Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Vreau sa fiu apicultor

Mesajde Lukyan » 03 Aug 2017, 19:46

yuonyuon scrie:Daca e sa fim si mai sincer decat am fost pana acum . e foarte greu sa mai reuseti sa faci bani din apicultura in perioada asta. majoritatea au(avem) echipamentul si stupinele dobândite in "epoca de aur" , DAR ca experienta si pentru uz caznic e super indicat. succes. ..... ai grija... da dependenta:)))))

Se pare ca deja m-am "virusat" , mare parte din investitie sa zicem ca o am , nu depind de apicultura , cateva scule de tamplarie am si mi-am facut singur , ceva scandura uscata am avut pt. 20 de lazi ,(desi sincer daca nu aveam lemnul economic nu merita), multe lucruri nu prea mai am de cheltuit ,doar daca nu mai fac roiuri la anu' :lol: ,si mai important nu visez ca i-mi voi amortiza cheltuielile prea curand :roll: , fiindca am inceput sa vad ca nu prea e afacere , doar pasiune si munca dar care merita macar putem invata cate ceva de la aceste mici vietati.
Lukyan

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde yuonyuon » 03 Aug 2017, 20:02

aa da ca la voi e pomana scandura , uitasem. cu inmultitul stupinei nu te grabii , invata 20 pa derost si ii faci "spartani" iar cand te hotarasi orcand poti sa te dezvolti "deadevaratelea" nu doar ca numar de lazi . hai succes !!!
yuonyuon

Mesajde Lukyan » 03 Aug 2017, 20:32

Ei da crezi ca e pomana aici , te inseli e 750-800 ron mc, am avut noroc ca am luato acum cativa ani cand am construit casa si a ramas ca atunci puteai lua mai mult,nu ma reped prea tare sa fac multi nu am timp si nu vreau sa-mi bat joc de ceea ce fac , mai ales ca am multeee lucruri de invatat,
merci spor
Lukyan

Mesajde RVasile » 04 Aug 2017, 10:53

Parerea mea este (daca nu cumva esti pensionar si ai tot timpul din lume :P ) Decat sa faci tu cutii de stupi mai bine cumperi in iarna fara tabla etc care e usor sa pui tu. De ce zic asta. Cu scule normale iese nasol stupu + ca te chinui si il faci in 3 zile, facand calculul de timp pierdut + materialele cumparate ajungi la preturi mult prea mari si batai de cap. In 3 zile pierdute puteai face 300 lei muncind din care luai 3 stupi fara sa te mai chinui si fara materialele tale. E parerea mea, depinde de timpul fiecaruia dar eu la concluzia asta am ajuns :roll:
Stima
RVasile

Mesajde yuonyuon » 04 Aug 2017, 11:19

RVasile scrie:Parerea mea este (daca nu cumva esti pensionar si ai tot timpul din lume :P ) Decat sa faci tu cutii de stupi mai bine cumperi in iarna fara tabla etc care e usor sa pui tu. De ce zic asta. Cu scule normale iese nasol stupu + ca te chinui si il faci in 3 zile, facand calculul de timp pierdut + materialele cumparate ajungi la preturi mult prea mari si batai de cap. In 3 zile pierdute puteai face 300 lei muncind din care luai 3 stupi fara sa te mai chinui si fara materialele tale. E parerea mea, depinde de timpul fiecaruia dar eu la concluzia asta am ajuns :roll:
Stima
cumpatrati caturi 1/1 si restu le faceti voi daca vreti rapid si ieftin:))) si nu aveti scule performante. cu 100E iti ei 20 de caturi . iti mai trebuie jumate de metru scandura de 2 jumate . asta daca vreti actiune.
yuonyuon

Mesajde RVasile » 04 Aug 2017, 11:30

yuonyuon scrie:
RVasile scrie:Parerea mea este (daca nu cumva esti pensionar si ai tot timpul din lume :P ) Decat sa faci tu cutii de stupi mai bine cumperi in iarna fara tabla etc care e usor sa pui tu. De ce zic asta. Cu scule normale iese nasol stupu + ca te chinui si il faci in 3 zile, facand calculul de timp pierdut + materialele cumparate ajungi la preturi mult prea mari si batai de cap. In 3 zile pierdute puteai face 300 lei muncind din care luai 3 stupi fara sa te mai chinui si fara materialele tale. E parerea mea, depinde de timpul fiecaruia dar eu la concluzia asta am ajuns :roll:
Stima
cumpatrati caturi 1/1 si restu le faceti voi daca vreti rapid si ieftin:))) si nu aveti scule performante. cu 100E iti ei 20 de caturi . iti mai trebuie jumate de metru scandura de 2 jumate . asta daca vreti actiune.

Adevarat graiesti am facut 2 stupi din caturi 1/2 :)) nu arata rau si rapid :mrgreen:
RVasile

Mesajde yuonyuon » 04 Aug 2017, 11:40

si jos ii pui sipca 2x2 cu aracet si tinte , ca sa ai spatiu . hai spor la ciocanit:)))
Fişiere ataşate
IMG_20160416_194826.jpg
yuonyuon

Mesajde RVasile » 04 Aug 2017, 11:42

yuonyuon scrie:si jos ii pui sipca 2x2 cu aracet si tinte , ca sa ai spatiu . hai spor la ciocanit:)))

Nu ma mai inebuni ca deja am 2 proiecte si nu am terminat nici unu :lol: :lol: :lol:
RVasile

Mesajde yuonyuon » 04 Aug 2017, 15:58

RVasile scrie:
yuonyuon scrie:si jos ii pui sipca 2x2 cu aracet si tinte , ca sa ai spatiu . hai spor la ciocanit:)))

Nu ma mai inebuni ca deja am 2 proiecte si nu am terminat nici unu :lol: :lol: :lol:
Da ce crezi ca se face asa peste noapte?! astea s telenovele in toata regula .
yuonyuon

Mesajde Lukyan » 04 Aug 2017, 17:31

Buna idee de tinut minte si de aplicat cum umblu eu prin toata Moldova cu munca cred ca asa am sa fac cunosc cateva tamplarii care fac stupi :) ,asa este cu scule hoby nu prea ies perfecti cand ii termin pe astea pt care am avut material am sa postez si eu , dar fiindca nu sunt pensionar inca si nici nu stiu daca nu cunva astea ne vor pensiona la 80 de ani nu este timp, tocmai ce spuneam cu mai ieftin iesi daca ii cumperi.
Multumesc de idee Domnilor :roll:
Lukyan

Mesajde RVasile » 04 Aug 2017, 18:29

Lukyan scrie:Buna idee de tinut minte si de aplicat cum umblu eu prin toata Moldova cu munca cred ca asa am sa fac cunosc cateva tamplarii care fac stupi :) ,asa este cu scule hoby nu prea ies perfecti cand ii termin pe astea pt care am avut material am sa postez si eu , dar fiindca nu sunt pensionar inca si nici nu stiu daca nu cunva astea ne vor pensiona la 80 de ani nu este timp, tocmai ce spuneam cu mai ieftin iesi daca ii cumperi.
Multumesc de idee Domnilor :roll:

Eu ma chinui pe un dulap dressing pentru albine :lol: de 3 saptamani si inca imi dau palme. Stai sa vezi cand termin de facut dupa aia sa vezi complicatii dar no nu is prea tras la semne si nu ascult de alti :D . Spor si sa vi cu noutati
RVasile

Mesajde RVasile » 04 Aug 2017, 18:30

yuonyuon scrie:
RVasile scrie:

Da ce crezi ca se face asa peste noapte?! astea s telenovele in toata regula .

Pai da nu pe youtube si porcu zboara :)))
RVasile

Mesajde Lukyan » 07 Aug 2017, 19:58

Sambata am fost la stupi , sa fac una alta , si surpriza in roiul cu probleme am vazut matca mai mult de atat am vazut cca 1 1/2 rame ouate , a trebuit sa ma ''sucesc'' si sa iau o decizie , de la lasatul a 2 botci , tinand cont ca nu prea mai are timp de inperechere si sa si il duc in iarna si sa trec cu aceeasta bn am rupt toate botcile, o fi bn , o fi rau mai vad in caeva zile , desigur stimulare la greu , ca miere ioc.
Lukyan

Mesajde yuonyuon » 07 Aug 2017, 21:21

Lukyan scrie:Sambata am fost la stupi , sa fac una alta , si surpriza in roiul cu probleme am vazut matca mai mult de atat am vazut cca 1 1/2 rame ouate , a trebuit sa ma ''sucesc'' si sa iau o decizie , de la lasatul a 2 botci , tinand cont ca nu prea mai are timp de inperechere si sa si il duc in iarna si sa trec cu aceeasta bn am rupt toate botcile, o fi bn , o fi rau mai vad in caeva zile , desigur stimulare la greu , ca miere ioc.
ramane de vazut daca ouale devin albine si nu trantori. adica sa nu fie matca trantorita . cate rame de albina are?
yuonyuon

Mesajde Lukyan » 09 Aug 2017, 08:57

yuonyuon scrie:
Lukyan scrie:Sambata am fost la stupi , sa fac una alta , si surpriza in roiul cu probleme am vazut matca mai mult de atat am vazut cca 1 1/2 rame ouate , a trebuit sa ma ''sucesc'' si sa iau o decizie , de la lasatul a 2 botci , tinand cont ca nu prea mai are timp de inperechere si sa si il duc in iarna si sa trec cu aceeasta bn am rupt toate botcile, o fi bn , o fi rau mai vad in caeva zile , desigur stimulare la greu , ca miere ioc.
ramane de vazut daca ouale devin albine si nu trantori. adica sa nu fie matca trantorita . cate rame de albina are?

Sunt pe 5 rame ,albina acoperitoare pe 3.5 cu aproximatie , nu am ochiul format inca , dar cand ma duc eu la ele sunt la zbor culegatoarele , desi cred ca nu are vreo relevanta ca ele nu se ocupa de puiet , da si eu ma-am gandit la asta spre sarsitul saptamanii ar trebui sa fie capacite si sa-mi dau seama astept sa vad cu nerabdare.
Lukyan

Mesajde yuonyuon » 09 Aug 2017, 09:12

strange l pe 3 rame nu te pacali cu numarul ramelor. important e ca la sfarsit sa fie bine desi aparentele inseala , o matca noua va oua in prostie pe 4 si chiar 5 rame . asa ca e bine sa ai putin si bun decat mult si compromis . ii dai una cu miere si polen (2-3 kg) la margine dupa care doua de puiet . restu le scuturi si dai afara .

si ai grija ca roii in dezvoltare manaca !!. pentru producerea unei rame de puiet (de calitate)se consuma pana la 2kg de miere plus pastura la greu. fara haleala nu se intareste ca sa treaca si iarna .
yuonyuon

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR