Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: ajutor

Mesajde necajitul » 27 Oct 2012, 23:59

Domnule mibu am sa va ascult sfatul.Aveti dreptate.
necajitul
 
Mesaje: 31
Membru din: 27 Oct 2012, 11:58

Re: ajutor

Mesajde alt stupar » 28 Oct 2012, 00:10

mibu scrie:Omule necăjit !
Ți-o spun prietenește ,caută ajutor în altă parte ,că pe aici e cam ceață ! E ceață în gîndire ! E ceață în civilizație ! E ceață morală, e Romania !

:!: :!: :!:
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: ajutor

Mesajde mibu » 28 Oct 2012, 00:15

Domnule ,un prieten de-al meu ,a vorbit frumos despre dumneata !
Nu te cunosc ,dar te respect pentru că prietenul meu te cunoaște !
Totuși,ce nu e clar ?
BLÎND DAR SIGUR !
Avatar utilizator
mibu
 
Mesaje: 454
Membru din: 02 Oct 2011, 19:32
Localitate: Tirgoviste

Re: ajutor

Mesajde alt stupar » 28 Oct 2012, 00:19

in ceatza multe par neclare...
nu-i bai, le-am deslusi noi... dupa ce se mai ridica ceatza asta...
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: ajutor

Mesajde mibu » 28 Oct 2012, 00:25

Ei ,așa mai merge !
Să dea domnul să se ridice ceața asta cît mai repede !
Sănătate !
BLÎND DAR SIGUR !
Avatar utilizator
mibu
 
Mesaje: 454
Membru din: 02 Oct 2011, 19:32
Localitate: Tirgoviste

Re: ajutor

Mesajde mibu » 28 Oct 2012, 15:42

Domnule supărat,nu neglija nici forumul,pentru că aici îți mai descrețești fruntea cînd nici nu te aștepți !
BLÎND DAR SIGUR !
Avatar utilizator
mibu
 
Mesaje: 454
Membru din: 02 Oct 2011, 19:32
Localitate: Tirgoviste

Re: ajutor

Mesajde FLORINELU » 28 Oct 2012, 19:32

as vrea sa spun si eu cam ce am inteles din toata tarasenia asta cu mintea mea de ardelean asa mai incet la gandire:
un om nenecajit se apuca de apicultura si isi procura cativa stupi.nepricepandu-se la aceasta frumoasa indeletnicire,in loc sa se apuce de invatat si sa ajunga un bun apicultor cu timpul,se pune si vinde o bucata de pamant ramasa mostenire de la parinti,mosi si stramosi etc..,la cineva care ii spune ca vrea sa-si aduca un numar mai mare de stupi acolo,cu scopul marturisit sau nu de a fura meserie de la acel apicultor :?: .daca ar fi deschis o carte de apicultura si ar fi citit ceva pe acolo,sau ar fi intrebat pe cineva,ar fi aflat ca pe o vatra nu sant rentabili mai mult de 30-40 de stupi in stationar si nici nu sant recomandate 2 vetre una langa alta si ca raza de zbor la albine e 3-4 km. acum treaba sa cam intors impotriva si nu a iesit cum a trebuit.vecinul daca este apicultor nu are cum sa tina sute de stupi pe o vatra,ca merge numai in pierdere,eventual ii ierneaza acolo,iar asta e o cu totul alta poveste.uite asa un om nenecajit a ajuns un om necajit.
as fi curios daca ar scrie si vecinul stupar pe ,forum,atunci sa vezi............
dupa umila mea parere ti-ai facut-o cu mana ta si acuma incearca sa repari ce mai poti.
sfatul meu?da mana cu vecinul impacati-va si puneti de o asociatie impreuna
iti urez mult succes in apicultura si nu numai. :arrow:
Ultima oară modificat de FLORINELU pe 28 Oct 2012, 22:23, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
FLORINELU
 
Mesaje: 2224
Membru din: 26 Sep 2011, 18:44
Localitate: TIMISOARA

Re: ajutor

Mesajde Tudor20 » 28 Oct 2012, 19:40

Nu prea se leaga... . Eu ca incepator, ma gandesc ca e o prostie sa ma i-au la cearta cu un vecin cu 2 stupi si sa-i fac rau, ce poate pierde vecinu'? 2 stupi? mare paguba! dar eu? ce pierd daca se "pune" vecinu' pe suta (100 de buc.) mea de stupi?O lingura de miere pe capacul unui stup si ma terminat in juma de zi!!! :lol:
La sfarsit care e cu paguba mai mare ? El cu 2 stupi pierduti sau eu cu 100?
Tudor20
 
Mesaje: 87
Membru din: 23 Noi 2011, 22:40
Localitate: Piatra Neamt

Re: ajutor

Mesajde nae » 28 Oct 2012, 20:36

Tudor20 scrie:Nu prea se leaga... . Eu ca incepator, ma gandesc ca e o prostie sa ma i-au la cearta cu un vecin cu 2 stupi si sa-i fac rau, ce poate pierde vecinu'? 2 stupi? mare paguba! dar eu? ce pierd daca se "pune" vecinu' pe suta (100 de buc.) mea de stupi?O lingura de miere pe capacul unui stup si ma terminat in juma de zi!!! :lol:
La sfarsit care e cu paguba mai mare ? El cu 2 stupi pierduti sau eu cu 100?

Foarte corect .
Stiti fabula ''Broasca si scorpionul '' ? ,o broasca incearca sa treaca o apa si se trezeste cu un scorpion in spate cu intentia vadita s-o omoare ;broasca il convinge sa astepte pana ajung pe mal ,sa nu moara amandoi ,(pana acolo scornea ea ceva ) ... in mijlocul apei scorpionul o inteapa .. - Ce-ai facut nenotocitule ,zice broasca, o sa murim amandoi ! - Stiu dar nu m-am abtinut .
Problema dv e delicata si nu putem s-o rezolvam noi .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: ajutor

Mesajde necajitul » 28 Oct 2012, 20:45

Va raspund cu drag. Orice lucru are un inceput.Eu am vrut si doresc in continuare sa invat, si am crezut ca acest om este de buna credinta.Putea sa-mi spuna sau sa nu cumpere daca stia ca nu se poate sa am si eu 25-30 de stupi Da e adevarat,am observat ca primavara pleaca cu ei si raman pe vatra 30-40(ca nu-i numar) Eu sunt foarte credincios si probabil mizeaza pe faptul ca nu o sa-i fac rau. Cum poti sa te numesti om cand eu i-am pus la dispozitie casa,fantana si curtea pana se aranjeaza si el vrea sa ma scoata afara. Cauta motive ,ba ca pe teren sunt furnici,ba ca sunt prigorii, ba ca pamantul e sarac si nu-i merge gradina etc Motive. Macar daca cumpara tot ,daca tot avea de gand sa nu ma lase sa fac si eu stupina. Eu la cine mai vand cu atatia stupi langa mine? Iar istoricul lui de borfas l-am aflat mai tarziu. Oricum ,am luat legatura cu niste prieteni si astept sa greseasca(pentru ca asemenea oameni nu se pot lasa de potlogarii) si cu antecedentele lui nu ma las pana nu face puscarie. Toti stiau de el dar eu am aflat dupa ce i-am vandut. Stiti cum e zicala ...stie tot satul si cine trebuie nu.
necajitul
 
Mesaje: 31
Membru din: 27 Oct 2012, 11:58

Re: ajutor

Mesajde Tudor20 » 29 Oct 2012, 07:36

Actele de vanzare-cumparare sunt facute prin notariat? Are lasat de dumneavoastra drum de servitute?Pt a va ajuta dati mai multe detalii! Poate cineva chiar va poate ajuta dar nu are toate datele problemei!
Tudor20
 
Mesaje: 87
Membru din: 23 Noi 2011, 22:40
Localitate: Piatra Neamt

Re: ajutor

Mesajde Mircea_63 » 29 Oct 2012, 10:15

necajitul scrie:Va raspund cu drag. Orice lucru are un inceput.Eu am vrut si doresc in continuare sa invat, si am crezut ca acest om este de buna credinta.Putea sa-mi spuna sau sa nu cumpere daca stia ca nu se poate sa am si eu 25-30 de stupi Da e adevarat,am observat ca primavara pleaca cu ei si raman pe vatra 30-40(ca nu-i numar) Eu sunt foarte credincios si probabil mizeaza pe faptul ca nu o sa-i fac rau. Cum poti sa te numesti om cand eu i-am pus la dispozitie casa,fantana si curtea pana se aranjeaza si el vrea sa ma scoata afara. Cauta motive ,ba ca pe teren sunt furnici,ba ca sunt prigorii, ba ca pamantul e sarac si nu-i merge gradina etc Motive. Macar daca cumpara tot ,daca tot avea de gand sa nu ma lase sa fac si eu stupina. Eu la cine mai vand cu atatia stupi langa mine? Iar istoricul lui de borfas l-am aflat mai tarziu. Oricum ,am luat legatura cu niste prieteni si astept sa greseasca(pentru ca asemenea oameni nu se pot lasa de potlogarii) si cu antecedentele lui nu ma las pana nu face puscarie.


Tare as fi curios sa aflu si punctul lui de vedere!
-Zici ca vrea sa te scoata afara? De unde? Cum?

-Căuta motive...ca sunt furnici, prigorii...ca nu-i merge gradina. Normal ca asa decurge o negociere. Tu iti lauzi marfa, el ii cauta defecte...pana la urma ati facut targul.

-La cine mai vinzi? Pai nu spuneai ca vrei sa ai 25-30 de stupi? Unde, la bloc? Omul ti-a spus de la inceput ca are albine. Atunci nu te-ai gandit la cine mai vinzi?

-Nu te lasi pana nu face puscarie?? ...parca spuneai ca esti foarte credincios. Vrei sa faca puscarie pentru ca doar banuiesti ca ti-a schimbat niste rame? Si daca doar ti s-a parut?

I-ai vandut terenul, ti-a dat banii...ce mai vrei de la el? Tie ti-e frica ca iti umbla in 2-3 stupi, lui nu ii e frica sa lase acolo zeci sau sute de stupi?
Ceva pute!

Totusi...dupa lege...are obligatia sa-si ingradeasca stupina. Si tu la fel.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: ajutor

Mesajde iunicu » 29 Oct 2012, 12:08

Eu zic as pui de o livada pe terenul care ti-a ramas ca acum are cine sa polenizeze.
De banii incasati pe tranzactia imobiliara, cumpara-ti o vatra la cativa km distanta.
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: ajutor

Mesajde FLORINELU » 29 Oct 2012, 12:55

si tu Iunicule,ce sfat ii dai la necajitul?auzi sa infiinteze o livada,sa aiba sutele de stupi ale omului ala rau de unde sa se ingrase cu miere? :cry:
Avatar utilizator
FLORINELU
 
Mesaje: 2224
Membru din: 26 Sep 2011, 18:44
Localitate: TIMISOARA

Re: ajutor

Mesajde iunicu » 29 Oct 2012, 12:59

Tu iti dai seama cate fructe or sa produca pomii aia cu suta de stupi langa ei? O sa moara de necaz vecinul si o sa plececu stupi cu tot sau o sa vina sa inlocuiasca fructele din pom cu unele de la supermarket.
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: ajutor

Mesajde necajitul » 29 Oct 2012, 13:04

Spuneam ca nu ma las daca continua sa-mi faca rau. Sa ma scoata afara era o expresie,adica sa nu mai pot face eu ceva (am spus ca nu vreau sa renunt) Nu inteleg ce pare asa incredibil ? Un borfas a vazut ca eu sunt mai naiv,a promis ca ma va ajuta si pe mine sa invat si in primavara imi va da 5-6 roiuri (facea parte din intelegerea la pretul terenului) iar dupa finalizarea actelor a cautat motive sa scape de mine. Daca am vazut ca am fost pacalit i-am spus sa-si ia tot ce are la mine in casa si i-am interzis sa mai intre pe proprietatea mea(implicit si la fantana) Atunci el a inceput sa se razbune. El aavut de la inceput ,planurile lui,si la orice intrebare de-a mea mintea iar dupa un timp uita si spunea altceva. Ulterior am aflat ca a avut probleme cu legea El avea pregatise terenul pentru a ma descuraja dinainte.Eu tot asa gandeam,ca nu se poate ca un om caruia nu-i faci decat bine sa-ti intoarca cu rau. Am martori care cunosc situatia si pot confirma. Daca la salcam aveam 5 rame si acelea slabe dupa ce el le -a dat turte in ianuarie(m-a pus sa platesc 25 de lei pe ele) si din martie sirop saptamanal pana a inflorit salcamul.Gasise metoda ca ma suna si zicea ca a pus el siropul de la el si eu sa aduc zaharul. Dupa salcam i-am spus ca fiecare sa-si vada de treaba lui pentru ca sunt incepator dar nu si prost. Am gasit pe cineva(vecin mai departe,sofer pe tir) s-a uitat a spus ca sunt slabi dar o sa-i scoatem noi in primavara. Am fa cut semne la rame pentru ca ma asteptam la orice. Am pus semne la capace (o bucatica de burete,ca atunci cand ridica capacul buretele sa cada) Dupa vreo 10 zile cand am venit cu vecinu semnele nu erau si cate 2 rame in stup fara semnele mele. Un stup cu un pumn de albine si fara puiet iar celalalt parea bun. Vecinu a zis ca el nu m-a crezut la inceput . Involuntar au inceput sa-mi curga lacrimile. De ce imi face rau? Vecinul mi-a zis sa nu renunt si sa mut stupii mai la vedere(erau pusi langa pomi). Mi-a zis ca la politie ma duc degeaba ca n-am probe si mi-a dat de inteles ca el n-ar vrea sa dea declaratii pe la politie. Dupa cateva zile cand am revenit si stupul care parea bun era bezmeticit. Ma durea sufletul, nu pentru pierdere ci pentru rautatea care zace in unii oameni. Am fost la politie si mi-a zis politistul respectiiv ca o sa aiba o discutie cu el,ca stie de frica(stia despre el) Apoi m-a chemat pe mine si mi-a zis ......cum domne sa-ti umble in stupi ca el are peste o suta si are fonduri europene. Si nu mai stiu ce sa fac. Am scris pe acest forum pentru a ma descarca (stiam ca vor fi multi care nu vor crede )dar am simtit ca au fost oameni care ma compatimesc si m-au alinat. Situatia mea materiala nu este grozava si imi puneam oarecari sperante in suplimentarea bugetara cu acesti stupi. Cand ma refeream la concediu ,era vorba de bilet de tratament si nu altceva. Oricum postarile mele aici mi-au facut mai mult rau sufleteste













9
necajitul
 
Mesaje: 31
Membru din: 27 Oct 2012, 11:58

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori