Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Vreau sa fiu apicultor

Mesajde sorrynblue » 12 Feb 2015, 00:07

Bine lasam partea cu fondurile. Imi zicea un coleg ceva mai devreme "ciocu' mic cu stupii". Asta inseamna sa nu ii declar sa nu platesc taxe pentru ei. Deci sa nu ii inregistrez nicaieri sa merg pe NV? Cand de exemplu ajungi sa vinzi mierea nu te intreaba nimeni. Nu ma refer la vanzarea "la poarta" sau prin relatiile facute. Daca de exemplu duci miere la colector, ala nu te intreaba de firma nimic? Nu dati iar cu pietre ca ma gandesc deja la vanzare dar mi-ar face placere sa aflu amanuntele importante de la inceput.
Avatar utilizator
sorrynblue
 
Mesaje: 14
Membru din: 06 Feb 2015, 22:53
Localitate: Braila

Re: Vreau sa fiu apicultor

Mesajde ovidiu8403 » 12 Feb 2015, 08:38

sorrynblue scrie:Bine lasam partea cu fondurile. Imi zicea un coleg ceva mai devreme "ciocu' mic cu stupii". Asta inseamna sa nu ii declar sa nu platesc taxe pentru ei. Deci sa nu ii inregistrez nicaieri sa merg pe NV?.



Cand ai stupi putini si te dezvolti , iti papa treaba asta multi bani si nu ai prea multa miere sau profit . Esti pe minus , bagi bani , cumperi : zahar , lazi , rame etc , tot cheltui , pai in momentele astea de inceput in apicultura nu te duci la "fomisti" birocrati : DSV . prin tot felu de asociatii unde tre sa dai bani ca deh esti membru , sa-ti faci certificate sa poti vinde 100% Legal , cursul si alte tampenii, daca ai miere buna din surplus o dai lejer fara tot felu de certificari -autorizatii-analize . Cand esti pe plus , familii multe , stapan , atunci da te pui cu toate in regula ca ai de unde ... te faci vaca de muls . Eu vreu sa-ti zic ca nu I-am scris nici la registrul agricol al comunei , nu fac cursul ca nu-I vad rostu decat de vrei fonduri evident tre sa fi cu diploma , nu ma bag nici in asociatie ca si asa nu se omoara nime sa ma ajute , si acolo cotizatie 100 lei intrarea si 1 leu pe an de stup si ei imi dau ciuciu ( imi deconteaza un varachet ) care e 25 lei pe piata neagra - adica aia cu fonduri . Fa un calcul simplu in cati ani imi amortizez eu taxa de intrare 100 lei si 20 lei pe an sa spunem contra un varachet ...DSV ? la ce ? Nu ma duc sa vand in piatza, "le tin pentru familie domnule " asa cum ai tine o vaca de lapte ... Tre gandit si economic , ok , vrem , ne , place , le iubim , dar si raport cheltuieli / venituri dar asta e alt capitol...
Cu cat inveti mai mult cu atat iti dai seama ca sti mai putin...
Avatar utilizator
ovidiu8403
 
Mesaje: 193
Membru din: 01 Iul 2013, 08:59
Localitate: Sighetu Marmatiei

Re: Vreau sa fiu apicultor

Mesajde ovidiu8403 » 12 Feb 2015, 09:02

Sorine , risti sa cazi in ridicol , serios nu stiu ce varsta ai , dar nu fi pueril de tot , daca vrei sa incepi citeste informatii benefice , aici nu e economic totul , bagi dar nu sti cat scoti , le poti pierde pe toate intr-o toamna sau iarna, sau chiar si in sezon , daca numa la castig te gandesti reorienteaza-te, dute pe bursa sau fonduri, acolo e castig usor , aici e munca . Domeniul acesta implica multa pasiune , daca nu o ai imi pare rau sa-ti spun dar nu esti facut pentru asta . Eu cand mi-a venit ideea in cap, ca nici eu nu ma tatici sau bunici albinari am sunat in zona la apicultor si I-am facut vizita .Eram ingrozit sa nu fiu intepat , mi-a deschis un stup si mi-a aratat : uite lucratoarea , trantorele , matca , cellule de lucratoare , trantore ... ia-o cu inceputul nu cu deznodamantul . Cumparati o fam , 2 maxim , studiaza si te invata si ele din mers . De nu iti place rapid pe olx sau tocmai cu ele si gata , asta a fost, ai incercat ... :roll:
Cu cat inveti mai mult cu atat iti dai seama ca sti mai putin...
Avatar utilizator
ovidiu8403
 
Mesaje: 193
Membru din: 01 Iul 2013, 08:59
Localitate: Sighetu Marmatiei

Re: Vreau sa fiu apicultor

Mesajde Florin Dobre » 12 Feb 2015, 10:25

Imi place cum gandesti Ovidiu. Esti realist. :)
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Vreau sa fiu apicultor

Mesajde ovidiu8403 » 12 Feb 2015, 10:46

Ultima parere legata de fonduri . Numa uitati-va cate anunturi apar si vor aparea si mai multe cu lichidari de stupi , stupine , lazi goale folosite 1 an 2, nuclee si alte accesorii centrifugi inox folosite 1-2 sezoane (fostele masuri 121 si 141) . Ma bucur extraordinar ca s-au scos. Ramana numai pentru profesionistii care traiesc din asta nu speculanti . A incurajat excorcheriile la maxim . Furturi de stupi la comanda prin pastorale ca doar au vizita de final 5 ani , traba sa aibe ce arata , nestiutori ce au cauzat boli la albine si au transmis prin alte stupine , preturi exagerate la abine ,matci , totul crescut artificial, familii multe de albine ,miere contrafacuta, stupi etc etc. Incet incet se triaza faina de taratze ...
Cu cat inveti mai mult cu atat iti dai seama ca sti mai putin...
Avatar utilizator
ovidiu8403
 
Mesaje: 193
Membru din: 01 Iul 2013, 08:59
Localitate: Sighetu Marmatiei

Re: Vreau sa fiu apicultor

Mesajde duma » 13 Feb 2015, 14:51

Am jurat ca nu ma mai bag ....dar am o pauza libera :lol: . Sorine nu team jignit si nu am de ce sa te jignesc ....nu-mi dai tu sa manc ....nu ma intereseaza cine te ajuta si cine nu , ......nu ma intereseaza ce masina si televizor ai .....si multe alte lucrui nu ma intereseaza , insa ma intereseaza sa te ajut cat pot din putina mea experienta si doar atat si ceea ce-ti spun eu iti spun din propriile experiente testate de mine vizavii de primii pasi ...mai am si eu de invatat foarte multe si-mi recunosc greselile facute . Am vrut sa-ti scot in evidenta aspectul , ca apicultura nu este chiar asa de usoara si de dulce cum e mirea amice ....ai ore multe de munca fizica si intelectuala .....ai nevoi de a citi cel putin o carte despre apicultura , ai de loat intepaturi pana nu mai sti cum te cheama .....imi doresc sa fiu un trantor in stupina ta si sa te vad la vara cu o rama cu matca pe ea si plina de puiet ...o rama de nota 10 si sa scapi afumatorul in stup si toate sa ti se puna in cap si te miri pe unde mai fiind vara si imbracat subtire ....sa vad ...dai drumul la rama si fugi si nu mai treci pe la ele nici o data ..... sau stai calm si incerci sa indreti gresala ???? Sorine miere vanduta la poarta ??????? cand vei stoarece prima data si iti vei umple oala de 20 l de supa de duminica si vei gusta din ea te vei indragostii de nici o picatura nu ai da !!!! si hal domnului vei vedea cati prieteni ai pe la poarta care vin dupa cate un borcan mocangeala ......Sorine Apicultura nu inseamna am albine si sunt tare , apicultura inseamna , pasiune , daruire , atractie , blandeta , inteligenta , perseverenta , investitii , si nu se opresc aici lucrurile .....Eu iti recomand astfel ....strange cureaua si cumparati 2 famili dau 3 dar fa un sacrificiu ...adica renunta la ceva drag in favoarea achizitiei albinelor ( ca daca pui bani de la cafeau de dimineata din MALL ) clar ca ti se rupe daca dau coltul sau o iau prin pomii vecinilor ... si vino cu ele acasa si incepe cu pasi marunti , usor ...aici nu poti pasii peste 2 trepte o data .......citeste , citeste , citeste si ele atunci te vor ajuta sa le intelegi ( nici eu nu am avut si nu am mentori , AICI PE ACEST FORUM AM GASIT CEI MAI BUNI MENTORI VIRTUALI SI PE UNII DINTRE EI IAM CUNOSCUT LIVE si nu numai mentori OAMNEI CU UN CARACTER DREPT SI VERTEBRAT ) . ....Deci pe scurt ....nu am treaba cu tine dar chestia cu fondurile si autorizatiile lasale baiatule peste 3-4 ani ....pana atunci stai linisti iao usor . primi 2 ani nici masa in fata portii sa nu te gandesti sa o scoti afara .
Daca poti distinge sfaturile bune de cele rele, atunci nu mai ai nevoie de sfaturi.
Avatar utilizator
duma
 
Mesaje: 1499
Membru din: 25 Apr 2013, 23:15
Localitate: Timisoara

Re: Vreau sa fiu apicultor

Mesajde geangu » 14 Feb 2015, 00:55

Problema cu apicultura sta in felul urmator: poate fi doar o pasiune, poate fi o pasiune si o afacere dar nu poate fi numai o afacere. Acum daca baiatul vrea sa castige si niste bani cu ce este rau.
Problema de abordare vine din faptul ca este o afacere atipica si multi nu-si dau seama despre ce este vorba, in primul rand trebuie ceva timp sa inveti apicultura (eu zic pt. inceput 4,5 ani), nu este o afacere in care sa calculezi ca bagi X lei si sa scoti Y lei eventual din primul an, pe langa spirtul antreprenorial mai este nevoie si de pasiune, meseria si inspiratia conteaza foarte mult si lista poate continua.
PT. inceput gandeste-te sa gasesti pe cineva cu experienta de la care poti sa inveti, ochiul de apicultor nu se invata din carti iar instinctul de a lua niste decizii in momete critice nici atat.Inmultestete progresiv, nu te arunca la investiti mari de la inceput, dupa ce vezi cum sta treaba cu apicultura decizi daca merita sa investesti bani multi, daca vrei sa faci si o afacere din asta vezi ca o sa coste timp si bani multi.

PS. Ca sa faci o afacere din apicultura trebuie sa stii meserie multa, sa ai bani si sa-ti faca placere ceea ce faci.
geangu
 
Mesaje: 403
Membru din: 27 Mar 2012, 15:41

Re: Vreau sa fiu apicultor

Mesajde geangu » 14 Feb 2015, 01:05

Mai exista o varianta scurta, sa ai pe cineva cu experienta mare in spatele tau si atunci poti sa te arunci la u o investtie mai mare si la fonduri. Trebuie sa te asiguri de la inceput ca acea persoana se va ocupa efectiv de stupi si tu o sa fii non-stop pe langa el sa inveti.
Este adevarat ca multi incepatori sa-u bagat la fonduri mari dar din ce cunosc eu multi nu mai stiu pe unde sa scoata camasa si apeleaza tot la apicultorii cu experienta sau si-au mai cumparat un rand de familiii dupa ce primele le-au murit.
geangu
 
Mesaje: 403
Membru din: 27 Mar 2012, 15:41

Re: Vreau sa fiu apicultor

Mesajde sorrynblue » 14 Feb 2015, 01:19

Da sa vedem ce iese. Astept sa vina vremea pentru practica, pana una alta ma pun la o carte.
Avatar utilizator
sorrynblue
 
Mesaje: 14
Membru din: 06 Feb 2015, 22:53
Localitate: Braila

Re: Vreau sa fiu apicultor

Mesajde mellis » 14 Feb 2015, 10:44

Cartea, ca si multe invataturi din forum, trebuie citite, recitite, rumegate, discutate, puse in practica..
si cand se ajunge la practica, tot ar fi bine sa mai te consulti cu cineva...
Daca vrei iti trimit MP cu numarul de telefon si daca ai nelamuriri, o scoatem la capat cumva...
Cine iubeste albina - trebuie sa reuseasca, nu se lasa usor...cu ambitie si curaj merge inainte...
Spor in toate...
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Vreau sa fiu apicultor

Mesajde sorrynblue » 14 Feb 2015, 11:59

Aveti o recomandare pentru carte? Si aici banuiesc ca sunt si multe slabe. Citisem undeva da nu mai stiu cum era. Era apicultura dupa H... nu mai stiu cum il chema pe acel H. O recomandau multi.
Avatar utilizator
sorrynblue
 
Mesaje: 14
Membru din: 06 Feb 2015, 22:53
Localitate: Braila

Re: Vreau sa fiu apicultor

Mesajde Florin Dobre » 14 Feb 2015, 12:04

Stuparitul, Stuparitul Nou, ABC Apicol
autor Constantin L. Hristea
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Vreau sa fiu apicultor

Mesajde sorrynblue » 14 Feb 2015, 12:26

Aia e, merci mult.
Avatar utilizator
sorrynblue
 
Mesaje: 14
Membru din: 06 Feb 2015, 22:53
Localitate: Braila

Re: Vreau sa fiu apicultor

Mesajde tudorascu » 14 Feb 2015, 22:09

sorrynblue scrie:Aia e, merci mult.

Vad ca nu te lasi. Bravo. Cel mai usor ar fi sa ai pe cineva langa tine(stupar), dar daca nu ai nu renunta. Eu am invatat singur. Acum vine primavara ,cumpara 2-8 stupi pentru inceput ca sa poti invata . Vino cu intrebari pe forum si vei gasi raspunsuri. Ai carti online despre apicultura, iar eu recomand (ca multi altii) pe Hristea. La toamna vorbim de fonduri si am un exemplu care s-a apucat de apicultura pentru fonduri si astazi detine o stupina de 70 de familii. Fondurile si apicultura nu se exclud cu conditia sa gandesti afacerea pe termen lung. Cu noile masuri pnadr pentru a accesa cea mai mica masura (6.3) trebuie sa investesti minim10.000 de euro ca sa o accesezi. Daca doresti sa accesezi fonduri, e mai simplu in alte domenii agricole. Apicultura a fost lasata la urma. Deocamdata iti doresc succes.
tudorascu
 
Mesaje: 156
Membru din: 09 Dec 2014, 12:32

Re: Vreau sa fiu apicultor

Mesajde sorrynblue » 14 Feb 2015, 22:25

Merci.
Avatar utilizator
sorrynblue
 
Mesaje: 14
Membru din: 06 Feb 2015, 22:53
Localitate: Braila

Re: Vreau sa fiu apicultor

Mesajde valerica » 20 Feb 2015, 11:05

Din punctul meu de vedere, cu albine mai greu sa poti spune ca vei trai poate daca ai 100...200 de famili si ai un pret bun la miere.. ca altfel... in conditiile care le muti.. la salcam la tei la munte la ses... posibil sa fie o afacere insa din punctul meu de vedere in fiecare an este o loterie, ba nu da salcamul polen ba ploua si trece repede... floarea este autopolenizanta... etc. etc...
EU nu am mers pe premiza sa fac un castig ci am luat-o ca pe un hobi si daa la batranete mai iese ceva pe langa pensie :lol: daca o mai apuc...... :mrgreen: om mai vedea.....insa cand ai vointa si insisti trebuie sa si reusesti...

parerea mea ..... :?
Avatar utilizator
valerica
 
Mesaje: 23
Membru din: 29 Mai 2011, 21:14
Localitate: Bucuresti - Targoviste

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori