Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Vreau sa fiu apicultor

Mesajde ovidiu8403 » 10 Feb 2015, 09:11

Da si eu acum 3 ani pe vremea asta la fel ma framantam . Eu am inceput si recomand 2-3 fam maxim luate la 20 apr-1 mai , 10 rame - atentie bine acoperite de albine , cu 6-7 puiet din care macar 3-4 tabla de puiet (de sus pana jos) capacit. Nu ai altceva de facut decat de urmarit in 2 sapt sa pui magazia de ii vertical sau sa adaugi rame stg-dr de ii orizontal.De invatat , te invata si ele si mai ales din greseli inveti , cand stai la rece . Imediat cum ai pus magaziile sau ramele in orizontal , dupa 1 iunie vine ''roirea'' asa ca ochii pe ele in lazi sau in pomi . Bafta . Ia-o incet progresiv , toti incepatorii vor multe de la inceput , eu zic ca numarul de fam creste cu experienta teoretico-practica dobandita si in masura timpului alocat intretinerii acestora ...
Bafta tuturor .
Cu cat inveti mai mult cu atat iti dai seama ca sti mai putin...
ovidiu8403

Mesajde duma » 10 Feb 2015, 11:16

Aceleași nedumeriri le-am avut și eu, mi-a spus unul altul, am citi, am mers și am văzut dar paraca totuși lucrând pe 2 tipuri de lada am văzut cu adevărat ce ma coafează, asta ii recomand eu de la început : 2 familii puternice, doua tipuri de lada vertical și orizontal, cât despre caturi trebuie sa se uite în jur, ce zona melifera are.
Daca poti distinge sfaturile bune de cele rele, atunci nu mai ai nevoie de sfaturi.
duma

Mesajde mellis » 10 Feb 2015, 11:24

Nu am mare experienta dar iti spun de ce m-am lovit eu pe parcurs...
sorrynblue scrie:...verticali de 1/1 cu cat de 1/2. Am vazut ca sunt multi care au caturi de dimensiuni mai mari. Intrebarea mea este: tine doar de preferinta apicultorului marimea catului sau influenteaza decisiv productia sau viata albinutelor?,
catul mare iti da avantajul ramei unice - dar in caz de cules iti va rupe spatele - vei avea probleme la inceput la mutat-strivit albine -> stupi agresivi la deschidere, etc. Depine de cantitatea de albina ce o vei cumpara, mare grija ca albina de iarna va fi inlocuita de cea de an nou - la cumparare poti vedea multe albine si la o saptamana diferenta - sa fie foarte putine..atentie la puiet
Alta intrebare la care nu prea am agsit raspuns: orice stup vertical poate fi echipat cu fund anti-varoa sau trebuie sa fie specificat special in descrierea lui?
Stupul poate fi cum vrei tu, daca ai un tamplar ce a mai facut asta merita vazut ce are - eventual recomandari de la cei ce au mai cumparat, daca nu te pricepi, aparent lazile pot arata bine dar sa nu calce cum trebuie una pe alta - sau alte greseli de dimensiuni, tot ce este cel mai ieftin - trebuie verificat de multe ori. Recomand fund AV detasabil - usureaza mult munca in stupina si deranjul albinelor mai ales primavara - la curatenie si nu numai, poate vrei colector de polen..trebuie studiat sa nu dai bani de mai multe ori
- Am sanse sa gasesc sa cumpar albine pentru doar 2 stupi fara sa fiu fortat sa cumpar cantitati mari?
Albinele de obicei se vand la rama populata, iti e frica sa nu ai prea multe albine? Toti dorec multa albina - cantitatea este de dorit. Mare grija la rama cumparata - trebuie cuibul sa aibe de toate - albina multa/puiet mult/pastura/miere/matca tanara/rame nemucegaite cladite corect..
- Dupa ce cumpar albinele cu tot cu ramele respective, cum incep sa bag ramele facute artificial pentru a le cladi albinele? Cate una/doua si in ce zona?
Trebuie sa studiezi cand si unde se introduc ramele, functie de starea vremii, de cules, de puterea familiei, matca in sezon trebuie sa aibe spatiu de ouat, dar atentie la racirea cuibului- daca se baga prea devreme nu e bine, prea tarziu iarasi nu e bine, ramele se construiesc incepand de la pomi, cel mai bine la salcam -
- Toti stupii sunt prevazuti cu podisor sau trebuie specificat in descrierea acestuia?
eu cumpar de la tamplar elementul de stup, poti sa-l iei gata facut cu de toate sau sa il iei pe bucati, multi nu folosesc podisor, apoi daca faci pastoral (nu numai) ai nevoie de capac cu sita, sunt multe variante, eu am podisor inalt pentru hranitor, iara as folosi cu sita - trebuie studiat si luat o decizie, eu am incercat sa ma apropii de stupul lui Gica - daca vei cauta in forumul vechi dupa Gica - sunt multe de invatat - e bine sa profiti de experienta multor ani...

Multa bafta
Nu recomand sa incepi la 2 stupi cu 2 tipuri de lada..e greu si cu una ;)...
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
mellis

Mesajde ovidiu8403 » 10 Feb 2015, 15:52

Eu am studiat si treaba cu lazile si zic in felu urmator . Vrei sa abordezi numai hobby stationar pana in 10 ia tata orizontalu , vrei mai multe , simti ca poti si te bate gandu sa-i mai si muti de pe pozitie oleaca intra direct in actiune cu vertical 10-12 rame cu magazii reduse 1/2. :lol: .

Unu asi buna : Nu lucra cu 10 tipuri de lazi si 10 timpuri de rame . E multa munca si multa manopera . Eu lucrez cat mai standardizat cu toti , economie de timp si efort redus .
ovidiu8403

Mesajde sorrynblue » 10 Feb 2015, 16:37

Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Nu am pe nimeni cu care sa ma duc sa imi cumpar albine, tot ce o sa pot aprecia eu la locul faptei va fi in functie de poze si filme de pe youtube.
Nu vreau sa fac doar ca hobby da nici nu ma gandesc la profit momentan. Mai am mult pana acolo, abia peste 3 ani poate imi voi permite sa ma gandesc la profit. Pana atunci caut sa fac un curs acreditat de apicultura poate as putea aplica la foduri europene. Fie ca se aproba fie ca nu, e bine de incercat.
Eu locatia o am in Braila (sat Cazasu), zona e puternic cultivata. Pe langa ce depind de agricultura asta as vrea sa fac si un proiect de inmultire de lavanda incepand de la 300-500 fire, poate in acesti 3 ani sa reusesc si ceva cu lavanda pentru a putea cultiva macar un Ha. Am citit ca sunt plante cu o mare atractie pentru albine si in functie de specie poti avea o inflorire din mai pana tarziu in toamna. Sunt momentan la stadiu de proiect cu asta insa in functie de cum imi permite actuala ocupatie(vending automate cafea) ma voi implica.
Sunt curios, sunt persoane pe aici care au primit aprobare de fonduri europene? Banuiesc ca sunt ca sunteti si multi si dezvoltati bine. A fost agitatie mare cu fondurile sau se hotarasc si nenorocitii sa acorde ca e spre binele tarii?
sorrynblue

Mesajde ovidiu8403 » 10 Feb 2015, 17:03

Deci cand cumperi - alegi - din cei care ti recomanda mai puternici , asta vezi tu mai exact la urdinis sa fie multa albina in circulatia urdinisului care intra - iese : ideal ar fi sa ai matca 2014 , dar cum nici nu prea stii tare ma tem ca te-a tepuii unu . Multi ce fac , la fam 7-8 rame mai baga 2 rame mai golute de pe la altii de aia tu te uiti sa fie albina sa curga de pe rame , , sa nu vezi puietu prea bine,nu te lua numa dupa numarul de rame cum zic uni 10 rame 6-7 puiet .Si cand cumperi incearaca sa iei de pe la apicultori de varsta medie nu babalaci , ca multi nu trateaza, sunt zgarcani , numa ar stoarce miere da nu ar cheltui pe stimulente si tratamente si au numa matci roitoare ...(e o parere - STOP - nu sariti !).Sa fie ordine in stupina , rame medii nu albe nici negre de TOHANII :lol: albinele cand ridici podisoru , si cand desparti ramele,sa fie linistite , e greu ca incepator sa ai rele, sa vezi oua de 1 zi si matca sa nu fie rahitica sa fie oleaca obeza ca mine :lol: ... Tine mult si de cum le-a pastorit stuparu .
Daca te prinde microbu ... esti pe val in sus cu ele , zau , de nu ... am avut cateva ocazii sa ma gandesc ca le-as lichida dar am trecut peste . E greu , da musai mentor , fa drumuri cu masina si unde vezi stupina meri cu nerusinare " Salut eu sunt , vreau sa fiu si sa invat " una e youtube alta e prima rama in maini ...fascinant!
De nu-I avea de unde cumpara hai intr-un weekend pan la mine la Sighet si iti fac 2 familii de-ti dau pe dinafara pana acasa :lol:

PS : Nu mai umbla dupa informatii usoare , citeste minim 1 carte de apicultura cap - coada sa intelegi minimorum cu ce se papa apicultura asta, pe urma intrebari .Hai ca mai ai timp . Ia-ti ech. protectie pe cat consideri ca te vrei proteja,dalta ,afumator,perie, doua lazi ,ceva rame , sarma, faguri , un afumator si intra in hora...Sa ai macar o lada goala de rezerva sa faci un roi din ele sau sa culegi din pom de-ti scapa ...

Spor!
ovidiu8403

Mesajde ovidiu8403 » 10 Feb 2015, 17:37

Lasa proiectele , nu mai visa , nu arunca banii pe cursuri si alte tampenii , vei avea oricum cheltuieli insemnate , cheltuieste cat mai putin , ciocu mic cu stupii nu te duce sa platesti dupa ei stg-dr ca de primit primesti putin .(decont pt 1 Varachet... eventual...)
ovidiu8403

Mesajde mellis » 10 Feb 2015, 17:43

ovidiu8403 scrie:Eu am studiat si treaba cu lazile si zic in felu urmator . Vrei sa abordezi numai hobby stationar pana in 10 ia tata orizontalu , vrei mai multe , simti ca poti si te bate gandu sa-i mai si muti de pe pozitie oleaca intra direct in actiune cu vertical 10-12 rame cu magazii reduse 1/2. :lol: .

Unu asi buna : Nu lucra cu 10 tipuri de lazi si 10 timpuri de rame . E multa munca si multa manopera . Eu lucrez cat mai standardizat cu toti , economie de timp si efort redus .

Eu as sfatui cei ce o iau de la capat sa inceapa cu MEul.
De ce orizontalul? De ce DB? de ce nu ME?
Din povesti, am lamurit un coleg sa isi ia albine. A inceput cu ME (decizia lui) si bine a facut. De anul trecut am inceput sa trec si eu pe ME..merita toti banii si timpul castigat..
Trebuie luat in calcul si ME-ul la stupii cu munca putina si rezultate excelente ;)
Numai de bine..
mellis

Mesajde sorrynblue » 10 Feb 2015, 18:59

Merci de incurajari. Ma astept sa fiu pacalit dar poate nu in stilul in care sa mai fiu nevoit sa cumpar odata :)) . Poate salvez ceva. Daca moare matca cumpar o matca, daca roiesc le prind eu cumva, daca sunt puturoase schimb matca pe viitor, daca sunt agresive abia ma obisnuiesc "de tanar". Prea rau nu poate fi. Cursurile vreau sa le fac pentru ca asa am inteles ca poti aplica la fonduri, doar daca ai cursuri sau liceu/facultate cu clasa de apicultura, si la mine nu este cazul.
sorrynblue

Mesajde duma » 11 Feb 2015, 00:33

Sorine ........te rog frumos sa nu te superi pe mine si daca o faci chiar mi se rupe si la propiu si la figurat .......frate tu nu sti ce rol are Trântorul in stup si cum arată darmite matca si doica ce treaba au si tu hop la fonduri cu botul ......băiatule asta nu e apicultura ce vrei tu e delapidare !!!!! Daca de acum te gândești la miile de euro sa iti cumperi masina si eu știu ce televizoare prin casa ai greșit locul de unde sa accesezi fonduri , eventual fati crescătorie de rame ca alea nu trebuie asa multă bătaie de cap . Ma deranjat faptul ca noi încercam să-ți explicam pașii si ți-e iti sta capul la bani si defapt asta urmărești ......astfel de cazuri au înăsprit si au redus alocarea de fonduri in apicultura . Tot băiatul gelat cu parul pieptănat a acesta fonduri si cand a venit momentul adevărului ei nu știau undei urdinișul .....si atunci ne miram ca nu mai ajung banii unde trebuie ......normal ca nu . Îmi cer scuze adminilor si colegilor mai cu experiența si vechime pentru următoarele vorbe NUMELE TOPICULUI ESTE "VREAU SA FIU APICULTOR " ......răspunsul meu pe scurt la întrebarea pusă de tine este " VREI PE DRACU " Păcat , ma retrag din acest topic profund dezamăgit .
La revedere Sorine .
Daca poti distinge sfaturile bune de cele rele, atunci nu mai ai nevoie de sfaturi.
duma

Mesajde ovidiu8403 » 11 Feb 2015, 08:52

Si eu ma retrag ... altu nu mai postez in sectiunea "vreau sa fiu..." ... nu merita efortul .
ovidiu8403

Mesajde sorrynblue » 11 Feb 2015, 12:34

Imi cer scuze ca am deranjat cu intrebarea referitoare la acele fonduri. Nu urmaresc sa iau fonduri pentru a-mi asigura un trai decent. Sunt doar niste fonduri care te pot ajuta. Va multumesc pentru raspunsurile date si imi cer scuze ca v-am ocupat timpul cu "aberatiile" mele. Nu o sa mai postez nimic pe acest forum pana nu imi cumpar primele familii si tot echipamentul necesar sa vezi ca nu sunt vre-un agarici gelat care a auzit si el ca se fac bani cu albinele sau ca sunt unu din "baietii destepti" care iau fonduri europene si nu fac nimic. M-ai jignit inutil, nu am furat un ban si nu am primit nici un ajutor in nici un domeniu de activitate pana acum si foarte probabil nu voi primi nici un ajutor financiar nici in segmentul asta insa nu inseamna ca nu as putea incerca. Si sa nu vorbim de televizorul meu actual ca nu cred ca tu mai ai televizor cu tub. O zi buna va urez si inca odata scuze de deranj.
sorrynblue

Mesajde mellis » 11 Feb 2015, 15:29

Sa va spun o poveste despre fonduri apicole pin zona mea..
AM rugat asta vara un cunoscut sa ma ajute sa mut stupii de pe o locatie pe alta..si m-a intrebat de ce eu nu m-am bagat sa iau fonduri daca am albine...am zis ca nu am timpul necesar si nici cunostintele sa am atatea familii de albine, si de fonduri am o parere formata...
Raspunsul pe masura..are el cativa prieteni "smecheri" care nu au albine deloc, au negociat cu cei ce fac dosare si impart fondurile sa imparta banii primiti..si au primit fonduri...
cand e vorba de un control primesc si cei de la control..si/sau au alti prieteni apicultori ce primesc si ei sa le prezinte albinele - si totul este ca la carte..
oamenii respectivi habar nu au cum arata o albina, au dosaru aprobat..sunt "descurcareti"...
Un om muncitor ce doreste sa invete apicultura si isi cumpara albine este de incurajat..
Avem dreptul sa visam, dupa ce ne lovim de protocol si alte minuni - ne mai linistim...
Macar colegul nostru doreste sa isi cumpere albine - este un inceput, de aici pana la o stupina mare si fonduri mai este mult - dar se poate...
Spor in toate..
mellis

Mesajde sorrynblue » 11 Feb 2015, 18:21

Merci mult. Asta e Romania, daca reusesc e bine daca nu reusesc nu este neaparat rau. In felul asta mai bine nu se mai acorda nici un fond european.
sorrynblue

Mesajde vilceanu.sorin » 11 Feb 2015, 22:23

Va salut dragi colegi! Am inceput apicultura cu 15 famili,mentionez ca nu vazusem in viata mea cum arata un stup , deci eream cu totul paralel cu viata si intretinerea albinelor. Am facut acest lucru in vederea accesarii masuri 141. Cu 141 nu mi-a iesit, in schimb am ramas cu albinele , nu imi pare rau si le iubesc tare mult!
vilceanu.sorin

Mesajde nae » 11 Feb 2015, 22:37

sorrynblue scrie:... M-ai jignit inutil, nu am furat un ban ...

In urma cu 2-3 zile ai trimis un coleg ,tot incepator, la carte = sa citeasca ;) ; nu te jigneste nimeni , ne dam si noi cu parerea , mai mult sau mai putin avizat .
141/112 nu mai sunt , sunt alte ''nr'' cu 6 si trebuiesc cateva sute de fam = nu te incadrezi nici d-ta nici eu :lol:
Daca scazi impozitul la 900 de fam X 5 ani , mai scazi si TVA si 10% spaga = castigi CIUCIU sau aproape .
:D
Salut .
nae

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR