Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Unificare sau intarire?

Mesajde iulyan_milo » 21 Mar 2012, 21:47

Buna seara. Am inceput sa stimulez stupii cu 300-400 g sirop in alimentator asezat intre cuib si diafragma, dar doi fiind foarte slabi nu au prea luat din sirop. Care varianta imi recomandati?
1 sa ii intaresc, dandule peste o saptamana cate o rama puiet capacit de la altii mai tari (asta prefer)
2 sau sa ii unesc si pot obtine si ceva miere

Marturisesc ca incerc sa impusc doi iepuri: sa ii inmultesc si sa si produc ceva la salcam 2.
Va multumesc!
Avatar utilizator
iulyan_milo
 
Mesaje: 112
Membru din: 02 Dec 2011, 19:44
Localitate: Tg. Carbunesti

Re: Unificare sau intarire?

Mesajde jenica67 » 21 Mar 2012, 22:46

Din experienta mea, eu stiu ca prima data se intaresc stupii puternici, pe seama celor slabi. Numai mai tarziu, cand acestia au ajuns la dezvoltarea deplina, se poate da la cei slabi, cate o rama de puiet capacit. Cea mai buna solutie ar fi dupa mine, sa strangi cuibul la cei slabi, cat mai mult posibil, sa ii impachetezi, eventual folie daca ai fund AV si la cate o saptamana, sa iei cate o rama de la margine, sa o umplii cu sirop si sa o bagi intre rame cu puiet. Eventual ramele cu puiet necapacit, sa le pui spre margine si cele cu puiet capacit, sa le pui in centru, ca sa aiba permanent in mijloc matca, front de ouat. Cand au trecut 3-4 sptamani si ai destula albina de acoperire, poti sa spargi cuibul, cu o rama construita, umpluta cu sirop.
Metoda unirii este f buna, dar banuiesc ca nu ai atatia stupi si te intereseaza si nr.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Unificare sau intarire?

Mesajde Bee Happy » 21 Mar 2012, 22:52

Eu stiu ca se intaresc stupii medii, pe seama celor puternici, iar cei slabi se unifica. Un stup puternic, pentru ce l-ai mai ajuta de la unul slab? Pe primul il aduci in felul asta prea repede in pragul roirii, iar pe al doilea il vei dezechilibra de tot.
Drumul spre succes, este tot timpul in constructie.
Avatar utilizator
Bee Happy
 
Mesaje: 509
Membru din: 24 Feb 2011, 19:50
Localitate: Sebes- Alba

Re: Unificare sau intarire?

Mesajde alt stupar » 21 Mar 2012, 23:15

iulyan_milo scrie: 2 sau sa ii unesc si pot obtine si ceva miere
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Unificare sau intarire?

Mesajde gabush86 » 22 Mar 2012, 12:40

inainte de salcam fac o egalizare , toti stupii egali , cele mai bune rez le-am avut asa . dar fiecare face cum crede el ca e mai bine .
gabush86
 
Mesaje: 25
Membru din: 02 Ian 2012, 16:19
Localitate: Iasi

Re: Unificare sau intarire?

Mesajde sorin_horezu » 22 Mar 2012, 14:37

Dl gabush86 puteti va rog sa detaliati cum faceti si cand faceti???
Apicultura nu e balada populara sa se transmita prin viu grai ... pentru diversitate CITESTE O CARTE!!!
Avatar utilizator
sorin_horezu
 
Mesaje: 130
Membru din: 08 Mar 2011, 08:35
Localitate: Horezu

Re: Unificare sau intarire?

Mesajde Arhivistu » 26 Apr 2014, 23:12

Am si eu cativa stupi mai slabuti,pe 4 5 rame in acest moment...cam cand ar fi mai buna unificare in vederea culesului la salcam dat fiind faptul ca acesta infloreste cam in 3 saptamani aproximativ?
Nu încerca sa faci un lucru cu exceptia cazului în care esti sigur de tine, dar nu renunta pur si simplu deoarece altcineva nu este sigur de tine.
Arhivistu
 
Mesaje: 574
Membru din: 25 Feb 2011, 10:56
Localitate: Bistrita


Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori