Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Vreau sa fiu apicultor

Mesajde Lukyan » 09 Aug 2017, 09:27

Am sa ajung in 2 zile la ei si am sa vad ce este acolo, cei drept ca au miere si au si parte de administrat sirop 1/1 cu ceai , protofil si miere cu polenul si pastura stateau slabut , dar am avut cateva zile cu mici ploicele si sper sa mai culeaga cate ceva. am sa vad ce va fi cand ajung , pina atunci Multumesc de sfaturi.
Lukyan

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde Lukyan » 14 Aug 2017, 22:38

Sambata am reusit sa ajung pe la stupi, aveam pe acel roi cu probleme deja a ajuns la 3 rame cu puiet capacit am vazut si regina , se pare ca nu are probleme dar mai erau deja 4 botci pe 2 rame , acum le-am lasat 3 pe o rama pe aceasi fata sper sa mai aiba timp sa schimbe. Nu inteleg de ce asa greu cu acesta fratele lui facut in aceeasi perioada a ajuns pe 9 rame 5 cu puiet .
Va mai intreb ceva , eu stau in " chirie "in stupii prietenlui si sunt orizontali pe 18 si 20 de rame , sunt si mai vechi unii mai deteriorati , prietenul ma ajutat f mult cu cee a avut si e un lucru mare ce a facut pt. mine , sper ca in 2 saptamani sa ii termin pe ai mei verticali pe 10r si as vrea sa ii mut in cei noi mai am timp ? pina cand pot muta ramele in stupii noi? Multumesc :thanks:
Modifică mesajul
Lukyan

Mesajde filip » 27 Aug 2017, 16:15

Pana zboara albina afara.Dar e bine sa aibe timp sa propolizeze putin lada.
filip

Mesajde Neafiliatul » 20 Dec 2017, 05:19

Neafiliatul

Mesajde Lefteris » 18 Dec 2018, 20:08

Daca ati putea, in ce zona din Romania v-ati instala stupii? Care este cea mai buna zona?
Lefteris

Mesajde jonny_it » 18 Dec 2018, 20:47

Lefteris scrie:Daca ati putea, in ce zona din Romania v-ati instala stupii? Care este cea mai buna zona?

In fata parlamentului ;)
jonny_it

Mesajde Shrek » 18 Dec 2018, 21:21

Ce are pututu' cu amplasarea stupilor? Crezi ca daca ai stupi, vei putea mai mult? Apilarnilul este doar un mit!
Bun venit în...stup!
Shrek

Mesajde cornelioandanciu » 18 Mai 2019, 23:24

jonny_it scrie:
Lefteris scrie:Daca ati putea, in ce zona din Romania v-ati instala stupii? Care este cea mai buna zona?

In fata parlamentului ;)

LIKE
cornelioandanciu

Mesajde Nicolay » Ieri, , 12:22

Salutare tuturor !
Ceva ma indeamna sa ma apuc de stuparit,adica stiu,hobby,pentru casa,gradina,am un solar marisor si mi-ar prinde bine un stup de albine,miere,etc,doar un stup,nu prea am vazut multe albine asta primavara ca in anii trecuti.
Ma tot uit la modelul asta nou de stup flow hive ,pare interesant,cam scumpisor dar cum am scris pentru casa,voi ce parere aveti?e bun de ceva ?are cineva asa ceva ?
Nu sunt nici macar incepator ,ca nu am stupi dar orice lucru are un inceput , citesc,ma documentez,net, etc.
Nicolay

Mesajde Closcutz » Ieri, , 18:05

Din start iti spun ca stupul ,,flow hive" este doar o petarda de marketing complet rupt de realitatea unei ieri calitative! Pentru hobyy te poti indrepta catre stupul orizontal clasic de 20 de rame sau dc aceasta dorinta de hobby se va extinde du-te spre stupii verticali pe 10 rame cu cat 1/2.
Closcutz

Mesajde Nicolay » Astăzi, , 06:54

Merci pentu indrumari,mai studiez problema,am multe de invatat dar asta cu flow hive m-a determinat sa-mi placa apicultura si binentales importanta albinei in ecosistem.
Nicolay

Anterior

Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR