Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

apicultura urbana bucuresti

Mesajde daos » 20 Mar 2013, 01:43

buna,

doresc sa ma apuc de apicultura urbana in bucuresti..... ce sfaturi imi dati? :)
dpdv legislativ cum o fi?
-imi ajunge acceptul locatarilor din bloc?
-la ce probleme cu vecinii sa ma astept?

10 etaje prea sus?
zona parc rahova o fi ok?
antenele gsm chiar nu sunt bune pt albine cum zice internetul?
cineva a sugerat ca albinele nu vor avea hrana in perioada iulie-august, oare dc?!?!

multumesc. ;)
daos
 
Mesaje: 1
Membru din: 20 Mar 2013, 01:28

Re: apicultura urbana bucuresti

Mesajde adriann » 20 Mar 2013, 02:11

unde vrei sa le tii??? pe bloc?
la 10 etaje mult prea sus si le bate soarele prea tare
daca le tii undeva la curte e ok, depinde de ce ai in cartier... tei o sa ai o gramada
adriann
 
Mesaje: 152
Membru din: 26 Iun 2011, 12:43
Localitate: Bucuresti - prahova

Re: apicultura urbana bucuresti

Mesajde jenica67 » 20 Mar 2013, 22:52

Poti sa le ti si pe balcon, evantual poti folosi si ceva dulapuri pana iti faci stupu. Si oricum nu esti primul. :lol:
http://www.youtube.com/watch?v=ZMJF7GwJWsI
Mai era unu tare, dar nu il gasesc.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: apicultura urbana bucuresti

Mesajde Trantorul@ » 21 Mar 2013, 00:46

jenica67 scrie:Poti sa le ti si pe balcon, evantual poti folosi si ceva dulapuri pana iti faci stupu. Si oricum nu esti primul. :lol:
http://www.youtube.com/watch?v=ZMJF7GwJWsI
Mai era unu tare, dar nu il gasesc.


Foarte tare !!! asa ee unii mai tre sa si semnalizeze. :lol: orisicum mare grija la bocile alea de trantore!
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

Re: apicultura urbana bucuresti

Mesajde Jean Valjean » 21 Mar 2013, 13:05

Stie cineva daca ochelarii domnisoarei din filmuletul de mai jos sunt special pentru apicultura :)



Cel mai mare risc in viata este sa nu-ti asumi nici un risc!
Avatar utilizator
Jean Valjean
 
Mesaje: 857
Membru din: 20 Sep 2011, 09:33
Localitate: Dambovița, in plina câmpie

Re: apicultura urbana bucuresti

Mesajde mihailazar » 29 Mar 2013, 16:49

Apreciez intentia ta de a intretine familii de albine pe acoperisul unui bloc. Aceasta practica este frecventa in marile metropole ale lumii. Chiar daca legea nu permite( in sect 1 nu era voie sa cresti animale inainte de 89) se pot creste albine in Bucuresti, oras ce detine o foarte bogata flora melifera si se pot obtine cantitati mari de miere, la mica intelegere cu vecinul -va primi si el un borcan de miere
mihailazar
 
Mesaje: 32
Membru din: 31 Dec 2011, 19:07

Re: apicultura urbana bucuresti

Mesajde ovidiu_78 » 29 Mar 2013, 17:10

Jean Valjean scrie:Stie cineva daca ochelarii domnisoarei din filmuletul de mai jos sunt special pentru apicultura :)

sunt speciali pt apicultura :lol: :lol: :lol: :lol:
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

Re: apicultura urbana bucuresti

Mesajde MyBees » 29 Mar 2013, 17:18

daos scrie:buna,

doresc sa ma apuc de apicultura urbana in bucuresti..... ce sfaturi imi dati? :)
dpdv legislativ cum o fi?
-


La o conferinta ACA de luna trecuta cineva se plangea ca primise o amenda ca avea albine in Bucuresti. Le avea la casa undeva prin sectorul 5, parca zicea.
Cred ca ar trebui s ate interesezi la primarie.

Pe de alta parte, mai ales in timpul teiului, am vazut in multe locuri pavilioane apicole.

Spor!
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: apicultura urbana bucuresti

Mesajde Jean Valjean » 29 Mar 2013, 18:24

In filmul Silence of the bees apare la un moment dat un nene care tine stupi pe acoperisul operei din Paris si care spune ca este chiar mai sanatoasa apicultura in oras, deoarece in orase pomii si florile in general nu sunt stropite cu pesticide ca in camp.
Daca e asa sau nu, nu stiu. Insa cred ca nu trebuie sa pierdem din vedere noxele care sunt in aerul din orase si care sunt absorbite de catre plante.
Pe de alta parte, este destul de riscant sa ai albine intr-o aglomeratie urbana.
Ma gandeam, de exemplu,cum ar fi sa tin un roi la serviciu, pe balcon.
Cred ca toate ar fi bune si frumoase pana cand un vecin ar incepe sa faca scandal de la o intepatura.
Cel mai mare risc in viata este sa nu-ti asumi nici un risc!
Avatar utilizator
Jean Valjean
 
Mesaje: 857
Membru din: 20 Sep 2011, 09:33
Localitate: Dambovița, in plina câmpie

Re: apicultura urbana bucuresti

Mesajde ovidiu_78 » 29 Mar 2013, 18:59

si la un documnetar de la BBC zice ca in londra a fost mai multa miere decat pe la tara,tot asa din cauza florilor si parcuri...pe cand in afara,monoculturi
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

Re: apicultura urbana bucuresti

Mesajde comi » 29 Mar 2013, 20:32

Eu unul am un stup cu carnica in Londra in zona Colindale si am sa mai cumpar un nucleu de buckfast in aprilie asa pt hobiul meu si le tin in curtea casei unde locuiesc pt ca aici se practica ,,urban beekeeping,,si am de gand sa ma inscriu si intr-o asociatia a apicultorilor din nordul Londrei.incearca nu si ce sa pierzi este parerea mea .
Daca lupul ti-a mancat un dusman asta nu inseamna ca lupul este prieten cu tine
Avatar utilizator
comi
 
Mesaje: 318
Membru din: 27 Ian 2013, 00:44
Localitate: london

Re: apicultura urbana bucuresti

Mesajde proapis13 » 03 Ian 2016, 11:29

Stupi in inima capitalei in 1980... :o
min.4.30.
http://www.descopera.ro/dnews/14925782- ... 2080-video
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: apicultura urbana bucuresti

Mesajde cristian bh » 03 Ian 2016, 15:33

proapis13 scrie:Stupi in inima capitalei in 1980... :o
min.4.30.
http://www.descopera.ro/dnews/14925782- ... 2080-video

Din postura de provincial bonom, ;) ....deja incep sa-i inteleg pretentiunile domnului vulpea,..
Clar ca nu mai conteaza cum si-a dobandit dumnealui calitatea de posesor de buletin de Bucuresti,...
avand privilegiul aristocrat de a bea pepsi :) ,....in timp ce eu am crescut cu apa din ciutura,....iar o aracola,...era un premiu!. :D
ps,
aaaa,....era asa-l omit pe colegul pvc,...alias,.mister clooney............! :lol:
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor


Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori