Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde joohny » 11 Noi 2017, 20:05

Va salut.Le-am pus in pod pina la urma.Am macinat niste macese (inclusiv simburii sint macinati) si i-am pus in alcool dublu rafinat pt. a face un fel de tinctura de macese.Sursa (internetul) spune ca semintele contin ceva toxic pt. oameni.Intrebarea mea este:la albine pot sa folosesc aceasta tinctura (protofil) la albine si in ce dozaj.Rog seriozitate la raspunsuri. Multumesc anticipat.Sanatate.
joohny
 
Mesaje: 966
Membru din: 15 Oct 2012, 22:01
Localitate: Vaslui

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde joohny » 12 Noi 2017, 18:05

joohny scrie:Va salut.Le-am pus in pod pina la urma.Am macinat niste macese (inclusiv simburii sint macinati) si i-am pus in alcool dublu rafinat pt. a face un fel de tinctura de macese.Sursa (internetul) spune ca semintele contin ceva toxic pt. oameni.Intrebarea mea este:la albine pot sa folosesc aceasta tinctura (protofil) la albine si in ce dozaj.Rog seriozitate la raspunsuri. Multumesc anticipat.Sanatate.

Nu are nimeni nici-o informatie?
joohny
 
Mesaje: 966
Membru din: 15 Oct 2012, 22:01
Localitate: Vaslui

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde Closcutz » 12 Noi 2017, 18:31

Am facut protofil homemade cu un prieten si l-am impartit jumatate-jumatate... El pe al lui l-a administrat de mult...eu il am si acum. Printre plantele bagate la macerat in alcool de casa de 75 de grade am pus si macese. A zis ca i s-a parut foarte bun...
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde Sam » 18 Ian 2018, 19:11

Va salut, am rugamintea sa ma ajutati cu sugestii la cele de mai jos.
Imi propun in vara sa "jefuiesc" familiile ajutatoare de mai multe ori de puiet+albina iar ultima data cand fac asta - undeva la 30 iunie - sa iau tot puietul(cu albina acoperitoare) pentru imputernicit roi si sa sucesc gatul reginelor (din fam. ajutatoare).
Daca pun botci la eclozionare in aceste "ramasite" de familii:

1. Vor fi acceptate matcile avand in vedere ca vor ramane in stup in majoritate albine culegatoare dar nu vor avea puiet din care sa traga botci?
2. Pentru ca nu mai au puiet, pana cand eclozioneaza botca albinele pot parasi cutia?
3. Ar putea fi acceptate chiar si matci eclozionate in aceasta situatie?
Daca acesta este raiul
Ei bine, atunci aici este unde voi fi
La marginea campului
Pe marginea lumii
Inainte de gaz si TV.
Avatar utilizator
Sam
 
Mesaje: 146
Membru din: 02 Ian 2015, 00:34
Localitate: Slanic, Prahova

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde daffid mihailov » 18 Ian 2018, 21:05

Nu prea are sens ceea ce vrei sa faci. Daca vrei sa împerecheri regine fă-ți nuclei și restu desființează dacă nu se merita.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde Sam » 18 Ian 2018, 23:33

daffid mihailov scrie:Nu prea are sens ceea ce vrei sa faci. Daca vrei sa împerecheri regine fă-ți nuclei și restu desființează dacă nu se merita.


Imi fac nuclei la sfarsit de Mai. Folosesc puietul din familiile ajutatoare sa transform nucleii in roi. Din familiile ajutatoare mai raman doar matca(care este oricum ori slaba ori batrana ori epuizata) si ceva albina culegatoare. Incerc sa folosesc aceasta ultima resursa - albina culegatoare din familiile ajutatoare - sa mai imperechez niste regine. Daca se imperecheaza, matcile nu le las in aceste unitati epuizate.
Credeti ca vor primi acele albine culegatoare lasate fara puiet botcile/matcile?
Daca acesta este raiul
Ei bine, atunci aici este unde voi fi
La marginea campului
Pe marginea lumii
Inainte de gaz si TV.
Avatar utilizator
Sam
 
Mesaje: 146
Membru din: 02 Ian 2015, 00:34
Localitate: Slanic, Prahova

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde Sam » 26 Ian 2018, 21:41

Sam scrie:Va salut, am rugamintea sa ma ajutati cu sugestii la cele de mai jos.
Imi propun in vara sa "jefuiesc" familiile ajutatoare de mai multe ori de puiet+albina iar ultima data cand fac asta - undeva la 30 iunie - sa iau tot puietul(cu albina acoperitoare) pentru imputernicit roi si sa sucesc gatul reginelor (din fam. ajutatoare).
Daca pun botci la eclozionare in aceste "ramasite" de familii:

1. Vor fi acceptate matcile avand in vedere ca vor ramane in stup in majoritate albine culegatoare dar nu vor avea puiet din care sa traga botci?
2. Pentru ca nu mai au puiet, pana cand eclozioneaza botca albinele pot parasi cutia?
3. Ar putea fi acceptate chiar si matci deja eclozionate in aceasta situatie?


???
Daca acesta este raiul
Ei bine, atunci aici este unde voi fi
La marginea campului
Pe marginea lumii
Inainte de gaz si TV.
Avatar utilizator
Sam
 
Mesaje: 146
Membru din: 02 Ian 2015, 00:34
Localitate: Slanic, Prahova

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde ignatov andrei » 26 Ian 2018, 22:29

Sam scrie:
Sam scrie:Va salut, am rugamintea sa ma ajutati cu sugestii la cele de mai jos.
Imi propun in vara sa "jefuiesc" familiile ajutatoare de mai multe ori de puiet+albina iar ultima data cand fac asta - undeva la 30 iunie - sa iau tot puietul(cu albina acoperitoare) pentru imputernicit roi si sa sucesc gatul reginelor (din fam. ajutatoare).
Daca pun botci la eclozionare in aceste "ramasite" de familii:

1. Vor fi acceptate matcile avand in vedere ca vor ramane in stup in majoritate albine culegatoare dar nu vor avea puiet din care sa traga botci?
2. Pentru ca nu mai au puiet, pana cand eclozioneaza botca albinele pot parasi cutia?
3. Ar putea fi acceptate chiar si matci deja eclozionate in aceasta situatie?


???


Mai ai rabdare, de ce te grabesti...?!?

Stai sa vina unul care se pricepe la metode gresite (proaste)... si-ti va raspunde! ;)
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde Sam » 27 Ian 2018, 12:45

Primesc si metode gresite si bune, poti invata din ambele...
Daca acesta este raiul
Ei bine, atunci aici este unde voi fi
La marginea campului
Pe marginea lumii
Inainte de gaz si TV.
Avatar utilizator
Sam
 
Mesaje: 146
Membru din: 02 Ian 2015, 00:34
Localitate: Slanic, Prahova

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde Sam » 15 Feb 2018, 10:11

Am gasit de dimineata 2 stupi cazuti "in nas", au cazut pe zapada de 20 cm de la o inaltime nu prea mare - 40 cm.
Ramele nu s-au deranjat prea tare, oricum le-am apropiat unde a fost cazul, albinele erau destul de agitate dar se aflau doar pe rame nu pe fundul sau peretii stupului.

Credeti ca ajuta sa ii duc intr-o incapere incalzita sa se rearanjeze cuibul sau sa-i las asa?
Daca acesta este raiul
Ei bine, atunci aici este unde voi fi
La marginea campului
Pe marginea lumii
Inainte de gaz si TV.
Avatar utilizator
Sam
 
Mesaje: 146
Membru din: 02 Ian 2015, 00:34
Localitate: Slanic, Prahova

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde gigieu » 13 Apr 2018, 22:57

Pentru largirea cuibului pot introduce rame cu miere capacita de anul trecut?Am pastrat la rezerva rame de cuib care au prima jumatate cu miere capacita(acum cristalizata)iar a doua jumatate(de jos) buna de ouat.Am pus astfel de rame dupa rama de pastura si am observat ca nu este bagata in seama nici pentru miere nici pentru ponta astfel ca rama de pastura a devenit si rama de depozitare pentru miere ca si cand ar fi ultima rama.Unele familii de albine nici nu s-au atins de rama plina cu miere capacita de langa diafragma cu care au iernat.Nu cumva eu insumi blochez cuibul cu aceasta miere ramasa?Nu stiu daca m-am facut inteles dar nu m-am confruntat pana acum cu astfel de surplus de miere.Va rog,sfaturi!
Avatar utilizator
gigieu
 
Mesaje: 37
Membru din: 29 Dec 2014, 20:35
Localitate: Chilii(Falcoiu)-Olt

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde cristian bh » 13 Apr 2018, 23:03

De ce nu ai descapacit inainte cu cateva zile dupa diafragma ca o trageau si apoi sa largesti?
Eu asa am facut!
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde Balian » 13 Apr 2018, 23:16

Perioada imediat următoare va fi probabil cu ceva cules de nectar și polen. Deci lărgire cu rame cu
miere parțial, descăpăcit eventual și cele pline, scoase ca să creați cât mai mult loc pentru puiet și
polen. Cele pline la această dată mai mult blochează. Păstrați-le pentru roiuri.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde maravela » 15 Apr 2018, 19:45

Buna seara,
Albine agitate ,le-am dat sirop ,dar as dori sa am in stupina ceva pentru urgenta ,in caz de soc anafilactic , ca nu se stie...
Dumneavoastra ,ce medicamente aveti in stupina pentru a face fata in caz de urgenta? Nu as vrea sa am surprize cu vecinii...
maravela
 
Mesaje: 52
Membru din: 08 Feb 2015, 16:24

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde Balian » 15 Apr 2018, 19:54

Eu chiar vineri le-am mutat albinele, departe de vecini. :lol:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde mausica » 15 Apr 2018, 21:49

Balian scrie:Eu chiar vineri le-am mutat albinele, departe de vecini. :lol:

Gata cu orasu ?? Sau a mers la rapita ?? Eu am belito cu rapita anu asta....am ramas acasa la padure.
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: zahhh şi 10 vizitatori


cron