Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde BotaPaul » 30 Mai 2013, 12:16

liviule , baga sirop.poti sa descchizi. 1l de sirop tot a 2-a seara . sa vezi ce cladeste. altfel iti strica foitele. le roade. dar nu ridica rame si chestii dinastea. ai deshcis ai ai turnat siropul = 20 sec. si inchizi. botca cu larva ? e potiras poate , se mai joaca ele in perioada asta
Ceea ce face farmecul unui om este bunatatea lui; ( PV 19:22)
Avatar utilizator
BotaPaul
 
Mesaje: 613
Membru din: 28 Ian 2013, 18:34
Localitate: Tg-Mures

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde liviutzbogos » 30 Mai 2013, 18:32

Asta zic, daca stiam ca vine frigul bagam sirop neica, ca mai am si un roi pe 6. Da cand am plecat de acasa era cald. Am venit la Timisoara si au inceput ploile si abea maine merg acasa. Nu-i ala un bai, au de mancare. Plus ca mai aveau cate o fereastra ziua, cand nu ploua si mai faceau cate un tur de camp. Potirase parca am vazut vre-o 3 da nu are botci ca tot l-am cautat la 00 :D Cel putin ultima data nu avea, vad eu maine sau sambata cum sta, asta daca e cald si ma lasa ploaia.
Nihil Sine Deo!

Munţii noştri aur poartă,
Noi cerşim din poartă-n poartă. (Octavian Goga)

Ce folos, viaţă fără de Hristos?
Avatar utilizator
liviutzbogos
 
Mesaje: 1312
Membru din: 29 Iun 2012, 17:20
Localitate: Peciu Nou,Timis

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde BotaPaul » 31 Mai 2013, 11:37

matca a oprit redus mult ponta saptamana asta cu ploile astea si schimbarea de temperatura. daca avea sirop baga nai frica ;)
Ceea ce face farmecul unui om este bunatatea lui; ( PV 19:22)
Avatar utilizator
BotaPaul
 
Mesaje: 613
Membru din: 28 Ian 2013, 18:34
Localitate: Tg-Mures

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde alexx » 31 Mai 2013, 11:41

daca matca a mai redus ponta o sa intre familiile in roire? :?:
Avatar utilizator
alexx
 
Mesaje: 735
Membru din: 24 Mai 2013, 10:05
Localitate: Olt

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde BotaPaul » 31 Mai 2013, 11:44

nam auzit de asa ceva... matca reduce ponta pana la 0 in momentul cand deja botcile sunt coapte , sau au eclozat deja.
Ceea ce face farmecul unui om este bunatatea lui; ( PV 19:22)
Avatar utilizator
BotaPaul
 
Mesaje: 613
Membru din: 28 Ian 2013, 18:34
Localitate: Tg-Mures

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde priest » 31 Mai 2013, 12:29

Pentru a mari un roi fara matca, pot pune o rama crescuta intr-un stup cu matca (in ideea de a oua matca in rama respectiva), dupa care sa mut rama ouata in roiul slab pentru a capaci puietul , pentru ca in final sa iasa in roul slab?
priest
 
Mesaje: 171
Membru din: 12 Feb 2013, 18:42
Localitate: Cornetu

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde liviutzbogos » 31 Mai 2013, 13:45

priest scrie:Pentru a mari un roi fara matca, pot pune o rama crescuta intr-un stup cu matca (in ideea de a oua matca in rama respectiva), dupa care sa mut rama ouata in roiul slab pentru a capaci puietul , pentru ca in final sa iasa in roul slab?

Pai de ce nu are matca? Daca nu are isi va trage, acuma depinde de unde. Ori isi va trage din ouale si din puietul ce il are deja, ori bagi o rama proaspat ouata, cum ai spus, sa isi traga de acolo botca mai buna. Daca nu are matca el isi trage botca de salvare.
Nihil Sine Deo!

Munţii noştri aur poartă,
Noi cerşim din poartă-n poartă. (Octavian Goga)

Ce folos, viaţă fără de Hristos?
Avatar utilizator
liviutzbogos
 
Mesaje: 1312
Membru din: 29 Iun 2012, 17:20
Localitate: Peciu Nou,Timis

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde jenica67 » 31 Mai 2013, 14:25

priest, nu are rost sa bagi o rama cu oua sa o capaceasca roiul slab, ca nu are cine si cloci si merge dupa nectar si polen. Mai bine bagi in roi o rama capacita, care eclozeaza in cateva zile, ca atunci ii creste mai repede populatia si se paote dezvolta.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde priest » 31 Mai 2013, 15:51

jenica67 scrie:priest, nu are rost sa bagi o rama cu oua sa o capaceasca roiul slab, ca nu are cine si cloci si merge dupa nectar si polen. Mai bine bagi in roi o rama capacita, care eclozeaza in cateva zile, ca atunci ii creste mai repede populatia si se paote dezvolta.

Am inteles, multumesc! Totusi matca trebuia sa iasa deoarece acum 3 zile, am gasit o botca maronie la capat, semn ca mai are un pic si trebuie ca matca sa eclozeze, lucru care nu s-a intamplat.
priest
 
Mesaje: 171
Membru din: 12 Feb 2013, 18:42
Localitate: Cornetu

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde aliuta2000 » 31 Mai 2013, 15:59

alexx scrie:daca matca a mai redus ponta o sa intre familiile in roire? :?:

esti disperat cu roirea ????
pe 4-5 topicuri tot intrebi de roire

ai citit vre-o carte de specialitate ??
ai citit pe Hristea ??? acolo iti explica cum se poate duce o familie in pragul roirii .
daca o matca a redus ponta inseamna ca a redus ponta , nu ca se pregateste de roire .Lipsa cules din cauza vremii si ele se adaptează conform
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde liviutzbogos » 31 Mai 2013, 16:58

priest scrie:Am inteles, multumesc! Totusi matca trebuia sa iasa deoarece acum 3 zile, am gasit o botca maronie la capat, semn ca mai are un pic si trebuie ca matca sa eclozeze, lucru care nu s-a intamplat.

Aa, deci are botca. Ok. Atunci da-i puiet capacit, nu oua. O rama acuma, ii mai dai o rama peste cateva zile...
Nihil Sine Deo!

Munţii noştri aur poartă,
Noi cerşim din poartă-n poartă. (Octavian Goga)

Ce folos, viaţă fără de Hristos?
Avatar utilizator
liviutzbogos
 
Mesaje: 1312
Membru din: 29 Iun 2012, 17:20
Localitate: Peciu Nou,Timis

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde priest » 31 Mai 2013, 17:17

Cand am bagat in lada am pus: 2 rame puiet capacit,miere,albina si o rama pastura.
priest
 
Mesaje: 171
Membru din: 12 Feb 2013, 18:42
Localitate: Cornetu

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde proapis13 » 31 Mai 2013, 18:13

BotaPaul scrie:nam auzit de asa ceva... matca reduce ponta pana la 0 in momentul cand deja botcile sunt coapte , sau au eclozat deja.

Iote ca eu am gasit la unul botci aproape de eclozionare si puiet de o zi :!: de-asta nu ai mai auzit?? :o
Si i le-am luat si norocul meu a fost ca erau doua si am facut 2 roi
Peste 8-10 zile daca se repeta figura mai fac 2 roi....ofi bine,o fi rau??? :lol:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde cristi82 » 31 Mai 2013, 19:24

as avea o intrebare? la o centrfuga cu rame LR, DB, AZ, in cazul asa ce inseamna LR, DB, AZ? va multumesc!
cristi82
 
Mesaje: 278
Membru din: 21 Ian 2013, 21:47
Localitate: Satu Mare

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde Mircea_63 » 31 Mai 2013, 19:55

LR =Langstrot Root
DB =Dadant Blatt
AZ = Alberti Znidersici Pe forum marinlm64 are d`astia in pavilion.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde cristi82 » 31 Mai 2013, 20:13

Mircea_63 scrie:LR =Langstrot Root
DB =Dadant Blatt
AZ = Alberti Znidersici Pe forum marinlm64 are d`astia in pavilion.


multumesc tare mult
cristi82
 
Mesaje: 278
Membru din: 21 Ian 2013, 21:47
Localitate: Satu Mare

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


cron