Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Vreau sa cumpar un roi puternic de albine:cand(anotimpul).

Mesajde DORIN URSACIUC » 26 Sep 2013, 13:25

Buna ziua dragi apicultori,si nu numai,as vrea sa cumpar un roi puternic(sau roiuri),si sa ma apuc de stuparit... :) ,dar as vrea sa stiu parerea dvs cand ii cel mai bine sa-l cumpar(anotimp),care sant conditiile ptr a fii un roi puternic(condizii de baza) si pretul unui asfel de roi(aprox.).Am vreo doua saptamani de cand zilnic citesc,vizionez,ma informez,observ atent filmele cu privire la stuparit,citesc comentariile si incerc dintre randuri sa extrag cei bun si adevarat!Pe Forumul dvs am inalnit multe lucruri bune si foarte bune,am vizionat toate filmele lui Dan Margarit,Stuparul.ro,Mari si Marin,cateva din cele a lui Ioan Ursu(dar cineva ma consiliat sa nu-l mai urmaresc pe IU ca nu ma ajuta la nimic)etc.
Aa,sa ma prezint:ma numesc Dorin,m-am nascut in Straja(SV),intre '89-'03 am trait in Beregsaul mare(TM),si din 2003 traim in Verona IT unde lucrez ca instalator pe cont propriu,artigian.Fac parte de Centrul Misionar Betesda Timisoara si vrem sa crestem si albine in Oltenia mai precis langa Segarcea(Dranic,Foisorul),ptr a facilita traiul celor din Centrul Misionar care locuiesc acolo pentru raspandirea Evangheliei Lui Isus Hristos.
"Scoala-te,caci treaba acesta te priveste.Noi vom fi cu tine.Imbarbateaza-te si lucreaza."(Ezra 10:4).
Avatar utilizator
DORIN URSACIUC
 
Mesaje: 26
Membru din: 18 Sep 2013, 20:23
Localitate: Beregsau Mare

Re: Vreau sa cumpar un roi puternic de albine:cand(anotimpul

Mesajde Mircea_63 » 26 Sep 2013, 13:58

Despre momentul in care sa cumperi, parerile sunt impartite, la fel cum sunt si cele despre care Biserica e cea adevarata. Unii zic toamna, altii primavara.
Parerea mea personala: primavara.

Locul de unde sa cumperi...iti recomand http://anunturiapicole.stuparitul.com/

Ca sa-i ajuti pe fratii de acolo, cu un stup doi nu faci mare lucru. Cauta un frate stupar din Biserica voastra si intelege-te cu el sa intri ucenic pentru un sezon, apoi apuca-te de stuparit serios, sau si mai bine, unul care a fost stupar si e dispus sa vina acolo pentru un an. Daca l-ai gasit, stie el ce si cum si cand sa cumparati. In cazul asta din start incepi cu o stupina serioasa, iar din rezultate il rasplatesti si pe "invatator", ai si productie, inveti ce si cum.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Vreau sa cumpar un roi puternic de albine:cand(anotimpul

Mesajde DORIN URSACIUC » 26 Sep 2013, 18:54

multumesc ,Mircea,de fapt noi vrem sa cumparam 10 familii puternice intr-o locatie,in Foisorul mai exact,si as fii vrut sa am personal o idee despre un roi puternic de albine,iar un apicultor incepator este deja acolo care are cateva familii mai slabe,pe 4-5 rame cu albina,cumva ii in practica el acolo dar lipsa internetului din sat(au incercat sa stranga cele 20 de semnaturi ptr montarea unui releu ptr internet dar sau strans doar 14)nu prea reuseste sa ajunga la multa informatie indispensabila zic eu ptr a incepe stuparitul,o sa-i facem noi niste dvd ,dar timpu' strange,si de aia m-am gandit sa atrag in discutie subiectul despre conditiile pe care trebe sa le indeplineasca un roi puternic,ptr ca atunci cand le cumparam sa nu fim inselati,iar aici pe forum as avea ocazia sa vad/citesc parerile la mai multi apicultori cu experinta,multumim inca odata anticipat ptr informatiile/sfaturile voastre.Iar in ce priveste batuta cu Biserica,va intorc batuta cu Efeseni 4:4,5,6,7. :) :) .
"Scoala-te,caci treaba acesta te priveste.Noi vom fi cu tine.Imbarbateaza-te si lucreaza."(Ezra 10:4).
Avatar utilizator
DORIN URSACIUC
 
Mesaje: 26
Membru din: 18 Sep 2013, 20:23
Localitate: Beregsau Mare

Re: Vreau sa cumpar un roi puternic de albine:cand(anotimpul

Mesajde DORIN URSACIUC » 26 Sep 2013, 23:39

mai sa fie!nici unu' nu vrea sa-mi zica cum sa recunosti un roi puternic cand il cumperi??
"Scoala-te,caci treaba acesta te priveste.Noi vom fi cu tine.Imbarbateaza-te si lucreaza."(Ezra 10:4).
Avatar utilizator
DORIN URSACIUC
 
Mesaje: 26
Membru din: 18 Sep 2013, 20:23
Localitate: Beregsau Mare

Re: Vreau sa cumpar un roi puternic de albine:cand(anotimpul

Mesajde ovidiu_78 » 26 Sep 2013, 23:53

daca cumperi primavara,ceea ce as face si eu,este bine sa te uiti in lada,sa vezi cate rame de puiet are,ca practic tu platesti puietul,nu albina care a iernat si se va schimba,deci daca mergi la unul de ex si are o familie pe 10 rame,si iti cere 400 ron,pai familia aia trebuie sa aiba 8 rame puiet si doua de mancare macar,altfel nu se justifica pretul
o astfel de familie vei putea sa iei dupa un cules,rapita sau salcam...sau sa alegi de la respectivul ;)
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

Re: Vreau sa cumpar un roi puternic de albine:cand(anotimpul

Mesajde SummerCat » 26 Sep 2013, 23:57

DORIN URSACIUC scrie:mai sa fie!nici unu' nu vrea sa-mi zica cum sa recunosti un roi puternic cand il cumperi??

E tarziu si de aia! Asteapta pana maine seara, ca sunt oameni tare buni pe aici si sfatosi, nu dispera.
Viata fara belele, numai lapte si miere !
Avatar utilizator
SummerCat
 
Mesaje: 294
Membru din: 03 Feb 2013, 23:05

Re: Vreau sa cumpar un roi puternic de albine:cand(anotimpul

Mesajde DORIN URSACIUC » 27 Sep 2013, 00:02

Ovidiu fi binecuvantat de Domnul!mi-ai dat o informatie foarte pretioasa!
"Scoala-te,caci treaba acesta te priveste.Noi vom fi cu tine.Imbarbateaza-te si lucreaza."(Ezra 10:4).
Avatar utilizator
DORIN URSACIUC
 
Mesaje: 26
Membru din: 18 Sep 2013, 20:23
Localitate: Beregsau Mare

Re: Vreau sa cumpar un roi puternic de albine:cand(anotimpul

Mesajde SummerCat » 27 Sep 2013, 00:38

Dorine, parca la inceput spuneai ca vrei roi. Roiul e mai ieftin de 400 de ron, eu asa cunosc, iar cel mai mic pret o sa il gasesti dupa salcam. Roiul e pe mai putine rame decat o familie.
Eu parca asa mai tin minte ca am dat pe o familie 450 de roni prin martie sau aprilie. Acum in primul an, mi-au dat saracutele 12 kg de miere /stup , neasteptata productie pentru primul an, dar binevenita :) .
Dar si dintr-un roi poti face pana in toamna o familie frumoasa .

Mai e si roiul la pachet, banui ca e si mai ieftin, desi nu stiu daca o sa gasesti asa, adica iti da doar albina, cam 1,5 kg de albina intr-o cutie + matca. Tot asa si cu ele, pana in toamna daca le iubesti , poti sa le faci o familie frumoasa.

Sa iei cu tine la cumparare si un senior in ale apiculturii. Si eu mi-s in primul an si la fel facui. Conteaza.
Viata fara belele, numai lapte si miere !
Avatar utilizator
SummerCat
 
Mesaje: 294
Membru din: 03 Feb 2013, 23:05

Re: Vreau sa cumpar un roi puternic de albine:cand(anotimpul

Mesajde DORIN URSACIUC » 27 Sep 2013, 01:02

da summer am gresit ,ma refeream la o familie puternica,credeam ca-i acelasi lucru cu roi,oricum multumesc de informatie,si cam la pretul care zici tu de familie stiam si eu,iar problema lor nu se pune ptr ca avem banii(euro) deja pregatiti,si vrem sa cumparam de la inceput familii puternice si sa mergem inainte tot asa,fara sa le slabim,vrem sa cumparam 10 fam,in primavara asa cum ai zis si tu,dupa un cules,ca au puiet mai mult spune Ovidiu,multumesc de claritate!
"Scoala-te,caci treaba acesta te priveste.Noi vom fi cu tine.Imbarbateaza-te si lucreaza."(Ezra 10:4).
Avatar utilizator
DORIN URSACIUC
 
Mesaje: 26
Membru din: 18 Sep 2013, 20:23
Localitate: Beregsau Mare

Re: Vreau sa cumpar un roi puternic de albine:cand(anotimpul

Mesajde Mircea_63 » 27 Sep 2013, 07:47

In privinta roiului sau familiei puternice, e suficient sa-i spui stuparului ce vrei. :D

Te duci la un stupar care are de vanzare familii de albine, ii spui ce vrei, iti spune cat te costa, dai banii, iti da marfa si gata. Asta e cel mai simplu!
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Vreau sa cumpar un roi puternic de albine:cand(anotimpul

Mesajde TDI » 27 Sep 2013, 08:15

Daca cumperi familii puternice(10) sa ai macar in prima faza 5 lazi goale daca nu 10 - presupun ca in prima faza mergeti pe dezvoltare, economic vorbind o stupina in stationar presupune 40, 50 de familii cu adaosul suplimentar de cutii pentru roi - pe langa lazile cu familiile de albine o sa ai nevoie de rame si caturi (multe), daca cumperi in primavara familii pe 5-8 rame (inainte de rapita si pomi fructiferi) sau 10-14 rame dupa rapita si pomi fructiferi o sa ai nevoie de rame noi, sarma si faguri artificiali, centrifuga, tava de descapacit, furculita de descapacit, etc. pana la 20-25 rame Dadant Blatt sau echivalentul in ME sau MER. Citeste forumul actual, forumul vechi si siteul stuparitul.ro foloseste cu incredere functia de cautare. Ai sa gasesti raspunsul la întrebarile actuale si la multe din intrebarile viitoare. Sunt si carti si pe internet si pe hartie. Daca ai sa cauti gasesti!
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Vreau sa cumpar un roi puternic de albine:cand(anotimpul

Mesajde DORIN URSACIUC » 27 Sep 2013, 09:52

TDI scrie:Daca cumperi familii puternice(10) sa ai macar in prima faza 5 lazi goale daca nu 10 - presupun ca in prima faza mergeti pe dezvoltare, economic vorbind o stupina in stationar presupune 40, 50 de familii cu adaosul suplimentar de cutii pentru roi - pe langa lazile cu familiile de albine o sa ai nevoie de rame si caturi (multe), daca cumperi in primavara familii pe 5-8 rame (inainte de rapita si pomi fructiferi) sau 10-14 rame dupa rapita si pomi fructiferi o sa ai nevoie de rame noi, sarma si faguri artificiali, centrifuga, tava de descapacit, furculita de descapacit, etc. pana la 20-25 rame Dadant Blatt sau echivalentul in ME sau MER. Citeste forumul actual, forumul vechi si siteul stuparitul.ro foloseste cu incredere functia de cautare. Ai sa gasesti raspunsul la întrebarile actuale si la multe din intrebarile viitoare. Sunt si carti si pe internet si pe hartie. Daca ai sa cauti gasesti!

multumesc mult TDI,am inteles ideea,o sa ne fie de mare ajutor asta fi sigur!am inceput sa citim si carti,pe apiardeal au o biblioteca de 735 de volume,foarte interesante scrierile lui Hristea,si cele scrise acum aproape 100 de ani :)
"Scoala-te,caci treaba acesta te priveste.Noi vom fi cu tine.Imbarbateaza-te si lucreaza."(Ezra 10:4).
Avatar utilizator
DORIN URSACIUC
 
Mesaje: 26
Membru din: 18 Sep 2013, 20:23
Localitate: Beregsau Mare

Re: Vreau sa cumpar un roi puternic de albine:cand(anotimpul

Mesajde DORIN URSACIUC » 27 Sep 2013, 09:59

Mircea_63 scrie:In privinta roiului sau familiei puternice, e suficient sa-i spui stuparului ce vrei. :D

Te duci la un stupar care are de vanzare familii de albine, ii spui ce vrei, iti spune cat te costa, dai banii, iti da marfa si gata. Asta e cel mai simplu!

Sig.Mircea,da foarte simplu' numa' ca riscurile sint mari,ptr ca noi nu cunoastem inca un profesionist care sa priceapa care o familie puternica sau nu,vazand ca santeti din Timisoara poate ne dati o mana de ajutor!pana in primavara mai este asadar....poate intram in contact pana atunci,ca lumea-i mica azi :D
"Scoala-te,caci treaba acesta te priveste.Noi vom fi cu tine.Imbarbateaza-te si lucreaza."(Ezra 10:4).
Avatar utilizator
DORIN URSACIUC
 
Mesaje: 26
Membru din: 18 Sep 2013, 20:23
Localitate: Beregsau Mare

Re: Vreau sa cumpar un roi puternic de albine:cand(anotimpul

Mesajde Mircea_63 » 27 Sep 2013, 12:04

Dorine, sa nu ma intelegi gresit, dar parerea mea este ca ar trebui sa ai o mai mare incredere in oameni. Sa duci din Timisoara pana la Segarcea 10 familii de albine, n-are rost. Sunt in Oltenia stupari profesionisti, o multime.

Gresesti plecand de la ideea ca dai peste tepari. Nu sunt tepari in bransha asta. Iata de ce: Nu are de vanzare stupi cineva care s-a apucat de stuparit ieri si maine se lasa. Nu-i cumperi de pe strada!!! Nu felul acesta de tepari.
Cand te duci la stupar si stupina, vezi si tu ce are si ce a facut omul. Este gresit sa crezi ca isi murdareste numele dandu-ti tie o teapa.
Unii chiar se feresc sa vanda la incepatori. De ce? Nestiind sa se ocupe de ele, iasa cate o boacana si apoi da vina pe cel care le-a vandut. Multi prefera sa dea numarul de telefon si la nevoie sunt gata sa dea un sfat si se bucura sa capete un feedback, un raspuns cum ca totul e OK.

Ca sa nu iei teapa, nu dai banii inainte, te duci la stupina si iei stupii, ii iei din zona unde faci stupina. Cu ala din nordul Moldovei nu te mai vezi, dar cu altul din zona, da. Ia legatura din timp cu stuparul, comenzile se fac din vreme.
Ia arunca o privire aici si vezi cati sunt. Ia legatura cu ei daca tot vrei sa te oltenizezi. :D
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Vreau sa cumpar un roi puternic de albine:cand(anotimpul

Mesajde TDI » 27 Sep 2013, 12:46

Foarte bine spus sir Mircea. Ca idee, poti vorbi cu stuparul de la care luati stupii, poate 20 nu 10 sa va ia cu el in pastoral, sunt multe informatii in carti dar practica construieste si darama multe teorii, in acelasi timp. Bineinteles costurile o sa fie mai mari, dar probabil si beneficiile. Sa tineti minte ca stuparitul e un job care tine 9 luni pe an. Cu cat muncesti mai mult, cu atat ai rezultate mai bune. Succes!
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Vreau sa cumpar un roi puternic de albine:cand(anotimpul

Mesajde paul » 27 Sep 2013, 13:04

TDI scrie:... sir Mircea.

Asta-mi place !!!
Am inregistrat-o pe hard disk !!! :P :P :P
De acum inainte ma voi adresa cu ... SIRE !!! :idea:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Următorul

Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori