Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Completare hrana

Mesajde vasileion27 » 22 Ian 2018, 13:07

CitatModificăElimină
Buna ziua. Sunt incepator si am miere cristalizata din fliarea soarelui cu tei extrasa in 2017. As vrea sa dau la stupii care sunt cu rezerve putine de miere. E mai buna decat sirop din zahar. Prin ce metoda sa o dau? Sa o decristalizez prin incalzire? Multumesc !
vasileion27
 
Mesaje: 20
Membru din: 11 Sep 2014, 14:29
Localitate: Maracineni, Buzau

Re: Completare hrana

Mesajde peterneamt » 22 Ian 2018, 14:18

Decristalizeazo (fără să depășești 45 de grade C ) și administreazo în pungi de frigider ( role de 3 kg ) în care pui câte un kg de miere decristalizată . După deschiderea stupilor aștepți puțin ca albinele să intre pe intervalele dintre rame ! Preferabil ca pugile să fie administrate cât sunt încă calde prin tatonare pe ramele de deasupra cuibului fără să le perforezi . De anul viitor pregătește familiile de iernare toamna, pentru că orice intervenție în cuib iarna nu este favorabilă familiei de albine,....... iar dacă matca nu a început ponta ai șanse să o pierzi .....!
Eu nu deschid stupii iarna nici pentru apiterapie :
:D
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Completare hrana

Mesajde stroe » 22 Ian 2018, 18:40

peterneamt scrie:Decristalizeazo (fără să depășești 45 de grade C ) și administreazo în pungi de frigider ( role de 3 kg ) în care pui câte un kg de miere decristalizată . După deschiderea stupilor aștepți puțin ca albinele să intre pe intervalele dintre rame ! Preferabil ca pugile să fie administrate cât sunt încă calde prin tatonare pe ramele de deasupra cuibului fără să le perforezi . De anul viitor pregătește familiile de iernare toamna, pentru că orice intervenție în cuib iarna nu este favorabilă familiei de albine,....... iar dacă matca nu a început ponta ai șanse să o pierzi .....!
Eu nu deschid stupii iarna nici pentru apiterapie :
:D

Apiterapia ca baietii din videoclip e mult prea tentanta. O sa deschid si eu un stup desi nu cred ca are acelasi efect la ei parea primavara. :lol:
stroe
 
Mesaje: 313
Membru din: 09 Mar 2011, 19:48
Localitate: Teleorman

Re: Completare hrana

Mesajde vasileion27 » 24 Ian 2018, 07:31

stroe scrie:
peterneamt scrie:Decristalizeazo (fără să depășești 45 de grade C ) și administreazo în pungi de frigider ( role de 3 kg ) în care pui câte un kg de miere decristalizată . După deschiderea stupilor aștepți puțin ca albinele să intre pe intervalele dintre rame ! Preferabil ca pugile să fie administrate cât sunt încă calde prin tatonare pe ramele de deasupra cuibului fără să le perforezi . De anul viitor pregătește familiile de iernare toamna, pentru că orice intervenție în cuib iarna nu este favorabilă familiei de albine,....... iar dacă matca nu a început ponta ai șanse să o pierzi .....!
Eu nu deschid stupii iarna nici pentru apiterapie :
:D

Apiterapia ca baietii din videoclip e mult prea tentanta. O sa deschid si eu un stup desi nu cred ca are acelasi efect la ei parea primavara. :lol:

Multi nr si
vasileion27
 
Mesaje: 20
Membru din: 11 Sep 2014, 14:29
Localitate: Maracineni, Buzau

Re: Completare hrana

Mesajde pvc » 24 Ian 2018, 09:22

Lasa mierea asa cum este. Nu o decristaliza. Te chinui un pic sa o pui in pungi dar nu risti nimic. Daca o incalzesti la gerul care este curge peste ele si le omori.
pvc
 
Mesaje: 329
Membru din: 15 Mai 2015, 08:30
Localitate: Bucuresti, stupina in Buzau

Re: Completare hrana

Mesajde peterneamt » 24 Ian 2018, 12:29

pvc scrie:Lasa mierea asa cum este. Nu o decristaliza. Te chinui un pic sa o pui in pungi dar nu risti nimic. Daca o incalzesti la gerul care este curge peste ele si le omori.

Ce găsești iarna pe fundul stupilor, sub ghemul de iernare, în afară de ceară de la căpăcele și câteva albine moarte și de ce... ? ;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Completare hrana

Mesajde ignatov andrei » 24 Ian 2018, 13:10

vasileion27 scrie:CitatModificăElimină
Buna ziua. Sunt incepator si am miere cristalizata din fliarea soarelui cu tei extrasa in 2017. As vrea sa dau la stupii care sunt cu rezerve putine de miere. E mai buna decat sirop din zahar. Prin ce metoda sa o dau? Sa o decristalizez prin incalzire? Multumesc !


Daca ai baie cu cada... pui bidonul in apa calda!
Daca ai soba, pui bidonul langa soba si-l rasucesti!
Nu e nevoie s-o topesti 100%, dar e bine sa ai mai mult de 70% parte lichida.
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Completare hrana

Mesajde pvc » 24 Ian 2018, 14:53

ignatov andrei scrie:
vasileion27 scrie:CitatModificăElimină
Buna ziua. Sunt incepator si am miere cristalizata din fliarea soarelui cu tei extrasa in 2017. As vrea sa dau la stupii care sunt cu rezerve putine de miere. E mai buna decat sirop din zahar. Prin ce metoda sa o dau? Sa o decristalizez prin incalzire? Multumesc !


Daca ai baie cu cada... pui bidonul in apa calda!
Daca ai soba, pui bidonul langa soba si-l rasucesti!
Nu e nevoie s-o topesti 100%, dar e bine sa ai mai mult de 70% part2e lichida.


Daca cumva curge punga mai mult decat trebuie e dezastru. La primavara iar cumpara omul roi.
pvc
 
Mesaje: 329
Membru din: 15 Mai 2015, 08:30
Localitate: Bucuresti, stupina in Buzau

Re: Completare hrana

Mesajde peterneamt » 24 Ian 2018, 15:04

Dacă administrăm sirop la pungă , nu curge,..... atunci de ce ar curge mierea din pungă ....? :D
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Completare hrana

Mesajde pvc » 24 Ian 2018, 23:08

peterneamt scrie:Dacă administrăm sirop la pungă , nu curge,..... atunci de ce ar curge mierea din pungă ....? :D

Siropul se administreaza vara. Chiar daca curge nu-i problema decat cu furtisagul.
pvc
 
Mesaje: 329
Membru din: 15 Mai 2015, 08:30
Localitate: Bucuresti, stupina in Buzau

Re: Completare hrana

Mesajde peterneamt » 25 Ian 2018, 01:27

Siropul, vara, se administrează cu alte metode care sunt mult mai facile..... Siropul la pungă se administrează primăvara când temperatura este sub 20 de grade C ( este puțin nectar în natură ) dar albinele aduc polen......
ps. caută pe forum ..... am scris care sunt avantajele și modul de aplicare a metodei..... :D
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19


Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: zahhh şi 10 vizitatori