Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde 5rame » 13 Iul 2020, 14:46

jonny_it scrie:
ignatov andrei scrie:
Shrek scrie:La un stup ținut în sud ( testare potential melifer), am gasit două rame in magazie cu fagurii rupti. Se pare ca si in cuib, una din rame s-a " intins" "mai mult decât trebuie. O fi din cauza căldurii excesive? Stupii sunt pe 12 rame 1/1 si magazii de 1/2, cu fund antivaroua. Or fi fagurii de vina? Nu sunt sarmele intinse cum trebe ( 3 sarme orizontale)?


Fagurii cu MAXIM 15% ceara, in rest... cine mai stie ce au in compozitie!


Am cumparat zilele trecute 2 cutii de 5 kg in graba, de obicei aveam alta sursa pt faguri, pur si simplu albinele nu urca pe fagure. Culesul este unul foarte bun.
Trec pe plastic + ceara proprie, m-am saturat sa cumpar parafina.


Dar oare calitatea mierii o avea de suverit?
Alimentar, nealimentar, tot plastic ramane???
Temperatura. Hrana. Tratamente. I 35.20.1 I
5rame
 
Mesaje: 276
Membru din: 19 Sep 2017, 15:03
Localitate: Bucuresti

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde peterneamt » 13 Iul 2020, 15:18

5rame scrie:
jonny_it scrie:
ignatov andrei scrie:
Shrek scrie:La un stup ținut în sud ( testare potential melifer), am gasit două rame in magazie cu fagurii rupti. Se pare ca si in cuib, una din rame s-a " intins" "mai mult decât trebuie. O fi din cauza căldurii excesive? Stupii sunt pe 12 rame 1/1 si magazii de 1/2, cu fund antivaroua. Or fi fagurii de vina? Nu sunt sarmele intinse cum trebe ( 3 sarme orizontale)?


Fagurii cu MAXIM 15% ceara, in rest... cine mai stie ce au in compozitie!


Am cumparat zilele trecute 2 cutii de 5 kg in graba, de obicei aveam alta sursa pt faguri, pur si simplu albinele nu urca pe fagure. Culesul este unul foarte bun.
Trec pe plastic + ceara proprie, m-am saturat sa cumpar parafina.


Dar oare calitatea mierii o avea de suverit?
Alimentar, nealimentar, tot plastic ramane???


Pe fagurii de plastic ceruiți corespunzător albina lasă o peliculă fină de ceară și astfel mierea nu ia contact cu plasticul dar și plasticul este astfel protejat .....mierea de manuka este recoltată în majoritatea cazurilor din faguri de plastic...!
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde Shrek » 13 Iul 2020, 15:33

Fără a minimaliza sfaturile celorlalți, înclin să dau dreptate domnilor Closcutz si Balian. Asta pentru că, privind mai atent ....aeroportul , nu am văzut prea multe ventilatoare. În plus, parcă nici traficul nu mai este asa intens. Despre floarea soarelui, ce sa zic, este ca o mare galbene câmpul dar cam la 2-3, poate chiar 5 km. În apropiere, parcele răzlețe de floare. Fagurii sunt de la o firma consacrată si nu am avut probleme cu ei până acum. Dar, în comparație cu teiul, unde căldurile au fost poate un pic mai suportabile, albina era mult mai numeroasa. Ventilatoarele acopereau scandura de zbor, iar traficul era incomparabil mai mare. Se pare totuși că zona de pusta, nu priește albinelor mele. După ce au ieșit din iarna super bine, pe la păpădie si pomii fructiferi, nu ma țineam cu ramele la crescut si ouat , brusc, s-au dus în cap. Am vazut botci de schimbare liniștită apoi abia s-a târât până la salcam. Chiar si dupa aceea a schiopatat, dar părea că si-a revenit. Vedem in toamna cum intra si apoi decidem!
Despre plastic, ce sa zic?! Inca sunt un ecologist convins si adept al " tehnologiei" traditionale si nu cred ca as opta in viitorul apropiat! Multumesc tuturor!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde Balian » 13 Iul 2020, 15:54

5rame scrie:.....Dar oare calitatea mierii o avea de suverit?
Alimentar, nealimentar, tot plastic ramane???


În jurul alimentației noastre sunt ff multe lucruri executate din plastic, despre care nu punem întrebarea
că este alimentar sau nu.
Dacă întrebăm vânzătorul despre faguri, ne va liniști (ca și în cazul ambalajelor) că sunt din plastic almetar. :D

În foițe de ceară nu parafina este cea mai mare problemă ci toxinele acumulate de noi apicultori prin
nenumeratele tratamente. :!:
Eu îmi pun întrebarea, există oare un singur procesator de ceară care poate să scoată aceste toxine?

(Încerc să folosesc acid oxalic pentru tratamete și foițe de plastic. :))
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde jonny_it » 13 Iul 2020, 15:57

5rame scrie:Dar oare calitatea mierii o avea de suverit?
Alimentar, nealimentar, tot plastic ramane???


Intre plastic si miere o sa fie intotdeauna ceara. Plasticul este oricum alimentar.
Daca este sa o luam asa ar trebui sa renunte toti la amitraz, flumetrina si alte substante mult mai periculoase...
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde ignatov andrei » 13 Iul 2020, 20:32

Shrek scrie:Fără a minimaliza sfaturile celorlalți, înclin să dau dreptate domnilor Closcutz si Balian. Asta pentru că, privind mai atent ....aeroportul , nu am văzut prea multe ventilatoare. În plus, parcă nici traficul nu mai este asa intens.


Nu e nevoie nici de minimizare, dar nici de maximizare!
Nu le ai... si nu le au!
15 albine daca are familia, 10 ventileaza, daca e nevoie.
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 13 Iul 2020, 20:53

Oare nu suntem destul sufocati de plastic? Raurile, marile si oceanele sunt pline de plastic. Campurile, vaile si chiar muntii sunt plini de plastic. Pestii si celelalte vietuitoare acvatice sunt pline de plastic. Albinele sunt si ele asaltate de tot felul de otravuri. De ce e nevoie sa le otravim si noi dandu-le rame din plastic?
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde ignatov andrei » 13 Iul 2020, 21:50

Vasile_Bucovineanu scrie:Oare nu suntem destul sufocati de plastic? Raurile, marile si oceanele sunt pline de plastic. Campurile, vaile si chiar muntii sunt plini de plastic. Pestii si celelalte vietuitoare acvatice sunt pline de plastic. Albinele sunt si ele asaltate de tot felul de otravuri. De ce e nevoie sa le otravim si noi dandu-le rame din plastic?


Vezi matale, noi astia mai... trecuti, nu intelegem moda...! :lol: :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde yuonyuon » 13 Iul 2020, 22:46

5rame scrie:
jonny_it scrie:
ignatov andrei scrie:
Shrek scrie:La un stup ținut în sud ( testare potential melifer), am gasit două rame in magazie cu fagurii rupti. Se pare ca si in cuib, una din rame s-a " intins" "mai mult decât trebuie. O fi din cauza căldurii excesive? Stupii sunt pe 12 rame 1/1 si magazii de 1/2, cu fund antivaroua. Or fi fagurii de vina? Nu sunt sarmele intinse cum trebe ( 3 sarme orizontale)?


Fagurii cu MAXIM 15% ceara, in rest... cine mai stie ce au in compozitie!


Am cumparat zilele trecute 2 cutii de 5 kg in graba, de obicei aveam alta sursa pt faguri, pur si simplu albinele nu urca pe fagure. Culesul este unul foarte bun.
Trec pe plastic + ceara proprie, m-am saturat sa cumpar parafina.


Dar oare calitatea mierii o avea de suverit?
Alimentar, nealimentar, tot plastic ramane???
dar cloru de il pun astia in apa de baut ....e potabil nu??
ca am inteles ca omoara "microbii" :lol:

dar pesticidele.insecticide.ierbicide.....omoara doar albinele ??....dupa care dispar??? sau ajung in almentatia noastra ???sau a animalelor....... dupa care se adauga putin antobiotic..sare si piper dupa gust :lol:

in productia de legume nici nu vreau sa mai pomenesc ....lista continua si pe undeva pe la jumate cred ca e si plasticu.......
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde Shrek » 14 Iul 2020, 14:45

yuonyuon scrie:..lista continua si pe undeva pe la jumate cred ca e si plasticu.......

Citind cele de mai sus, mi-am adus aminte de o discuție dintre două distinse doamne, cu mai multi ani in urma, la un popas de pe ruta Arad Oradea.
- Auzi, fa?! Tu folosesti prezervative?
-Da , cum nu!? Ce tu nu folosesti?
- Ba da! Da' parca nu mai are nici un gust de cand cu plasticu' cela!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde 5rame » 14 Iul 2020, 20:04

Acum, ce tine de noi cred ca merita sa fim atenti.

De gandit cu rezidurile din ceara. Intre cele doua ce ati alege???
Temperatura. Hrana. Tratamente. I 35.20.1 I
5rame
 
Mesaje: 276
Membru din: 19 Sep 2017, 15:03
Localitate: Bucuresti

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde jonny_it » 14 Iul 2020, 20:36

Intre faguri de plastic dar cu pelicula de ceara data de voi si faguri de "ceara" plini de parafina, amitraz si flumetrina ce alegeti? :lol:
Particulele alea de plastic nu au cum sa ajunga in miere, tratamentele date de multi dintre noi ajung sigur.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde Balian » 14 Iul 2020, 22:18

Ceara ce adunată întrun an este cea topită din ramele reformate, din căpăceală și
din cea rezultată din rama de clădit. Primele două le vând la procesator.
Rama clăditoare o folosesc numai pentru a obține ceară la ceruirea foițelor de plastic.
Asta conține sigur cea mai mică cantitate de toxine.
Nu accept nici din căpăceală că e de culoare mult mai închisă decât din construcție.
Probabil din cauza că este amestecată cu ceara ramei.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde ignatov andrei » 15 Iul 2020, 08:55

Balian scrie:Nu accept nici din căpăceală că e de culoare mult mai închisă decât din construcție.
Probabil din cauza că este amestecată cu ceara ramei.


Nu accept ca, ramele din care extrag mierea, sa fie mai inchise la culoare decat galben-pai.
In fiecare an inlocuiesc toti fagurii de cat care au avut puiet (chiar si cei cu cateva celule) cat si cei care se inchid la culoare.
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde Balian » 15 Iul 2020, 10:13

ignatov andrei scrie:
Balian scrie:Nu accept nici din căpăceală că e de culoare mult mai închisă decât din construcție.
Probabil din cauza că este amestecată cu ceara ramei.


Nu accept ca, ramele din care extrag mierea, sa fie mai inchise la culoare decat galben-pai.
In fiecare an inlocuiesc toti fagurii de cat care au avut puiet (chiar si cei cu cateva celule) cat si cei care se inchid la culoare.

Da este adevărat, dacă schimbați în fiecare an fagurii din cat. Sistemul cuib 1/1 cat 1/2 sugerează
această practică, și este un avantaj acestui sistem. La rame egale e mai mare tentația să le amesteci.
Recunosc din lene, comoditate și nepricepere. :oops: Astfel și mierea este mai închisă la culoare decât
dacă extrag din faguri virgine. Clientela s-a adaptat așa de bine încât dacă am miere f deschisă
întreabă dacă nu este amestecat cu sirop. (Parcă de culoare mai închisă nu s-ar putea amesteca. :lol: )
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde 5rame » 23 Iul 2020, 23:11

Si pentru ca suntem pe sfarsit pe iulie:

Pentru o familie sanatoasa si care nu este chinuita cu sirop cu ce data la care sa ponteze matca incepe sa se formeze albina de iarna?

Multumesc!
Temperatura. Hrana. Tratamente. I 35.20.1 I
5rame
 
Mesaje: 276
Membru din: 19 Sep 2017, 15:03
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori