Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde priest » 07 Iun 2013, 12:25

jenica67 scrie:Eu am ramele de 45 mm in cat. De construit le construiesc cum am spus.

Chiar azi am citit in cartea mentionata anterior cele spuse de dumneavoastra (referitor la distanta dintre ramele cat-ului). Va multumesc inca odata pentru amabilitate.
priest
 
Mesaje: 171
Membru din: 12 Feb 2013, 18:42
Localitate: Cornetu

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde vasilefi » 07 Iun 2013, 14:15

priest scrie:Manualul Apicultorului "editia a-VII"; Asociatia Crescatorilor de Albine din Romania, 2000


eu am editia a IX-a - 2007.
Dintre cele 4-5 carti pe care le-am citit asta e cea mai generala si neinteresanta carte de apicultura
Cauta Stuparitul nou de Hristea
vasilefi
 
Mesaje: 466
Membru din: 10 Feb 2012, 10:27
Localitate: Calinesti - Arges

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde paul hernest » 07 Iun 2013, 17:38

O întrebare scurta : nu am hranitoare cu rama incorporata,pot sa pun hranitorul in cat de 1/2?as vrea sa i ajut pe cei3 stupi ca nu i cules acum.
paul hernest
 
Mesaje: 21
Membru din: 19 Oct 2012, 12:23
Localitate: Campulung Muscel

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde un OM » 07 Iun 2013, 22:56

Da.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde zahh » 09 Iun 2013, 18:18

Azi am observat o botca capacita, speriat am inchis stupul si am inceput sa ma uit prin copaci. Dupa vre-o 15 mn de observare am ramas pe ganduri... Am mers din nou la stup si am scos diafragma si pe ea era tot atata albina cata era acum doua zile am scos ultima rama plina de albine. Acuma va intreb: Maine zice putina ploaie de la ora 12 dupa-masa in colo, daca mai apare si soarele sunt sanse sa iasa batrana?
zahh
 

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde CORNEL V. » 09 Iun 2013, 18:24

Daca-i numai o botca,nu ai de ce sa te uiti prin copaci...e de schimbare linistita
Avatar utilizator
CORNEL V.
 
Mesaje: 1138
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10
Localitate: Tg-Carbunesti :Gorj

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde zahh » 09 Iun 2013, 19:08

Sunt si inceputuri de botci si botci mai mari necapacite..
zahh
 

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde stoenescu gheorghe-gabriel » 09 Iun 2013, 22:19

Va salut!
Daca nu-i veti da spatiu, o sa alergati prin pomi!
A-ti spus ca a-ti scos diafragma!!! ...deci aveti spatiu de manipulat, daca nu ii puneti cat!
Nu va speriati! Matca incepe sa roada botcile abia cand larvele ajung sa miste in ele! Daca vreti sa nu roiasca , rupeti botcile si puneti rame goale sau faguri la cladit, oferindu-i spatiu suficient! Daca vreti sa-i inmultiti: valorificati ramele cu botci facand roi cu ele!
Sanatate!
stoenescu gheorghe-gabriel
 
Mesaje: 548
Membru din: 30 Ian 2013, 20:59

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde zahh » 09 Iun 2013, 22:42

Multumesc frunmos.
Am sa le las natural, o sa astept roiul afara.
zahh
 

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde CORNEL V. » 09 Iun 2013, 23:20

Mai bine il divizezi tu,ca daca il lasi sa plece nu esti sigur unde se aseaza si nu il mai poti recupera
Avatar utilizator
CORNEL V.
 
Mesaje: 1138
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10
Localitate: Tg-Carbunesti :Gorj

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde alexx » 09 Iun 2013, 23:32

cel mai bine il divizezi tu si scapi de griji bineinteles cu riscul dejavantajului roitului artificial :? sanatate
Avatar utilizator
alexx
 
Mesaje: 735
Membru din: 24 Mai 2013, 10:05
Localitate: Olt

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde liviutzbogos » 10 Iun 2013, 13:35

alexx scrie:cel mai bine il divizezi tu si scapi de griji bineinteles cu riscul dejavantajului roitului artificial :? sanatate

Care risc? Ce riscuri vedeti voi in roii artificiali? Eu nu am experienta prea multa, dar din putinul pe care l-am citit pana acum am inteles ca roii naturali sunt mai rezistenti, cladesc mai repede si toate cele pentru ca au mancarea corespunzatoare, cea pe care si-au luat-o inainte de a pleca. Oare daca ii dai unui roi artificial miere cata trebuie, vre-o 5 rame de puiet, credeti ca nu se dezvolta la fel de bine? Din contra, prin divizare si alte metode de facut roi artificiali ii ai la mana, in evidenta mult mai clar si mai sigur.
Nihil Sine Deo!

Munţii noştri aur poartă,
Noi cerşim din poartă-n poartă. (Octavian Goga)

Ce folos, viaţă fără de Hristos?
Avatar utilizator
liviutzbogos
 
Mesaje: 1312
Membru din: 29 Iun 2012, 17:20
Localitate: Peciu Nou,Timis

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde alexx » 10 Iun 2013, 15:20

liviutzbogos scrie:
alexx scrie:cel mai bine il divizezi tu si scapi de griji bineinteles cu riscul dejavantajului roitului artificial :? sanatate

Care risc? Ce riscuri vedeti voi in roii artificiali? Eu nu am experienta prea multa, dar din putinul pe care l-am citit pana acum am inteles ca roii naturali sunt mai rezistenti, cladesc mai repede si toate cele pentru ca au mancarea corespunzatoare, cea pe care si-au luat-o inainte de a pleca. Oare daca ii dai unui roi artificial miere cata trebuie, vre-o 5 rame de puiet, credeti ca nu se dezvolta la fel de bine? Din contra, prin divizare si alte metode de facut roi artificiali ii ai la mana, in evidenta mult mai clar si mai sigur.

Cu masurile de rigoare se poate face un roi artificial foarte bun...asa fac si eu dar daca pe aceiasi vatra se face roiul exista posibilitatea ca roiul nou format sa piarda culegatoarea deci un dezavantaj pe care eu personal in consider foarte mare pe cand un roi natural scuza-ma dar nu numai ca cladeste foarte bine are tot ce ii trebuie in componenta pentu a devenii in curand o familiie de elita
Avatar utilizator
alexx
 
Mesaje: 735
Membru din: 24 Mai 2013, 10:05
Localitate: Olt

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde zahh » 10 Iun 2013, 17:30

roii facuti artificial, nu cred ca se lasa in stupina, minim 3 km departare...
Sau ma insel?
zahh
 

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde Mircea_63 » 10 Iun 2013, 17:54

alexx scrie: un dezavantaj pe care eu personal in consider foarte mare pe cand un roi natural scuza-ma dar nu numai ca cladeste foarte bine are tot ce ii trebuie in componenta pentu a devenii in curand o familiie de elita


Au ele dichisurile si psihologia lor. Reactioneaza la panica! Nevoia le stimuleaza.

Astfel: roiul cel roit in pom...se trezeste boschetar. Se apuce de construit cu o frenezie pe care n-ai sa o vezi la albinele ce isi au casa lor.

Matca de salvare mi-a facut aceeasi impresie...au stat albinele alea o buna vreme fara urma de puiet si cu teama in gat, ca raman orfane. Odata imperecheata biata matca, ii fac cei fac albinele alea, dar isi face curul mitraliera de i-se inroseste teava si umple rama dupa rama.

Incepe culesul, iti asumi riscul si ii iei cu nesimtire toata mancarea. Se apuca de cules de parca le mana cineva din spate.

Incepe culesul si nu au faguri construiti. Daca pana atunci abia gadilau foile din magazine si te rugai de ele sa construiasca...Intr-o saptamana le-au construit si le-au si umplut.
Iti vine sa le intrebi de ce naiba nu le-au cosntruit pana acum, ca doar aveau timp, nu erau ocupate cu culesul?
Daca ar putea, cred ca ar raspunde: nu aveam nevoie!

Exemplele pot continua: n-au matca! Introduci una si fac figuri. Nu te vrem pe tine, ne facem noi matca. Daca le ucizi speranta...fara matca, fara oua sau larve din care sa-si faca alta, fara botci...o si pupa pe biata matca ce le-o dai.
Cand s-au bezmeticit - bine ales acest cuvant- au convingerea ca isi pot face matca, iar nebunele bezmetice se cred matci si o ucid pe straina pe care o considera rivala. Bezmetice, ce mai, dar cati dintre oameni nu sunt asa?

Eu asa le vad si rezonez mai usor cu ele. Explicatiile si temenii stiintifici, utili fara indoiala, ne instraineaza.
Medicul spune: manifestare nevrotica pe fondul unei frustrari compulsiv-obsesive etc
Pacientul imi spune: am draci :lol: si l-am inteles imediat!

Observatiile mele sunt pur subiective, sunt mai degraba impresii, caci nu decurg dintr-o indelungata observare, dar mi le asum.
Insa ca stupar, trebuie sa discern intre manifestarile lor in situatii limita si intre cele pe termen lung.
Intra in ring unul hotarat. 3 reprize debordeaza de energie si a patra pica singur de oboseala sau si mai simplu: intra echipa Steaua in teren...o repriza si jumatate sterge pe jos cu adversarul, apoi Middlesbrough ii bate de nu se vad.

Stuparul versat, asemeni unui antrenor cu ochiul format, nu degeaba afirma ca matca de salvare nu e buna pe termen lung, iar roiul din copac incanta ochiul pe moment. dar problemele apar in repriza a doua...cand iti culegi albinele din copaci precum isi culeg aia jucatorii din cluburi.

* Intradevar, roiul natural are o structura corect echilibrata de catre albine. Stiu ele bine cine pleaca si cine ramane. Dar sa nu le subestimam adaptabilitate si sa le urmarim la cursa lunga, nu la cea de 100 m, in echipa stupar-albina.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde zahh » 10 Iun 2013, 18:12

si daca se face roi din botca de salvare linistita, trebuie dus roiul din stupina?
zahh
 

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori