Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: ajutor

Mesajde Crysty » 27 Oct 2012, 18:52

tu ce fel de rezolvare ti-ai dori ?

sa plece de acolo ? nu se poate fiindca e propietatea lui
sa nu iti mai fure ramele ? ma indoiesc ca cineva cu 50-70 stupi se incumeta sa fure 4 rame cu puiet larvar din 2 stupi

nu prea inteleg ce iti doresti
Avatar utilizator
Crysty
 
Mesaje: 262
Membru din: 21 Feb 2012, 15:01
Localitate: Bumbesti-Jiu (Sadu) Gorj

Re: ajutor

Mesajde peterneamt » 27 Oct 2012, 19:55

Am avut si eu un unchi care avea prostul obicei de a umbla in stupii lui tata si ai colegilor de pastoral . Acum nu mai are de pe la " revolutie ". Un lucru e sigur cine fura albine nu scapa nepedepsit de Domnul. Eu l-as ameninta ca sa stie ca stiu poate asa se potoleste . Daca nu, i-as spune ca am loca sau nosemoza in ei. :roll: Si daca tot mai umbla, l-as avertiza ca mi-am cumparat un sprei de muste, dar sa nu te puna necuratul :twisted: sa dai cu el ca vei avea necazuri cit de curind. :roll:
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: ajutor

Mesajde necajitul » 27 Oct 2012, 20:35

Tocmai de aceea am cerut ajutor pentru ca nu vreau sa fac rau. Si domnu Crysty, nu neaparat ca ma fura ca sa se inbogateasca(stiu asta ,acum are peste 100 de stupi) ci ca sa nu ma dezvolt si eu. A venit in primavara cu un tip cu un pavilion plin de stupi si l-a pus langa stupina mea(e adevarat ,acolo e poiana primariei) si salcamul nu cred ca ajunge pentru sute de stupi. Individul a prins un loc excelent la un pret de nimic si acum vrea sa ma scoata afara. Mentionez ca avem stupii inainte sa-l cunosc.
necajitul
 
Mesaje: 31
Membru din: 27 Oct 2012, 11:58

Re: ajutor

Mesajde necajitul » 27 Oct 2012, 20:41

Mentionez ca am 20 de cutii goale si cu ajutorul lui Dumnezeu si ceva bani ma pot dezvolta in 2-3 ani. Sunt oameni care nu accepta ca si cel de langa el sa faca ceva
necajitul
 
Mesaje: 31
Membru din: 27 Oct 2012, 11:58

Re: ajutor

Mesajde necajitul » 27 Oct 2012, 20:48

Mentionez ca am 20 de cutii goale si cu ajutorul lui Dumnezeu si ceva bani m-as putea dezvolta in 2-3 ani .Sunt indivizi care nu suporta si alti oameni care vor sa faca ceva(si din invidie si din interes)
necajitul
 
Mesaje: 31
Membru din: 27 Oct 2012, 11:58

Re: ajutor

Mesajde necajitul » 27 Oct 2012, 20:55

Draga Ruben sa stii ca esti in eroare ,nu stiu despre ce vorbesti. Cat priveste umorul tau ,lasa de dorit ,si incearca sa scrii corect gramatical si dupa aceea poti sa fii ironic
necajitul
 
Mesaje: 31
Membru din: 27 Oct 2012, 11:58

Re: ajutor

Mesajde Mircea_63 » 27 Oct 2012, 20:57

Observ ca ai inteles ce "il mana in lupta" pe noul proprietar al terenului tau. E un lucru foarte important sa intelegi cum si de ce se comporta astfel!

Rezolvarea sta in comunicare! Banuiesc ca tu nu aveai de gand sa te ocupi de stuparit mai mult decat de hobby...ca daca visezi sa te dezvolti, ai stupii dinainte de a vinde terenul si stiai foarte bine ca asta vine cu stupina langa tine...am mari indoieli in privinta inteligentei tale. Nici gand sa vreau sa te jignesc, dar daca e asa...bat tastele astea degeaba.

Important e sa poti comunica cu el si sa-i spui -atentie la ton, limbaj, atitudine- ca vrei sa te ocupi de cativa stupi, ca hobby, in nici un caz sa-i devii concurent. Nu esti dispus sa renunti la acest hobby, iar el ar avea de castigat daca are langa el o mica stupina sanatoasa. Asa ca mai bine te-ar ajuta si indruma ca albinele tale sa fie sanatoase, ceea ce ar fi in avantajul amandurora. Sugereaza-i ca exista destule modalitati de exterminare a unei stupine vecine, dar e mai bine pentru voi si pentru albine ca niciunul sa nu faca asa ceva, ci e in avantajul vostru sa colaborati. Nu ii esti concurent cu cativa stupi. Nu vrei mai mult decat hobby!

Nu poti vorbi cu el ca nu te asculta? Gaseste o cunostinta comuna si deschisa la minte. Eventual ii poti scrie...sigur va citi atent, dar ai mare grija ce scrii si cum formulezi, caci scripta manent (scrisul ramane)
Succes!
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: ajutor

Mesajde Mircea_63 » 27 Oct 2012, 21:02

Necajituleeee.... acuma vad ce ai postat intre timp.

Mai, Ruben e un tip extraordinar, daca greseste in privinta ta, e din cauza ca nu ai nume, locatie...nimic. Doar o poveste incitanta. Trimite-i pe PM numarul tau de telefon, stati de vorba si vei vedea ca e ...beton.

Deci... zici ca vrei sa te dezvolti?????? Si ai vandut terenul de langa tine unuia care ti-a spus ca vrea sa faca o vatra acolo? Du-te si 2x3.14 ! Lasa si albinele in pace ca le chinui degeaba!
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: ajutor

Mesajde Dila Daniel » 27 Oct 2012, 21:07

necajitul scrie:Buna ziua tuturor. Am nevoie de ajutor si nu stiu unde sa-l gasesc. Acum 2 ani si jumatate am hotarat sa ma apuc de apicultura si doream sa gasesc pe cineva care sa ma invete. Am auzit ca este cineva care are stupi(vreo 50 atunci) si nu are teren si m-am gandit ca o sa ne ajutam reciproc. I-am vandut(la un pret sub pretul pietii) o bucata de pamant langa casa batraneasca(eu stau la bloc) ca sa poata face si masura 141. El a zis ca o sa ma invete si in primavara o sa-mi dea 5-6 roiuri ca sa ma dezvolt si eu. Atunci eu aveam 2 familii pe le-am lasat in grija lui. Dupa ce am facut actele pe teren (toamna) a inceput sa se poarte distant si sa ma ocoleasca. Am inteles ca am fost pacalit si primavara i-am zis sa-mi dea cei 2 stupi ca sa invat cu altcineva. Am gasit pe cineva care a zis ca ma ajuta dar cand are timp. Le-am dat sirop din martie pana la salcam dar ei nu se dezvoltau. Stuparul a observat ceva dubios si a zis sa punem semne ca el banuie ca dispar rame cu puiet si sunt inlocuite cu rame goale.A trecut si salcamul si eu aveam 5 rame cu albine si alea cu putina miere. Semnele de la capace numai erau si era clar ca fura din stupii mei. I-am zis sa se potoleasca ca ma duc la politie . Am facut semne pe rame si am crezut ca se linisteste. Dupa 2 saptamani am gasit cate 2 rame in fiecare stup fara semnele mele care aveau oua de albina . Am fost la politie si mi-au zis sa-l pandesc eu ca ei n-au ce face ca au avut o discutie cu el si nu recunoaste. Va rog din suflet ajutati-ma ce sa fac ca nu vreau sa renunt si vreau sa-mi cumpar la primavara alti 2-3 roi. Nu am crezut ca pot exista oameni carora nu le-ai facut nici un rau sa poata face asa ceva. Orice sfat este binevenit .Multumesc

fa semne vizibile(pirogravare) la rame si/sau o crestatura cu un cutit,astfel incat sa le vezi cand deschizi stupul.In paralel un semn in lateral,astfel sa ti se reconfirme daca este rama ta,in cazul cand o scoti din stup.
Apoi,daca mai dispar (ti se schimba)faci plangere penala inregistrata la politie,cu specificarea autorului presupus.
O inspectie la stupii lui si luati la mana....este cam singura sansa.
INSA,trebuie sa fi sigur ca el este,si chiar si asa,sa fi sigur ca acele rame le foloseste la stupi(stupina)controlata,ca poate sa le si duca in alta parte.
Mai ai posibilitatea montarii unei camere de supraveghere(personal asi opta pt. asta)
Mai ai posibilitatea montarii(mai complicat si mai costisitor)unor miniGPS-uri in rame,sau CIP-uri...
Este foarte neplacut ce ti se intampla...dar atata timp cat nu ai dovezi,este doar o banuiala.
Un scenariu posibil,ar fi ca "cineva"sa stie de raca dintre voi,si sa profite...stiind ca banuiala ta se va indrepta catre vecinul de rahat cu care te-ai procopsit....
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: ajutor

Mesajde necajitul » 27 Oct 2012, 21:24

Domnule Mircea acest lucru l-am facut de la inceput,i-am spus ca vreau sa fac maxim 30 de stupi pentru placere si sincer pentru un profit de 1500-2000 de lei pentru un concediu. I-am pus la dispozitie si fantana si casa batrineasca pentru depozitare.Eu am mers pe principiul prieteniei. Acum ganditi-va ca eu nici nu mai pot vinde. Cine cumpara langa cineva care are peste 100 de stupi si cum spunea el vrea sa ajunga la 500. Acum as vinde cuiva (aproape degeaba) care sa-i faca ce mi-a facut mie. Poate stiti pe cineva.Pozitie excelenta ,teren intravilan si extravilan aproape 1 ha curent electric etc.
necajitul
 
Mesaje: 31
Membru din: 27 Oct 2012, 11:58

Re: ajutor

Mesajde necajitul » 27 Oct 2012, 21:29

Sunt nou si nu stiu cum sa-mi trec adresa si sa scriu pe privat. Scuze
necajitul
 
Mesaje: 31
Membru din: 27 Oct 2012, 11:58

Re: ajutor

Mesajde nae » 27 Oct 2012, 22:21

necajitul scrie:Esti tipul de om care populeaza aceasta tara in proportie de 95%. Sa ai parte numai de bucurii si impliniri.

:oops: :oops: :oops: :oops: :oops:
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: ajutor

Mesajde necajitul » 27 Oct 2012, 23:07

Domnule Nae, oamenii care iubesc animalele(poza va tradeaza) cred ca sunt OAMENI cu suflet. Am si eu cateva suflete(2 caini pe care ii tin liberi si 3 pisici) pentru care gasesc timp liber zilnic sa le duc mmancare la casa batrineasca. Am inteles mesajul duneavoastra
necajitul
 
Mesaje: 31
Membru din: 27 Oct 2012, 11:58

Re: ajutor

Mesajde necajitul » 27 Oct 2012, 23:11

Rectific ...dumneavoastra
necajitul
 
Mesaje: 31
Membru din: 27 Oct 2012, 11:58

Re: ajutor

Mesajde mibu » 27 Oct 2012, 23:23

Omule necăjit !
Ți-o spun prietenește ,caută ajutor în altă parte ,că pe aici e cam ceață ! E ceață în gîndire ! E ceață în civilizație ! E ceață morală, e Romania !
BLÎND DAR SIGUR !
Avatar utilizator
mibu
 
Mesaje: 454
Membru din: 02 Oct 2011, 19:32
Localitate: Tirgoviste

Re: ajutor

Mesajde Mircea_63 » 27 Oct 2012, 23:25

Necajitule...du-te la "Panoul utilizatorului" si seteaza-ti profilul.
Cand ai de corectat...click pe "edit"
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 9 vizitatori