Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

mutare stupi

Mesajde Ciprian Leancă » 09 Noi 2012, 11:44

buna ziua. as dori sa va intreb daca pot muta stupii de pe actuala pozitie undeva la vreo 3 m distanta. vreau sa le fac un suport metalic si locul unde vreau sa ii mut este mai ferit de curentii de aer. mentionez ca am stupii de anul acesta, orizontali si asta e prima iernare. daca albinele vor mai iesi la zboruri de curatire mai incolo, se mai reorienteaza sau risc sa pierd albinutele cand vor iesi? aman mutarea asta de vreo 3 saptamani. nu stiu daca sa o fac sau nu. va multumesc
Ciprian Leancă
 
Mesaje: 24
Membru din: 14 Aug 2012, 12:37
Localitate: Dorohoi, jud Botoşani

Re: mutare stupi

Mesajde sorin_horezu » 09 Noi 2012, 12:51

Dupa o perioada ceva mai lunga de frig (fara zboruri de curatenie) albinele fac zbor de recunoastere. Si eu mai mut din ei prin stupina fara probleme, dar undeva pe la inceputul lui decembrie .... daca o fi frig. Sau si mai bine in dimineata in care te-ai uitat la prognoza si ai vazut ca ai zbor. Avantajul e ca daca ii muti in dimineata dinaintea zborului si in urma manipularii lor se mai desprinde albina din ghem si cade pe fundul stupului, aceasta se va ridica la loc in ghem cand se incalzeste vremea. Si mutarile la temperaturi scazute se fac fara miscari bruste, fara lovituri.
Apicultura nu e balada populara sa se transmita prin viu grai ... pentru diversitate CITESTE O CARTE!!!
Avatar utilizator
sorin_horezu
 
Mesaje: 130
Membru din: 08 Mar 2011, 08:35
Localitate: Horezu

Re: mutare stupi

Mesajde Ciprian Leancă » 09 Noi 2012, 13:02

ok ok. am inteles. deci astept pana se lasa cu frig si nu mai ies pe afara. si apoi pot sa i mut pe noua pozitie. am sa amenajez suportul si astept momentul. multumesc
Ciprian Leancă
 
Mesaje: 24
Membru din: 14 Aug 2012, 12:37
Localitate: Dorohoi, jud Botoşani

Re: mutare stupi

Mesajde nae » 09 Noi 2012, 22:47

sorin_horezu scrie:Dupa o perioada ceva mai lunga de frig (fara zboruri de curatenie) albinele fac zbor de recunoastere. Si eu mai mut din ei prin stupina fara probleme, dar undeva pe la inceputul lui decembrie .... daca o fi frig. Sau si mai bine in dimineata in care te-ai uitat la prognoza si ai vazut ca ai zbor. Avantajul e ca daca ii muti in dimineata dinaintea zborului si in urma manipularii lor se mai desprinde albina din ghem si cade pe fundul stupului, aceasta se va ridica la loc in ghem cand se incalzeste vremea. Si mutarile la temperaturi scazute se fac fara miscari bruste, fara lovituri.

Ce picioare in dos am primit la un sfat asemanator ; astazi am mutat un stup pe alta locatie 5-7 metrii dreapta , am unificat unul fara matca (''avea matca in urma cu 3 saptamani '' - sa-l parafrazez pe un coleg , corect = avea ), albina nu se scutura ca pruna :D .
Sa traiasca d-l Sorin ____ si sa mai faci ;)
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: mutare stupi

Mesajde Ciprian Leancă » 10 Noi 2012, 10:28

Stai un pic Nae. nu am inteles. e bine ce m+a sfatuit sorin sau nu? ca nu mai inteleg
Ciprian Leancă
 
Mesaje: 24
Membru din: 14 Aug 2012, 12:37
Localitate: Dorohoi, jud Botoşani

Re: mutare stupi

Mesajde Mircea_63 » 10 Noi 2012, 11:10

Nu muta stupii cand sunt albinele stranse in ghem!!!

Cele care cad din ghem sunt pierdute. Risti sa ramai si fara matca. Daca tii neaparat sa le muti cativa metrii, fa-o intr-o zi insorita si cu zbor. Muta TOTI stupii si vad ele care unde intra ca doar n-or ramane pe afara, altfel vor intra pe vechiul loc in stupii vecini.

Totusi...mai bine lasa-i unde sunt. Esentiale sunt uscaciunea si linistea. Peste iarna au enorma nevoie de liniste si un stup uscat.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: mutare stupi

Mesajde nae » 10 Noi 2012, 11:11

[quote="Ciprian Leancă"]Stai un pic Nae. nu am inteles. e bine ce m+a sfatuit sorin sau nu? ca nu mai inteleg[/quote
Ieri am mutat un stup .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: mutare stupi

Mesajde Ciprian Leancă » 10 Noi 2012, 11:17

ca bine spuneti domnule Mircea. le voi lasa pe pozitie. nu vreau sa risc sa pierd matca sau sa fac cine stie ce nazbatie. nu am decat 2 stupi, experienta prea putina si nu are rost sa ma scarpin daca nu ma mananca. am sa incerc sa fac ceva adapost de curenti pe actualul loc si sa asigur ca nu intra caini pe la ele sa le deranjeze. Multumesc
Ciprian Leancă
 
Mesaje: 24
Membru din: 14 Aug 2012, 12:37
Localitate: Dorohoi, jud Botoşani

Re: mutare stupi

Mesajde Dila Daniel » 10 Noi 2012, 15:16

Ciprian,suntem departe unul de celalalt.
Daca nu era asa,FIINDCA ai doar 2 stupi,eu asi fi zis fara echivoc:
Astazi,dupamiaza dupa orele 16-17,muta-i la noua locatie.Pastreaza pozitia dreapta-stanga ca inainte(adica de exemplu-stupul cel "alb", daca era in stanga,tot in stanga sa fie fatza de celalalt).
Daca aveai cea mai mica problema legata de depopulare,eu iti dadeam 6 familii pe ales-inapoi la primavara!
Sau,dupa 3 zile de stat la cutie(fara zbor),muta-i,INDIFERENT de temperatura de afara.Singura grije...sa nu ii scapi jos,si fara shocuri puternice.
La fel,raspundeam cu 6 la schimb,in caz de"dezastru".
Eu asi intreba pe multi apicultori...au incercat sa vada in ce conditii cade ghemul?Adica ce soc trebuie(ca intensitate)?
Va spun ca nu este asa usor...
Asa ca nu va mai speriati asa repede...ghemul nu este ca roiul...
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: mutare stupi

Mesajde Ciprian Leancă » 10 Noi 2012, 15:58

multumesc daniel de incurajare. acum iar stau pe ganduri ce sa fac. am sa mai astept vreme mai rece sa nu mai iasa pe afara si cu grija mare am sa-i mut cu 3 metri mai in fata pe suportul metalic. ideea e ca suportul e pentru amandoi, deci ii voi aduce mai aproape unul de celalat. nu vor fi probleme, nu? citisem mai devreme pe forumul vechi ca daca nu-i duc la 4km distanta pentru cateva zile risc depopulare ca albinutele se vor duce pe vechea locatie. tu m-ai asigurat ca nu are cum sa se intample situatia asta. poate ei se refereau numai la perioada de vara. nu stiu ce sa fac.
Ciprian Leancă
 
Mesaje: 24
Membru din: 14 Aug 2012, 12:37
Localitate: Dorohoi, jud Botoşani

Re: mutare stupi

Mesajde CORNEL V. » 10 Noi 2012, 16:03

Fa asa cum ti-a zis Daniel ca nu e nici o problema...garantat
Eu i-am mutat in mijlocul iernii cand era zapada de 20-30 cm si nu au avut nici pe dracu pe o distanta de 20-25 metri
Avatar utilizator
CORNEL V.
 
Mesaje: 1138
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10
Localitate: Tg-Carbunesti :Gorj

Re: mutare stupi

Mesajde clncatalin » 10 Noi 2012, 16:05

In aceste trei saptamani de cand amanati mutarea erau mutati deja daca i-ati fi mutat la 2-3 zile cate 50 de centimetri, pastrand de preferat asezarea lor in formatie.

Eu i-am mutat 10m incepand de la 1 sep. Ii am la tara si de fiecare data cand mergeam pe acolo(la 2-3 zile)ii mai deplasam in spate(in directia in care aveam nevoie)cate 50cm,pastrand formatia. Ba 2 roi i-am lasat sa ramana in urma, apoi i-am apropiat treptat si dupa acea mi-a fost mai usor sa ii unific.

Mutarea se poate face si mai tarziu, dupa o perioada de o saptamana-doua in care nu au iesit la zbor, intr-o zi calda, in care stim ca vom avea zbor de curatire. Se supravegheaza stupina si temperatura. Cand observam ca albinele incep sa iese la urdinis inseamna ca ghemuls-a desfacut, s-a rasfirat. Mutam stupii la noua locatie cu grija, incercand sa pastram formatia daca este posibil. Apoi supraveghem zborul. Albina care iese la curatire face reorientarea dupa o perioada mai lunga fara zbor.
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa." - Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/catalin.calin.353
Avatar utilizator
clncatalin
 
Mesaje: 302
Membru din: 09 Apr 2011, 22:38
Localitate: Bailesti-Dolj

Re: mutare stupi

Mesajde nae » 10 Noi 2012, 18:29

In urma cu 1-2 luni alt coleg a cerut un sfat asemanator ... i-am raspuns cam ca Sorin_H ... :x
Ieri am mutat o fam si am unificat alta ;astazi dupa ora 14 au iesit la zbor_ timid dar au iesit ... mai mult de 5-7 albine n-am vazut sa caute vechiul loc .
Operatiunea am facut-o si vara ____ nu am beci - racoare ,ii bag intr-o magazie de scandura (nu-i mare dif la temperatura )___ BEZNA TOTALA (noapte artificiala ), cand se linistesc deschid urdinisul la maxim _ pe dibuite ; dupa 4 zile (in cazul meu /pot sa fie 5-10 ... )ii mut unde vreau eu ____ vorbesc de roi prin stolonare- --nu s-au depopulat,merge si cu fam sigur .
DD ,in cazul meu ,daca mut 50 si am ''probleme '' ma salvezi cu x6 _____ la foamea mea -de bani - sunt capabil de orice . :D
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: mutare stupi

Mesajde dorindafi » 10 Noi 2012, 18:38

fi sigur :lol:
Avatar utilizator
dorindafi
 
Mesaje: 1560
Membru din: 08 Apr 2011, 20:29
Localitate: novaci-gorj 0763650092

Re: mutare stupi

Mesajde Dila Daniel » 10 Noi 2012, 19:09

nae scrie:...
DD ,in cazul meu ,daca mut 50 si am ''probleme '' ma salvezi cu x6 _____ la foamea mea -de bani - sunt capabil de orice . :D

:lol: NU
Daca sunt intr-o singura linie,si muti toata linia cu 3 m...da :)
La 2 stupi cum are Ciprian,eu garantez ca nu are probleme,nici daca ii muta 3 m vara in mijlocul zilei,daca pastreaza aliniamentul anterior.
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: mutare stupi

Mesajde Dila Daniel » 10 Noi 2012, 19:20

Ciprian Leancă scrie:...citisem mai devreme pe forumul vechi ca daca nu-i duc la 4km distanta pentru cateva zile risc depopulare ca albinutele se vor duce pe vechea locatie. tu m-ai asigurat ca nu are cum sa se intample situatia asta. poate ei se refereau numai la perioada de vara. nu stiu ce sa fac.

asa este,insa situatia difera.Daca ai o stupina si o muti 3 m poti avea probleme.In sensul ca unii se depopuleaza,altii se suprapopuleaza.
Si asta,pentru ca albina se intoarce la vechiul loc.Daca nu gaseste stupul,incepe si "cauta".Si daca intre vechiul loc si stupul ei(de pe noua locatie)gaseste alt stup...intervine instinctul de supravietuire.Adica incearca(si reuseste daca vrea)sa fie adoptata de alta familie.
In cazul tau...cauta si gaseste(in apropiere) 2 noi posibile locatii...Fi convins ca le va cerceta pe amandoua.Si cand da de al ei...bingo!
Nu acelasi lucru se intampla cand sunt multi stupi,sau cand in vechiul ei amplasament gaseste alta familie(daca schimbi stupi intre ei)...
Sper sa nu fi fost plictisitor...
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Următorul

Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori