Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde alexx » 31 Mai 2013, 20:55

aliuta2000 scrie:
alexx scrie:daca matca a mai redus ponta o sa intre familiile in roire? :?:

esti disperat cu roirea ????
pe 4-5 topicuri tot intrebi de roire

ai citit vre-o carte de specialitate ??
ai citit pe Hristea ??? acolo iti explica cum se poate duce o familie in pragul roirii .
daca o matca a redus ponta inseamna ca a redus ponta , nu ca se pregateste de roire .Lipsa cules din cauza vremii si ele se adaptează conform

cred ca tu esti cel disperat prietenas,daca cumva nu sti si vad ca nu suntem aici sa invatam de la apicultori experimentati asa ca daca nu iti convine numai citi unde postez
Avatar utilizator
alexx
 
Mesaje: 735
Membru din: 24 Mai 2013, 10:05
Localitate: Olt

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde aliuta2000 » 31 Mai 2013, 21:26

alexx scrie:
aliuta2000 scrie:
alexx scrie:daca matca a mai redus ponta o sa intre familiile in roire? :?:

esti disperat cu roirea ????
pe 4-5 topicuri tot intrebi de roire

ai citit vre-o carte de specialitate ??
ai citit pe Hristea ??? acolo iti explica cum se poate duce o familie in pragul roirii .
daca o matca a redus ponta inseamna ca a redus ponta , nu ca se pregateste de roire .Lipsa cules din cauza vremii si ele se adaptează conform

cred ca tu esti cel disperat prietenas,daca cumva nu sti si vad ca nu suntem aici sa invatam de la apicultori experimentati asa ca daca nu iti convine numai citi unde postez

nu cred ca ne cunoastem .. deci nici vorba de ...prietenie ...
daca postezi peste tot despre roi sunt eu vinovat .... ai umplut toate topicurile cu aceleasi intrebari .... poate te apuci si mai si te documentezi inainte sa intrebi , si ceri ajutor atunci cant te-ai impotmolit ....
poate ti-ar fi utila 1-2 zile ucenicie pe langa cineva experimentat din zona ta , si cred ca imposibil sa gasesti pe cineva sa il ajuti la trebile prin stupina , si acolo poti sa il intrebi toate nelamuririle pe care le ai in urma lecturarii ....
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde alexx » 31 Mai 2013, 22:06

aliuta2000 scrie:
alexx scrie:
aliuta2000 scrie:
alexx scrie:daca matca a mai redus ponta o sa intre familiile in roire? :?:

esti disperat cu roirea ????
pe 4-5 topicuri tot intrebi de roire

ai citit vre-o carte de specialitate ??
ai citit pe Hristea ??? acolo iti explica cum se poate duce o familie in pragul roirii .
daca o matca a redus ponta inseamna ca a redus ponta , nu ca se pregateste de roire .Lipsa cules din cauza vremii si ele se adaptează conform

cred ca tu esti cel disperat prietenas,daca cumva nu sti si vad ca nu suntem aici sa invatam de la apicultori experimentati asa ca daca nu iti convine numai citi unde postez

nu cred ca ne cunoastem .. deci nici vorba de ...prietenie ...
daca postezi peste tot despre roi sunt eu vinovat .... ai umplut toate topicurile cu aceleasi intrebari .... poate te apuci si mai si te documentezi inainte sa intrebi , si ceri ajutor atunci cant te-ai impotmolit ....
poate ti-ar fi utila 1-2 zile ucenicie pe langa cineva experimentat din zona ta , si cred ca imposibil sa gasesti pe cineva sa il ajuti la trebile prin stupina , si acolo poti sa il intrebi toate nelamuririle pe care le ai in urma lecturarii ....

ms de sfat dar nu ma intereseaza
Avatar utilizator
alexx
 
Mesaje: 735
Membru din: 24 Mai 2013, 10:05
Localitate: Olt

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde rihmond » 04 Iun 2013, 07:42

va salut pe toti
revin cu o intrebare ;ce trebuie facut cind un roi se depopuleaza (la-m divizat ,la-m tinut 24 are in pivnita si cind la-m pus pe noua locatie aproape toata culegatoarea s-a mutat in stupul din care la-m format,mentionez ca stupul la-m pus in acelas loc cu stupul din care la-m format la distanta de 3m). :)
Avatar utilizator
rihmond
 
Mesaje: 290
Membru din: 14 Mar 2013, 09:13
Localitate: turnu magurele

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde MariusDuca » 04 Iun 2013, 09:13

Apropo de discutia de mai sus fara sa stai pe langa un apicultor cu experienta cred ca poti citi cate carti vrei si cat material gasesti, eu am citit am intrebat dar pana nu am mers cu stupii alaturi de un stupar experimentat si am inceput sa car stupii sa privesc cum umbla el in stupii, am curatat stupii si toate treburile pe care voi cei cu experienta le stiti, asa ca la munca....ca doar cu lectura nu tie oricum tin sa ii multumesc lui Eugen (jenica67) pentru cartea trimisa acum cateva zile.
Si daca tot ma bag in seama am si eu o intrebare cum imi recomadati sa curat, reconditionez ramele de pe care am dat jos ceara pentru topit, este suficient sa le curat de ceara sau trebuie sa le fac vreun tratament ceva, mentionez ca ramele sunt cam vechi au 3-4 ani.
MariusDuca
 
Mesaje: 14
Membru din: 20 Mai 2013, 14:53

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde vasilefi » 04 Iun 2013, 10:47

rihmond scrie:va salut pe toti
revin cu o intrebare ;ce trebuie facut cind un roi se depopuleaza (la-m divizat ,la-m tinut 24 are in pivnita si cind la-m pus pe noua locatie aproape toata culegatoarea s-a mutat in stupul din care la-m format,mentionez ca stupul la-m pus in acelas loc cu stupul din care la-m format la distanta de 3m). :)


stimuleaza-i la 2-3 zile cu sirop cu protofil (200-300 g) si pune-le si un hranitor cu apa.
daca au mancare se populeaza n-ai grija

MariusDuca - eu le-am ars cu arzatorul
asa-i cum spui, daca stai macar o zi cu un apicultor mai experimentat ti se deschid ochii.
vasilefi
 
Mesaje: 466
Membru din: 10 Feb 2012, 10:27
Localitate: Calinesti - Arges

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde MariusDuca » 04 Iun 2013, 12:07

vasilefi scrie:

stimuleaza-i la 2-3 zile cu sirop cu protofil (200-300 g) si pune-le si un hranitor cu apa.
daca au mancare se populeaza n-ai grija
[/quote]

Vasile, stimularea se face seara pentru a nu risca sa te trezezsti cu un mare scandal si anume sa apara furtisagul, am auzit de un eveniment chiar la salcam anul acesta cand s-a facut stimularea pe zi si albinele din alte 2 vagoane au atacat vagonul, stimulat....eu unul nu am riscat sa fac cate un roi micut am rabdat si am divizat in momentul in care in stupul nou creat am putut duce 4-5 rame de puiet cu 1 rama de miere si 1 rama de pastura. Merci de ideea cu arzatorul sa stii ca este foarte ok cred....
MariusDuca
 
Mesaje: 14
Membru din: 20 Mai 2013, 14:53

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde vasilefi » 04 Iun 2013, 13:14

ma gandeam seara dar n-am mentionat. doar seara le dau si eu.
bine ca ai fost atent si ai specificat asta
la 200-300 grame merge sa puna siropul si in hranitor. eu il dau doar in pungi.
vasilefi
 
Mesaje: 466
Membru din: 10 Feb 2012, 10:27
Localitate: Calinesti - Arges

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde liviutzbogos » 04 Iun 2013, 13:33

MariusDuca scrie:Apropo de discutia de mai sus fara sa stai pe langa un apicultor cu experienta cred ca poti citi cate carti vrei si cat material gasesti, eu am citit am intrebat dar pana nu am mers cu stupii alaturi de un stupar experimentat si am inceput sa car stupii sa privesc cum umbla el in stupii, am curatat stupii si toate treburile pe care voi cei cu experienta le stiti, asa ca la munca....ca doar cu lectura nu tie oricum tin sa ii multumesc lui Eugen (jenica67) pentru cartea trimisa acum cateva zile.
Si daca tot ma bag in seama am si eu o intrebare cum imi recomadati sa curat, reconditionez ramele de pe care am dat jos ceara pentru topit, este suficient sa le curat de ceara sau trebuie sa le fac vreun tratament ceva, mentionez ca ramele sunt cam vechi au 3-4 ani.

Eu asa am vazut la altii, asa am facut, adica le-am fiert si toata ceara de pe ele s-a topit. Si cu arzatorul cred ca merge, varianta asta o foosesc la lazi. Alegi care iti place :)
Nihil Sine Deo!

Munţii noştri aur poartă,
Noi cerşim din poartă-n poartă. (Octavian Goga)

Ce folos, viaţă fără de Hristos?
Avatar utilizator
liviutzbogos
 
Mesaje: 1312
Membru din: 29 Iun 2012, 17:20
Localitate: Peciu Nou,Timis

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde MariusDuca » 04 Iun 2013, 13:44

Si asta este interesanta cu fiertul dar ma gandesc ca se degradeaza lemnul ceva mai repede la fiert, dar ambele idei sunt bune si de luat in calcul.
Cei care merg la pastoral ati plecat la tei cu stupii?
In jurul meu se vehiculeaza tot felul de idei- pe deoparte ca teiul este mai puternic si poate sa iti dezorienteze albia si astfel te poti lovi de o depopulare masiva a stupilor, iar pe de alta parte altii care sustin ca este o cultura buna si nu intampini riscuri atata timp cat nu mergi cu stupii in mijlocul padurii, eu alaturi de colegul meu mult mai experimentat am decis sa mergem cu stupii undeva la o distanta de 300-400m de padurea de tei, voi ce parere aveti in legatura cu cele 2 pareri exprimate prin intermediul meu mai sus?
MariusDuca
 
Mesaje: 14
Membru din: 20 Mai 2013, 14:53

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde aliuta2000 » 04 Iun 2013, 13:59

referitor la rame , acestea se cam inlocuiesc dupa perioada utilizare a fagurelui ....
de ce ?!!
sunt mai multe motive .... si doar in caz de maxima urgenta se refoloseste rama , si asta doar daca e in stare foarte buna
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde liviutzbogos » 04 Iun 2013, 14:13

aliuta2000 scrie:referitor la rame , acestea se cam inlocuiesc dupa perioada utilizare a fagurelui ....
de ce ?!!
sunt mai multe motive .... si doar in caz de maxima urgenta se refoloseste rama , si asta doar daca e in stare foarte buna

Cum adica, topesti fagurele si arunci rama? Da-ne totusi cateva motive, 2 3.
Nihil Sine Deo!

Munţii noştri aur poartă,
Noi cerşim din poartă-n poartă. (Octavian Goga)

Ce folos, viaţă fără de Hristos?
Avatar utilizator
liviutzbogos
 
Mesaje: 1312
Membru din: 29 Iun 2012, 17:20
Localitate: Peciu Nou,Timis

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde MariusDuca » 04 Iun 2013, 14:42

liviutzbogos scrie:
aliuta2000 scrie:referitor la rame , acestea se cam inlocuiesc dupa perioada utilizare a fagurelui ....
de ce ?!!

Liviu are dreptate ca in ritmul asta cam intri la cheltuieli mari, am cunostiinte care au rame de prin 2008-2009 si foarte bune, ma repet ramele, faguri au fost schimbati bineinteles, dar ramele daca ai un procedeu bun de curatare si intretinere consider ca le poti refolosi o perioada destul de lunga de timp.........
In alta ordine de ideii de problema legata de problema pastorala legata de cultura de tei ce ziceti din experienta voastra?
MariusDuca
 
Mesaje: 14
Membru din: 20 Mai 2013, 14:53

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde liviutzbogos » 04 Iun 2013, 14:54

Anul trecut aveam niste albine ametite pe la urdinis. Fie erau incarcate si obosite de pe drum, fie erau batrane si isi traiau ultimele clipe, mie, incepator fiind, mi se parea ca sunt ametite de la ceva. Cineva, tot pe aici pe forum, mi-a zis ca, tot din auzite, s-ar putea sa fie de la un masiv de tei foarte puternic in miros sau ceva de genul si ca poate acela ar fi motivul "betiei" albinelor. Insa clar nu acesta era motivul pt ca in zona mea nu sunt tei mai deloc, cate unul ratacit in fata vre-unei case. Insa la masive, nu stiu, nu am experienta, imi dau cu parerea doar, poate daca te afli chiar in mijlocul padurii de tei, POATE s-ar putea sa fie ceva reactii adverse. In toate aceste idei culese din zbor din auzite, uneori este si cate un sambure de adevar... Acum, asteptam sa vina si cei cu ani multi de pastoral in spate si sa ne lamureasca, le ameteste prea mult tei sau nu?
Nihil Sine Deo!

Munţii noştri aur poartă,
Noi cerşim din poartă-n poartă. (Octavian Goga)

Ce folos, viaţă fără de Hristos?
Avatar utilizator
liviutzbogos
 
Mesaje: 1312
Membru din: 29 Iun 2012, 17:20
Localitate: Peciu Nou,Timis

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde BotaPaul » 04 Iun 2013, 17:27

Referitor la tei , stiu eu pe cineva care e stupar de 30 ani. si 2 fratii de-ai lui care au in jur de 1500 familii impreuna. au fost cu aproximativ jumatate la tei daca nu ma insel, anul trecut. Dar nu au zis de asa ceva :) si au avut un cules ff bun.
Ceea ce face farmecul unui om este bunatatea lui; ( PV 19:22)
Avatar utilizator
BotaPaul
 
Mesaje: 613
Membru din: 28 Ian 2013, 18:34
Localitate: Tg-Mures

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde un OM » 04 Iun 2013, 23:17

Distantarea fata de masivul de tei la 300-500 m este in regula. Problema este sa nu se puna vreunul fix intre tine si padure.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: zahhh şi 9 vizitatori