Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde Mircea_63 » 10 Iun 2013, 18:49

Treaba asta este foarte simpla:

familia de albine are nevoie de toate castele ei, de la doici la lucratoare. Albina adulta, albina lucratoare carevasazica, are o meteahna. Are GPS-ul reglat pe locul stupului. Ea ACOLO se intoarce. Cand faci un roi si muti albina in alta cutie, fie si juma de metru, lucratoarele se intorc in locul unde au ele fixat GPS-ul. Doar daca le muti la mai mult de 3 km linie dreapta, pierd semnalul de la GPS si nu se intorc.

In roiul nou format, lucratoarele lipsesc si asta inseamna lipsa apa, hrana, aparare.

In schimb, cand faci roiul, iei doua lazi, le pui stanga dreapta si divizezi, iar lada originala o iei de acolo. Lucratoarele intoarse de la munca vor fi ca magarul lui Buridan...nu vor sti in care sa intre. Magarul ala a murit de foame, dar astea sunt mai destepte si intra intr-unul sau altul dintre acesti stupi, impartindu-se.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde jenica67 » 10 Iun 2013, 19:25

zahh scrie:si daca se face roi din botca de salvare linistita, trebuie dus roiul din stupina?


Nu este botca de salvare linistita ! Este de schimbare linistita, putina atentie la sensul cuvintelor.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde liviutzbogos » 10 Iun 2013, 19:47

Mircea_63 scrie: In schimb, cand faci roiul, iei doua lazi, le pui stanga dreapta si divizezi, iar lada originala o iei de acolo. Lucratoarele intoarse de la munca vor fi ca magarul lui Buridan...nu vor sti in care sa intre. Magarul ala a murit de foame, dar astea sunt mai destepte si intra intr-unul sau altul dintre acesti stupi, impartindu-se.

Exact asta e raspunsul la "dezavantajul" roilor artificiali care se depopuleaza. Pe locul vechiului urdinis, pui doua urdinise egal centrate stanga-dreapta. Sau poate chiar mai mult cel nou si ai rezolvat treaba cu depopulatul.


p.s. Cand ma uit la mine cum vorbesc de divizari si eu nu am facut nici macar un roi...ma apuca rusinea :oops:
Nihil Sine Deo!

Munţii noştri aur poartă,
Noi cerşim din poartă-n poartă. (Octavian Goga)

Ce folos, viaţă fără de Hristos?
Avatar utilizator
liviutzbogos
 
Mesaje: 1312
Membru din: 29 Iun 2012, 17:20
Localitate: Peciu Nou,Timis

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde zahh » 10 Iun 2013, 20:43

liviutzbogos scrie:
Mircea_63 scrie: In schimb, cand faci roiul, iei doua lazi, le pui stanga dreapta si divizezi, iar lada originala o iei de acolo. Lucratoarele intoarse de la munca vor fi ca magarul lui Buridan...nu vor sti in care sa intre. Magarul ala a murit de foame, dar astea sunt mai destepte si intra intr-unul sau altul dintre acesti stupi, impartindu-se.

Exact asta e raspunsul la "dezavantajul" roilor artificiali care se depopuleaza. Pe locul vechiului urdinis, pui doua urdinise egal centrate stanga-dreapta. Sau poate chiar mai mult cel nou si ai rezolvat treaba cu depopulatul.


p.s. Cand ma uit la mine cum vorbesc de divizari si eu nu am facut nici macar un roi...ma apuca rusinea :oops:

Graba...
zahh
 

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde stoenescu gheorghe-gabriel » 10 Iun 2013, 22:48

[quote="Mircea_63"]Treaba asta este foarte simpla:

Cand faci un roi si muti albina in alta cutie, fie si juma de metru, lucratoarele se intorc in locul unde au ele fixat GPS-ul. Doar daca le muti la mai mult de 3 km linie dreapta, pierd semnalul de la GPS si nu se intorc.

.
Un prieten de-al meu a facut 40 de roi , i-a dus la 6-7 km. de stupina,adica -acasa, iar stupina a mutat-o in aceeasi noapte la 160 de km. la tei, acum de curand!
A doua zi. pe la orele 16, a fost sunat de un localnic, ca in locul de unde plecase , s-a format un ghem de albina pe un pom inalt de 2 m!!! Toata culegatoarea s-a tras intr-un roi adus, ziua in amiaza mare in doar o jum. de ora!!!
Sanatate!
stoenescu gheorghe-gabriel
 
Mesaje: 548
Membru din: 30 Ian 2013, 20:59

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde aliuta2000 » 11 Iun 2013, 08:18

Mircea_63 scrie:.......vor fi ca magarul lui Buridan...nu vor sti in care sa intre. Magarul ala a murit de foame, dar astea sunt mai

Super tare exprimarea ... :lol: :lol: :lol: :lol:

nu e treaba ca albinele doici nu merg mai devreme decat trebuie sa aduca ceva apa ... pentru ca se presupune ca hrana le dai , ci ca acest roi va avea o intarziere sporita in reluarea fuunctiilor .

Daca ttusi nu vrei sa le muti , in roiul format nou , il tii inchis 3 zile , si cand deschizi urdinisul (la zbor , ca se astupa cu sita, nu il inchzi sa sufoci albinele ) se pune obstacol in calea lor , frunze verzi , crengi , muschi de pamant astfel incat ele sa fie obligate sa cerceteze inainte de a zbura , si astfel ele vor face o tura de orientare si marea majoritate vor ramane la roi ....o parte vor trage inapoi la stupul vechi , dar o parte vor ramane si vei avea si culegatoare .
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde aliuta2000 » 11 Iun 2013, 08:20

stoenescu gheorghe-gabriel scrie:
Mircea_63 scrie:Treaba asta este foarte simpla:

Cand faci un roi si muti albina in alta cutie, fie si juma de metru, lucratoarele se intorc in locul unde au ele fixat GPS-ul. Doar daca le muti la mai mult de 3 km linie dreapta, pierd semnalul de la GPS si nu se intorc.

.
Un prieten de-al meu a facut 40 de roi , i-a dus la 6-7 km. de stupina,adica -acasa, iar stupina a mutat-o in aceeasi noapte la 160 de km. la tei, acum de curand!
A doua zi. pe la orele 16, a fost sunat de un localnic, ca in locul de unde plecase , s-a format un ghem de albina pe un pom inalt de 2 m!!! Toata culegatoarea s-a tras intr-un roi adus, ziua in amiaza mare in doar o jum. de ora!!!
Sanatate!

toata albina culegatoare ramasa din stupina mare .... vor da putere roiului , dar va pentru scurta vreme ... dar tot va fi un start bun
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde priest » 11 Iun 2013, 09:15

Ziua buna! Intr-unul din stupi (10 rame) am 9 rame ocupate si un hranitor. Doresc sa pun cat-ul si nu stiu ce sa fac in locul hranitorului. Sa pun o rama noua, neconstruita sau sa sparg cuibul, deplasand ramele spre locul hranitorului? Precizez ca nu am rama de cuib construita ci doar noua.
priest
 
Mesaje: 171
Membru din: 12 Feb 2013, 18:42
Localitate: Cornetu

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde danielmihai » 11 Iun 2013, 09:31

catul de cat este? cum as face eu: as sparge cuibul cu o rama la cladit si hranitorul l-as muta la etaj,apoi 2-3 zile as da sirop sa fiu sigur ca-l creste!
Avatar utilizator
danielmihai
 
Mesaje: 269
Membru din: 24 Oct 2012, 11:18
Localitate: Alexandria

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde priest » 11 Iun 2013, 09:54

Catul este de 3/4. La fel, nu am decat rame noi si de aceea am pus la crescut in alt stup o rama de 3/4 (am bagat-o in cuib). Dupa ce o vor creste (50%),o mut in cat.Nu stiu daca e bine sa sparg cuibul...am zis sa intreb. Cu hranitorul in cat e foarte bine pentru ca asa vor urca albinele.Sunt curios daca vor construi rapid ramele din cat. Intrebarea mea este:rama cladita 50% o pun in cat in centru sau la margine?
priest
 
Mesaje: 171
Membru din: 12 Feb 2013, 18:42
Localitate: Cornetu

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde Vlad2N » 11 Iun 2013, 14:31

Eu zic ca poti sparge cuibul linistit. Muti o rama in locul hranitorului si pui rama noua a 2-a (nu o pui la margine). Cat despre cat incepi sa pui ramele dintr-o parte, nu pe mijloc. Si intre corp si magazie poti pune o folie peste 8 rame, sa zic. ramele din cat le pui in partea in care nu e folie peste ramele din cuib. Pui si hranitorul in cat, bineinteles. Eu asa as face (sunt incepator:P)
"Sanitas est simetria, morbum autem ametria."
Vlad2N
 
Mesaje: 8
Membru din: 18 Mai 2012, 17:11
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde vio-trutza » 11 Iun 2013, 16:29

Va salut . In acest moment sunt la serviciu si am fost sunat de tatal meu sa imi spuna ca un roi mare de albime a plecat dintru stup. Credeti ca este posibil ca un stup divizat in data de 25.05. Sa roiasca? Albină avea ceva in el iar sâmbătă cand am verificat sa vad daca au iesit reginele aveau multe botci roase dar si cateva capacite si coapte .Am crezut ca nu a apucat noua matca sa le distruga pe toate. Cand am luat rame din el sa fac roi avea potirase pt botci de roire.Sambata am spart cuibil cu o faita de ceara, catul era pus pe el cu o rama cu miere si 2 foite care abia le luasera in crestete.
Sunt total dezorientat.
vio-trutza
 
Mesaje: 198
Membru din: 10 Sep 2011, 20:41
Localitate: Drobeta-Turnu-Severin - Tismana de MH

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde zahh » 11 Iun 2013, 16:58

Inaintea stupilor mai observ cate-o albina care nu poate zbura, tot incearca si inainteaza pe iarba. Ce sa fia oare?
zahh
 

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde rihmond » 11 Iun 2013, 19:53

la mine in zona de sud ainflorit teul 2, de 3tre zile gasesc in fata stupilor (3 la nr) cam un pumn de albine moarte ce se intimpla sunt otravite :?:
Avatar utilizator
rihmond
 
Mesaje: 290
Membru din: 14 Mar 2013, 09:13
Localitate: turnu magurele

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde jenica67 » 11 Iun 2013, 21:55

vio-trutza, cand ai facut roiul trebuia sa lasi maxim 2 botci de varsta diferita, altfel exista inca riscul sa roiasca, chiar daca l-ai divizat, deoarece era pus pe roire.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde jenica67 » 11 Iun 2013, 22:00

priest, am si eu cateva intrebari :
1. ce faci tu cu alimentatorul acum, cand exista cules in natura ?
2. La ce sa pui magazia la un stup, care nu are complet cuibul ?
Magazia poti sa o pui cand cuibul este ful de albina, si cuibul complet cu toate ramele sau, chiar daca mai este o rama lipsa, a inceput un cules important.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator