Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde glaliona » 28 Iun 2017, 20:59

Buna seara , nu stiu ce concluzie sa trag din raspunsul primit :roll: .
glaliona
 
Mesaje: 185
Membru din: 18 Sep 2011, 13:25
Localitate: Galati

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde popik50 » 28 Iun 2017, 22:37

Sunt botci de SCHIMBARE LINISTITA. Le puteti lasa si vor schimba regina sau le puteti folosi la formarea altui roi. Acelea din punctul meu de vedere sunt cele mai bune regine. Numai bine!
popik50
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Sep 2011, 12:49
Localitate: Piatra Olt

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde yuonyuon » 28 Iun 2017, 22:51

popik50 scrie:Sunt botci de SCHIMBARE LINISTITA. Le puteti lasa si vor schimba regina sau le puteti folosi la formarea altui roi. Acelea din punctul meu de vedere sunt cele mai bune regine. Numai bine!
tot cele mai bune sunt si cele de roire doar primele construite . restul sunt fake.
yuonyuon
 
Mesaje: 2822
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde Catalin Ene » 01 Iul 2017, 13:14

Salutare. Am următoarea situație. Am făcut un roi și i-am dat o matca împerechează. După ceva timp l-am găsit cu puțin puiet și botci. La penultima vizita nu a mai avea puiet deloc dar parca am văzut o matca neimperecheata. I-am pus o rama cu puiet atat capacit cât și necapacit, sa vad dacă își trage botci nefiind sigur dacă am văzut bine matca neimperecheata. Acum la ultima vizita nu am găsit puiet pe restul ramelor iar pe rama cu puiet de proba am găsit 6-7 botci de salvare. Iar ce m-a nedumerit este ca aceste botci erau roasesau le rodea albinele.
Care sa fie explicația? Dacă avea matca nu își trăgea botci... Dacă a tras botci.. DC le roade?
Catalin Ene
 
Mesaje: 88
Membru din: 29 Noi 2013, 13:46
Localitate: Bucuresti/Ciocanesti (Calarasi)

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde yuonyuon » 01 Iul 2017, 13:49

Catalin Ene scrie:Salutare. Am următoarea situație. Am făcut un roi și i-am dat o matca împerechează. După ceva timp l-am găsit cu puțin puiet și botci. La penultima vizita nu a mai avea puiet deloc dar parca am văzut o matca neimperecheata. I-am pus o rama cu puiet atat capacit cât și necapacit, sa vad dacă își trage botci nefiind sigur dacă am văzut bine matca neimperecheata. Acum la ultima vizita nu am găsit puiet pe restul ramelor iar pe rama cu puiet de proba am găsit 6-7 botci de salvare. Iar ce m-a nedumerit este ca aceste botci erau roasesau le rodea albinele.
Care sa fie explicația? Dacă avea matca nu își trăgea botci... Dacă a tras botci.. DC le roade?
parca ai vazut sau parca nai vazut? parca teas ajuta daca parca ai vazut sau nu matca.
primu lucru te uiti sa vezi daca sunt oua(da sau nu)(daca da poate sa fie si bezmetic) dupaia botci (da sau nu)daca da (decare)(schimbare linistita sau salvare) dupaia matca (da sau nu) daca da (decare)(imperecheta -neimperecheata) . e greu de dat raspuns cu daca si cu parca.
Matca a fost data in cutie? .
yuonyuon
 
Mesaje: 2822
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde Catalin Ene » 03 Iul 2017, 12:11

yuonyuon scrie:
Catalin Ene scrie:Salutare. Am următoarea situație. Am făcut un roi și i-am dat o matca împerechează. După ceva timp l-am găsit cu puțin puiet și botci. La penultima vizita nu a mai avea puiet deloc dar parca am văzut o matca neimperecheata. I-am pus o rama cu puiet atat capacit cât și necapacit, sa vad dacă își trage botci nefiind sigur dacă am văzut bine matca neimperecheata. Acum la ultima vizita nu am găsit puiet pe restul ramelor iar pe rama cu puiet de proba am găsit 6-7 botci de salvare. Iar ce m-a nedumerit este ca aceste botci erau roasesau le rodea albinele.
Care sa fie explicația? Dacă avea matca nu își trăgea botci... Dacă a tras botci.. DC le roade?
parca ai vazut sau parca nai vazut? parca teas ajuta daca parca ai vazut sau nu matca.
primu lucru te uiti sa vezi daca sunt oua(da sau nu)(daca da poate sa fie si bezmetic) dupaia botci (da sau nu)daca da (decare)(schimbare linistita sau salvare) dupaia matca (da sau nu) daca da (decare)(imperecheta -neimperecheata) . e greu de dat raspuns cu daca si cu parca.
Matca a fost data in cutie? .



Nu inteleg rostul postarii tale....ai incercat sa faci un pic misto dar nu prea ti-a iesit.

Ce ti s-a parut de neinteles in privinta matcii?

La experienta pe care ai incercarat sa arati ca o ai, banuiesc ca stii ca o matca neinperecheata este mai fricoasa si se mai ascunde...de aceea am vazut-o pt o fractiune de secunda...de aici si nesiguranta ...
Doi la mana, o mare parte din intrebarile tale suplimentare aveau raspuns in primul meu mesaj.

Multumesc pentru nimic!

Nu te obiosi sa imi raspunzi...nu am chef si timp de polemici.
Catalin Ene
 
Mesaje: 88
Membru din: 29 Noi 2013, 13:46
Localitate: Bucuresti/Ciocanesti (Calarasi)

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde tricky_radu » 23 Aug 2017, 12:36

Buna ziua.
La stupul popular, cand se face trecerea de la pat rece la pat cald?
Si se intoarce stupul la 90 de grade, cu cuibul spre partea insorita? urdinisul ramane pe loc.
tricky_radu
 
Mesaje: 44
Membru din: 23 Feb 2017, 10:03
Localitate: Oradea

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde filip » 23 Aug 2017, 15:45

tricky_radu scrie:Buna ziua.
La stupul popular, cand se face trecerea de la pat rece la pat cald?
Si se intoarce stupul la 90 de grade, cu cuibul spre partea insorita? urdinisul ramane pe loc.

Pentru a avea o lada pe care sa o folosim atat in pat cald cat si in pat rece ar trebuii sa avem doua urdinise pe care sa le inchidem cate unul in functie de ce dorim(pat cald ori rece)
Albina va zbura la fel iar noi trebuie sa rotim lada cu celalalt urdinis pe pozitia lasata de urdinisul initial.
Deci pat cald si pat rece e doar prin faptul cum sunt asezate ramele in lada
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde tricky_radu » 23 Aug 2017, 15:57

Buna,
pai fundul e mobil, nu e prins de lada.
Deci inteleg ca pozitia urdinisului ramane pe loc, rotesc lada a.i. ramele sa fie paralele cu urdinisul. Urdinisul e pozitionat spre SE.
tricky_radu
 
Mesaje: 44
Membru din: 23 Feb 2017, 10:03
Localitate: Oradea

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde filip » 23 Aug 2017, 16:44

tricky_radu scrie:Buna,
pai fundul e mobil, nu e prins de lada.
Deci inteleg ca pozitia urdinisului ramane pe loc, rotesc lada a.i. ramele sa fie paralele cu urdinisul. Urdinisul e pozitionat spre SE.

Lada patrata nu e la Dadant 10 rame
Dimensiunile sunt la 42,5/50 cm.Deci nu poti intoarce fundul mobil sa ai pat cald si pat rece.
http://stuparitul.3xforum.ro/post/6024/ ... _sau_cald/
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde tricky_radu » 24 Aug 2017, 08:37

Multumesc de link; eu inteleg deci ca se roteste corpul, fundul cu urdinis ramane pe loc iar prima rama din fata urdinisului ar trebui sa fie goala.
Eu intreb pentru un stup popular, cutia are 30x30 cm, fara rama, leatz fix sus doar.
Deci in cazul acesta, fagurii sunt lipiti de cutie si nu pot fi mutati a.i. sa pot pune deasupra urdinisului o rama goala. Stupul are acum 3 corpuri: corpul cel de sus 100% construit, al doilea 40% construit si cel de jos e gol, nu s-au apucat de el.
Iernarea se va face pe doua corpuri.
tricky_radu
 
Mesaje: 44
Membru din: 23 Feb 2017, 10:03
Localitate: Oradea

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde teinegru64 » 24 Aug 2017, 09:56

tricky_radu scrie:Multumesc de link; eu inteleg deci ca se roteste corpul, fundul cu urdinis ramane pe loc iar prima rama din fata urdinisului ar trebui sa fie goala.
Eu intreb pentru un stup popular, cutia are 30x30 cm, fara rama, leatz fix sus doar.
Deci in cazul acesta, fagurii sunt lipiti de cutie si nu pot fi mutati a.i. sa pot pune deasupra urdinisului o rama goala. Stupul are acum 3 corpuri: corpul cel de sus 100% construit, al doilea 40% construit si cel de jos e gol, nu s-au apucat de el.
Iernarea se va face pe doua corpuri.

Din ce spui ...banuiesc ca familia de albine este slabuta.Iti recomand sa o lasi in pat rece.Are mai multe sanse sa treaca iarna.In pat cald...ne vei povesti la primavara ca a murit.In coltul din dreapta ...spate.Si cu mancare pe rama alaturata.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde tricky_radu » 24 Aug 2017, 15:35

Multumesc.
tricky_radu
 
Mesaje: 44
Membru din: 23 Feb 2017, 10:03
Localitate: Oradea

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde varza » 25 Aug 2017, 08:44

Nu are niciun sens dispunerea urdinisului in pat cald. Apare adesea si mucegai. Majoritatea folosim patul rece.Orice decizie ai lua succes.
Ca un prim sfat incearca sa fii atent mai bine sa nu apara condensul.
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde tricky_radu » 25 Aug 2017, 15:10

Voi ramane asa cu ei.
Hrana acum si o sa fiu atent la condens.
Multumesc.
tricky_radu
 
Mesaje: 44
Membru din: 23 Feb 2017, 10:03
Localitate: Oradea

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde Adrian_rete » 27 Aug 2017, 15:39

Buna ziua
Sunt incepator si am un stup unde am introdud o matca noua , in prima faza nu au acceptato pentru ca aveau inca puiet de o zi ,doua, La o saptamana am introduso din nou si au acceptato dar ii de 7 zile in cuib si azi am facut un control , am gasit matca dar nu sunt larve cu puiet de nici o varsta. Tin sa pecizez ca matca e inperecheata.
Adrian_rete
 
Mesaje: 3
Membru din: 27 Aug 2017, 15:26

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori