Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: De ce ?

Mesajde smady » 17 Oct 2011, 22:57

dl proapis nu intelegeti gresit , eu vreau sa nu ramana spatiu neexploatat , nu inteleg de unde lipsa de aer ? eu am proiectat structura pavilionului dupa cum apare si in unele filmulete prezentate de un domn "apis puisoru " in care prezenta unele aerisiri de la un alt apicultor , eu am marit astfel incat acoperisul sa poata fi integral retractabil si partea din fata si spate sint practic peretii stupilor cu fantele create involuntar ( voit :) ) , problema cu aerul nu e nici cum , eu atata am nevoie momentan sa ma deplasez e culturile mele si ale celor cu care lucrez pana ajung la numarul necesar de stupi pentru a merita sa ii mut doresc sa fac asta . Cred ca acest tip de mutare se potriveste la mai multi apicultori cu un numar de stupi mult mai mare fata de unii si mult mai mic fata de altii :) .

Numai bine .
smady
 
Mesaje: 133
Membru din: 13 Iun 2011, 20:13

Re: De ce ?

Mesajde Microb2010 » 18 Oct 2011, 09:07

Folosind sistemul lui apispuisorul poti dubla capacitatea pavilionului cu conditia sa ai o ventilatie buna la transport sau chiar venilatie artificiala in caz ca ramai blocat undeva (alimentata de la un generator).
Avatar utilizator
Microb2010
 
Mesaje: 52
Membru din: 23 Iun 2011, 11:48
Localitate: Satu Mare

Re: De ce ?

Mesajde Adrian Galofteanu » 18 Oct 2011, 09:44

Asculta un sfat de la un batran paţit: La peste 100 familii trebuie sa te gandesti la investitii. Daca vrei sa mergi pe cârpeli ajungi la situatia: "ce iei pe mere dai pe pere". La peste 100 familii stuparitul capata nuante de afacere si ca orice afacere da vrei sa mearga trebuie sa te tii de ea, adica:

Rasa = selectie sau material verificat
Casa = stupi de calitate, modelul....dupa mana fiecaruia........
Masa = recomand o combinatie intre miere de calitate si zahar invertit. )M-am prajit cu mierea si dintr-o neatentie am bagat loca europeana in vreo 20 de familii.) :?


Treaba cu vagonul este un amanunt pe langa restul.........asa ca daca tot ai camion ia gandeste-te la urmatoarea varianta: niste paleti, stupii pusi cate 2 sau 4 pe palet si pentru incarcat-descarcat iti pui la punct un mic utilaj(ma bazez pe tine ca esti roman inventiv).
Eu zic ca in final te-ar ajunge, nu mai ieftin dar cam tot pe acolo, in schimb rezultatele vor fi cu totul altele......

Parerea mea!
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: De ce ?

Mesajde Gabysgg » 18 Oct 2011, 09:48

smady scrie:Buna seara

Dl Liviu B. de nu scrieti dumneavoastra astfel de mesaje direct dl Janese pe MP? ( daca tot nu doriti a zice ceva de pavilion ?)
.................................
.................................... Concluzia mea de pana acum este ca la numarul meu actual este cea mai buna metoda de a muta stupii la cultura respectiva .


Facand pastoral pe o raza de 30-40 de Km este oarecum prin jurul casei si de cele mai multe ori gasasti si o locatie pt stupi unde sa stai si fara "grija "(sunt in aceeasi situatie) ,personal am optat ca si dv tot pt vagon plin de la un capat la altul de stupi(48 de familii si nu au fost probleme de supraincalzire ca doar nu este ermetizat perfect+ ceva sita sus/jos la stup ) dar nu de putine ori am avut nevoie de spatiu pt diverse (vezi ce a scris nea JANESE) ,acum am mai luat un pavilion care are si cabana in care o sa o ocup cu cel mult un stup pe cantar ,restul de spatiu diverse.
Principalul motiv pt care am apelat la vagon a fost acela al SIGURANTEI,vorba vine ca daca vrea cineva sa te strice nu ar fi o problema dar,cat de cat are un oarecare imperiment ,si nu poate umbla in stupi
iar decat sa chinuiti cu platforme pe interval care mai mult vor incurca decat sa ajute ,mai bine mai luati un vagon,remorca ,platforma si gata :D
Avatar utilizator
Gabysgg
 
Mesaje: 286
Membru din: 08 Mar 2011, 08:03
Localitate: Corbeanca -Ilfov

Re: De ce ?

Mesajde smady » 20 Oct 2011, 00:01

Buna seara

Principalul motiv in alegerea pavilionului a fost numarul mic de familii pe care il detin in acest moment . Zic ca daca pun familiile in 2 pavilioane tixite e mai sigur decat pe paleti .Eu in acest moment doresc sa completez o afacere deja existenta , asa ca eu de vreau de nu vreau tot am rulota ( ca acum se fura cu combina direct ) . Ma gandesc ca daca e nevoie de acareturi fiind distanta scurta mai trag o fuga cu duba . Cel mai mare dezavantaj al meu e ca remorca are obloane fixe ( pt. cereale )
Cam astea sunt motivele pe care le am eu . Ce parere aveti in acest caz e mai bun pavilion sau paletizat ?

Numai bine.
smady
 
Mesaje: 133
Membru din: 13 Iun 2011, 20:13

Re: De ce ?

Mesajde Adrian Galofteanu » 20 Oct 2011, 06:16

Mare grija! Stuparitul peste 100 familii daca vrei sa dezvolti nu merge in paralel cu alta afacere mai ales daca este una tot de genul "lucrarea asta trebuie facuta azi, maine e prea tarziu".
Acum am inteles mai bine situatia ta. Ai doua variante:
1. Iti angajezi stupar si continui afacerea cu agricultura
2. Tii un numar de stupi, (daca iti place sa lucrezi in pavilion, ramai cu pavilionul) pe care ii poti duce.
Riscul de a duce una din afaceri in bălării e prea mare!

Toate cele bune!
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: De ce ?

Mesajde smady » 22 Oct 2011, 19:46

Buna seara

Tin sa multumesc celor care au venit cu idei si sfaturi .

Cred ca in cazul meu sunt sau vor fi mai multi oameni care nu au nevoie de o deplasare pe o distanta f. mare , care nu au ca si obiect principal apicultura dar care cred ca apicultura e un lucru bun care trebui dezvoltat la maxin ( pt fiecare caz in parte ) . Eu am nevoie de apiucultura pentru dezvoltarea agriculturii , domeniu meu de baza . Apicultura aduce un + de 10%- 20% asa ca e imperios necesara.
Poate mai sunt oameni care au ca si sursa de venit princilala cu totul alata decat aceasta latura , dar care vad ca e o oportunitate . Florile infloresc si de vrem si de nu vrem ( zice mereu unchiu meu ) .
Cred ca aceasta forma de deplasare poate fi dezvoltata mai mult , mult mai mult . Hai sa vedem cum .

Numai bine .
smady
 
Mesaje: 133
Membru din: 13 Iun 2011, 20:13

Anterior

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori