Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

3,5%

Mesajde BMihai » 22 Mar 2023, 09:57

Decât să îmi ia statul 3,5% din impozit sau să îl virez la un ONG de frecat duda, nu este o asociație care să facă cercetare/dezvoltare in apicultură? Sau care să facă testări în tarĂ cum fac americanii (USDA și EPA)?
Avatar utilizator
BMihai
 
Mesaje: 56
Membru din: 27 Aug 2020, 19:10
Localitate: Alba Iulia

Re: 3,5%

Mesajde cristi_vidican » 22 Mar 2023, 15:47

Sunt și ONG-uri care nu freacă menta.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7024
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: 3,5%

Mesajde Balian » 22 Mar 2023, 17:11

E bună abordarea. Oare sunt asociații care lucrerază pentru apicultorul de rând?
Cred că sunt. În conjunctura actuală când spațiul de mișcare pentru asociații este
(părerea mea) voit restrâns din legislație, îmi este greu să cred că ar putea acționa
în această direfție. Totuși sper că mai este inițiativă, care ocolind legal legislația mai
are o brumă de loialiatate față de apicultorul de rând. Spațiul legal lăstat pentru
asiociații este ff restrâns (!), care forțat bagă aceste entități în moarte clinică fără
speranță de supraviețuire. Din păcate. :cry:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: 3,5%

Mesajde BMihai » 23 Mar 2023, 10:00

cristi_vidican scrie:Sunt și ONG-uri care nu freacă menta.


Stiu asta, dar le numeri pe degete.
Avatar utilizator
BMihai
 
Mesaje: 56
Membru din: 27 Aug 2020, 19:10
Localitate: Alba Iulia

Re: 3,5%

Mesajde BMihai » 23 Mar 2023, 10:04

Balian scrie:E bună abordarea. Oare sunt asociații care lucrerază pentru apicultorul de rând?
Cred că sunt. În conjunctura actuală când spațiul de mișcare pentru asociații este
(părerea mea) voit restrâns din legislație, îmi este greu să cred că ar putea acționa
în această direfție. Totuși sper că mai este inițiativă, care ocolind legal legislația mai
are o brumă de loialiatate față de apicultorul de rând. Spațiul legal lăstat pentru
asiociații este ff restrâns (!), care forțat bagă aceste entități în moarte clinică fără
speranță de supraviețuire. Din păcate. :cry:


Ca idee...cred că harțile cu masivele melifere din Ramania nu au mai fost actualizate de cel puțin 20 ani. Daca s-ar face controale în stupine pentru starea de sănătate al familiilor de albine, aș avea curaj să cumpar roi la pachet, roiuri, etc. cu siguranța că nu aduc boli. Dar așa...
Avatar utilizator
BMihai
 
Mesaje: 56
Membru din: 27 Aug 2020, 19:10
Localitate: Alba Iulia


Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori