Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Clădire rame

Mesajde liviutzbogos » 22 Mai 2013, 20:33

Tot am zis ca fac o rama claditoare si o bag dar nu am mai apucat...si acum am plin de celule de trantor. Eu vreau sa adopt modelul lui nea Marin ( din Torac), cel cu jumatate de rama claditoare si jumatate foita.
Nihil Sine Deo!

Munţii noştri aur poartă,
Noi cerşim din poartă-n poartă. (Octavian Goga)

Ce folos, viaţă fără de Hristos?
Avatar utilizator
liviutzbogos
 
Mesaje: 1312
Membru din: 29 Iun 2012, 17:20
Localitate: Peciu Nou,Timis

Re: Clădire rame

Mesajde Gheorghevici Iulian » 23 Mai 2013, 20:39

liviutzbogos scrie:Tot am zis ca fac o rama claditoare si o bag dar nu am mai apucat...si acum am plin de celule de trantor. Eu vreau sa adopt modelul lui nea Marin ( din Torac), cel cu jumatate de rama claditoare si jumatate foita.


Eu la începutul primăverii la cel 8 roiuri de anul trecut nu aveam decât câte 6 rame construite la fiecare.La pomii fructiferi am introdus la început câte o ramă 1/2 la fiecare drept ramă oarbă și au construit câte trei de fiecare. După pasul acesta am băgat rama clăditoare și câte un fagure la construit. Fiecare a construit în jur de 3 rame 1/1 foarte frumoase. La cei mai dezvoltați doi am pus cat de 1/1 pe care la rapiță l-au construit ( fără miere de la ei ) nu au celule de trântor. În tot acest timp am făcut stimulare ( până la rapiță). Toate aceste rezultate le datorez unor mari apicultori de pe acest forum care m-au ajutat.
Gheorghevici Iulian
 
Mesaje: 100
Membru din: 07 Apr 2012, 17:30
Localitate: Galați, 40 ani

Cladire fagurii

Mesajde alexx » 24 Mai 2013, 12:30

Cam in cat timp cladeste o familie puternica 9 rame 1/2 faguri artificiali??pentru ca incepator fiind nu am rame pentru caturi
Avatar utilizator
alexx
 
Mesaje: 735
Membru din: 24 Mai 2013, 10:05
Localitate: Olt

Re: Cladire fagurii

Mesajde horia_ch » 24 Mai 2013, 12:36

Ce înseamnă familie puternică, în ce perioadă te interesează cum construieşte şi ce cules are acea familie?
קֹהֶלֶת 3:11,12
Avatar utilizator
horia_ch
 
Mesaje: 723
Membru din: 15 Mar 2011, 20:32
Localitate: Miercurea Ciuc, Harghita, România

Re: Cladire fagurii

Mesajde alexx » 24 Mai 2013, 12:46

horia_ch scrie:Ce înseamnă familie puternică, în ce perioadă te interesează cum construieşte şi ce cules are acea familie?

pai 10 rame bine acoperite de albine si 7 cu puiet iar de cules in perioada teiului,faneata
Avatar utilizator
alexx
 
Mesaje: 735
Membru din: 24 Mai 2013, 10:05
Localitate: Olt

Re: Cladire fagurii

Mesajde Gheorghevici Iulian » 24 Mai 2013, 22:45

alexx scrie:
horia_ch scrie:Ce înseamnă familie puternică, în ce perioadă te interesează cum construieşte şi ce cules are acea familie?

pai 10 rame bine acoperite de albine si 7 cu puiet iar de cules in perioada teiului,faneata


Mie fagurii de etaj mi ia construit la rapiță câte 6 din 9, restul de 3 îi aveam de la pomi construiți.( am rame late de 1/2 )
Gheorghevici Iulian
 
Mesaje: 100
Membru din: 07 Apr 2012, 17:30
Localitate: Galați, 40 ani

Re: Clădire rame

Mesajde liviutzbogos » 25 Mai 2013, 11:46

Mai, poate nu e topicul potrivit dar tot de rame si faguri e legata intrebarea mea, si anume: cineva mi-a spus ca la lazile de 12 rame are magazii de 6 rame, ramele de magazie sunt duble ca latime fata de cele de cuib. Spunea ca si miere baga mai multa si e sigur 100% ca matca nu ponteaza in ele. Credeti asa ceva sau credeti ca e bine? Astept pareri... Eu unul am indoieli, nu stiu de ce, dar am.
Nihil Sine Deo!

Munţii noştri aur poartă,
Noi cerşim din poartă-n poartă. (Octavian Goga)

Ce folos, viaţă fără de Hristos?
Avatar utilizator
liviutzbogos
 
Mesaje: 1312
Membru din: 29 Iun 2012, 17:20
Localitate: Peciu Nou,Timis

Re: Clădire rame

Mesajde ves.lucian.zabrani » 25 Mai 2013, 21:02

am avut si eu rame de cat cu latimea de 45mm !!! incap doar 8 intr-un cat de 10 rame !!!
ce ai spus tu despre 6 rame intr-un cuib de 12 rame nu pot sa cred !!!
ar insemna sa fie rama lata de 74 mm !!! povesti , zic eu !!!
si sa stii ca si in ramele mele de 45 mm au ouat matcile fara nici o jena !!! :P :P :P
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Clădire rame

Mesajde liviutzbogos » 25 Mai 2013, 22:33

ves.lucian.zabrani scrie:am avut si eu rame de cat cu latimea de 45mm !!! incap doar 8 intr-un cat de 10 rame !!!
ce ai spus tu despre 6 rame intr-un cuib de 12 rame nu pot sa cred !!!
ar insemna sa fie rama lata de 74 mm !!! povesti , zic eu !!!
si sa stii ca si in ramele mele de 45 mm au ouat matcile fara nici o jena !!! :P :P :P

M-am gandit eu ca is povesti...nu mai iau eu dupa vorbe, cartile vorbesc :D
Nihil Sine Deo!

Munţii noştri aur poartă,
Noi cerşim din poartă-n poartă. (Octavian Goga)

Ce folos, viaţă fără de Hristos?
Avatar utilizator
liviutzbogos
 
Mesaje: 1312
Membru din: 29 Iun 2012, 17:20
Localitate: Peciu Nou,Timis

Re: Clădire rame

Mesajde paul hernest » 25 Mai 2013, 22:38

Am ascultat si mai ales citit tot ce ați spus despre clădirea ramelor ,iar in 10 zile la 3 stupi am crescut 30 de rame 1/2 ,iar ieri am recoltat mierea din ele,aproape toate pline,a fost minunat.
paul hernest
 
Mesaje: 21
Membru din: 19 Oct 2012, 12:23
Localitate: Campulung Muscel

Re: Clădire rame

Mesajde Gheorghevici Iulian » 26 Mai 2013, 07:23

liviutzbogos scrie:
ves.lucian.zabrani scrie:am avut si eu rame de cat cu latimea de 45mm !!! incap doar 8 intr-un cat de 10 rame !!!
ce ai spus tu despre 6 rame intr-un cuib de 12 rame nu pot sa cred !!!
ar insemna sa fie rama lata de 74 mm !!! povesti , zic eu !!!
si sa stii ca si in ramele mele de 45 mm au ouat matcile fara nici o jena !!! :P :P :P

M-am gandit eu ca is povesti...nu mai iau eu dupa vorbe, cartile vorbesc :D


Eu am ramele de etaj late de 40 mm, încap 9 în etaj. și eu zic că sunt povești cu 6 rame în tot etajul, eu cred că pot fi doar 6 rame doar dacă rămâne spațiu liber în rest.
Gheorghevici Iulian
 
Mesaje: 100
Membru din: 07 Apr 2012, 17:30
Localitate: Galați, 40 ani

Re: Clădire rame

Mesajde Florin Dobre » 26 Mai 2013, 09:34

Pot fi 6 rame si daca spatiul catului nu permite mai multe. Adicatelea e cat de 6 rame, nu pe toata suprafata cutiei. Parerea mea.
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Clădire rame

Mesajde liviutzbogos » 26 Mai 2013, 19:15

Nu, colegul mi-a zis ca are el (desi nu cred), la lazi de 12 rame magazie de 6 rame, ramele de magazie fiind dublu de late fata de cele de cuib. Spune ca baga mai multa miere si cu siguranta nu ponteaza matca in ele...VECI :D Oricum, ma gandeam eu ca sunt povesti. Magazie pe 10 rame sau 9 rame la cuib de 12 am mai auzit, dar cum spunea el... nâţ :lol:
Nihil Sine Deo!

Munţii noştri aur poartă,
Noi cerşim din poartă-n poartă. (Octavian Goga)

Ce folos, viaţă fără de Hristos?
Avatar utilizator
liviutzbogos
 
Mesaje: 1312
Membru din: 29 Iun 2012, 17:20
Localitate: Peciu Nou,Timis

Re: Clădire rame

Mesajde pin » 26 Mai 2013, 20:17

Ieri am lasat in cat 5 rame (din 10) distantate egal (nu erau capacite toate). Cred ca e echivalent cu ce zici tu cu 6 rame in cat de 12 rame.
Azi am fost sa le duc inapoi ramele dupa ce le-am extras si am gasit incepute 4 randuri de faguri artificiali lipiti de podisor printre cele 5 rame.
Avatar utilizator
pin
 
Mesaje: 415
Membru din: 08 Aug 2011, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Clădire rame

Mesajde rihmond » 21 Iun 2013, 07:21

buna dimineata :D
controlind un roi am observat la o rama cladita noua exact pe unde trece sirma penultima de jos au ros fagurele pe o lungime de 10cm lat de1cm,se poate repara intrun fel. :?:
am vrut so transform in rama de magazie de 1/2 dar nam apucat de matca sa grabit sa depuna oua.
Avatar utilizator
rihmond
 
Mesaje: 290
Membru din: 14 Mar 2013, 09:13
Localitate: turnu magurele

Re: Clădire rame

Mesajde rihmond » 21 Iun 2013, 07:44

roiul este din divizare cu matca tinara si prospat imperechita,oua de 10zile.
Avatar utilizator
rihmond
 
Mesaje: 290
Membru din: 14 Mar 2013, 09:13
Localitate: turnu magurele

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori