Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Albinele vs vecini

Mesajde lazamarius » 25 Noi 2022, 20:14

Buna seara, am si eu nevoie de un sfat .Am ocazia sa cumpar o livada de pruni de cca 3000 mp la un pret foarte bun.Planuri de viitor pentru ea ar fi in linii mari o cabana si niste vita de vie.Singura mea nelamurire este ca pe parcela de langa mine undeva la jumatea vecinul are 40 de stupi.Daca iau acest teren cat de mare este riscul ca albinele sa fie mai mereu pe terenul meu si sa imi ingreuneze treburile gospodaresti .

Multumesc frumos.
lazamarius
 
Mesaje: 2
Membru din: 25 Noi 2022, 20:07

Re: Albinele vs vecini

Mesajde Shrek » 25 Noi 2022, 21:43

Niciunul! Dacă nu umbli zilnic traznind a rachie ori parfumat ca un...., un vânzător de " parfume" nu-i nici un pericol! Ba s-ar putea sa le iubești ( albinele) după ce vecinul îți va turna povesti cu apilarnil!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3311
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Albinele vs vecini

Mesajde Balian » 25 Noi 2022, 23:40

Dacā direcția de zbor la albine este spre parcela d-voastrā, rugați vecinul sā întoarcā iarna direcția.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Albinele vs vecini

Mesajde cristi_vidican » 26 Noi 2022, 10:50

Contează direcția albinelor spre culesurile principale.
Albina mea mergea spre pădure, cam 500 m și dacă prindea oameni la săpat de porumb pe direcția lor, îi împungea.
Am avut probleme și știu că nu e simplu. La salcâm era cumplit. Oamenii veneau și-mi ziceau să închid stupii când mergeau ei la sapă, adică jumătate din zi.

Probleme mai apar când vei tăia iarba cu motocoasa.
Am 2 livezi lângă stupii mei. ambele sunt în partea în care albina nu merge la culesul principal. Nu am probleme cu vecinii.

Dar, poți întreba proprietarul livezii cum s-a descurcat cu stupii lângă.

Depinde și ce fel de albine are. Dacă are albine blânde e mult mai simplu. Dacă are albine mai agresive, te vor găsi și urmări :lol:
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7024
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Albinele vs vecini

Mesajde Balian » 26 Noi 2022, 11:34

În imediata apropiere a stupilor este cel mai, (să spun) periculos loc e îmediat în
fața lor. Dacă orientarea stupilor este opus direcției de zbor albina iese din stup
se ridică la 3-4m și zboară înspre spatele stupului. Dacă e vânt mai coboară
aproape de pământ dar la o distanță de 20-30 metri de stupină.
Deci dacă orientarea nu este înspre livada omului ciar e ferit în spatele stupilor.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Albinele vs vecini

Mesajde stefanmadalin » 28 Noi 2022, 00:06

Cand pretul este “foarte bun”, trebuie sa-ti pui ceva intrebari.
Daca zici ca e irezistibil pretul, cumpara si daca nu-ti place revinzi si tu la pret si mai bun.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Albinele vs vecini

Mesajde lazamarius » 28 Noi 2022, 08:09

Multumesc tuturor pentru raspuns
lazamarius
 
Mesaje: 2
Membru din: 25 Noi 2022, 20:07


Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori