Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Ulei de in si pe interior ??

Mesajde Liviu Ceman » 11 Ian 2012, 19:19

Buna seara,

De fapt am 2 teme:

1.am citit pe formum in niste discutii mai vechi despre vopsirea stupilor cu ulei de in fiert sicativat...postat de Kostas.
Am ascultat recomandarea lui Kostas si am cumparat ulei de la Policolor...terebentina nu am gasit si mi-a dat un diluant special pentru ulei de in se numeste Solvoxol si contine terpentina...
Pe bidon are semnul de nociv...intrebarea este sa aplic si pe interior la o lada noua? Care este rostul? Daca poate cineva sa-mi explice,va rog.

2. Pot sa folosesc in loc de tabla pe capac folie anticondens de la Lindab? la stupii stationari?
Liviu Ceman

Re: Ulei de in si pe interior ??

Mesajde mibu » 11 Ian 2012, 19:45

Pentru exterior s-au dat multe idei ! Pentru interiorul lazii ,parerea mea,trebuie insa mare atentie ,nu spun vreo noutate,acolo este viata !!!
Produsele de protejare si de marirea durabilitatii lamnului ,mai toate ,au suferit un proces tehnologic de natura chimica !
Eu personal pe interiorul cutiei ,chiar daca este noua, practic o flambare pe baza de alcool !
Dupa 2-3 chiar 4 ani la o ''revizie'' ,o noua flambare rezolva si mai bine interiorul ,datorita depunerilor de ceara si propolis pe peretii cutiei !
Va doresc sanatate!
BLÎND DAR SIGUR !
mibu

Mesajde nae » 11 Ian 2012, 19:49

Am lucrat intr-o tamplarie (n-am vopsit) unde s-a folosit TOT :-vopsea pe baza de apa /v. poliuretanica / lac ...... La interior (in casa) sunt bune toate , unde ARDE Soarele sau este UMIDITATE se complica treaba .1- la exterior nu zic nimic /la interior sa nu-i vopsesti :se sufoca(lemnul) , daca flambezi ... 2-n-am experimentat dar cred c-o arde ,Soarele ,intr-o vara ; daca faci pastoral si-o sa-i pui suprapusi o rupi ...
nae

Mesajde mibu » 11 Ian 2012, 19:53

Sa traiesti !
Am zis flambare ( pirlire usoara) in nici un caz ardere !
Sanatate !
BLÎND DAR SIGUR !
mibu

Mesajde nae » 11 Ian 2012, 19:57

mibu scrie:Sa traiesti !
Am zis flambare ( pirlire usoara) in nici un caz ardere !
Sanatate !

Multa sanatate ! Cred ca am postat in acelasi timp _____ eu m-am referit la Soare .Am incercat sa raspund la cele 2 intrebari.
nae

Mesajde Kostas » 11 Ian 2012, 20:12

Liviu Ceman scrie:Buna seara,

De fapt am 2 teme:

1.am citit pe formum in niste discutii mai vechi despre vopsirea stupilor cu ulei de in fiert sicativat...postat de Kostas.
Am ascultat recomandarea lui Kostas si am cumparat ulei de la Policolor...terebentina nu am gasit si mi-a dat un diluant special pentru ulei de in se numeste Solvoxol si contine terpentina...
Pe bidon are semnul de nociv...intrebarea este sa aplic si pe interior la o lada noua? Care este rostul? Daca poate cineva sa-mi explice,va rog.

2. Pot sa folosesc in loc de tabla pe capac folie anticondens de la Lindab? la stupii stationari?

1.Terpentina este un produs diferit de terebentina(produs rezultat prin distilarea rasinei de conifere).
Puteti folosi linistit si produsul Solvoxol pentru diluarea uleiului de in. Componentele lui sunt nocive la inhalare, dar ele sunt complet volatile, astfel incat, dupa un timp, in structura lemnului nu ramane decat uleiul de in.
2. Puteti sa folositi si folia anticondens, dar aceasta are o rezistenta mult mai scazuta decat tabla galvanizata. Nu recomand !

Pentru sceptici mai postez odata un link:
http://www.lesruchersdargonne.com/tmt_bois.htm
sau:
http://www.lesruchersdargonne.com/
Nu este convingator?

Aveti doua variante:
1-sa folositi o solutie verificata, aplicata de cineva care are ce arata
2-sa dati cu presupusul in continuare.....
Kostas

Mesajde bostina constantin » 11 Ian 2012, 20:42

Va salut pe toti!!imi dau si eu cu parerea,
1}toate materialele poroase [in afara de cele din plastic] ,,respira",cand umiditatea din jur creste, preia surplusul, cand umiditatea scade cedeaza din umiditate,,pt egalizaresi ciclul se repeta cand e cazul[nu cunosc termeni academici sa ma exprim]
Conncluzie;in interiorul stupului nu as proteja lemnul, decat cum procedeaza colegu Mibu, restul are grija albina,e camera ei :D
2}Pe exterior cred ca se poate da un strat sau doua cu ulei de in, dupa care se poate vopsi in culorile agreate de familia posesoare a stupului/rilor. Bafta tuturor!!
Fişiere ataşate
diafrgma cu sita (Small).jpg
Un finisor dublu in lucru
bostina constantin

Mesajde pupazan adrian » 12 Ian 2012, 20:39

Cu respect sa traiti!Am si eu o intrebare de ce ar trebuii vopsiti stupii pe interior???
pupazan adrian

Mesajde dorindafi » 12 Ian 2012, 21:09

gorjene daca vrei sa-i vopseshti , vopsehtei pe exterior
lasa interiorul ca shil vopsesc ele
dorindafi

Mesajde pupazan adrian » 12 Ian 2012, 21:24

multumesc pt atentie d-le dorindafi :D
pupazan adrian

Mesajde M@rinero » 29 Ian 2012, 14:36

-si eu sunt la capitolul asta si rasfoind in stanga si dreapta iata ce am descoperit intr-o carte mai veche de apicultura:"....toate acestea la un loc; fund ;corp,capac magazii de recolta trebuiesc vopsite cu uleiu, atat pe dinauntru cat si pe dinafara ,intai dam cu uleiu simplu, fara vopsea pentru ca scandua sa se imbibe bine cu el;
Dupa ce uleiul s-a uscat dam un grund usor adica cu putina vopsea in uleiu, mai mult pentru ca safie absorbit uleiul decat pentru a da stupului culoare.Abia dupa 3-4 zile cand totul e bine uscat, vom mai da pe dinafara stupului un altreilea rand de vopsea, cu zinkweiss(alb de zinc) sau alta culoare ce intra aproape kg la kg, vopsea si uleiu, si la care se mai adauga 30 g de esenta de terebentina si 50 g de sicatif, de fiecare kg de vopsea.
vopseaua apara stupii de ploi , ea trebuie intinsa f bine uscata inainte de a da stratul urmator caci altfel ea se crapa, se cojeste....e mai bine sa nu-i vopseasca de loc in primii doi ani ci numai sa-i dea cu ulei de in fiert de doua ori....in timpul iernii scandura absoare umezeala din stup iar primavara razele soarelui o pompeaza in afara, apa aceasta umfla vopseaua si o cojeste ....dupa doi ani insa albinele au propolizat suprafata interioara a stupului , intrucat scandurile nu mai pot absorbi umezeala interioara , atunci putem vopsi bine fara teama scandurile o singura data si numai pe dinafara caci albinele au indreptat lipsa si economia stuparului inchizand cu ropolis porii dinspre interior" cred ca in mare parte este adevart ce scrie
Numa' bine
M@rinero

Mesajde Danieldan » 26 Mai 2020, 22:40

Buna ziua. Exista in comert o solutie ce sa da pe lemnul expus umezelii, barci, punte de vas, etc. Mai este necesar a se mai da cu ulei de in? Stiu ca tocatoarele de bucătărie ( fundurile) se dau cu ulei alimentar sa nu crape lemnul. Poate acesta este rolul uleiului. De asta intreb, se da si cu ulei sau numai cu acea solutie menționată?
Danieldan

Mesajde Closcutz » 27 Mai 2020, 03:23

Eu dau stupii cu 3-4 mâini de ulei de in apoi vopsesc cu vopsea pe baza de apa doar pe exterior. De anul ăsta caturile nu le voi mai vopsi ci la 1-2 ani le dau din nou cu 2-3 mâini de ulei de in.
Closcutz

Mesajde luci.pasca1 » 27 Mai 2020, 04:12

eu am vopsit doar cu ulei de in si dupa 2-3 ani stupii au devenit negri.la ploaie incepea sa se scurga un fel de negreala de pe ei. vara imi topea ramele de pe partea expusa la soare. si am folosit 3 tipuri de ulei de in. policolor, ekonomic si inca o firma, nu mai stiu. acum sunt toti cu vopsea pe baza de apa, scumpa. mi-ar fi placut sa-mi zica si mie cineva la inceput sa nu-i las doar cu ulei de in.
luci.pasca1

Mesajde luci.pasca1 » 27 Mai 2020, 04:17

pe dinauntru albina depune o ceara fina pe tot corpul astfel ca daca speli stupul, lemnul e gras si nu adera apa. eu zic ca e mai sanatos sa nu bagi ulei inauntru.citeste prospectul si ai sa te minunezi cate chimicale toxice are uleiul ca aditivi, chiar cel mai scump.
luci.pasca1

Mesajde Closcutz » 27 Mai 2020, 09:53

Dle Lucian am pățit și eu la niste caturi sa se integrează unde nu am dat decât două mâini și au trecut 6 ani până le-am dat din nou cu ulei de in. Daca anual sau macar la doi ani dai caturile cu 2-3 mâini de ulei de in (doar pe exterior bineînțeles) cred că arată ca noi! Eu am cumpărat din Brick Constanța uleiul și am fost foarte mulțumit de protectia data lemnului, dar trebuie dat în 3-4 mâini la început până devine un fel de strat pt că după prima și a doua mana lemnul suge tot și nu rămâne ca o pelicula protectoare....
Closcutz

Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR