Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Dezvoltarea unei familii de albine

Mesajde 5rame » 22 Sep 2017, 09:34

ignatov andrei scrie:
5rame scrie:
ignatov andrei scrie:Hranesc familiile, primavara, doar daca si numai daca nu au rezerve suficiente cu care sa reusesc sa obtin acea circulatie a hranei ce constituie motorul familiei. Am pomenit mai sus de spatiul pentru ouat. Ala este cel mai important de asigurat! Hranindu-le suplimentar, obtinem o blocare a cuibului si asa destul de inghesuit. Citind si ce am postat mai sus, veti intelege ca dezvoltarea unei familii primavara urmareste obtinerea unei suprafete de puiet cat mai mari intr-un volum cat mai mic! Rezervele de hrana stau mai bine in magazie! Nu introduc pe iarna familii fara 12-14kg miere si pt. fiecare, in magazie, sa nu existe 2 rame cu rezerve. Descapaciri dupa diafragma fac numai in septembrie. Primavara, niciodata!
Cum am spus, daca nu am rezerve suficiente - asta se produce foarte rar - imi prepar singur serbetul din zahar tos, prin fierbere. Nu iernez pe mai mult de 5 rame decat in mod exceptional ( 10% din stupi ierneaza pe 6 rame, dar asta asa ca sa ma dau mare)! Cate rame cu puiet am la 1 septembrie, plus 2 rame, indiferent de cata albina am in stup. Pe alt topic, cineva imi spunea: "ce are temperatura cu prefectura?" Cel mai important lucru este temperatura! Stim ce inseamna termenul poichiloterm, ca doar suntem stupari, nu? De ce in frigider nu ies pui din oua, ca doar temperatura e "ceva..acolo!"?

Domnule Ignatov, nu va inteleg afirmatia "Cate rame cu puiet am la 1 septembrie" in contextul celor 5 rame pe care formati cuibul pentru iarna.
Inseamna ca la 1 septembrie aveti 3 rame de puiet?
Multumesc!

Am scris;
- rame cu puiet, nu "rame de puiet"...

Multumesc frumos pentru raspunsul dvs.

In momentul in care "ramele de puiet" sunt eliberate, le inlocuiti cu altele pline cu miere capacita sau completati pana sunt umplute si capacite de familie?

Multumesc inca o data!
5rame

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde yuonyuon » 22 Sep 2017, 10:03

dai rame cu miere dupa diafragma si isi completareaza singure odata ce nu mai e puiet. Ramele din cuib(centrale) care au coronite mai mici de un sfert din rama le schimbi cu rame de la rezerva pline . si tot asa . in perioada asta indiferent de zona a tari ar trebuii stupii stransi pe cate rame de albina ai nu mai putin de 5-4 rame , daca e cazu sa ai pe 3-4 unificat obligatoriu.

si sa ai cam 2 kg de fiecare rama bagata la iernare , miere CAPACITA .
yuonyuon

Anterior

Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR