Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Despre sunetele Ghemului!

Mesajde delorin I » 18 Dec 2012, 21:28

Buna seara! Credeti ca am putea face o biblioteca audio sau macar un topic pe care sa gazduim sunetele specifice emise de albine iarna? Care e zumzetul normal? SI care nu...am inteles bazat de MErcedes...de mai stiu eu ce...si totusi...NU are nimeni inregistrate diverse situatie cu sunetele ghemului ce ierneaza?
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Despre sunetele Ghemului!

Mesajde delorin I » 18 Dec 2012, 21:56

Am gasit deja ceva...

http://www.youtube.com/watch?v=02d_cr1PSgY
VA astept pe voi cei cu experineta sa va pronuntati daca e ok!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Despre sunetele Ghemului!

Mesajde delorin I » 18 Dec 2012, 21:58

Ar mai fi si asta...

http://www.youtube.com/watch?v=7Ainj2ehnCs
Ramane sa aflu sunetele unei colonii cu probleme! Dupa parerea mea..e un zumzet...obisnuit de forfota!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Despre sunetele Ghemului!

Mesajde delorin I » 18 Dec 2012, 22:15

Cautand ..am dat accidental de un video ce apre sa contina faimosul cantec al Botcii inainte de a evada din gogoasa! Ce spuneti veterenilor? Asta e?:)

http://www.youtube.com/watch?v=324L6eeORwY
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Despre sunetele Ghemului!

Mesajde horia_ch » 19 Dec 2012, 09:16

Ăsta e! Se aud şi mătci ieşite şi care încă sunt în botci. Toate cântă una şi aceeaşi melodie: se cheamă "Adio miere!" :)
קֹהֶלֶת 3:11,12
Avatar utilizator
horia_ch
 
Mesaje: 723
Membru din: 15 Mar 2011, 20:32
Localitate: Miercurea Ciuc, Harghita, România

Re: Despre sunetele Ghemului!

Mesajde BUNKA » 19 Dec 2012, 11:58

delorin I scrie:Cautand ..am dat accidental de un video ce apre sa contina faimosul cantec al Botcii inainte de a evada din gogoasa! Ce spuneti veterenilor? Asta e?:)

http://www.youtube.com/watch?v=324L6eeORwY


Perfect material didactic...vezi ca sunt sunete diferite...cel al matcii imperecheate este mai prelung, urmat de un cor de macaieli mai sacadate..alea-s cele tinere nefecundate! M-am jucat mult cu ele! :lol:
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Despre sunetele Ghemului!

Mesajde delorin I » 19 Dec 2012, 12:18

Un filmulet cu sonor mai bun de la MyBees!

Re: Despre sunetele Ghemului!
Dată expediere: Ieri, , 23:57
Expeditor: MyBees
Destinatar: delorin I

http://www.youtube.com/watch?v=AYecvVhkpKI

Aici se aude mai bine. Cand am auzit prima data am confundat-o cu gainile vecinilor. Canta pe rame, nu doar in botca. Daca prinzi momentul in care eclozeaza prinzi lejer cateva regine faine.

spor!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Despre sunetele Ghemului!

Mesajde BUNKA » 19 Dec 2012, 12:42

Pana se regleaza treaba si ramane numai una ele tot comunica prin sunete si le tot auzi..dupa macait poti sa le prinzi pe toate in perioada aia, si poti si sa faci diferenta intre ele ca aia imperecheata canta deosebit.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Despre sunetele Ghemului!

Mesajde codrin br » 19 Dec 2012, 13:57

Intradevar filmulete si discutii interesante cu privire la zgomot!!! Toate cele bune!
Nu poți opri valurile, însă poți învăța să navighezi!
"De aproape două mii de ani ni se predică să ne iubim, iar noi ne sfîșiem." - Mihai Eminescu
codrin br
 
Mesaje: 95
Membru din: 15 Oct 2012, 20:32
Localitate: BRAILA

Re: Despre sunetele Ghemului!

Mesajde delorin I » 19 Dec 2012, 19:53

Inca un cantec de matca ....neimperecheata?
Mai canta vreodata matca dupa ce s-a imperechiat? Mai are si un cantec de lebada?
http://www.youtube.com/watch?v=9qXLEZejRow
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Despre sunetele Ghemului!

Mesajde alt stupar » 19 Dec 2012, 22:04

delorin I scrie:Un filmulet cu sonor mai bun de la MyBees!
http://www.youtube.com/watch?v=AYecvVhkpKI


canta fain, asa-i ? :D
Ehe-he... sa vezi ce fain e cand stai seara la o tigare pe intervalul pavilionului si auzi cantecul ala... si te repezi in directia din care vine sperand sa identifici lada... si asteptand sa se repede auzi un sunet la fel venind si de pe cealalta latura a pavilionului... si salcamul numai ce-a inflorit si te trec niste fiori a naibii de reci pe sira spinarii gandindu-te ca ai scapat cateva familii bune in roit si le-ai taiat de pe lista cu productivii... :oops:
Fascinant cantec, nu ? :lol:
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Despre sunetele Ghemului!

Mesajde Adi Hodis » 19 Dec 2012, 22:14

Pai mai e una, te anunta ca ti-a spart programul de maine ... daca vrei sa nu plece roiul ... si trece in cealalta lista, cu roii. :)
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Despre sunetele Ghemului!

Mesajde delorin I » 19 Dec 2012, 22:20

Intrebarea ar fi...de unde facem rost si de alte mesaje sonore ale Apis Melifera! Zumzetul de baza al ghemului mie mi se pare identic cu zumzetul din timpul verii cand totul functioneza perfect! E o anumita stare lucrativa...semnalul pe care eu il receptez cam acesta e ! Credeti ca e o dfererenta? Eu nu am sesizat-o sau desi vorbesc bine limba pasarilor...:) sunt inca strain in limba albinelor si pe langa Iarba sarpelui am nevoie \ si de iarba fiarei!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Despre sunetele Ghemului!

Mesajde alt stupar » 19 Dec 2012, 22:26

delorin I scrie:Ar mai fi si asta...

http://www.youtube.com/watch?v=7Ainj2ehnCs
Ramane sa aflu sunetele unei colonii cu probleme! Dupa parerea mea..e un zumzet...obisnuit de forfota!

Nu tocmai...
acolo e sunetul unei familii tulburata inutil.
desi fortata comparatia, seamana cu "maraiala" unui pluton de recruti caruia i s-a dat o alarma "la misto" in miezul noptii, dupa o zi de instructie la sange.
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Despre sunetele Ghemului!

Mesajde delorin I » 19 Dec 2012, 22:34

Atunci...cum voi ajunge la albine....o sa fac personal o inregistrare..vad eu cu ce, poate merge orice reportofon de telefon fara sa le deranjez.....Intre timp fac rost si de stetoscop....pe care deja m agandesc sa il maresc si sa il fac de vreo 2 metri lungime...pe modelul celui din Iernarea albinelor...pe care doar am apucat sa o rasfoiesc....dar gardul ati curenti a fost executat deja inainte!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Despre sunetele Ghemului!

Mesajde aliuta2000 » 21 Dec 2012, 18:51

dragilor... nu incercati acasa ce se vede prin filmulete....
Acele sunte cum s-a mai scris sunt pentru ca s-a deranjat inutil colonia .... Sa umblii in cuib pe vremea(cum se arata prin filmuletul 2 .... asta se face doar pentru a le salva de la o moarte sigura , nu ca vrei sa le asculti sau sa le vezi ...
Acum sunetul normal este destul de linistit si de incetisor (de aceea se recomanda sa folosesti un stetoscop si sa ii scoti capul ca sa bagi furtunasul pe urdinis...), la o ciocacnitura usoara in lada ,ele trebuie sa ridice glasul rapid , dar tot rapid trebuie sa se si linisteasca la tonul initial .
restul sunetelor este anormal.... doar stins si la ciocanitura in lemnul lazii se tot lungesc pe un ton scazut , insemna ca nu mai au hrana ...
cred ca cel mai util acum ar fi recititrea unor carti si mersu langa stup si ascultat (in nici un caz sunetul coloniei nu va fi cel din primul video decat atunci cand sunt puternic deranjate si nu e de dorit asa ceva in perioada asta ..)
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

Următorul

Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori