Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde ignatov andrei » 31 Ian 2021, 14:59

Tare va mai place sa va dati "bile de rulment"! Ma contraziceti de aiurea, mai tarziu imi dati dreptate, dar magaroi si nesimtiti ramaneti in continuare!
Specific STUPARITUL!


Vasile_Bucovineanu scrie:Faptul ca regina se afla pe o anumita rama la o anumita ora nu se verifica in practica.
Daca la o familie nu gasim la un moment regina, punem o rama goala in cuib si a doua zi vom gasi regina pe acea rama oriunde a fost pusa in cuib.


Pentru ca dumneata lucrezi dupa ureche! :(

Aurel1959 scrie:Sigur matca se afla in general in partea opusa soarelui !? Daca e asa, de ce in a doua jumatate a zilei, de obicei o gasim in dreapta cuibului pe ultimele rame spre soare si dimineata invers?


Pentru ca "stii sa aranjezi" un cuib, de aia! :lol:

yuonyuon scrie:in mod normal matca sta unde sunt doicile...iar doicile sunt unde e puiet larvar/oua....nustiu cum ar sta matca intr o anumita zona ,sau alta, in functie de soare ..atat timp cat ea trebuie sa ponteze tot spatiul de cuib...


Mai ai de invatat. Sper sa intelegi si sa depasesti nivelul actual, altfel... ramai speranta! :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 31 Ian 2021, 15:09

Ce am scris e verificat de mine in practica in stupina. Daca la altii e altfel, eu nu contrazic pe nimeni.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde 5rame » 31 Ian 2021, 18:31

ignatov andrei scrie:
5rame scrie:As dori sa intreb.

Stim ca regina ouata circular pe rama, incepand din mijloc si pastreaza un echilibru stanga-dreapta fata de rama din mijloc.
In plus, parca pe forum am citit, ca in functie de ora din zi regina se afla in stanga sau in dreapta cuibului ( va rog sa imi explicati asta mai bine)

Si acum intrebarea: Daca cele de mai sus sunt corecte in dezvoltarea de primavara nu este gresit sa adaugam rame la ouat doar intr-o parte a cuibului?
Sau mai mult, chiar daca dam o rama intr-o parte si peste o saptamana in cealalta parte asiguram oare spatiul optim pentru dezvoltarea armonioasa si eficienta a cuibului?


De ce, vrei sa treci de la "5 rame" la mai multe...?!? :lol: :lol:

In general, matca se afla in partea opusa soarelui. Apoi, matca nu oua in mod continuu.
Daca intelegi aceste lucruri, vei adauga rama pentru ouat atunci cand matca va ajunge acolo in mod normal! E de laudat ca-ti pui astfel de intrebari! Cand vei gasi raspunsul, o mare parte din motivele blocarii cuiburilor este eliminata!


Domnul Ignatov, puteti sa imi spuneti mai multe despre modul in care oua regina? Ma intereseaza in mod special partea aceasta in care ati spus ca nu oua in mod continuu.

Multumesc!
Temperatura. Hrana. Tratamente. I 35.20.1 I
5rame
 
Mesaje: 278
Membru din: 19 Sep 2017, 15:03
Localitate: Bucuresti

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde yuonyuon » 31 Ian 2021, 18:34

" ai mesaj in PM" :lol: :lol: :lol:
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde ignatov andrei » 31 Ian 2021, 20:15

5rame scrie:
ignatov andrei scrie:
5rame scrie:As dori sa intreb.

Stim ca regina ouata circular pe rama, incepand din mijloc si pastreaza un echilibru stanga-dreapta fata de rama din mijloc.
In plus, parca pe forum am citit, ca in functie de ora din zi regina se afla in stanga sau in dreapta cuibului ( va rog sa imi explicati asta mai bine)

Si acum intrebarea: Daca cele de mai sus sunt corecte in dezvoltarea de primavara nu este gresit sa adaugam rame la ouat doar intr-o parte a cuibului?
Sau mai mult, chiar daca dam o rama intr-o parte si peste o saptamana in cealalta parte asiguram oare spatiul optim pentru dezvoltarea armonioasa si eficienta a cuibului?


De ce, vrei sa treci de la "5 rame" la mai multe...?!? :lol: :lol:

In general, matca se afla in partea opusa soarelui. Apoi, matca nu oua in mod continuu.
Daca intelegi aceste lucruri, vei adauga rama pentru ouat atunci cand matca va ajunge acolo in mod normal! E de laudat ca-ti pui astfel de intrebari! Cand vei gasi raspunsul, o mare parte din motivele blocarii cuiburilor este eliminata!


Domnul Ignatov, puteti sa imi spuneti mai multe despre modul in care oua regina? Ma intereseaza in mod special partea aceasta in care ati spus ca nu oua in mod continuu.

Multumesc!


Cu cea mai mare placere, dar numai la telefon! Este ultima data cand "mai scot ceva din casa"!
Ca nivelul de pregatire este la pamant, asta stiam, dar faptul ca stimatii "special man" contrazic aiurea, fara sa aiba bunul simt sa intretina discutia in asa fel incat sa inteleaga de ce afirm ceea ce afirm... ma face sa am o jena la stomac si o mancarime la calcaie! Voi relua stilul de postari, ala de aiurea si cat mai mult off topic!
P.S. La cat stiti, e foarte normal sa va conduca clima si vatra si sa nu intelegeti de ce se blocheaza cuiburile, mai ales primavara, pe trend ascendent al dezvoltarii!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde ignatov andrei » 31 Ian 2021, 20:25

yuonyuon scrie:in mod normal matca sta unde sunt doicile...iar doicile sunt unde e puiet larvar/oua....nustiu cum ar sta matca intr o anumita zona ,sau alta, in functie de soare ..atat timp cat ea trebuie sa ponteze tot spatiul de cuib...


Candva chiar crezusem ca pricepi cum e cu structura familiei, mai ales cand ai sustinut ideea "albinei de rezerva"!
Dupa aceasta postare, am inteles ca nu reusesti sa faci legatura si sa intelegi modul de functionare. Apicultura ta e bazata doar putin pe logica biologica, mai mult pe metodica, scapand din vedere esentialul!
Bine, nu chiar toti trebuie sa stie cume cu "albina stie mai bine"! Centrifuga si caratul ramelor sunt "multumirea cea mare"!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde kovacslg » 01 Feb 2021, 09:06

Dl Ignatov.

Continuați să jigniți când sunteți contrazis.
Utilizați termeni ca măgaroi și nesimțiți, în condițiile în care toată lumea de aici va menajează.

Dacă nu suportați să fiți contrazis, puteți alege alte canale de comunicare. O carte, un curs undeva.

Dacă utilizați forumul ar fi corect sa nu jigniți.

Orcum diferențele de cunoaștere și rezultatele in apicultura nu sunt așa mari. Mă refer la câțiva colegi de forum....
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde kovacslg » 01 Feb 2021, 09:42

In general, matca se afla in partea opusa soarelui. Apoi, matca nu oua in mod continuu.
Daca intelegi aceste lucruri, vei adauga rama pentru ouat atunci cand matca va ajunge acolo in mod normal!

Ar fi util (dacă vreți să ajutați un începător) să dezvoltați până la capăt o idee o metoda.
Ce sa înțeleagă din acele "lucruri", ce sa urmărească? Sau care e concluzia dvs?
Cum se transpun în practică concluziile?

Sau rămâne ca și el sa le înțeleagă in timp (in ani și ani), dar atunci nu prea învață nimic de aici.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde marco68 » 01 Feb 2021, 11:29

Dacă nu suportați să fiți contrazis, puteți alege alte canale de comunicare. O carte, un curs undeva.....de Kovalcsig

Buna dimineata !
Asta e o fraza pe care ar trebui sa o retrageti , colega Kovalcsig.De ce ?? pentru ca si asa forumul asta a ramas fara PROFESORI.....deci avem NEVOIE de PROFESORI, chiar daca uneori au fitilul mai scurt.Nu toti pricepem la fel de repede precum s-ar dori... in consecinta trebuie repetat, demonstrat,priceput si de cei mai incepatori.Daca am fi pe nivele de experienta, ar fi mai usor, dar sintem amestecati din toate clasele.....cum se simt cei cu masterul terminat in banca cu cei din clasele primare?!Mai e putin si incepe startul , asa ca...rabdare si tutun!
Am fost la stupi ieri, le-am ascultat cu furtunul, torc linistite, sint cu fata la nord, si puse si la umbra unor salcimi...stupi de stationar.
Muntii ,femeile si albinele sint cel mai greu de cucerit!
Fii ca apa, prietene!
marco68
 
Mesaje: 200
Membru din: 21 Noi 2011, 12:04
Localitate: Alba-Iulia

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde yuonyuon » 01 Feb 2021, 13:08

cand se termina cu "ciorba de potroace" si ratiunea revine la normal ...mai stam de vorba....

posibil sa nu stiu ce vorbesc ...aici (ca peste tot) lucrurile se interpreteaza...

daca eu am zis ca matca sta cu doicele ....si doicile stau pe puiet larvar....nu e o afirmatie usor de contrazis....
iar albina de rezerva(asa am denumito eu) sta cu cea batrana(fostele doici si culegatoare) pe ramele de puiet capacit si miere/polen
eu incerc sa separ cele doua categorii pentru bunastarea /dezvoltarea rapida a stupului....pentru ca cele doua "grupari" nu se inteleg

mie imi ia o secunda sa gasesc matca ..doar ridic rama si vad ce e pe ia si stiu daca e mataca sau nu.....nu tre sa o caut efectiv...

eu acuma nustiu exact la ce se refera donu Ignatov ca sa i dau un raspuns.. poate el are alte "secrete" pe care eu inca nu lea am depistat....am mai incercat o explicatie si nu am inteles exact intrebarea ...si mi sa spus ca is vai de capu meu si ma balbai ....deci e si o doaza de Antrax la mijloc :lol:

inca odata nustiu daca la asta sa referit ..cand a zis ca matca sta in partea opusa a soarelui....si ponteaza doar cand coicid cele doua (soarele si spatiu)...deci nustiu!!!
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde maravela » 01 Feb 2021, 14:52

Buna ziua
Vreau sa fac o turta proteica pentru albine ,pe care sa o dau dupa 15 februarie.La 10 kg. miere , vreau sa pun apicomplex, nozevit, dar nu stiu cat polen se pune si daca pot pune si protofil. Altceva nu am. Va rog o parere. Va multumesc anticipat.
maravela
 
Mesaje: 52
Membru din: 08 Feb 2015, 16:24

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde yuonyuon » 01 Feb 2021, 16:26

* albina de rezerva e albina doica ce nu creste puiet(ca si cea de iarna) si se aduna de la o generatie la alta ..iar cand ajunge in anumite conditii roieste....sau daca e folosita cu cap contribuie imens la productie.....

trebuie mentionat sa nu se interpreteze... (e jale cu interpretarile) dar deja majoritatea apicultorilor stiu ce e aia ....
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde kovacslg » 01 Feb 2021, 18:32

Nu cred că ar trebui sa regret nimic din ce am scris.
Forumul e un spatiu unde putem învăța mult.

Dar nu cred că ar trebui să rămână un singur profesor, nici măcar doi.
Chiar și un începător poate urmării părerile mai multor apicultori mai experimentați și să și tragă concluziile.

Faptul că un apicultor când e contrazis, jigneste sau intra la miștocăreala nu cred că e in ordine.
Mai ales că toată lumea se adresează cu un limbaj destul de elegant la adresa lui.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde yuonyuon » 01 Feb 2021, 18:53

prostii sunt de doua feluri...needucati si needucabili ....cica doar la unii poti sa tipi sa injuri ...la ceilalti nu e frumos.....
acuma ca nea facut magari pe toti :lol: ...sincer nici nu ma intereseaza....mie imi pare rau de nea Aurel... :lol: (e a treia oara cand si o ia cam pe nedrept)

partea si mai comica e ca majoritatea ce mai suntem pe aici nu am prins "epoca de glorie"a Stuparitului cu scandalurile ..de care nu stiu nici eu nimic ...dar imi pot da seama :D
sunt convins ca nimeni nu a vrut sa critice ...la modul de a baga bete in roate
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde 5rame » 08 Mar 2021, 23:05

Rame cu pastura

As dori sa intreb:

Exemplu: Daca iau cate o rama din marginea cuibului, unde au bagat polen si le urc in magazie, apoi hranesc familia cu sirop invertit pe care il vor depozita in ramele puse de mine, se poate strica polenul?
Cat dureaza procesul de fermentatie?

Multumesc!
Temperatura. Hrana. Tratamente. I 35.20.1 I
5rame
 
Mesaje: 278
Membru din: 19 Sep 2017, 15:03
Localitate: Bucuresti

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde jonny_it » 09 Mar 2021, 15:49

5rame scrie:Rame cu pastura

As dori sa intreb:

Exemplu: Daca iau cate o rama din marginea cuibului, unde au bagat polen si le urc in magazie, apoi hranesc familia cu sirop invertit pe care il vor depozita in ramele puse de mine, se poate strica polenul?
Cat dureaza procesul de fermentatie?

Multumesc!


De ce vrei sa faci asta acum?
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori