Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Dezvoltarea unei familii de albine

Mesajde catalin_valenii » 01 Feb 2013, 10:19

O alta intrebare ar fi cam la ce data aproximativa incep ouatul?
catalin_valenii
 
Mesaje: 118
Membru din: 28 Dec 2011, 21:05
Localitate: Valenii de Munte-Prahova

Re: Dezvoltarea unei familii de albine

Mesajde gh.pana » 03 Feb 2013, 00:40

Prietene, data calendaristia luata de sine statator nu-ti spune nimic , raportata insa la clima instalata de mai multe zile si puterea familiei este altceva.
Eu am avut de-a lungul anilor puiet la unele familii incepand cu luna ianuarie la altele abia din martie. Asa ca poti estima intr-o stupina, o data calendaristica cu o marja de eroare foarte mare , dupa experienta mea, de la stup la stup chiar si de o luna de zile. Inceperea pontei este legata de foatre , foarte multi factori ca: evolutia climei in zona; dimensiunea si calitatea familiei respectiv soiul si varsta matcii; tipul si starea fizica a stupului; calitatea masurilor de pregatire a familiei pentru iernat; iernarea in sine, si cate altele..... Dar de ce te framanta data cand incepe matca ponta ?
gh.pana
 
Mesaje: 78
Membru din: 15 Oct 2011, 20:06

Re: Dezvoltarea unei familii de albine

Mesajde akmm » 22 Mar 2013, 16:12

O poveste cu albine.
Pentru amatorii de emotii, faza de la 10.30'
http://www.youtube.com/watch?v=FtKqic69xVo
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Dezvoltarea unei familii de albine

Mesajde FlorinBee » 22 Mar 2013, 16:39

akmm scrie:O poveste cu albine.
Pentru amatorii de emotii, faza de la 10.30'
http://www.youtube.com/watch?v=FtKqic69xVo

In filmul acela se spune ca dupa ce se imperecheaza cu un trantor, regina se intoarce in stup, urmand ca in zilele urmatoare sa se mai imperecheze de cateva ori. Eu stiam ca se face un singur zbor de imperechere cu pana la 10-12 trantori odata.
Daca lupti poti sa pierzi, daca nu lupti ai pierdut deja.
FlorinBee
 
Mesaje: 86
Membru din: 16 Mai 2012, 16:12
Localitate: Bucuresti

Re: Dezvoltarea unei familii de albine

Mesajde nitadorumax@yahoo.ca » 18 Apr 2013, 15:31

ignatov andrei scrie:Stimati apicultori incepatori! Dezvoltarea famiilor de albine - primavara - nu se face numarand ramele din stup! Se masoara (estimeaza) suprafata de puiet. Sa nu va fie teama ca aveti rame prea putine in stup, totul e sa aveti puietul compact, pe rame putine. Multi apicultori se lauda primavara cu nr. de rame cu puiet si nu cu nr. de rame de puiet! O rama buna de puiet are 10 dm patrati de puiet, adica aprox.8000 de indivizi (celule cu puiet). Daca la 15 aprilie aveti macar 25 dm patrati de puiet capacit, discutam de salcam, daca nu... Aveti mare grija la stimulari! Nu ocupati spatiul de ouat al matcii, apoi adaugati rame in cuib si labartati puietul. Primavara, familia se chinuie sa produca 35 grade celsius, mai ales noaptea, iar vara se chinuie sa racoreasca stupul! Vara nu conteaza cat ne labartam, pentru este de unde. Primavara conteaza foarte mult acele 35 grade! O albina eclozionata la 33-34 grade, traieste si munceste de 10 ori mai putin decat cea eclozionata la 35 grade! Sunt multe de spus, doar voi sa aveti timp si rabdare sa ascultati.

Mult adevar, multumim domnule Andrei !
nitadorumax@yahoo.ca
 
Mesaje: 14
Membru din: 11 Feb 2013, 16:33

Re: Dezvoltarea unei familii de albine

Mesajde lache » 18 Apr 2013, 22:59

Am restrins familiile suficient de mult pentru a avea puietul cit mai compact. Rezultatul a fost bun si cred ca ar fifost si mai bun daca nu era perioada aia de frig recenta. Dar, o chestie pe care nu mi-o explic: pe rama decapacita dupa diafragma albinele aduc nectar. De ce nu-l depun in coronita pe ramele cu puiet ? Au adus foarte mult polen si cel putin cite o rama a mai aparut in plus cu polen si miere, rama ce eu o lasasem pentru ouat. Oare cu ce am gresit eu ? Sau nu este nimic anormal ?
lache
 
Mesaje: 79
Membru din: 02 Oct 2011, 15:14
Localitate: Buzau

Re: Dezvoltarea unei familii de albine

Mesajde un OM » 19 Apr 2013, 07:59

Mai largeste cuibul.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Dezvoltarea unei familii de albine

Mesajde TmZ » 19 Apr 2013, 08:45

daca rama de la diafragma este insamantata cum se face largirea ciubului???se adauga rama goala intre ea si restul ramelor sau intre diafragma si ultima rama???
Trebuie sa incerci necontenit sa urci foarte sus daca vrei sa vezi foarte departe...
Avatar utilizator
TmZ
 
Mesaje: 168
Membru din: 09 Apr 2013, 09:32
Localitate: Rusetu

Re: Dezvoltarea unei familii de albine

Mesajde bostina constantin » 19 Apr 2013, 09:30

Eu am facut asa;
- la coloniile bine dezvoltate am spart cuibul cu fota, si a crescut-o si sunt sigur ca o va ponta, iar albina ecluzata din aceste celule va fii foarte viguroasa.
- la coloniile medii, am bagat foita dupa ultima rama cu larve si oua
- la coloniile mai slabute, am bagat rama cladita [de preferat ar fii cu miere descapacita], imediat dupa ultima rama cu puet alb.
Asa am fost sfatut, toate trei procedeele au logica lor, si sunt functionale.
Mai mult la famiile dezvoltate, daca s-a largit la maximum de rame, si familia cladeste faguri eu am sa bag foita intre ultima rama si rama de acoperire, o las sa o cladeasca total sau partial, o scot si sparg cuibul la alte familii. Foita trebuie stropita cu sirop cu ceai si protofil, sau unsa cu miere si pusa cu sarma catre cuib.
Aceste lucruri si altele le-am invatat, anul trcut, de la d-nul Bucovineanu, si anul acesta de la Mirel;
Sa le dea D-zeu sanatate lor si celor dragi lor :)
Va rog sa nu luati toate astea ca sfat, asa am facut si asa voi face eu ;)
Nmai bine :)
bostina constantin
 
Mesaje: 743
Membru din: 25 Dec 2011, 14:52
Localitate: buzau si candesti

Re: Dezvoltarea unei familii de albine

Mesajde valentin » 19 Apr 2013, 21:34

la momentu acesta este de preferat ca foita sau fagurile construit sa fie introdus dupa ultima rama cu puiet si niciun caz sa spargem cuibu.Numai daca avem familii care au atins apogeul si risca sa intre in roire dar nu cred ca are cineva in tara asa ceva ;) acum fiecare face cum crede ca este mai bine eu deciit imi detei cu parerea
Avatar utilizator
valentin
 
Mesaje: 204
Membru din: 08 Mar 2011, 18:21
Localitate: Giurgita Dolj

Re: Dezvoltarea unei familii de albine

Mesajde joohny » 04 Noi 2014, 21:01

ignatov andrei scrie:Cand intervenim intr-o familie de albine - prima data - analizam suprafata de puiet si cantitatea de rezerve. Aspectul cel mai important nu este cel cantitativ ci CUM SUNT AMPLASATE! Va trabui sa va faceti o imagine in spatiu despre modul cum este organizata familia. Chiar daca stupii nostri sunt paralelipipedici, facem abstractie de acest fapt, si cautam in imaginea creata formele rotunde ale cuibului. Daca in imaginea pe care ne-am creat-o in spatiu, puietul arata ca o elipsa, cu spatiile ocupate de rezerve si spatiile pentru ouat amplasate de jur imprejur,e bine, dar conteaza pozitia acelei elipse! Cazuri:
1. elipsa este pe verticala sau pe orizontala(de la urdinis spre fundul(spatele) stupului), e perfect;
2. elipsa este paralela cu urdinisul, nu e bine.
Albinele trebuie sa aiba acces rapid si in mod continuu la rezerve dar si la puiet. Forma sferica este cea care le asigura succesul. Formele mai mult sau mai putin sferice depind de forma spatiului in care salasuieste familia. De aceea, in cazul nostru, vorbim de elipsa.


Va salut.1.Sa inteleg ca,spatiile ocupate de rezerve si spatiile pt. ouat amplasate de jur imprejur=piuet in mijlocul sferei(elipsei)si mincarea pe marginea sferei (elipsei)? 2.nu inteleg punctul 2-elipsa este paralela cu urdinisul ?-Multumesc.Sanatate.
joohny
 
Mesaje: 966
Membru din: 15 Oct 2012, 22:01
Localitate: Vaslui

Re: Dezvoltarea unei familii de albine

Mesajde 5rame » 21 Sep 2017, 17:01

ignatov andrei scrie:Hranesc familiile, primavara, doar daca si numai daca nu au rezerve suficiente cu care sa reusesc sa obtin acea circulatie a hranei ce constituie motorul familiei. Am pomenit mai sus de spatiul pentru ouat. Ala este cel mai important de asigurat! Hranindu-le suplimentar, obtinem o blocare a cuibului si asa destul de inghesuit. Citind si ce am postat mai sus, veti intelege ca dezvoltarea unei familii primavara urmareste obtinerea unei suprafete de puiet cat mai mari intr-un volum cat mai mic! Rezervele de hrana stau mai bine in magazie! Nu introduc pe iarna familii fara 12-14kg miere si pt. fiecare, in magazie, sa nu existe 2 rame cu rezerve. Descapaciri dupa diafragma fac numai in septembrie. Primavara, niciodata!
Cum am spus, daca nu am rezerve suficiente - asta se produce foarte rar - imi prepar singur serbetul din zahar tos, prin fierbere. Nu iernez pe mai mult de 5 rame decat in mod exceptional ( 10% din stupi ierneaza pe 6 rame, dar asta asa ca sa ma dau mare)! Cate rame cu puiet am la 1 septembrie, plus 2 rame, indiferent de cata albina am in stup. Pe alt topic, cineva imi spunea: "ce are temperatura cu prefectura?" Cel mai important lucru este temperatura! Stim ce inseamna termenul poichiloterm, ca doar suntem stupari, nu? De ce in frigider nu ies pui din oua, ca doar temperatura e "ceva..acolo!"?


Domnule Ignatov, nu va inteleg afirmatia "Cate rame cu puiet am la 1 septembrie" in contextul celor 5 rame pe care formati cuibul pentru iarna.
Inseamna ca la 1 septembrie aveti 3 rame de puiet?
Multumesc!
Temperatura. Hrana. Tratamente. I 35.20.1 I
5rame
 
Mesaje: 276
Membru din: 19 Sep 2017, 15:03
Localitate: Bucuresti

Re: Dezvoltarea unei familii de albine

Mesajde yuonyuon » 21 Sep 2017, 19:32

Nu conteaza cate rame cu puiet ai la 1 sept , conteaza ce fel de albina ia la 1 sept in raport cu zona
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Dezvoltarea unei familii de albine

Mesajde pvc » 21 Sep 2017, 20:16

yuonyuon scrie:Nu conteaza cate rame cu puiet ai la 1 sept , conteaza ce fel de albina ia la 1 sept in raport cu zona


In stupii de la munte nu mai am puiet de aproape o luna. La uni stupi de langa Bucureesti am acum rame cu puiet pe suprafata destul de mare de zici ca vine Pastele.
pvc
 
Mesaje: 329
Membru din: 15 Mai 2015, 08:30
Localitate: Bucuresti, stupina in Buzau

Re: Dezvoltarea unei familii de albine

Mesajde yuonyuon » 21 Sep 2017, 20:46

pvc scrie:
yuonyuon scrie:Nu conteaza cate rame cu puiet ai la 1 sept , conteaza ce fel de albina ia la 1 sept in raport cu zona


In stupii de la munte nu mai am puiet de aproape o luna. La uni stupi de langa Bucureesti am acum rame cu puiet pe suprafata destul de mare de zici ca vine Pastele.
da , la bacau an de an nu mai e puiet de la 15 august . iar la braila pana la 1 octombrie dar ce sa vezi cand unesc stupinele la salcam 3 bacau . stupi de la bacau is mai pe "felie" . Acuma concluzia : calitatea albinei conteaza . La br avem floarea soare si ne manaca zilete:)))). cu toate ca e cules si polen pana in octombrie , nu e ceva de laudat, cam de 5 ani repet fenomenul asta si acelasi rezultat.
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Dezvoltarea unei familii de albine

Mesajde ignatov andrei » 22 Sep 2017, 05:05

5rame scrie:
ignatov andrei scrie:Hranesc familiile, primavara, doar daca si numai daca nu au rezerve suficiente cu care sa reusesc sa obtin acea circulatie a hranei ce constituie motorul familiei. Am pomenit mai sus de spatiul pentru ouat. Ala este cel mai important de asigurat! Hranindu-le suplimentar, obtinem o blocare a cuibului si asa destul de inghesuit. Citind si ce am postat mai sus, veti intelege ca dezvoltarea unei familii primavara urmareste obtinerea unei suprafete de puiet cat mai mari intr-un volum cat mai mic! Rezervele de hrana stau mai bine in magazie! Nu introduc pe iarna familii fara 12-14kg miere si pt. fiecare, in magazie, sa nu existe 2 rame cu rezerve. Descapaciri dupa diafragma fac numai in septembrie. Primavara, niciodata!
Cum am spus, daca nu am rezerve suficiente - asta se produce foarte rar - imi prepar singur serbetul din zahar tos, prin fierbere. Nu iernez pe mai mult de 5 rame decat in mod exceptional ( 10% din stupi ierneaza pe 6 rame, dar asta asa ca sa ma dau mare)! Cate rame cu puiet am la 1 septembrie, plus 2 rame, indiferent de cata albina am in stup. Pe alt topic, cineva imi spunea: "ce are temperatura cu prefectura?" Cel mai important lucru este temperatura! Stim ce inseamna termenul poichiloterm, ca doar suntem stupari, nu? De ce in frigider nu ies pui din oua, ca doar temperatura e "ceva..acolo!"?


Domnule Ignatov, nu va inteleg afirmatia "Cate rame cu puiet am la 1 septembrie" in contextul celor 5 rame pe care formati cuibul pentru iarna.
Inseamna ca la 1 septembrie aveti 3 rame de puiet?
Multumesc!


Am scris;
- rame cu puiet, nu "rame de puiet"...
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori