pentru completare pentru iernare.
FS dădea de nu aveam unde să o pun.
N-au trecut mulți ani de atunci și văd cu ochii mei diferența la culesul de FS, chiar și la cel de salcâm.
Natura nu mai e la fel și trebuie să facem față multor provocări noi și mari.
Între timp și numărul stupilor a crescut peste posibilitatea de suportare a vetrelor. Eu încă stau bine primăvara și toamna, pt că sunt într-un sat care nu oferă decât FS și acolo s-au format prea mulți stupari. DAr, unde sunt la salcâm, pe altă vatră, acolo în iunie rămânem pe aceeași zonă sute de stupi. Și după salcâm ne mâncăm urechile. Eu deja caut alte vetre să plec de acasă.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
cristi_vidican

Mesajde yuonyuon » 17 Feb 2022, 23:02

am avut o zona buna de stupi (inainte sa explodeze "apicultura" pavilioanele si fondurile) undeva la 1 km de dunare ...cand am inceput si eu "sa prind aripi" in materie de apicultura au inceput sa apara de la an la an din ce in ce mai multe stupine in fata mea.....
acum vreo 10 ani cred ..erau cam 10.000 de stupi pe o raza de 5 km la malul dunari in luna august.....incet incet am mutat stupina la bacau ..am renuntat si la deplasarile in insula mica (prea mult timp pierdut )desi acolo era raiul pe pamant....partea comica este ca au incetat sa mai apara pavilioane....(faliment pe linie) :lol:

in zona bacau am o vatra cu potential imens ce am neglijato din cauza frigului (sezon scurt) dar se pare ca sunt singur acolo......si am toate florile (inclusiv padure de cires si salcam )
culesul de FS lam avut la 4.5 km si a mers destul de bine(nu ca in baragan) minim un cat 1/1 ..au fost si cu 3 caturi 1/1

nustiu ce floare faceti voi dar eu daca duc stupina in "masiv"....FS in baragan se face productie ...si asa e de 20 de ani lafel......floarea soarelui a fost culesul de baza de cand ma stiu .....
problema este ce faceti inainte de floarea soarelui ...foamea? :(

sincer nu vad un decalaj de productie ...dar aud in stanga si in dreapta ...si vad la altii dar la mine nu......si stiu si de ce....

colegii cu care tin legatura (nu mai suntem multi) ...cam tona per 20 stupi ....chiar si in anii cand zic ca de data asta am dato in bara ...natura face ce face si sare peste asteptari....

daca e sa fac o medie cat zahar am dat in ultimi 10 ani pe stup ...in nici un caz peste 10kg.....mai sigur 5kg
yuonyuon

Anterior

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE