Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Butoiul pt miere

Mesajde redoo » 03 Noi 2013, 16:40

Salut, vreau sa va cer un sfat de care orice incepator are nevoie. pana acum am pus mierea in ce am avut...oale,cratiti si bidoane de plastic. cu cat creste cantitatea de miere cu atat ai nevoie de butoaie asa ca, voi profesionistii in ce fel de butoaie puneti mierea?daca se poate si ceva poze :D multumesc frumos
Life is BEE...utiful!!!
http://e-redoo.ro/
Avatar utilizator
redoo
 
Mesaje: 985
Membru din: 21 Mar 2011, 17:48
Localitate: bucuresti/ cartojani

Re: Butoiul pt miere

Mesajde alt stupar » 03 Noi 2013, 17:16

salut, nu pot sa-ti dau un sfat propiu-zis dar in pricipiu tot mai multi apicultori folosesc pentru pastrarea si transportul mierii butoaie specifice, de volum mare ( ~200 l ) vopsite pe interior cu vopsea alimentara.
Pretul ( ~50 de lei buc. ) si litrajul le recomanda.
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Butoiul pt miere

Mesajde joohny » 03 Noi 2013, 18:09

Va salut.Alt stupar ,cine comercializeaza aceste butoaie?Se poate da mai multe amanunte?Sanatate.
joohny
 
Mesaje: 966
Membru din: 15 Oct 2012, 22:01
Localitate: Vaslui

Re: Butoiul pt miere

Mesajde alt stupar » 03 Noi 2013, 19:13

va contrasalut,
aproape toate firmele de achizitie si procesare a a mierii.
care sunt acelea ? cu siguranta au site-uri propii, sunt usor de gasit.
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Butoiul pt miere

Mesajde delorin I » 03 Noi 2013, 20:02

Intrebarea mea este, cat de practic este sa lucrezi cu un butoi de 200 litri...care plin cu miere o sa aiba... :?: Eu ma gandeam sa ambalez sau macar sa transport in butoaie de vreo 20 Kg(de plastic deocamdata!)
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Butoiul pt miere

Mesajde alt stupar » 03 Noi 2013, 20:17

delorin I scrie:Intrebarea mea este, cat de practic este sa lucrezi cu un butoi de 200 litri...care plin cu miere o sa aiba... :?: Eu ma gandeam sa ambalez sau macar sa transport in butoaie de vreo 20 Kg(de plastic deocamdata!)

Cat de practic ? Pai depinde de cantitatea de miere ce "se cere" a fi imbuteliata.
A ambala in plasticuri la 20 de kilograme nu-i rau... dar poate deveni extrem de nepractic cand necesarul de plasticuri creste peste o anunita limita ;)
redoo scrie: vreau sa va cer un sfat de care orice incepator are nevoie. pana acum am pus mierea in ce am avut...oale,cratiti si bidoane de plastic. cu cat creste cantitatea de miere cu atat ai nevoie de butoaie asa ca, voi profesionistii in ce fel de butoaie puneti mierea?

am incercat in precedenta postare sa raspund strict intrebarii colegului Redoo...
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Butoiul pt miere

Mesajde joohny » 03 Noi 2013, 20:36

Va salut.Alt stupar,inteleg ca tr. sa lucrez numai cu o firm de procesare?Eu,gindeam sa am butoaiele mele iar mierea cind o vind la procesator(indiferent care ar fi acela) facem numai schimb de butoaie.Atit,binenteles si contravaloarea produsului din butoi.Sanatate.
joohny
 
Mesaje: 966
Membru din: 15 Oct 2012, 22:01
Localitate: Vaslui

Re: Butoiul pt miere

Mesajde alt stupar » 03 Noi 2013, 21:06

va contrasalut ( din nou!) domnule Joohny... si da, e asa cum gandeai, nu cum ai inteles ;)
marci banu` le cumperi si gata... sunt "propietatea Joohny" :D
Stasul e valabil cam peste tot, indiferent de culoarea butoiului. Sanatate si dvs.
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Butoiul pt miere

Mesajde paul » 03 Noi 2013, 21:30

"Bai" da' ce-i asa secret ??? :o Vrea omu' sa-si cumpere niste butoaie nu ... arme chimice !!! :o
LE ... Ma intereseaza si pe mine niste butoaie, nu ca as face eu miere sa pun in ele , da' mai stii ceasul rau ... pisica 13 ? :lol:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Butoiul pt miere

Mesajde ves.lucian.zabrani » 03 Noi 2013, 21:35

Paul , mai bine sa fie butoaiele acolo , puse bine !!!
nu de alta , dar sa nu fi luat prin surprindere de catre albine si sa nu mai ai unde sa pui mierea !!!
:lol: :lol: :lol:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Butoiul pt miere

Mesajde proapis13 » 03 Noi 2013, 21:49

Eu pt cantitati mici si la extras folosesc galetile din imagine,au 37 litri si se inchid ermetic
Am si butoaie de 200L insa sunt incomode mai ales ca nu am cu ce sa le incarc in camioneta
Butoaiele se pot achizitiona de la orice firma de procesare si achizitie a mierii si nu trec de 50RON cu factura
salve :D
Fişiere ataşate
Fotografie-0055 (Copy).jpg
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Butoiul pt miere

Mesajde un OM » 03 Noi 2013, 21:53

Ceva butoaie la casa omului nu strica niciodata. Cu transportul de la stupina, acasa, este ceva problema la manipulare, mai ales cand sunt incarcate.
Pentru transportul acasa am optat pentru galeti de 20 l, folosite de fabricile de inghetata. Avantajul este ca sunt din plastic alimentar, mult mai rezistente fata de galetile de 10 l din comert, mult mai ieftine decat cele gasite la magazinele on line. Pot fi stocate cand sunt incarcate pe 3-4 nivele, pentru a micsora spatiul de depozitare. Cand sunt goale, intra una-ntr-alta pana la tavan :) .
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Butoiul pt miere

Mesajde paul » 03 Noi 2013, 21:59

Mie-mi trebuie butoaiele pentru maturarea mierii ! Extrag, daca am ce, acasa !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Butoiul pt miere

Mesajde MyBees » 04 Noi 2013, 00:02

Redoo, m-a framantat si pe mine ceva vreme, problema ta. Doar pentru ca nu am gasit la timp butoaie mari de 200 litri, nu m-am procopsit cu ele...

Eu am luat niste galeti pentru miere(iti dau link in privat catre o poza, ca nu am una sa pun aici) de 30 litri/40 kg in care am depozitat toata mierea.

Avantajele fata de butoaiele mari sunt multiple si eu mi le-am scos din cap(pe alea mari) pentru cativa ani.

- Le poti manipula usor, de unul singur;
- Poti vinde cantitati mici fara mai scurmi in miere(daca bineinteles nu ai de gand sa vinzi cateva tone :) )
- Vanzarea o faci cu tot cu "butoi" fara sa te doara la buzunar. Pretul unei galeti din asta(25 lei) este fix pretul unei poliflore vandute la borcan...

Pentru ce vand la borcan doar vars din astea intr-un maturator de inox de 100 kg cu cana, care e la marele fix pentru pastrare si pus in borcane.

Eu zic ca la butoaie sa te gandesti mai tarziu...

Spor!
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: Butoiul pt miere

Mesajde Mircea_63 » 04 Noi 2013, 10:58

paul scrie:Mie-mi trebuie butoaiele pentru maturarea mierii ! Extrag, daca am ce, acasa !


Cum se matureaza mierea in butoi? Pe bune, habar n-am cum vine aia. Luminati-ma, va rog.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Butoiul pt miere

Mesajde paul » 04 Noi 2013, 12:00

Mircea_63 scrie: Luminati-ma, va rog.

Hmmm ... ne adresam la persoana a doua ... :(
Din maruntul meu punct de vedere ... extrag (cand am ce) miere capacita si necapacita. Nu am refactometru (parca asa-i zice) pentru a sti cu exactitate procentul de umiditate ! Pun mierea toata intr-un butoi si deasupra in loc de capac pun un tifon in vreo 3-4 straturi. Astfel se elimina surplusul de apa. Bineinteles ca incaperea in care pun butoiul trebuie sa fie uscata si incalzita !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Următorul

Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori