Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Incepatorii intreaba

Mesajde antal_bee » 10 Mar 2011, 22:15

la fel ca mine sunt multi altii in domeniul apicol, adica incepatori. problemele voastre strict de incepatori postatile in continuarea acestui topic. ;)
Nu te osteni sa ajungi bogat; nu-ti pune iscusinta ta in aceasta. Pilde cap. 23 vrs.4
Avatar utilizator
antal_bee
 
Mesaje: 207
Membru din: 28 Feb 2011, 02:53
Localitate: Sighetu Marmatiei

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde proapis13 » 10 Mar 2011, 23:41

Pentru ca mai este putzin shi incepe primavara cand se apropie sezonul
iar multzi dintre noii apicultori au cumparat roi shi familii cu faguri vechi
negri sau depreciatzi,o intrebare fireasca este ,cand se baga rama la construit
shi unde??in ce perioada,daca se stropeshte cu ceva,chestii de-astea ;)
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde trandafir v » 10 Mar 2011, 23:52

daca ai familii puternice la floarea prunului poti sa bagi dar cu riscul de a nu-i construi corect .sfatul meu e sa astepti pina la salcim si fagurele il introduci intre ultima rama cu puiet si rama cu miere. multumesc pt. raspunsul pe care milaidat ,si umeaza-mi sfatu si ai sa imi multumesti .te salut
Avatar utilizator
trandafir v
 
Mesaje: 16
Membru din: 24 Feb 2011, 15:13
Localitate: sat.SUSITA jud.MEHEDINTI Dr.Tr.Severin

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde -tedy- » 13 Mar 2011, 15:25

cate intervale ocupa albina care iese dintr-o rama cu puiet?
era undeva scris dar nu mai gasesc.. parca 2 sau 3 rame..
0742844185
Avatar utilizator
-tedy-
 
Mesaje: 82
Membru din: 11 Mar 2011, 17:12
Localitate: baia mare

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde proapis13 » 13 Mar 2011, 20:27

depinde cat puiet capacit a fost pe rama ;)
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde -tedy- » 15 Mar 2011, 19:37

proapis13 scrie:depinde cat puiet capacit a fost pe rama ;)
salve :D


mersi :lol:
0742844185
Avatar utilizator
-tedy-
 
Mesaje: 82
Membru din: 11 Mar 2011, 17:12
Localitate: baia mare

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde vasile036 » 16 Mar 2011, 23:54

Apropo cand se baga rama la construit si la rapita se poate cladi sau inainte de rapita la pomi fructiferi dar daca ai fam. puternice cum spunea d-nul Trandafir v si cu stimulare cu sirop iar daca esti la salcam se poate sparge cuibul bagand rama la cladit intre ramele cu puiet larvar si cea semanata proaspat, asa m-a invatat un apic. mai batran si vad ca da rezultate bune, se formeaza un spatiu mai mare in cuib si albina n-ul suporta si trece la cladit. Salut !
vasile036
 
Mesaje: 15
Membru din: 26 Feb 2011, 18:33
Localitate: Cerna, Tulcea

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde trandafir v » 17 Mar 2011, 00:48

cind ai familii foarte puternice ,altfel nu te sfatuiesc .la salcim merge dar nu inteleg de ce vrei neaparat sa spargi cuibul . sanatate
Avatar utilizator
trandafir v
 
Mesaje: 16
Membru din: 24 Feb 2011, 15:13
Localitate: sat.SUSITA jud.MEHEDINTI Dr.Tr.Severin

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde costinelblagniceanu » 17 Mar 2011, 14:39

Parca se numeste,,cat in cuib"sau ma insel eu? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Cine intreaba este prost pentru 5min. cine nu intreaba ramine prost toata viata.http://costinelblagniceanu.sun photo.ro
Avatar utilizator
costinelblagniceanu
 
Mesaje: 216
Membru din: 08 Mar 2011, 20:00
Localitate: Vinatori-MH

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde antal_bee » 17 Mar 2011, 20:26

daca tot veni vorba de faguri artificiali, ce se intampla daca-i punem la cladit intr-o perioada in care culesul e slab?
Nu te osteni sa ajungi bogat; nu-ti pune iscusinta ta in aceasta. Pilde cap. 23 vrs.4
Avatar utilizator
antal_bee
 
Mesaje: 207
Membru din: 28 Feb 2011, 02:53
Localitate: Sighetu Marmatiei

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde costinelblagniceanu » 17 Mar 2011, 20:30

Nu-i cladesc bine sau nu-i cladesc deloc!! :) :) :)
Cine intreaba este prost pentru 5min. cine nu intreaba ramine prost toata viata.http://costinelblagniceanu.sun photo.ro
Avatar utilizator
costinelblagniceanu
 
Mesaje: 216
Membru din: 08 Mar 2011, 20:00
Localitate: Vinatori-MH

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde trantor » 18 Mar 2011, 09:27

trandafir v scrie:daca ai familii puternice la floarea prunului poti sa bagi dar cu riscul de a nu-i construi corect .sfatul meu e sa astepti pina la salcim si fagurele il introduci intre ultima rama cu puiet si rama cu miere. multumesc pt. raspunsul pe care milaidat ,si umeaza-mi sfatu si ai sa imi multumesti .te salut


Sti ceva ce noi nu stim. De ce exista riscul de a nu construi corect fagurii, la floarea prunului?
Sau cum ar trebui facut astfel incat sa-i construiasca corect?
Ca de asteptat nici nu se pune problema daca nu ai rame.
....
trantor
 
Mesaje: 306
Membru din: 24 Feb 2011, 14:48

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde trandafir v » 18 Mar 2011, 14:43

trebuie sa fi apicultor destul de experimentat ca sa ai stupii atit de dezvolati cu multa albina tinara ca sa cladeasca faguri ,sa ii construiasca si corect . albinelor le trebuie un cules cit mai bobat. unele familii cladesc altele nu. avind suficient spatiu de depozitat nectar in fagurii existenti nu vor cladi. Ai spus ca daca nu ai rame nu se pune problema de asteptat,Dar daca bagi artificiali si jumatate din fagure il construieste cu celule de trintor ce ai rezolvat ?dar daca ii gasesti rosi de albine.alta problema ar fi ca ,in loc sa lasi albina sa isi aduca polen si nectar in stup la capacitate maxima tu o obligi sa cladeasca si atunci va trebui sa le bagi tu stimulente . sanatate multa
Avatar utilizator
trandafir v
 
Mesaje: 16
Membru din: 24 Feb 2011, 15:13
Localitate: sat.SUSITA jud.MEHEDINTI Dr.Tr.Severin

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde costi » 18 Mar 2011, 16:35

Vrei sa cresti faguri ? cel mai bine sunt crescuti primavara. ...tine cuibul strans, daca nu ai cules stimuleaza, cand ai puiet capacit la margine sparge cuibul sau pune la margine o rama buna de ouat...cand "brumeaza" (albeste) ramele adauga fagure la crescut langa rama cu puiet. cu timpul vei invata mai multe.
Daca tot faci un lucru, atunci fa-l bine!
costi
 
Mesaje: 34
Membru din: 08 Mar 2011, 23:33
Localitate: Galati

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde pcrissti » 14 Iun 2011, 20:15

Salutare
daca tot suntem la "Incepatorii intreaba" atunci lamuriti-ma si pe mine intr-o problema:
tot citesc de cateva zile pe forumul asta de apicultura de diversi stupi verticali, orizontali, rame, cat-uri, etc etc.
desi sincer intentionez sa ma apuc de asa ceva, marturisesc ca nu prea am inteles mare lucru despre cum se practica.
de aceea as avea nevoie de o indrumare din partea voastra. vreau sa achizitionez 3-4 stupi si sa ma apuc de treaba. intrebarea este: ce fel de stupi recomandati cuiva cere este incepator ??
pcrissti
 
Mesaje: 1
Membru din: 14 Iun 2011, 19:53
Localitate: Bucuresti

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde adycnst » 14 Iun 2011, 20:28

servus,
spune si tu de pe unde esti si poate se ofera cineva sa te indrume...eu personal am inceput cu 4 stupi dadant pe 12 rame, iar acum trec toata hardughia pe ME!
adycnst
 
Mesaje: 278
Membru din: 10 Apr 2011, 01:51
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori