Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Stupi rasturnati

Mesajde Shrek » 28 Feb 2023, 18:12

Dupa calendarul meu, la sfarsit de februarie umblu la stupi și le dau turte cu....fainosag! Dar bucuria reintalniri cu albinele a fost umbrita de faptul ca am găsit cam 10 stupi ( din 25) răsturnați. Un rand aproape întreg și câțiva din margine de la alt rand! Îmi este imposibil sa cred ca cineva la supărare a făcut asta. Pot presupune ca o pala puternica de vânt ia rasturnat, dar în mod normal, stupina este protejata de vegetație. În fine.....
Chiar și asa răsturnați, am găsit la ei albine, strânse în ghem. O mana, doua.... Oare si-or mai reveni? Nu am putut sa ii verific ca era frig și bufniță. Doar i-am pus pe poziție, câte o tirticica și o rugăciune la Cel de sus sa ii scoată din iarna! Sunt asa de trist.... Ca vremea de afara!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3311
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Stupi rasturnati

Mesajde Balian » 28 Feb 2023, 18:25

Shrek scrie:Dupa calendarul meu, la sfarsit de februarie umblu la stupi și le dau turte cu....fainosag! Dar bucuria reintalniri cu albinele a fost umbrita de faptul ca am găsit cam 10 stupi ( din 25) răsturnați. Un rand aproape întreg și câțiva din margine de la alt rand! Îmi este imposibil sa cred ca cineva la supărare a făcut asta. Pot presupune ca o pala puternica de vânt ia rasturnat, dar în mod normal, stupina este protejata de vegetație. În fine.....
Chiar și asa răsturnați, am găsit la ei albine, strânse în ghem. O mana, doua.... Oare si-or mai reveni? Nu am putut sa ii verific ca era frig și bufniță. Doar i-am pus pe poziție, câte o tirticica și o rugăciune la Cel de sus sa ii scoată din iarna! Sunt asa de trist.... Ca vremea de afara!

Îmi pare rău de întâmplare!
Animale nu umblă în jur? Dacă sunt obstacole pentru vânt nu cred că vântul era.
Dacă l-ați pus în poziție și nu s-a distrus inventarul vor supraviețui sigur. Când vine
vreme mai blândă să le urmăriți mai atent să aibă tot ce au nevoie.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Stupi rasturnati

Mesajde BMihai » 01 Mar 2023, 10:01

Shrek scrie:Dupa calendarul meu, la sfarsit de februarie umblu la stupi și le dau turte cu....fainosag! Dar bucuria reintalniri cu albinele a fost umbrita de faptul ca am găsit cam 10 stupi ( din 25) răsturnați. Un rand aproape întreg și câțiva din margine de la alt rand! Îmi este imposibil sa cred ca cineva la supărare a făcut asta. Pot presupune ca o pala puternica de vânt ia rasturnat, dar în mod normal, stupina este protejata de vegetație. În fine.....
Chiar și asa răsturnați, am găsit la ei albine, strânse în ghem. O mana, doua.... Oare si-or mai reveni? Nu am putut sa ii verific ca era frig și bufniță. Doar i-am pus pe poziție, câte o tirticica și o rugăciune la Cel de sus sa ii scoată din iarna! Sunt asa de trist.... Ca vremea de afara!


La mine in livada au intrat vacile unui vecin. Mi-a rasturnat unul care s-a si dus in raiul albinelor.

Mai urat e ca l-am intrebat cand l-am intalnit daca stie ca vacile lui au rasturnat stupul, si mi-a zis senin ca a vazut cand a picat cand le-a scos din livada. Dar nu ar fi sunat sa ma anunte. Marlania e in floare pretutindeni.
Avatar utilizator
BMihai
 
Mesaje: 56
Membru din: 27 Aug 2020, 19:10
Localitate: Alba Iulia

Re: Stupi rasturnati

Mesajde marco68 » 06 Mar 2023, 19:39

Cel cu vacile , trebuie incercat cu un borcanel de miere (nici prea mult ca devine obicei) si poate il atingi la coarda sensibila....
Fii ca apa, prietene!
marco68
 
Mesaje: 198
Membru din: 21 Noi 2011, 12:04
Localitate: Alba-Iulia

Re: Stupi rasturnati

Mesajde taipan » 22 Mar 2023, 10:44

La începutul lunii martie am mers la stupină
să fac primul control şi am găsit doi stupi
răsturnați iar ramele erau împrăştiate, mierea şi larvele
erau mâncate. Acum o săptămână am revenit
şi am găsit alți doi stupi devastați.
Am pus o cameră şi am descoperit făptaşii
Şacaliii. Mi-au ros chingile care ancorau stupii,
mi-au smuls plăcuțele de zbor, mi-au scos şi
gratiile pt şoareci.
taipan
 
Mesaje: 189
Membru din: 11 Feb 2015, 20:15
Localitate: Tulcea

Re: Stupi rasturnati

Mesajde Shrek » 22 Mar 2023, 22:41

Dezlegare la peste, polen și....otravuri!
Aflat de câteva zile în sud, am prins momentul superb când infloresc corcodusii! Sau zarzarii! Sau cum le-o mai spune.
Momentul acela când natura ia viteza și cenușiul acela deprimant este înlocuit cu verdele plin de viata. Apoi explozia de culori și miresme îmbietoare la visare și optimism. Bineînțeles, nu m-am putut abține sa nu petrec câteva minute lângă stup privind urdinisul. Parca era întrarea în București de pe A1 la prima ora! Dar cateva minute de privit albinele face mai mult decat o ora la psiholog. Cum sa pierd momentul sa ridic capacul și sa îmi umplu plămânii cu acest buchet floral, din interiorul stupupului?! Bine, nu mirosea decât a propolis de plop, dar mintea încerca să reproducă mirosul de nectar.....
Undeva, în gradina alturata, un nene trece cu un " vermorel" în spate și " tămâie" pomii cu o râvnă demna de o cauza mai buna. Nu avea corcodușe, iar prunii, nici macar nu au inmugurit! Vântul aducea o boare de otrăvuri ( un vag miros de stricat, cam de oua clocite) drept spre cei câțiva stupi pe care i-am adus experimental în sud.
Îl întreb pe vecin cu ce " da"? Cu insecticid îmi răspunde el țanțoș. Și ulei! Sa moara viespe de la prun ca ii pica prunele. N-a mai reușit sa adune prune de țuică de ani buni.....
Încerc sa ii explic ca nu acesta este momentul de stropit pomii, iar prune nu se fac pentru ca nu se mai fac de ceva vreme în zona, dar reușește sa otrăvească albinele....
N-ai cu cine bah, n-ai cu cine!
A continuat sa stropească maturile de pomi pe care ii avea. Mai târziu, l-am văzut ca erbicida prin gradina. Ciudata categorie de oameni! Nu spun ca albinele mele sunt mai importante decât prunele vecinului! Doar ca nu-i suficient ca trăim și muncim intr-un mediu toxic și stresant, cum este societatea de azi, mai ne otrăvim și singuri, folosind tratamente fitosanitare după ureche!
Vai de noi!
Sa fiți iubiti! Și optimisti! Maine poate fi mai rau!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3311
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Stupi rasturnati

Mesajde stefanmadalin » 27 Mar 2023, 13:32

Shrek scrie: Doar ca nu-i suficient ca trăim și muncim intr-un mediu toxic și stresant, cum este societatea de azi, mai ne otrăvim și singuri, folosind tratamente fitosanitare după ureche!
Vai de noi!
!


Practici de genul asta gasesti si la apicultori si in multe alte domenii.
Unde educatie nu e, nimic nu e!
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52


Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori