Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: COLONIA PERFECTA, ECHILIBRUL SUB PRAGUL DE ROIRE.

Mesajde cosming » 27 Mai 2014, 23:20

proapis13 scrie:
cosming scrie:P.S. Incearca si da mai multe detalii despre stupi si nu ma intreba cate grame are litru de sirop 2:1 ca nu stiu :mrgreen:

1L sirop 2:1 are 1000g ;)


De ce vrei matale sa ma stresezi cand eu vara trecuta confundam matca cu trantorele si asa am facut a doua familie iar incercand sa abordez matematic albina tot ma prinde si ma umfla asa ca acum umblu precum cosmonautul la ele. Din cele 25g de solutie la kg de zahar oare cat se evapora :o
cosming
 
Mesaje: 310
Membru din: 18 Dec 2013, 11:30
Localitate: Bucuresti, Stupii in Dambovita, Brezoaia

Re: Cladirea fagurilor

Mesajde claudiu 75 » 06 Dec 2014, 11:59

Am familii pe 2 corpuri de 10 rame fiecare pe rama ME si citeva roiuri de anul asta tot pe rama ME 3/4 dar care nu au apucat sa cladeasca corpul 2, intrebarea mea este: cum sa dezvolt corect familiile si roiurile respective in primavara, neavind faguri claditi ca sa pot umple cite 2 corpuri(20 de rame) la fiecare familie respectiv roi astfel incit sa nu le urc in pomi( daca imi puteti spune schema de asezare a ramelor in cele 2 corpuri incepind din primavara).

Am vazut ca multi pun corpul de jos complet cu rame construite iar in cel de sus adauga treptat faguri la crescut,daca natural familia se dezvolta in jos nu ar fi logic ca fagurii artificiali sa fie pusi in corpul de jos.....se pun sus pentru ca e mai simplu de lucrat in corpul de sus , sau care argumentul?.....vreau sa inteleg mai bine modul de lucru, sint incepator.
Avatar utilizator
claudiu 75
 
Mesaje: 21
Membru din: 12 Dec 2013, 20:12
Localitate: Onesti

Re: Cladirea fagurilor

Mesajde paul » 06 Dec 2014, 12:08

Pune ramele crescute cu tot cu albine in corpul de sus, iar in corpul de jos pune rame cu foita ! Daca mai dai si sirop, vor creste foarte repede ramele din corpul1 iar familia se va dezvolta foarte bine !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Cladirea fagurilor

Mesajde un OM » 06 Dec 2014, 14:10

Corpul de sus al familiilor sau in corpul roilor sunt complete, la ora aceasta cu rame? Daca lipsesc 1 sau 2 rame, in primavara, in conditiile unui cules de intretinere, sau stimulare cu sirop si asezi rame FA pe langa ramele cu puiet capacit. Daca corpurile sunt complete la primavara, vei cobori 2 rame mai negre, sau cu ceva miere, adaugi 1-2 rame FA pe langa puiet capacit. La doua zile, daca nu sunt ouate si sunt macar jumatate crescute, le cobori in cuibul de jos si adaugi alte FA.
Succes.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Cladirea fagurilor

Mesajde MIHALACHE » 06 Dec 2014, 14:11

O alta metoda este de a pune 5 rame sus cele cu mai multa miere si 5 jos cele cu mai mult puiet dar numai dupa ce ai cele 10 rame acoperite bine cu albine si poti adauga treptet rame cu FA cate una sus si jos pana ce ambele corpuri au 10 rame Succes.
Avatar utilizator
MIHALACHE
 
Mesaje: 168
Membru din: 23 Sep 2012, 16:28
Localitate: MIHAILESTI-GIURGIU

Re: Cladirea fagurilor

Mesajde machi33 » 09 Dec 2014, 22:29

buna ziua.sunt din braila si vreau sa-mi cumpar doi stupi veticali(dadant 12 rame) cu 6 rame.se gasesc de cumparat rame cladite? pt ca nu ma intereseaza in 2015 productia,vreau sa-i dublez si sa le schimb matcile.mai am o rugaminte,daca ma poate indruma cineva de unde pot cunpara stupii.
machi33
 
Mesaje: 26
Membru din: 09 Dec 2014, 21:44

Re: Cladirea fagurilor

Mesajde iunicu » 09 Dec 2014, 23:03

Lazile le cumperi de la tamplar, iar roii ii cumperi cu tot cu ramele lor. Asa se procedeaza. Pana atunci citeste mult despre albine findca sunt multe de invatat.
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: Cladirea fagurilor

Mesajde Gheorghevici Iulian » 10 Dec 2014, 07:54

machi33 scrie:buna ziua.sunt din braila si vreau sa-mi cumpar doi stupi veticali(dadant 12 rame) cu 6 rame.se gasesc de cumparat rame cladite? pt ca nu ma intereseaza in 2015 productia,vreau sa-i dublez si sa le schimb matcile.mai am o rugaminte,daca ma poate indruma cineva de unde pot cunpara stupii.

Daca nu cunosti un tamplar în primăvară începând cu luna februarie sunt târguri apicole în zona ta: Slobozia, Râmnicul Sărat, Galaţi şi găseşti ce vrei acolo. De construit faguri, vor construi albinele nu te sfatuiesc să iei gata construiţi că nu ştii ce cumperi.(Daca nu ai rabdare până atunci, în Galaţi ai două magazine apicole)
Înainte de salcâm poţi cumpăra familii iar după salcâm roiuri. Eu te-aş sfătui să cumperi 4 roiuri după salcâm decât 2 familii înainte în ideea de a nu scapa familiile în roit şi să nu mai ai ce dubla, fiind începător ai multe cunoştinţe de acumulat.
Gheorghevici Iulian
 
Mesaje: 100
Membru din: 07 Apr 2012, 17:30
Localitate: Galați, 40 ani

Re: Cladirea fagurilor

Mesajde iunicu » 10 Dec 2014, 09:34

Vinzi dumneata roi la pachet? Roii se vand cu ramele pe care stau cu oua si puiet in toate stadiile plus ceva mincarica in faguri.
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: Cladirea fagurilor

Mesajde nae » 10 Dec 2014, 18:52

iunicu scrie:Vinzi dumneata roi la pachet? Roii se vand cu ramele pe care stau cu oua si puiet in toate stadiile plus ceva mincarica in faguri.

Imortanti sunt BANII sau mai precis nr lor .
Daca ai bani cumperi ce vrea muschiul tau . ;) .
Inclusiv LE/LA . ;)
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Cladirea fagurilor

Mesajde iunicu » 10 Dec 2014, 21:39

Desigur, daca omul vine la mine si vrea un roi sau o familie fara rame ii dau ca doar pentru asta plateste insa omul crede ca trebuie sa cumpere albinele de la cineva si ramele de la altcineva. Daca am inteles bine, vrea roi pe 5 rame si cauta rame cladite ca sa aibe unde pune roiul.
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: Cladirea fagurilor

Mesajde lucky5strike » 10 Dec 2014, 22:54

claudiu 75 scrie:Am vazut ca multi pun corpul de jos complet cu rame construite iar in cel de sus adauga treptat faguri la crescut,daca natural familia se dezvolta in jos nu ar fi logic ca fagurii artificiali sa fie pusi in corpul de jos.....se pun sus pentru ca e mai simplu de lucrat in corpul de sus , sau care argumentul?.....vreau sa inteleg mai bine modul de lucru, sint incepator.


Se pun fagurii deasupra la Dadant cu 1/2, in timpul culesului. La ME, daca poti, pune-i sub cuib, initial vor cladi si asa. Apoi inversezi cand se intareste familia si cresc rezervele.
De principiu, fagurii trebuie claditi repede, fara ca asta sa insemne surmenarea familiei. Cand ii pui deasupra, cladesc mai repede fiindca acolo se stocheaza caldura si familia e intrucatva presata sa-i dezvolte.
Cand ii pui dedesubt, sunt claditi progresiv. Sau, daca hranesti cu cap si chiar este popor, ii cladeste repejor si sub cuib.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Cladirea fagurilor

Mesajde Gheorghevici Iulian » 11 Dec 2014, 09:45

iunicu scrie:Vinzi dumneata roi la pachet? Roii se vand cu ramele pe care stau cu oua si puiet in toate stadiile plus ceva mincarica in faguri.


Una este ce îşi doreşte omul şi altul este sfatul pe care i l-am dat. Fiindu-mi vecin de judeţ i-am sugerat ce să facă mai bine în situaţia lui, nu am pomenit de roi la pachet, am încercat să fiu cât mai clar, şi da o parte din roii pe care îi fac la salcâm sunt roiuri la pachet , dar nu vând decât familii - primăvara.
Gheorghevici Iulian
 
Mesaje: 100
Membru din: 07 Apr 2012, 17:30
Localitate: Galați, 40 ani

Re: Cladirea fagurilor

Mesajde machi33 » 11 Dec 2014, 18:07

multumesc pt sfaturi,sunt novice si daca mai pun intrebari cretine va rog sa ma iertati!daca-mi cumpar un stup pana la cules de salcam si nu am rame cladite pt magazin cum procedez,care sunt efectiv pasii de urmat?am citit mult dar asta nu imi este clat.cand unde si cati se baga rame la cladit.sau de unde iau rame sa extind stupul.multumesc pt intelegere!
machi33
 
Mesaje: 26
Membru din: 09 Dec 2014, 21:44

Re: Cladirea fagurilor

Mesajde proapis13 » 11 Dec 2014, 19:23

machi33 scrie:... nu am rame cladite pt magazin cum procedez,care sunt efectiv pasii de urmat?...

Este un topic intitulat Cladirea fagurilor la adresa de mai jos,citeste-l ;)
viewtopic.php?f=11&t=3526&p=115375&hilit=cresterea+fagurilor#p114954
Mai este un topic intitulat cladire fagurii
viewtopic.php?f=11&t=3895&hilit=fagurii+artificiali#p133573
fagurii
viewtopic.php?f=10&t=1314&hilit=fagurii+artificiali#p30778
Spor la conspectat si sper ca o sa intelegi cum se procedeaza ;)
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Cladirea fagurilor

Mesajde Mircea_63 » 11 Dec 2014, 20:24

machi33 scrie:multumesc pt sfaturi,sunt novice si daca mai pun intrebari cretine va rog sa ma iertati!daca-mi cumpar un stup pana la cules de salcam si nu am rame cladite pt magazin cum procedez,care sunt efectiv pasii de urmat?


Toti am pus la randul si vremea noastra intrebari la care stuparii avansati la vremea aceea zambeau. :D

Ramele de cladite, necesare in stup, nu le cumperi ci introduci rame cu FA adica fagura artificial, asta insemnand foita aceea de ceara, iar albinele isi construiesc singure faguri, in functie de necesitati si in functie de conditii. Construiesc foarte repede langa puiet, deoarece nu le place deloc sa nu aibe miere langa puiet, iar aceasta (nectarul) trebuie pus in ceva. Asadar construiesc! Insa treaba merge bine atunci cand au un cules bun sau... le pui sirop in hranitor, cam 200 ml din doua in doua zile. Deobicei incep construitul odata cu inflorire prunului.

Calendarul in primavara e mai degraba dupa cum infloresc diversi pomi, decat cel de pe hartie.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


cron