Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Șoareci în stupina

Mesajde Shrek » 16 Feb 2024, 23:36

În aceasta asa zisa iarna m-am confruntat cu o invazie de șoareci în stupina, ce au distrus cam 90 % din ramele din magazii ( erau pe stupi). Cuiburile nu au fost afectate.
Întreb pe cei ce s-au confruntat cu asa ceva, cum au rezolvat problema? Dacă pun raticide la întrările galerii, exista riscul de a contamina stupii? Multumesc!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3311
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Șoareci în stupina

Mesajde Balian » 17 Feb 2024, 10:38

O problemă des reîntâlnită. Timpul rezolvării tuturor problemelor iernării este în toamnă. Dacă înțeleg bine nu prin urdiniș au intrat șoarecii, deci gratie la urdiniș nu ar fi rezolvat problema. Alegerea suporților stupilor ar putea fi o cale de rezolvare. Executat din profile de oțel, micșorează mult posibilitatea să ajungă șoarecii ”la” stup. Dacă mai aplicăm un strat de vazelină sau lipici pe piciore, poate fi o soluție și mai sigură. Părerea mea. Anvelopă de mașină, lăzi de plastic, bolțari de beton, paleți din lemn...favorizează circulația soarecilor.
Despre întrebarea care ați pus (depinde de felul de raticid) - nu cred că afectează
albinele, dar nu va nici rezolva problema. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Șoareci în stupina

Mesajde Shrek » 17 Feb 2024, 11:22

În toamna nu au fost vizibile găurile de șoareci de pe lângă stupi. De fapt, erau câteva mate care dădeau târcoale, eu le mai puneam mâncare de pisici când ajungeam la stupina. De la o vreme, matele au pierit. Șoarecii si-au făcut cuib și prin cutiile goale. O invazie, pur și simplu! Vedem ce o fi! Mulțumesc de sfaturi.
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3311
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Șoareci în stupina

Mesajde stefanmadalin » 17 Feb 2024, 20:07

Raticide in galerii, sau in stupi goi ca “momeala”, lipici pe carton/suporti sau in stupi “momeala”, aparate cu ultrasunete daca ai curent, distrus/relocat orice urma se hrana din jur, distrus vegetatia=erbicidat cu total tot sezonul, gazare galerii cu batoane de sulf (atentie, se poarta ochelari ermetici si masca cu filtru serios)….
Atentie la animalele din jur in functie de metoda aleasa.

Eu am o armata de pisici pentru asa ceva. Iar unde nu am pisici, toti stupii au gratie si efectiv nu au pe unde intra.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Șoareci în stupina

Mesajde Donbazil » 18 Feb 2024, 00:14

Salut!

Monstrulețule ceva-i smintă!....Cum s-or băgat?...
Totuși n-ai spus dacă ai sau n-ai gratii la urdiniș....Că n-or fi hârții mutanți să roadă și metalul....
Eu nu văd nici o legătură între raticide și contaminarea albinelor, însă poți lua măsuri preventive mai ales pentru pisici, câini și păsări, bagi otrava in bucăți de țeavă pvc de circa 25 cm să nu ajungă decât șoarecii...
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2780
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Șoareci în stupina

Mesajde Shrek » 18 Feb 2024, 11:10

Salut dom' Vasile! Ma bucur sa va aud din nou!
Stupii, cei mai mulți au gratii. Iar cei care nu au avut nu au fost afectați absolut deloc. Poate și pentru ca , fiind uniți în toamna, erau plini cu albine.
În cuiburi presupun ca au întrat între acoperiș și magazie. Podisorul sta direct pe cuib dar la acoperiș se mai mișcă, au polistiren în capac, cred ca pe acolo. Tot aveam în gând sa schimb ramele de magazie ca nu mai obtineam la salcâm culoarea aceea mirifica!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3311
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Șoareci în stupina

Mesajde Donbazil » 21 Feb 2024, 20:52

Salut!

Lasă că nu-i atâta de mare paguba. O vei recupera. Și așa o să vezi că-i o prostie să ții magaziile pe stupi...Trăbă lucrat mai nemțește. Când trebuie - dai, când nu mai trebuie iei....Am reușit cu 250 de stupi, așa că sunt sigur că vei reuși...Cât derspre etanșeitate...Nu comentez!Eu sunt pentru stupi standardizați la care toate sunt interschimbabile și se îmbină perfect capacul de la primul stup, pe podișorul sau corpul de la nr. 1o1.Succes pe mai departe :) :!:

P.S. Ramele care-s numa găurite da se mai ține fagurele pe sârme, se spală bine să nu pută a hârț și se bagă în cuib. Le vor repara de nu se mai vede nici o urmă și apoi le ridici în magazie, iar dacă pun și ouă, cu atât mai bine că-ți atrag lucrătoarele sus și ocupă mai repede magazia și bilateral, lângă ele îți clădesc foițele noi...De la fructiferi până la salcam ai magaziile noi complet....
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2780
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Șoareci în stupina

Mesajde Balian » 21 Feb 2024, 22:38

Noi apicultorii suntem tentați să ne fabricăm mituri care la urmă ne fac deserviciu. Culmea e că mai și transmitem spre clientală. Promovăm mierea cât mai deschisă la culoare, spunând că este mai curată. Nu neapărat adevărat.

(Credem că ei sunt f interesați și știu mult despre apicultură. Bine ar fi, dar nu este așa.)

Pentru obținere de miere de culoare deschisă folosim în magazii faguri de culoare deschisă care nu erau folosite în cuib și ținem în uz poate zeci de ani(!) expuse de orice în acest timp lung, decăt să lăsăm liber folosit orice fagure și în magazii, dar shimbat nemilos după 3-4 ani. Așa mierea poate va fi puțin mai închisă dar obținut din faguri mai noi. Este lucrul nostru să spunem clientului că este mult mai ușor de obținut o miere falsă de culoare deschisă decât una închisă. Adevărat pentru acest lucru trebuie să am stup cu rame (de orice mărime dar) egale. Eu așa fac și funcționează bine. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Șoareci în stupina

Mesajde cristi_vidican » 22 Feb 2024, 09:04

Am un prieten care e medica la DSV și mi-a spus și el că în toamnă a fost o invazie de șoareci foarte mare în Bihor, de exemplu. Au intrat prin depozitele de carne, prin brutării etc. S-a lăsat cu multe reclamații și cu închiderea temporară a unităților. Au găsit șoareci și prin pâine.

Eu pun gratii imediat ce începe să se răcească prin septembrie, când albina nu mai stă noaptea la urdiniș. Atunci deja, dacă întârzii, găsesc la unii stupi faguri roși pe margine, unde nu acoperă albina.

Ramele de magazie le țin stivuite în caturi, unul peste altul, iar jos am grijă să nu aibă pe unde intra. Las un pic de spațiu să poată intra pisica roată după stivă, pt că am pățit că mi-au ros lemnul ca să intre pe undeva în ladă.

Pe o vatră am șoareci de câmp foarte spurcați. Dacă găsesc vreo ladă goală, încep să o roadă și pe dinăuntru. Așa că, toamna pun în câteva lăzi goale otravă până nu o mai mănâncă.
voi încerca la toamnă și cu lipici. Să am bucuria de a-i vedea.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7024
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Șoareci în stupina

Mesajde Shrek » 22 Feb 2024, 19:20

Adevarul este ca asa multe gauri de șoareci în stupina, nu am văzut de când am început, acum 10-12 ani. Nici pisicile nu știu unde au disparut. Dar le-am pus câteva pungi cu grâu tratat insa stau cu inima îndoită sa nu mance păsările. Oricum aveam de gând sa înlocuiesc fagurii din magazii. Este un semn ca treba sa ma grăbesc. Acu' ii mai!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3311
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Șoareci în stupina

Mesajde yuonyuon » 25 Feb 2024, 21:53

deci ...iarna cu soarecii...iar vara cu scara.... :lol:
imi scapa cva? :lol:
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau


Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 8 vizitatori