Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: insarmarea ramelor

Mesajde alexx » 09 Iun 2013, 23:15

inoxul e sfant la insarmare
Avatar utilizator
alexx
 
Mesaje: 735
Membru din: 24 Mai 2013, 10:05
Localitate: Olt

Re: insarmarea ramelor

Mesajde SummerCat » 01 Noi 2014, 19:05

:D
Insarmare "fara gauri, cu intindere facila a sarmei".. numai ca se bat la cuie si se indoiaie de se duce dracului pofta.
Oricum, interesant.

Se da sarma printre agatatorile facute de cuie pe o parte, se pune foita, ia in partea ailalta a foitei se trece iara sarma, dar decalat fata de prima fata.

Пчеловоды Сумщины ПЧЕЛОВОДСТВО И.jpg
Viata fara belele, numai lapte si miere !
Avatar utilizator
SummerCat
 
Mesaje: 294
Membru din: 03 Feb 2013, 23:05

Re: insarmarea ramelor

Mesajde TDI » 01 Noi 2014, 20:19

Se pot folosi capse, sau ceva asemănător - bătute înainte de asamblare... si gata.
Bătute cu un aparat, evident.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: insarmarea ramelor

Mesajde SummerCat » 02 Noi 2014, 03:06

Nu-mi dau seama, cum anume sunt capsele care se bat inainte de sarma?
Cumva de niturile de intra pe gaura spui? Sau sunt altceva?

Sau spui de capsarea sarmei pe interiorul ramei?
Asta am incercat-o si nu-i grozava (pt. mine).
Viata fara belele, numai lapte si miere !
Avatar utilizator
SummerCat
 
Mesaje: 294
Membru din: 03 Feb 2013, 23:05

Re: insarmarea ramelor

Mesajde TDI » 02 Noi 2014, 11:08

De încercat n-o sa încerc nici eu. Ca solutie tehnică ma gandeam. Nu capsele care se bat pe laterale, ci capsele de la capsator - patrulaterul fără o latura, reglat cumva aparatul sa nu intre 100%.
Poate o sa fac 100 de rame la anul si in varianta asta, de curiozitate.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: insarmarea ramelor

Mesajde paul » 02 Noi 2014, 11:17

TDI scrie:De încercat n-o sa încerc nici eu. Ca solutie tehnică ma gandeam. Nu capsele care se bat pe laterale, ci capsele de la capsator - patrulaterul fără o latura, reglat cumva aparatul sa nu intre 100%.
Poate o sa fac 100 de rame la anul si in varianta asta, de curiozitate.

Cand intinzi sarma nu risti sa-ti sara capsele, tinand cont ca nu sunt infipte 100% ? Eu zic ca ... sar ! Sarma ar trebui intinsa rezonabil(sa nu sara capsele) iar apoi capsele sa fie batute 100% si in acest fel sa se intinda bine sarma ! Manopera multa ... :oops:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: insarmarea ramelor

Mesajde TDI » 02 Noi 2014, 11:23

Am văzut la o frantuzoaica sistemul asta, un video. Spunea ca face in jur de 1000 pe zi.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: insarmarea ramelor

Mesajde proapis13 » 02 Noi 2014, 16:08

SummerCat scrie:Nu-mi dau seama, cum anume sunt capsele care se bat inainte de sarma?

Poate te ajuta filmuletul de la adresa de mai jos ;)
viewtopic.php?f=11&t=1179&start=16#p115415
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: insarmarea ramelor

Mesajde SummerCat » 04 Noi 2014, 23:11

Numai cre ca are dezavantaj la ramele mai micute de 1/1, ca nu cred ca-i intra pistolul la interiorul ramei, poa doar cum zice TDI ..sa le traga inainte de asamblarea ramelor.

Da, asta e film clasic pentru productivitate. L-am revazut acum dar mai atent: o avea vreun opritor in varf de pistol? sa nu duca capsa pana la prasele? ca vad ca trage de fir bine la final si nu-l taie.
Viata fara belele, numai lapte si miere !
Avatar utilizator
SummerCat
 
Mesaje: 294
Membru din: 03 Feb 2013, 23:05

Re: insarmarea ramelor

Mesajde TDI » 04 Noi 2014, 23:13

Inoxul e rezistent sau foarte rezistent. Si pana la urma capsatorul baga capsa cat ii permite lemnul.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: insarmarea ramelor

Mesajde SummerCat » 04 Noi 2014, 23:16

Mi-ai amintit ! Si mai e bun la ceva inoxul: taie bine polistirenul cu fir incins. Bun de tot :) !
Viata fara belele, numai lapte si miere !
Avatar utilizator
SummerCat
 
Mesaje: 294
Membru din: 03 Feb 2013, 23:05

Re: insarmarea ramelor

Mesajde proapis13 » 05 Noi 2014, 00:00

SummerCat scrie:....o avea vreun opritor in varf de pistol? sa nu duca capsa pana la prasele? ca vad ca trage de fir bine la final si nu-l taie.

La aceeasi presiune capsele in forma de U nu intra pana la capat,de aia nu prind sarma,iar presiunea se poate regla :!:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: insarmarea ramelor

Mesajde SummerCat » 05 Noi 2014, 00:47

..Cand intinzi sarma nu risti sa-ti sara capsele, tinand cont ca nu sunt infipte 100% ? Eu zic ca ... sar !

Daca nu sar atunci, sigur sar la centrifuga. Doar teroretic, ca adesea practica bate la cu.r teoria si poate tin, dar cine a testat si sa spuna?

Dar, degeaba s-ar putea sa nu fie schema cu cuie batute si indoite ! Iese bine...da' cum zici ...manopera omoara tot.
Viata fara belele, numai lapte si miere !
Avatar utilizator
SummerCat
 
Mesaje: 294
Membru din: 03 Feb 2013, 23:05

Re: insarmarea ramelor

Mesajde ionut vlv » 05 Noi 2014, 10:43

am 6ani de cand folosesc genul asta de insarmare atat pt ramele 1/1cat si la cele 3/4.folosesc inox+capse de 16mm, intindere cu zigrinator.insarmarea e peste cea orizontala +vertical si dupa ce se formeaza mana merge repede.secretul sta in baterea capselor,acestea se bat sub unghi fata de leat nu perpendicular.leatul inferior il fac de 13mm.
viewtopic.php?f=15&t=48&start=16
poze luate de stuparitul vechi unde explicam cum se face.
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea. În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.
Avatar utilizator
ionut vlv
 
Mesaje: 387
Membru din: 25 Feb 2011, 12:25
Localitate: BABENI,VALCEA

Re: insarmarea ramelor

Mesajde SummerCat » 07 Noi 2014, 00:42

ionut vlv scrie:secretul sta in baterea capselor,acestea se bat sub unghi fata de leat nu perpendicular
Un sfat tare bun, multumiri majestate!
---
Am zarit ceva timp in urma o poza cu o rama neobisnuita pentru vederea mea, facuta cam in modul asta: leat superior lemn, restul ramei e o sarma groasa. Dau sa caut azi dupa poza si i-am gasit modul de realizare, e interesant.
N-are sarme, ca tovarasul lucreaza cu rame mici.
Arata in film cum indoaie sarma si o adauga leatului de lem si cum le lipeste foita.
Interesant si cum le ia si le duce si baga tot catul la centrifuga...

Daca se poate aplica la rame mai mari, scapam scapa de gauri si capse. Si se intinde sarma mai usor.
Dar sarma aia de face cadrul ramei, banui ca nu-i din orice, altfel ar cam rugini.
Oricum i-au iesit aratoase tare ! :D

IMG_3664.JPG


La video, prezinta rama de pe la minutul 40:

Viata fara belele, numai lapte si miere !
Avatar utilizator
SummerCat
 
Mesaje: 294
Membru din: 03 Feb 2013, 23:05

Re: insarmarea ramelor

Mesajde un OM » 07 Noi 2014, 08:39

Ma indoiesc ca acest tip de insarmare sa se preteze chiar si la rama de 1/2, fara sa spun la socoteala ramele de 3/4 sau Dadant.
Ramele din clip au si inaltimea si lungimea mai mica decat rama de 1/2 stas.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori