Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde yuonyuon » 24 Iul 2020, 11:16

5rame scrie:Si pentru ca suntem pe sfarsit pe iulie:

Pentru o familie sanatoasa si care nu este chinuita cu sirop cu ce data la care sa ponteze matca incepe sa se formeze albina de iarna?

Multumesc!

Tre sa inveti zona.......important sa cresti puietu ce intra pe iarna exlusiv la 35 de grade....deci sa nu te intinzi pana tarziu pentru ca nu mai e calitativ

De exemplu in jud bacau e zona de deal deci la 15 august vine frigu( noaptea) ....normal in ritmul lor biologic la 1 sept nu mai exista puiet si nici nu vezi albine la urdinis....

La braila e alta treaba ...cateodata am cules si in octombrie..si te mai pacalesti desi ierneaza mult mai tarziu...in unii ani stupii de la bacau ies mai puternici...

Deci zona si temperatura da tonu...urmat de ultimu mare cules...deobicei dupa un cules bun matca mai ponteaza o sharja buna si aia e albina de iarna....dar in cazurile de genu...daca se intinde pe multe rame riscu de racire al puietului in luna august este mare....trebuie avut grija...

In situatiile cand pe finalul sezonului nu exista un cules abundent ....vor intra la iernat albinele ce ecozioneaza ultima data plus si multe altele ce" nu au depus efort" ecluzionate inainte ....mult mai multe albine

Anu asta o sa fie un dezastru...la iernare...din cauza climei in primul rand....apicultorii orcum sunt " bulversati" :lol:
yuonyuon
 
Mesaje: 2822
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde 5rame » 09 Aug 2020, 19:55

Va rog sa imi spuneti de ce am albine care au o pata alba pe cap?

Sunt doua variante:

1. De la polen;

2. De la puiet varos, anul asta am probleme cu aceasta boala.

Multumesc!
Fişiere ataşate
20200809_191802.jpg
Temperatura. Hrana. Tratamente. I 35.20.1 I
5rame
 
Mesaje: 278
Membru din: 19 Sep 2017, 15:03
Localitate: Bucuresti

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde taipan » 11 Noi 2020, 08:58

Pot folosi benzi de varostop în tratamentul albinelor la această dată? Sunt din Tulcea şi temperatura ajunge ziua până la 12 grade
taipan
 
Mesaje: 189
Membru din: 11 Feb 2015, 20:15
Localitate: Tulcea

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde vslsilviu » 11 Noi 2020, 09:18

E dusa perioada benzilor, albina este in ghem acum... ar trebui sa iti spun ca e dusa si perioada tratamentului (paduchele si-a facut de cap pana acum in stup!).

Daca tot trebuie sa tratezi sa te orientezi la ceva prin picurare, poate ceva cu acid oxalic.
Avatar utilizator
vslsilviu
 
Mesaje: 567
Membru din: 12 Iun 2012, 00:45
Localitate: Dambovita, Gaesti

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde taipan » 11 Noi 2020, 09:37

Sunt ineficiente benzile la această dată?
Ori sunt dăunătoare?
Am făcut tratament în august cu simț de răspundere
taipan
 
Mesaje: 189
Membru din: 11 Feb 2015, 20:15
Localitate: Tulcea

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde taipan » 11 Noi 2020, 09:57

În prospect scrie trebuie ținute o lună jumate.
Dacă le puneam în stup după 15 oct acum erau acolo
taipan
 
Mesaje: 189
Membru din: 11 Feb 2015, 20:15
Localitate: Tulcea

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde vslsilviu » 11 Noi 2020, 11:10

Ca idee generala benzile ofera un tartament de contact! Vor intra in aceasta perioada toate albinele in contact cu banda?

Ele pot fi puse in stup oricand, dar nu doriti sa aiba si eficienta?

Daca stiti ca nu aveti probleme mai bine le lasati in pace! Oricum daca au ramas paduchi, raul a fost facut deja!
Avatar utilizator
vslsilviu
 
Mesaje: 567
Membru din: 12 Iun 2012, 00:45
Localitate: Dambovita, Gaesti

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde taipan » 11 Noi 2020, 11:54

Mulțumesc pt răspuns
taipan
 
Mesaje: 189
Membru din: 11 Feb 2015, 20:15
Localitate: Tulcea

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde 5rame » 12 Noi 2020, 17:43

5rame scrie:Va rog sa imi spuneti de ce am albine care au o pata alba pe cap?

Sunt doua variante:

1. De la polen;

2. De la puiet varos, anul asta am probleme cu aceasta boala.

Multumesc!
Temperatura. Hrana. Tratamente. I 35.20.1 I
5rame
 
Mesaje: 278
Membru din: 19 Sep 2017, 15:03
Localitate: Bucuresti

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde vslsilviu » 12 Noi 2020, 23:10

La data respectiva 99% este vorba despre polen.
Avatar utilizator
vslsilviu
 
Mesaje: 567
Membru din: 12 Iun 2012, 00:45
Localitate: Dambovita, Gaesti

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde 5rame » 14 Noi 2020, 21:25

vslsilviu scrie:La data respectiva 99% este vorba despre polen.


Multumesc pentru raspuns!
Temperatura. Hrana. Tratamente. I 35.20.1 I
5rame
 
Mesaje: 278
Membru din: 19 Sep 2017, 15:03
Localitate: Bucuresti

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde 5rame » 31 Ian 2021, 10:08

As dori sa intreb.

Stim ca regina ouata circular pe rama, incepand din mijloc si pastreaza un echilibru stanga-dreapta fata de rama din mijloc.
In plus, parca pe forum am citit, ca in functie de ora din zi regina se afla in stanga sau in dreapta cuibului ( va rog sa imi explicati asta mai bine)

Si acum intrebarea: Daca cele de mai sus sunt corecte in dezvoltarea de primavara nu este gresit sa adaugam rame la ouat doar intr-o parte a cuibului?
Sau mai mult, chiar daca dam o rama intr-o parte si peste o saptamana in cealalta parte asiguram oare spatiul optim pentru dezvoltarea armonioasa si eficienta a cuibului?
Temperatura. Hrana. Tratamente. I 35.20.1 I
5rame
 
Mesaje: 278
Membru din: 19 Sep 2017, 15:03
Localitate: Bucuresti

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde ignatov andrei » 31 Ian 2021, 11:17

5rame scrie:As dori sa intreb.

Stim ca regina ouata circular pe rama, incepand din mijloc si pastreaza un echilibru stanga-dreapta fata de rama din mijloc.
In plus, parca pe forum am citit, ca in functie de ora din zi regina se afla in stanga sau in dreapta cuibului ( va rog sa imi explicati asta mai bine)

Si acum intrebarea: Daca cele de mai sus sunt corecte in dezvoltarea de primavara nu este gresit sa adaugam rame la ouat doar intr-o parte a cuibului?
Sau mai mult, chiar daca dam o rama intr-o parte si peste o saptamana in cealalta parte asiguram oare spatiul optim pentru dezvoltarea armonioasa si eficienta a cuibului?


De ce, vrei sa treci de la "5 rame" la mai multe...?!? :lol: :lol:

In general, matca se afla in partea opusa soarelui. Apoi, matca nu oua in mod continuu.
Daca intelegi aceste lucruri, vei adauga rama pentru ouat atunci cand matca va ajunge acolo in mod normal! E de laudat ca-ti pui astfel de intrebari! Cand vei gasi raspunsul, o mare parte din motivele blocarii cuiburilor este eliminata!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 31 Ian 2021, 14:11

5rame scrie:As dori sa intreb.

Stim ca regina ouata circular pe rama, incepand din mijloc si pastreaza un echilibru stanga-dreapta fata de rama din mijloc.
In plus, parca pe forum am citit, ca in functie de ora din zi regina se afla in stanga sau in dreapta cuibului ( va rog sa imi explicati asta mai bine)

Si acum intrebarea: Daca cele de mai sus sunt corecte in dezvoltarea de primavara nu este gresit sa adaugam rame la ouat doar intr-o parte a cuibului?
Sau mai mult, chiar daca dam o rama intr-o parte si peste o saptamana in cealalta parte asiguram oare spatiul optim pentru dezvoltarea armonioasa si eficienta a cuibului?

Faptul ca regina se afla pe o anumita rama la o anumita ora nu se verifica in practica.
Daca la o familie nu gasim la un moment regina, punem o rama goala in cuib si a doua zi vom gasi regina pe acea rama oriunde a fost pusa in cuib.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde Aurel1959 » 31 Ian 2021, 14:14

Sigur matca se afla in general in partea opusa soarelui !? Daca e asa, de ce in a doua jumatate a zilei, de obicei o gasim in dreapta cuibului pe ultimele rame spre soare si dimineata invers?
" In viata la toti li-e greu,dar nu la toti deodata si nu la toti la fel"
Aurel1959
 
Mesaje: 390
Membru din: 27 Oct 2012, 19:27
Localitate: Botosani

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde yuonyuon » 31 Ian 2021, 14:26

in mod normal matca sta unde sunt doicile...iar doicile sunt unde e puiet larvar/oua....nustiu cum ar sta matca intr o anumita zona ,sau alta, in functie de soare ..atat timp cat ea trebuie sa ponteze tot spatiul de cuib...
yuonyuon
 
Mesaje: 2822
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori