Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde daffid mihailov » 21 Ian 2017, 23:28

Sanatate ! ;)
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde gica.mosu » 22 Ian 2017, 11:04

Iulian Sorin scrie:Sal prieteni sânt și eu începător și am și eu o întrebare cu făcutul roilor.cand sa face roiul și trebuie să-i duc la distanta sau pot săi fac și acasa.va rog ajutați mă și pe mine


Salut Iuliane si bini ai venit printre noi=in" gasca"....Oare, esti ala imparatul r.....r de-si fac case cu N turnulete :?: Bini era daca ne spuneai si de pe undi esti=traiesti...dar,ia fane tu in ciuda noua si fati si o pag personala( sunt n colegi f vechi si nu au asa ceva,si nici ce arata probabil) si dupa ce ai identitate=casa,masa ,ne arati si noua ce si cum stau tb prin "ograda lu' matale+ ceva poze(mie i-mi plac poza'li :D ) apoi ai sa vezi cum curg indrumarile...Hai curaj :!: Pana te hotarasti,intra pe pag mea-G.M la fila nr 10 si vezi ce si cum fac eu.... si da,spor la cetit si din ce tema ti-a dat colegu P 13..Spor-G.M :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde apivasmob » 22 Ian 2017, 17:52

Da ce a venit deja vremea roiulor si eu nu am stiut?
:o :o :o
Nimeni nu este perfect
Avatar utilizator
apivasmob
 
Mesaje: 144
Membru din: 05 Oct 2011, 09:34
Localitate: Onesti , Bacau

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde FlorinPlopsoru » 22 Ian 2017, 19:21

gigieu scrie:[quote="FlorinPlopsoru" Așadar turtele, dacă le administrați,nu se dau in funcție de calendar ci in funcție de vreme. Eu pun energetica( miere sau Api...) la prima perioada calda după 15 ian.
Cu scuzele de rigoare dar:
-de ce dupa 15ian si nu dupa 15dec sau 1ian...?
-daca prima perioada calda dupa 15 ian este in martie?
Din 2013,de cand ma ocup de albine ,in zona mea,am avut vreme favorabila calendarului evolutiv al une familii de albine,iarna aceasta, deocamdata,NU!
Nu mi-e frica de iernarea albinelor mele,92fam. am ,,bagat" la iernat,92 raspund prezent dar este o situatie noua pentru mine si mai bine-mi fac cunoscute nelamuririle:lipsa zbor de curatire din 11decembrie,in ianuarie(comform calendarului)matca incepe firav depunerea de oua care fixeaza ghemul,nu se intrevede zbor de curatire nici in februarie etc.Rugaciunile nu-si au rostul aici decat daca mergi la nimereala sau ca atoatestiutor ai inclus interventia divina in pregatirea pentru iernare.Daca ne este drag ADEVARUL,simbioza apicultor-albine al activitatilor de intretinere ,exista,dureaza si pentru ca uneori albinele pot corecta unele greseli ale noastre,ale apicultorilor.
Deci [pentru ca omul invata(trebuie) pana moare]:
-ghemul se va fixa in aceasta perioada a anului pentru o lunga perioada de timp(ponta+vreme nefavorabila)si accesul la hrana devine intamplator,
-turta energetica acum,efecte pozitive,efecte negative,
PS Sa priceapa cine vrea/poate:
-mai putin ma intereseaza daca cineva stie ca 5X2=10 daca nu poate sa-mi demonstreze,
-dintre un doctor tanar si unul batran eu aleg pe cel tanar,comunicare buna,apeleaza la logica,in pas cu noutatile,abordabil,mai modest etc
-bineinteles ca toti beneficiaza de stima mea,



Respect pt toata lumea! Am sa incerc sa raspund punctual,cat ma pricep.
1 turte dupa 15 Ianuarie,pt ca e in cărțile de specialitate scrie ca aproximativ atunci începe ponta. Daca dau mai devreme risc ,ori sa stimulez începerea ouatului,deregland astfel ritmul natural al familiei ori sa uzez inutil albinele reducând durata de viata a acestora.
2 daca prima perioada calda este in Martie probabil ca încep direct cu proteica.
3 Nu voi aprecia niciodata calitatile si cunostintele unui apicultor dupa nr de stupi sau anii de apicultura( am avut un mosulica langa mine care era doctor in apicultura dar nu isi dorea niciodata mai mult de 30 familii in curte).
4 la data aceasta raspund prezent toate familiile,de acum începe greul. Condens,rezerve de hrana,zboruri de curatire...etc. Eu i am pregătit in fiecare iarna ca pt o iarna de acest fel,cum zice GM,si singurul motiv de panica e ca am vreu 40 de cutii de modificat si ca vreau sa transform un camion in pavilion,intre timp am luat si permisul pt cat C. Apioixurile sunt pe poziție dar acuweder zice ca o sa ramân cu ele. :D . Am citit de situații in care albinele nu au avut zbor din Noiembrie pana in Martie,in zonele de munte e frecventa treaba,deci nu e panica. Si daca o fi sa fie necazul....Dumnezeu a dat ,Dumnezeu a luat...
5ca tot pomenii de divinitate ,ramân la parerea mea ca daca au ramas familiile fara mancare,o turta mare deasupra nu rezolva garantat situația,inculpatul care a lasat familiile fara mancare tot are nevoie de acele doua rugăciuni pomenite,ca nu se stie daca le scapă.si nici astea nu garantează,dar macar cugeta la ce greseala a facut. Eu nu merg la nimereala si nici nu sunt atoateștiutorul dar tot il includ pe Dumnezeu in treburile mele,ca asa sunt eu,mai înapoiat . Si nu cred ca ma emancipez curand.
6 simbioza intre mine si albine va fi doar atunci cand ele nu vor mai avea ac si eu voi invata sa dansez in cercuri,ca daca s or apuca albinele sa grăiască de maine,nu cred ca o vor face direct in romana. Poate mult lăudatul bukfast o vorbi in viitorul apropiat.pana atunci mai întreb si eu in stanga in dreapta ,mai citesc o carte doua,mai capăt un pic de experiența si eu le suport pe ele si ele pe mine. Ca nici mierea nu le o las dar nici ele nu pleacă singure in pastoral
7 turta energetică acum...doar pt salvare. Daca zgârmam pe frigul acesta facem mai mult rau decat bine, cel mai probabil uzând mai multe albine decat stimulăm sa se crească. Daca totusi facem ambitie si nu prind zbor de curatire,s ar putea sa nu mai prindă proteinele.( a se vedea timpul in care isi reface microclimatul ghemul si cu ce consum de energie. Orice zgomot se va regăsi in intestinul albinei). Daca au miere....nu au nevoie de turte,
8 dintre un doctor tânăr si unul bătrân eu prefer Doctorul.stima si considerație! Sper ca nu am ofensat !!!
cine zice ca sta bine, sa ia aminte sa nu cada!!!
FlorinPlopsoru
 
Mesaje: 106
Membru din: 15 Dec 2015, 23:00
Localitate: Plopsoru Giurgiu

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde mellis » 23 Ian 2017, 01:39

apivasmob scrie:Da ce a venit deja vremea roiulor si eu nu am stiut?
:o :o :o

Iarna se face car...Vara sanie...Și iarna se baga (sania) pe foc!!!
Roiurile din ianuarie sunt cele mai bune..Dar să treacă...Vremea..
Iulian cere sfaturi pe toate căile... doar doar primește răspunsul care-l știe deja..(aplica)
Sanatace.
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde gigieu » 23 Ian 2017, 10:35

[quote="FlorinPl Sper ca nu am ofensat !!![/quote]
Stai linistit,NU!Ne reactualizam cunostintele.Succes cu pavilionul.
Avatar utilizator
gigieu
 
Mesaje: 37
Membru din: 29 Dec 2014, 20:35
Localitate: Chilii(Falcoiu)-Olt

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde gica.mosu » 24 Ian 2017, 22:59

Gigieu,scrie:mai putin ma intereseaza daca cineva stie ca 2x5=10,daca nu poate sa-mi demonstreze???Cuuuum!!?!E ff simplu ,pui intr-un stup 5 rame a cati 2kg de miere si 2kg de "goanga"=albine(cat mai stranse=compact pe rame) si da,rezulta 10 kg de miere...in lunile oct,noi, dec consm de 6-700gr/luna=aprox 2kg...in ian aprox1,5kg,in febr 2-2,5kg aprox,in martie in functie de cat puiet cresc aprox 5kg... :shock: ...Am scoos fam la "iarba verde" ,incep cu sirop si +rame la largit-spart cuibul si ...basta,astept rapita-salcamul :P Din pacate,uneori 2x5=6...adica,nu ai ramele toate cu miere(1-2 goale s-au cu 1kg de miere,ai doar 1kg de albina imprastieat pe 5 rame (urmeaza o iarna f grea)...si tb pus turte devreme+deranj...concluziile le trageti fiecare !?!!! Si inca ceva...intre o doctorita tanara si o doctorrita batrana,eu GM le aleg pa'mandoua....Pt ca au"pasarici" :P si mie-mi plac=cresc la tara "ciocomarle"...Si da,cele tinere sunt mai usor abordabile(de uli)...s-au "caaaard"="se'mpiedica" f usor cand vad CARDUL-o masina bengoasa(au logica cemai+ comunici mai usor(in functie de interes)....Pe cand, cele batrane sunt pacalite mai greu de "vulpoi",au experienta mai multa=fac "zama bunaaa".... :lol: P.S-sper ca n-am deranjat-ofensat pe nimeni...cu aceiasi stima :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde gigieu » 25 Ian 2017, 13:20

gica.mosu scrie:Gigieu,scrie:mai putin ma intereseaza daca cineva stie ca 2x5=10,daca nu poate sa-mi demonstreze???Cuuuum!!?!E ff simplu ,pui intr-un stup 5 rame a cati 2kg de miere si 2kg de "goanga"=albine(cat mai stranse=compact pe rame) si da,rezulta 10 kg de miere...in lunile oct,noi, dec consm de 6-700gr/luna=aprox 2kg...in ian aprox1,5kg,in febr 2-2,5kg aprox,in martie in functie de cat puiet cresc aprox 5kg... :shock: ...Am scoos fam la "iarba verde" ,incep cu sirop si +rame la largit-spart cuibul si ...basta,astept rapita-salcamul :P Din pacate,uneori 2x5=6...adica,nu ai ramele toate cu miere(1-2 goale s-au cu 1kg de miere,ai doar 1kg de albina imprastieat pe 5 rame (urmeaza o iarna f grea)...si tb pus turte devreme+deranj...concluziile le trageti fiecare !?!!! Si inca ceva...intre o doctorita tanara si o doctorrita batrana,eu GM le aleg pa'mandoua....Pt ca au"pasarici" :P si mie-mi plac=cresc la tara "ciocomarle"...Si da,cele tinere sunt mai usor abordabile(de uli)...s-au "caaaard"="se'mpiedica" f usor cand vad CARDUL-o masina bengoasa(au logica cemai+ comunici mai usor(in functie de interes)....Pe cand, cele batrane sunt pacalite mai greu de "vulpoi",au experienta mai multa=fac "zama bunaaa".... :lol: P.S-sper ca n-am deranjat-ofensat pe nimeni...cu aceiasi stima :!:

Quod erat demonstrandum.Si nelipsita stima !
Avatar utilizator
gigieu
 
Mesaje: 37
Membru din: 29 Dec 2014, 20:35
Localitate: Chilii(Falcoiu)-Olt

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde gorjeanul » 27 Ian 2017, 14:54

Am si eu o intrebare pentru cei mai vechi in domeniu. Am pus turte la o parte din familii acum o saptamana. La unii 10 la numar nu am reusit sa inchid ermetic podisorul, turta de adifonda fiind putin mai groasa. Credeti ca e o problema ca a ramas cam 2 cm podisorul deasupra ? Multumesc.
gorjeanul
 
Mesaje: 226
Membru din: 27 Ian 2017, 14:34

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde proapis13 » 27 Ian 2017, 15:19

Acum NU o sa ai probleme decat cu curentii de aer iar la pimu zbor de curatenie o sa vezi rezultatul... ;)
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde un OM » 27 Ian 2017, 16:04

Deschide si dumneata deseara usa, caci tavanul gandesc ti-ar mai greu, macar 1 cm si las-o asa pana dimineata. Vorbim maine.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde gica.mosu » 27 Ian 2017, 16:46

gorjeanul scrie:Am si eu o intrebare pentru cei mai vechi in domeniu. Am pus turte la o parte din familii acum o saptamana. La unii 10 la numar nu am reusit sa inchid ermetic podisorul, turta de adifonda fiind putin mai groasa. Credeti ca e o problema ca a ramas cam 2 cm podisorul deasupra ? Multumesc.


...DAAAA, si ff mare :mrgreen: daca ai pod cu scandurele,in zona undi ai placa=turta cu...lasi liber,pui doar ziare s-au paturica, foliea direct pe aceasta(lasi 1-2cm in fata- spate...) ...,in caz ca ai pod monobloc il intorci cum cadi mai ghini,sa se aseze pe turta-placa....P.S- dai f simplu podisorul alaturi si pui folie cat tini ghemulin si peste.....in rest lasi asa...incearca si-si=omul din greseli invata :!: P.S- bini ai venit printre noi=in gasca...hai cu intrbarili ca cine sa-ti raspunda suuuunt destui :idea:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde FlorinPlopsoru » 27 Ian 2017, 17:29

gorjeanul scrie:Am si eu o intrebare pentru cei mai vechi in domeniu. Am pus turte la o parte din familii acum o saptamana. La unii 10 la numar nu am reusit sa inchid ermetic podisorul, turta de adifonda fiind putin mai groasa. Credeti ca e o problema ca a ramas cam 2 cm podisorul deasupra ? Multumesc.

Tot Apifonda am pus si eu si unde a fost mai groasa mi a ramas podisorul ridica 2-3 mm. Dar am pus ziare si un momentul in care am pus capacul a închis etanș . Am pus si ceva greu deasupra si in timp ce mai consuma din turta sau se mai încălzește si se presează se va Închide etanș . Dar ca sa raspund la intrebare...curentul e o problema. In plus,cred ca turta ai pus o pt stimularea pontei,dar pe langa hrana suplimentară mai trebuie si caldura. Ai grija cand izolezi sa nu provoci condens. Eu am izolat podisorul cu ziare si un polistiren in capac. La sfatul lui GM am lasat urdinișul deschis maxim ,doar gratia antisoareci si nu am probleme cu condensul . Pana acum fetele iernează excelent,au turat si motoarele,semn ca au început creșterea puietului. Astept un zbor de curatire ca mortul colacul... e singurul ,,morcov,...in rest,Dumnezeu cu mila!!!
cine zice ca sta bine, sa ia aminte sa nu cada!!!
FlorinPlopsoru
 
Mesaje: 106
Membru din: 15 Dec 2015, 23:00
Localitate: Plopsoru Giurgiu

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde gorjeanul » 27 Ian 2017, 21:18

Tocmai pentru curentii de aer eram ingrijorat. Am uitat sa spun ca peste podisorul ridicat am pus o pasla care petrece (il acopera) podisorul.Eram ingrijorat daca se mai fac curenti de aer.
gorjeanul
 
Mesaje: 226
Membru din: 27 Ian 2017, 14:34

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde maravela » 28 Ian 2017, 18:10

Buna seara.
O itrebare-daca la turtele cu miere pe care le pun acum mai adaug si protofil ,dauneaza cu ceva?
Va multumesc.
maravela
 
Mesaje: 52
Membru din: 08 Feb 2015, 16:24

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde FlorinPlopsoru » 28 Ian 2017, 23:42

maravela scrie:Buna seara.
O itrebare-daca la turtele cu miere pe care le pun acum mai adaug si protofil ,dauneaza cu ceva?
Va multumesc.

Dimpotrivă!!
cine zice ca sta bine, sa ia aminte sa nu cada!!!
FlorinPlopsoru
 
Mesaje: 106
Membru din: 15 Dec 2015, 23:00
Localitate: Plopsoru Giurgiu

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


cron